• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Tragedia Hamleta" w Gdańsku

Beata Czechowska-Derkacz
13 września 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
- Peter Brook to reżyser, który mimo swego wieku i dorobku wciąż pozostaje poszukującym, młodym artystą. W tym odkrywaniu tkwi jego siła - mówi Andrzej Żurowski, doradca artystyczny Festwialu Szekspirowskiego. W niedzielę w Teatrze "Wybrzeże" będzie można zobaczyć spektakl Petera Brooka "Tragedia Hamleta". W Warszawie publiczności i recenzentom zaparło dech w piersiach. Jak będzie w Gdańsku? Brook gościł w Polsce kilka razy, ale jego spektakl zobaczymy w Polsce po raz pierwszy od 30 lat.

"Tragedia Hamleta" została wyprodukowana przez CICT/Theatre des Bouffes du Nord i wystawiona 28 listopada 2002 r. w Paryżu w wersji angielskiej; w wersji francuskiej spektakl został wystawiony w 2002 r. w Zurychu. W Polsce zobaczymy wersję francuską. To trzecia realizacja szekspirowskiego dramatu przygotowana przez Brooka, jednak jak przypomina Grzegorz Ziółkowski "Hamlet" towarzyszył Brookowi "od zawsze". Po raz pierwszy wystawił trwającego cztery godziny "Hamleta" dla rozdziców. Miał wtedy siedem lat, a spektakl był zatytułowany... "Hamlet P. Brooka i W. Szekspira". Jako trzydziestolatek przygotował na West Endzie "eksportową" wersję Hamleta (nie zyskała przychylności angielskich recenzentów), która była pokazywana w Moskwie. Na widowni siedzili wówczas Jerzy Grotowski i Jerzy Jarocki. Kolejny "Hamlet", a właściwie wybór scen z dramatu pt. "Collage-Hamlet" ukazał się w Teatrze Okrucieństwa zrealizowanym razem z Charlesem Marowitzem na przełomie 1963/64 r. Później do daramtu Szekspira - wykorzystanego do przeprowadzenia teatralnego eksperymentu - Brook wrócił po ponad 30 latach w spektaklu z 1995 roku "Qui est la". I wreszcie pojawiła się angielska wersja "Tragedii Hamleta".

Jeśli zatrzymacie kogokolwiek na ulicy i zapytacie: jakie słowa zna Pan z Szekspira, to są wielkie szanse, że padnie odpowiedź "Być albo nie być" (...) Wystawiamy "Hamleta" wszędzie, cały czas. Każda dekada obdarza nas nową koncepcją. A tymczasem Hamlet pozostaje tajemnicą - fascynującą, niewyczerpaną - napisał Peter Brook.

W najnowszej realizacji "Hamleta" Brook zredukował dramat Szekspira do minimum. Spektakl trwa 2 godziny: - Wszystkie postacie nie mające bezpośredniego związku z tragedią duńskiego księcia zostały skreślone. Sceny nie ma. Jej miejsce zajmuje pokryta protokątnym, purpurowym dywanem platforma. Przestrzeń jest pusta. Ściany, które w dziele stradfordczyka mają przysłowiowe uszy, Brook zlikwidował. Otwartość to credo reżysera. Rekwizytów jest niewiele. W tak ascetycznej scenografii potęguje się bogactwo kostiumów - barwnych i eleganckich. (...) wyrafinowanie w spektakl tchnęła też muzyka. dominują w niej brzmienia Orientu. Krytyka teatralna orzekła, że Tragedia Hamleta stała się wydarzeniem przede wszystkim dzięki aktorom. Jest ich ośmioro. (...) Szczególnie pochlebne recenzje zebrał William Nadylam - czarnoskóry odtwórca roli Hmaleta - podkreśla Ziółkowski.

Brook przez ludzi teatru bywa nazywany mistrzem, a nawet Bogiem. Nie lubi tego określenia. Ale pisze się o nim także "zwyczajny mędrzec", "szaman i showman". Reżyser teatralny, operowy, filmowy, scenarzysta, kompozytor, scenograf, krytyk baletowy, autor manifestów artystycznych, teoretyk teatru, pedagog. W każdym z tych wcieleń pozostaje artystą poszukującym. Nie boi się eksperymentu i każdy jego spektakl jest inny. Rcenzenci nie są wstanie przewidzieć, jakiego "Hamleta" zobaczą, chociażby widzieli to samo przedstawienie kilka razy. Dla Brooka bowiem lustrem Szekspira jest... publiczność.

Spektakle w Teatrze "Wybrzeże" odbędą się 15, 16 i 17 września, ale zainteresowanie "Tragedią Hamleta" było tak duże, że wszystkie bilety wcześniej wyprzedano. Teatr des Bouffes du Nord zgodził się jednak zagrać w Teatrze "Wybrzeże" dodatkowy spektakl 17 września o godz. 14.00. Bilety będzie można kupować od piątku 13 września, od godz. 12.00 w siedzibie Fundacji Theatrum Gedanense, ul. Długi Targ 11/13 w Gdańsku.

Spektakl "Tragedia Hamleta" jest zakończeniem tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego organizowanego przez Fundację Theatrum Gedanense, a rozmowy dotyczące sprowadzenia przedstawienia Brooka trwały niemal dwa lata. - To duży sukces - podsumowuje Andrzej Żurowski. - Resztę zostawiamy jak zawsze widzom.
Głos WybrzeżaBeata Czechowska-Derkacz

Miejsca

Opinie (5)

  • Chyba się nie wybiorę - nie znam francuskiego
    Nie będę się wpychać na spektakl tylko dlatego że zaparł dech warszawiakom

    • 0 0

  • Tragedia byla wystawiona 28 listopada 2002 ?w wersji angielskiej

    Jaka date dzisiaj mamy ? Chyba cos przespalem

    • 0 0

  • :)

    A mnie intersuje czemu wystawili to przedstawienie po angielsku we Francji (poziom angielszczyzny przcietnego Francuza naprawde zapiera dech w piersiach ;) ) a gdzie indziej po francusku.... a moze chodzi zeby nikt nie zauwazyl ze aktorzy nie znaja tekstu ? :)

    • 0 0

  • lepszego dnia i godziny juz nie mogli wymyslec.... na dodatkowy spektakl...

    • 0 0

  • IGNORANCI

    Jesteście ignorantami.... Ale to tylko Internet, więc czego się spodziewać?! A skoro Internet..... To ja mam uwagę: Skoro Teatr Wybrzeże daje możliwość zamówienia biletów do teatru przez Sieć.... To czemu nie reaguje na zamówienia tą drogą?! Spróbujcie zamówić bilet na wspomniany spektakl.... Bo ja próbowałem przed miesiącem.... Zero reakcji i odzewu... Po co udawać nowoczesność, jak się o niej nie ma pojęcia?! A swoją drogą, szkoda, że zrezygnowałem tak łatwo i nie podjechałem do teatru na rowerze, aby bilety kupić osobiście... Może to ostatnia okazja, żeby zobaczyć spektakl P.Brooka w Polsce "na żywo"?!
    I co ma do tego zachwyt "warszawki"?....szowinistyczny idioto?!
    ...a ten dodatkowy spektakl dla studentów... to bez względu na porę... BŁOGOSŁAWIONY POMYSŁ!!!
    Ps. Teatrze Wybrzeże.... Niech ktoś profesjonalnie zajmie się Waszą "stroną"!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane