• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejski Park Krajobrazowy oddycha za nas

Michał Sielski
28 lipca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Dlaczego w lesie śmierdzi padliną?
Najwięcej tlenu produkują drzewa, ale trawa także może "pochwalić się" niezłymi wynikami. Najwięcej tlenu produkują drzewa, ale trawa także może "pochwalić się" niezłymi wynikami.

Na Pomorzu mieszka ok. 1 mln osób. I wszyscy mamy szczęście, bo sam Trójmiejski Park Krajobrazowy produkuje tyle tlenu, ile potrzebujemy. By odetchnąć pełną piersią, warto jednak iść w głąb lasu, albo... sprawdzić w Internecie, gdzie w Trójmieście powietrze jest akurat najczystsze.



Lubisz spędzać czas w lesie?

Zanieczyszczenia to nie tylko dwutlenek węgla, ale również gazy i pyły produkowane przez przemysł, samochody czy statki w stoczniach itd. Ale doskonałego wpływu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego na mieszkańców i turystów, nie sposób nie docenić. Dzięki otulającym nas lasom, mamy okazję oddychać czystym powietrzem.

Tu sprawdzisz aktualne zanieczyszczenie powietrza