• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto przyciąga mieszkańców z całej Polski

Ewa Budnik
4 listopada 2023, godz. 09:00 
Opinie (684)
Nowe osiedla coraz liczniej zapełniane są przez mieszkańców napływających do Trójmiasta z całej Polski. Nowe osiedla coraz liczniej zapełniane są przez mieszkańców napływających do Trójmiasta z całej Polski.

Trójmiasto jest jedną z polskich aglomeracji, która przyciąga nowych mieszkańców z największej liczby powiatów z całej Polski, nie tylko tych z sąsiedztwa. Jest także jedną z 10 aglomeracji, która jest najchętniej wybieranym kierunkiem migracji dla mieszkańców z innych polskich gmin.



Mieszkasz w Trójmieście od urodzenia czy jesteś przyjezdnym?

W 2022 roku w Gdańsku zameldowało się 5167 osób, w Gdyni 2623, a w Sopocie 329. Liczba osób meldujących się w Trójmieście sukcesywnie rośnie z roku na rok. Dla porównania: w Gdańsku w 2010 roku zameldowało się 4905 osób, a w 1995 roku 4430.

W tym samym czasie liczba osób, które się wymeldowały wynosi 4303 z Gdańska, 2933 z Gdyni, 517 z Sopotu. Liczby te uwzględniają także migracje pomiędzy miastami Trójmiasta oraz przeprowadzki w ramach tego samego miasta.

Wyprowadzka do Trójmiasta, zamiast do Warszawy



Od samych liczb ciekawsze jest jednak badanie skąd do Trójmiasta napływają nowi mieszkańcy. Wiele osób wyobraża sobie, że nowi mieszkańcy napływają głównie z okolicznych powiatów oraz województw warmińsko- mazurskiego i podlaskiego. Odpowiedzi na wszelkie wahania, w graficznej formie, udzielili twórcy profilu Kartografia Ekstremalna (dane za 2022 rok).

Podział na mapie stworzony został tylko dla dziesięciu miast będących najpopularniejszym kierunkiem przy wyprowadzce. Podział na mapie stworzony został tylko dla dziesięciu miast będących najpopularniejszym kierunkiem przy wyprowadzce.
Przy tworzeniu mapy pod uwagę wzięto tylko 10 polskich aglomeracji, które są najczęściej przez mieszkańców Polski wybieranym kierunkiem migracji. Wyraźnie widać, że Gdańsk, Gdynia i Sopot przyciągają najbardziej mieszkańców własnego województwa oraz mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Podlasie i wschodnią część warmińsko-mazurskiego nadal "ściąga" głównie Warszawa.

Pomorskie regionem przyszłości według Financial Times Pomorskie regionem przyszłości według Financial Times

Sięgnięto także po analogiczne dane z 2012 roku. Porównanie wyraźnie pokazuje, że w ciągu ostatniej dekady znaczenie i atrakcyjność ośrodka trójmiejskiego wzrosło - mieszkańcy części powiatów z warmińsko-mazurskiego jednak chętniej wybierają Trójmiasto, a nie (jak wcześniej) Warszawę.

Dziesięć najchętniej wybieranych aglomeracji przy wyprowadzce. Porównanie 2012 do 2022. Trójmiasto w ciągu dekady stało się bardziej popularne. Dziesięć najchętniej wybieranych aglomeracji przy wyprowadzce. Porównanie 2012 do 2022. Trójmiasto w ciągu dekady stało się bardziej popularne.
Analiza danych demograficznych GUS dotyczących zameldowania wskazuje, że przenoszący się do Trójmiasta w 2022 roku mieszkańcy warmińsko-mazurskiego wybierali głównie Gdańsk. W tym przypadku z większości gmin tego województwa chociaż 2-3 osoby przemeldowały się do Gdańska. Gdynia leży w znacznie mniejszym obszarze zainteresowań Warmiaków.

Ciekawe też, że o ile mieszkańcy Krakowa, a szczególnie Warszawy chętnie przenoszą się na stałe do Trójmiasta, to nie leży ono zbyt szczególnie w obszarze zainteresowań mieszkańców aglomeracji katowickiej, ani wrocławian (do Gdańska tylko 34 zameldowania).

Cała Polska chce do Trójmiasta



Aby być bardziej precyzyjnym. W 2022 roku:

  • w Gdańsku zameldowało się 4820 nowych mieszkańców z innych gmin (na ogólną liczbę zameldowań 5167); najwięcej z Gdyni (294 osoby), Sopotu (155), Pruszcza Gdańskiego (149 - miasto+gmina) Elbląga (137), Warszawy (130), Żukowa (125 miasto+gmina), Olsztyna (116), Bydgoszczy (113), Kolbud (98); nieco mniej mieszkańców przemeldowało się z: Grudziądza (53 osoby), Torunia (64), Włocławka (48), Lublina (36), Łodzi (33), Kartuz (48 miasto+gmina), Kościerzyny (60 miasto+gmina), Malborka (51 miasto+gmina, Starogardu Gd. (55 miasto+gmina), Tczewa (64 miasto+gmina), Rumi (33), Wejherowa (46 miasto+gmina), Słupska (44), Bartoszyc (32), Ostródy (45 miasto+gmina), Koszalina (34);
  • w Gdyni zameldowało się 2527 napływowych mieszkańców (na 2623 zameldowań w ogóle); najwięcej osób w Gdyni zameldowało się z Gdańska (324 osoby), Sopotu (141 osób), Rumi (114), Warszawy 84) i Kosakowa (82); nieco mniej nowych mieszkańców na stałe przybyło do Gdyni z Wejherowa (62 miasto+gmina), Redy (49), Żukowa (37 miasto+gmina), Elbląga (37), Olsztyna (33), Krakowa (29), Tczewa (28), Szemudu (27), Bydgoszczy (25), Pruszcza Gd. (25 miasto+gmina), Pucka (25);
  • w Sopocie zameldowało się 286 mieszkańców z innych gmin z Polsce (na łączną liczbę 329 meldunków). Najwięcej nowych mieszkańców zameldowało się w Sopocie z Gdańska (73 osoby), Gdyni (44); meldunki z pozostałych miast to znacznie mniejsze liczby i wcale nie przeważają wśród nich miejscowości z pomorskiego - z Rumi zameldowało się 6 osób, z Żukowa 5, z Warszawy 6, z Ostrowi Mazowieckiej 5, z Krakowa 4, z Kolbud 4.

Do Trójmiasta przybywają mieszkańcy z całej Polski. Na mapach dotyczących innych aglomeracji jest znacznie więcej "białych" powiatów. Do Trójmiasta przybywają mieszkańcy z całej Polski. Na mapach dotyczących innych aglomeracji jest znacznie więcej "białych" powiatów.
Z map przygotowanych przez Kartografię Ekstremalną dla 18-tu innych aglomeracji wynika, że Trójmiasto jest jednym z tych miejsc, które przyciąga jedną z najbardziej zróżnicowanych mieszanek mieszkańców Polski. W zasadzie poza Warszawą i Wrocławiem tylko Trójmiasto jest aż tak chętnie wybieranym kierunkiem przeprowadzki na stałe.

Dane meldunkowe tylko wskazują trendy



Uwaga! Analizując liczby podawane przez GUS, warto pamiętać, że nie odzwierciedlają one stanu faktycznego dotyczącego migracji, ponieważ mowa tu jest o osobach, które zmieniły miejsce zameldowania, a nie miejsce zamieszkania. Dane wynikające z meldunku na pewno są jednak doskonałym wskaźnikiem migracyjnych trendów.

Opinie (684) ponad 50 zablokowanych

  • Gdansk nie trojmiasto. Ewentualnie aglomeracja gdańska

    Gdynia i Sopot maja saldo na minusie

    • 2 0

  • Gdańsk jest super, wiem co mówię (1)

    Pochodzę z małego miasta w centralnej Polsce. Studiowałem w Łodzi i Warszawie. Później zacząłem pracę w Warszawie (dziś nazwalibyśmy to korpo). Po kilku awansach byłem delegowany do różnych miast, jak otwierali nowe oddziały i byłem tam ok 4-6 miesięcy. W te sposób pracowałem w Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i ponownie we Wrocławiu. Później ożeniłem się i zamieszkałem w Warszawie. I ok. 7 lat temu kupiliśmy sobie mieszkanie wakacyjne w Gdańsku.
    I teraz najważniejsze - to Gdańsk z tych wszystkich miejsc jest najfajniejszym miastem. Nie narzekajcie. Tu jest naprawdę wszystko i morze, i piękne lasy i pobliskie Kaszuby, i historia i sporo do zwiedzania, i dobre restauracje.
    Cudze chwalicie - swego nie znacie.
    Gdańsk daje duże możliwości.

    • 5 6

    • tym marudom nigdy nie dogodzisz.
      Dancigerzy sa zdolni tylko do narzekania.

      • 0 0

  • Re

    Gdy to prowincja na mapie. Wygwizdowo z którego wszędzie jest daleko .

    • 0 2

  • Straszne chamstwo się tu zjeżdża z całego świata

    Kasza niedogotowana

    • 6 2

  • Jako mieszkańcowi trojmiasta od urodzenia, coraz bardziej ciąży ta popularność. Spompowane ceny nieruchomosci które skupują ludzie z całej polski, które są niewspółmierne do zarobków. Większość moich rówieśników 30parolatkow wyprowadza się w dzielnice typu Wiczlino lub poza granice Trojmiasta, obniżając tym samym jakość swojego życia.

    • 3 1

  • to forum to tylko hejt i śmietnik

    • 0 3

  • Zniszczyliście nasze Trójmiasto. Kiedyś żyło się tutaj lepiej, teraz każdy najchętniej by donosił na drugiego, ciągle wszystkim coś nie pasuje.. wracajcie skąd przyjechaliście

    • 2 0

  • przyciąga. razem ze swoim Pasatami oraz tragicznymi przyzwyczajeniami komuniakcyjnymi

    co widać na trawnikach, chodnikach, na zakazach i za słupkami. Gdańsk, miasto patologii parkingowej

    • 3 1

  • uwielbiam ten hejt na przyjezdnych (1)

    w wykonaniu "rodowitych" gdańszczan. Np. sami nie potrafią posługiwać się poprawną polszczyzną, ale wytykać to będą tylko przyjezdnym. Turyści w sezonie źli, przyjezdni źli, stare zgorzkniałe dziady w falowcu ze szczurami na parapecie wspaniali... no bo to symbol Gdańska. Smutni z was ludzie.

    • 4 3

    • To nie jest "hejt",

      a zwykłe obserwacje co się dzieje od kilkunastu lat.

      • 2 2

  • Wnioski w tym artykule są zmanipulowane. Z przedstawionych map wynika jasno, że migracje to województwa sąsiadujące (co ma miejsce w całej w Polsce w "regionach"), dość podobne strukturą na przestrzeni lat i wcale nie jest tak, że cyt. "cała Polska chce do Trójmiasta".

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane