• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto w Budowie. Zmiany na placu Kaszubskim

Ewa Budnik
2 lipca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Budynek na rogu placu Kaszubskiego i ul. Jana z Kolna wypełnił ostatnią wolną działkę przy placu.

W cyklu Trójmiasto w Budowie odwiedzamy inwestycje, które właśnie powstają na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni, zmieniając tożsamość ważnych przestrzeni miasta. Taka zmiana następuje właśnie przy placu Kaszubskim/ul. Jana z Kolna w GdyniMapka, gdzie widoczna jest już cała bryła nowego budynku.



Jak często bywasz na placu Kaszubskim w Gdyni?

Plac Kaszubski był centrum Gdyni jeszcze w czasach, kiedy miejscowość ta była rybacką wioską. Tu krzyżowały się wszystkie najważniejsze szlaki. Tu było pierwsze targowisko, potem przy tym placu stał pierwszy gdyński ratusz. Z czasem plac doczekał się wybrukowania, rozwijał się tu handel, powstał szpital. To tutaj prostą drogą (ul. Starowiejską) trafia się wprost spod gdyńskiego dworca, by chwilę później móc znaleźć się na jednym z nabrzeży.

W swojej historii plac przechodził dziesiątki metamorfoz. W ostatnich dziesięcioleciach jego otoczenie zmienia się za sprawą deweloperów.

Przypomnijmy: w 2001 r. pod adresem plac Kaszubski 15Mapka Invest Komfort zakończył budowę Kamienicy przy placu Kaszubskim, w 2011 r. AB Inwestor skończył budowę Transatlantyka (plac Kaszubski 17Mapka), który jest ważnym elementem placu, bo widoczny jest niemal z samego początku ul. Świętojańskiej. W 2012 r. Moderna oddała do użytkowania Kamienicę Moderna przy placu Kaszubskim 7Mapka.

Cały czas remontowane są elewacje istniejących przy placu budynków (włącznie z elewacją Szpitala Miejskiego), a sama przestrzeń placu ewoluuje w kierunku przyjemnej, zachęcającej do zatrzymania się przestrzeni miejskiej.

Dawny rynek w pełni okolony zabudową



Rezydencja Plac Kaszubski, której jedna ściana stoi przy placu Kaszubskim, a druga przy ul. Jana z Kolna, jest najnowszym elementem tego miejsca w Gdyni.

Na tym etapie budowy już od kilkunastu tygodni widać, w jaki sposób nowa zabudowa swoją bryłą zmieni czy też dopełni przestrzeń. Obecnie uznać można, że plac stał się kompletny, tak jak każdy miejski rynek (niegdyś zresztą plac Kaszubski nazywany był Rynkiem Kaszubskim).

  • Wyokrąglony szklany narożnik budynku bezpośrednio nawiązuje do gdyńskich tradycji architektonicznych, ale w nowoczesnym wydaniu.
  • Zanim w sąsiedztwie kamienicy przy placu Kaszubskim powstał Transatlantyk, w jego miejscu stały pawilony handlowe. 2011 r

Budowa w Śródmieściu ma swoje wymagania



- Budowa jest skomplikowana, bo prowadzona jest w otoczeniu zwartej, śródmiejskiej zabudowy. Organizacja prac, precyzyjny harmonogram robót i dostaw materiałów budowlanych ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Nie ma tu miejsca na magazynowanie - opowiada Marcin Ujazdowski, kierownik budowy z firmy Mota-Engil Polska, która jest tu generalnym wykonawcą. - Poza tym chociaż budowy nie da się prowadzić zupełnie po cichu, robimy wszystko, aby uwzględniać potrzeby okolicznych mieszkańców. Jesteśmy w kontakcie z zarządami sąsiednich wspólnot i zarządcami budynków.
Rezydencja przez ścianę sąsiaduje z Gdyńskim Centrum Biznesu (GCB). To siedmiokondygnacyjny budynek, który oddano do użytkowania w 1998 r. Ma więc także halę garażową. Wjazd do niej zorganizowany był dotąd od strony ul. Jana z Kolna, przez działkę, gdzie teraz powstaje nowy obiekt. W związku z tym deweloper Rezydencji Plac Kaszubski, firma Yareal, musiała zobowiązać się do zapewnienia dojazdu do parkingu podziemnego GCB - będzie on możliwy przez parking podziemny rezydencji. Teraz podziemie GCB jest wyłączone z użytkowania, ale łącznik prowadzący z hali rezydencji do hali GCB już jest gotowy (halę GCB pokazujemy w 1:32 filmu).

Trójmiasto w Budowie. Officer, który zmieni oblicze Gdyni



Budowa, nie licząc betonu zużytego na ściany szczelinowe fundamentów, pochłonęła 3 tys. m sześc. betonu. Wywieźć trzeba było ok. 1 tys. m sześc. ziemi. Tak dużej budowy nie da się więc prowadzić bez żurawia. Został on co prawda zdemontowany na kilka dni przez wizytą Trojmiasto.pl na budowie, ale jego miejsce na placu budowy to także dowód na to, jak trzeba oszczędzać miejsce na budowie prowadzonej w centrum miasta: postawiony on został na posadzce garażu podziemnego, a w stropie tego garażu pozostawiony został otwór, z którego wystawała 50-metrowa stalowa konstrukcja. Budynek co prawda nie jest aż tak wysoki, ale obok placu budowy rosną wysokie topole, więc jego ramię musiało sięgać jeszcze wyżej.

Uszanowane zostały także kasztany rosnące przy samej budowie, od strony Jana z Kolna. Ich pnie i gałęzie zostały specjalnie zabezpieczone, czuwa nad nimi nadzór dendrologiczny. Już widać, że budowa nie będzie dla nich zagrożeniem - w ich koronach widać tegoroczne kasztany.

Przesuń aby
porównać

Pierwszy w Gdyni certyfikowany budynek mieszkaniowy



Rezydencja Plac Kaszubski będzie miała sześć kondygnacji nadziemnych. Na parterze zaprojektowano pięć lokali usługowych, na piętrach od 1 do 5 - 38 apartamentów, w tym trzy na najwyższym wycofanym w stosunku do elewacji piętrze. Mieszkania będą tu miały wysokość 3 m, a na ostatniej kondygnacji nawet więcej.

Wycofanie ostatniej kondygnacji oraz wyokrąglony narożnik to charakterystyczne elementy gdyńskiego modernizmu, które oczywiście zostały uwzględnione w projekcie przez architektów z gdyńskiej pracowni Arch Deco (deweloper ma korzenie francuskie, a generalny wykonawca portugalskie).

Elewacja od strony placu wykończona będzie elewacją wentylowaną ze spieku kwarcowego, od strony patia - tynkiem mineralnym. Strop nad garażem podziemnym, który znalazł się pod całą działką, wykorzystany zostanie do powstania terenu zielonego z wiatą rowerową i małym placem zabaw.

Na Międzytorzu stanie pięć mieszkaniowych wież



Rezydencja Plac Kaszubski jest przez dewelopera certyfikowana w systemie BREEAM dla budownictwa mieszkaniowego na poziomie Very Good (taki poziom ma certyfikat Interim wydawany w trakcie budowy). Takie certyfikaty, podkreślające, że inwestycja powstaje i funkcjonować będzie w duchu zrównoważonego rozwoju, wydawane są zwykle dla budynków biurowych. Budynek przy placu Kaszubskim będzie pierwszym gdyńskim obiektem mieszkaniowym z takim certyfikatem.

- Na etapie budowy to cała masa drobiazgów, których trzeba przypilnować. Np. lampy oświetlające plac budowy są skierowane dokładnie tak, aby oświetlały budowę, ale nie świeciły w okna okolicznych budynków i nie powodowały powstawania smogu świetlnego - opowiada Marcin Ujazdowski.
Budowlańcy pierwszą niespodziankę na budowie mieli już na samym jej początku: w wykopie wykryte zostały niewypały prawdopodobnie pochodzenia radzieckiego. Odnaleziono całe skupisko pocisków prawdopodobnie po stanowisku ogniowym. Budowa została wstrzymana na pewien czas przez saperów, którzy metr po metrze przeszukać musieli tern całej działki.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (113) 3 zablokowane

  • A ile było bicia piany na temat mularu...

    • 1 6

  • Powinno być !.. (2)

    Trójmiasto w Betonie!

    • 17 4

    • (1)

      Czasy lepianek się skończyły kilka wieków temu.

      • 3 1

      • Czasy skwerów.w Gdyni skończyły się trzy lata temu.

        • 3 0

  • Zróbcie

    coś z pętlą na ul.Nowowiczlinskiej tam już od 18 godz. codziennie zbierają się żule do spania normalny człowiek nie może tam usiąść jak to wygląda obraz nędzy i rozpaczy. Pełno petów ,butelek zygowiny i wymioty do czego to jest podobne i smród
    wraz z odorem od spoconych zasr*nych skarpet i gaci. To jest miasto a nie zapchaj dziura na zacofanej wsi że nic z tym nie można zrobić. I właśnie to żule nam pokazują że są górą i tu rządzą.

    • 8 1

  • Opinia wyróżniona

    Na przestrzeni ostatnich lat wiele się dzieje w tym rejonie Gdyni... (9)

    Wspomniane w artykule inwestycje przy Placu Kaszubskim ale również przy Żeromskiego, Św. Wojciecha, Św. Piotra, Wendy czy też aktualnie realizowana duża inwestycja przy Waszyngtona. Trzeba uczciwie przyznać, że miasto w tym rejonie bardzo się zmienia. Szkoda tylko, że jest coraz mniej zieleni w tej części miasta. Pani Redaktor wspomniała o dwóch drzewach kasztanowca, które ocalały. Fajnie, tylko pogratulować. Szkoda tylko, że nikt nie napisze o szeregu drzew, w tym wielu starych dębów, które wycięto przy Waszyngtona. Widać, że tam nadzór dendrologiczny jakoś nie dotarł.
    Ale dręczy mnie jeszcze inny ważny temat. Dlaczego w ślad za tak prestiżowymi inwestycjami nie są prowadzone remonty dróg. Przecież wszystkie wymienione wyżej drogi, włączając ul. Pułaskiego, zostały rozjeżdżone przez ciężki sprzęt budowlany. Czy naprawdę trudno jest zastrzec w pozwoleniach dla deweloperów obowiązek wyremontowania dróg po zakończeniu budowy? Taki swego rodzaju offset. Wydawałoby się to takie normalne. A jednak jakoś tego nie widać. Szkoda, bo miasto mogłoby na tym naprawdę wiele zyskać.

    • 94 14

    • Ilu mieszkańców się tam wprowadzi? Ile przybędzie samochodów? (2)

      A od strony Wzg. Maksymiliana można dojechać tylko ulicą Władysława IV. Jedyna tranzytowa ulica w mieście!

      • 8 3

      • (1)

        Kłopoty z czytaniem? Czy ja napisałem cokolwiek o tranzycie przez miasto? Naprawdę nie musisz mi tłumaczyć, jak poruszać się po naszym mieście. Jestem stałym, wieloletnim mieszkańcem, nie "słoikiem".
        W opisywanym przeze mnie rejonie są już mieszkańcy, jakbyś nie zauważył. A co do nowych inwestycji to jakie ma to znaczenie, ilu ludzi się tam wprowadzi. Choćby nawet miałyby być to pustostany, inwestor, zdaje się, ma obowiązek "posprzątać" po sobie i powinien doprowadzić drogi do należytego stanu. To chyba logiczne.

        • 9 1

        • Ma człowiek rację

          I co z tego, że Inwestor posprząta po sobie, skoro nie jest w stanie zmienić biegu jednokierunkowej obecnie ulicy Świętojańskiej. Jedna ulica w mieście i na dodatek od 10 lutego do Jana z Kolna jednokierunkowa to trochę mało i nie każdemu pasuje jechać slalomem z Władka IV do domu przy Placu zagęszczając ruch w centrum.

          • 0 0

    • (3)

      Piszesz nieprawdę, zawsze są prowadzone remonty okolicznych skrzyżowań.
      Portova - nowe skrzyżowanie na Wendy, to szkaradztwo Hossy przy Władka też ma nowe skrzyżowanie z drogą rowerową, na placu Kaszubskim chyba nie było czego remontować. Alvarium w Redłowie też były/są remonty przy Zwycięstwa, wcześniej Invest zrobił przy cmentarzu żołnierzy radzieckich.
      Pułaskiego też pewnie wyremontują jak skończą budowę przy Sea Towers.
      Także ponarzekałeś, a to już się dzieje od dawna.

      • 1 3

      • (1)

        Tak, ponarzekałem sobie, bo mieszkańcom tylko to pozostało.
        Aby wśród czytelników nie pozostało wrażenie, że napisałem nieprawdę a Ty mnie przyłapałeś, muszę odpowiedzieć.
        Ty, aby dowieść swego, musiałeś oblecieć pół miasta aż do Redłowa. Jedyna nieprawda, która została napisana, to Twoje stwierdzenie "zawsze są prowadzone remonty". Ja skupię się wyłącznie na opisywanym przeze mnie terenie i wskażę Tobie kilka przykładów, jeśli ich nie znasz. Ale może na początek. Tak, masz rację, że wyremontowano węzeł przy Wendy plus 50m asfaltu na Wendy. Nawet podejrzewałem, że ktoś zwróci a to uwagę. To jedyna taka perełka w okolicy. Tak, masz rację, że Plac Kaszubski nie wymagał (jeszcze) remontu. Wszak budowa Transatlantyka zasilana była dostawami materiałów od strony Derdowskiego. I tu można by zamknąć wyliczanie "sukcesów", bo po budowach Kamienicy Gdyńskiej, Nova Żeromskiego, Avanportu - przylegających ulic nie dotknięto nawet przysłowiowym palcem.
        Jeszcze uprzedzę ewentualny kolejny zarzut o mówieniu nieprawdy. Tak, wiem, że w trakcie remontu jest skrzyżowanie Waszyngtona/Derdowskiego. Tylko, że tu była taka konieczność, bo trzeba było zbudować infrastrukturę dla aktualnie prowadzonej inwestycji. W przeciwnym wypadku też by tego nie ruszono.

        • 3 0

        • Taka prawda.

          Masz rację w 100% i jako mieszkaniec tej okolicy mam te same uwagi.

          • 0 0

      • Nie do końca jest tak jak piszesz. Na Legionów kopią kolejną wielką dziurę i zrobili sobie dwa wyjazdy z budowy między drzewami. Z al. Zwycięstwa to zjazd w prawo, jest wąsko, kręto i raczej to będzie bardziej dojazd do nowego osiedla niż łącznik przez Kostki Napierskiego do Legionów przy cmentarzu wojskowym. Na Pułaskiego nie licz bo ona kończy się na Waszyngtona i tak już zostanie. Ale popis radosnej twórczości drogowej jest na Armii Krajowej gdzie ścieżka rowerowa biegnie środkiem między pasami ruchu - bez sensu.

        • 0 0

    • Szkoda przyrody (1)

      Kasztanowce ocalały bo od Placu Kaszubskiego do hali targowej cała Jana z Kolna jest nimi porośnięta i dają sporo cienia dla pieszych i frajdę dla dzieci jesienią. Jako mieszkaniec Żeromskiego dęby wzdłuż Waszyngtona, których duże żołędzie miały charakterystyczne paski pamiętam z dzieciństwa kiedy jeździliśmy rowerami po alejkach tzw. Parku Śledzia lub graliśmy w kapsle. A dzisiaj jakaś nowa Waszyngtona i masa betonu. Nie jest fajnie chyba, że znów ktoś tu wpadnie z Warszawy czy Krakowa na weekend i będzie się zachwycał przez kilka dni pięknem okolicy.

      • 1 0

      • Park Śledzia... to były czasy! Też to pamiętam. Później zrobiono parking, który zaniedbano. A teraz wiadomo co...
        Tak się kończą zielone przestrzenie w naszym mieście.

        • 0 0

  • Certyfikat?

    To chyba cena m2 będzie extra

    • 6 1

  • Nic co ułatwiłoby mi życie w tym mieście

    Na wyborach nie zagłosuję na samorządność.

    • 20 1

  • O tym pisać

    Powstało nowe schronisko dla bezdomnych i zapijaczonych meneli na pętli Karwiny czemu trójmiasto nic o tym nie pisze czym stało się to miejsce zberanina wszystkich żuli z Dąbrowy i Karwin którzy sami mówią jest to nasza melina do spania. W dzień stoją pod sklepami sr*ją za Biedronką na skrzyżowaniu Dąbrowy w krzakach a spać
    chodzą na pętlę robiąc z tego miejsca pobojowisko i jest to publiczne miejsce na widoku coś nieprawdopodobnego.

    • 14 0

  • Co najlepszego można kupić w Gdyni? Bilet do Gdańska!

    • 14 7

  • Szkoda, że nie da się tego oglądać. (1)

    Oczopląsu można dostać.

    • 8 3

    • To nie oglądaj.

      • 1 1

  • Co się stało z pobliskim schronem przeciwlotniczym?

    Jeszcze jakiś czas temu były schody zasłonięte płytami.

    • 15 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane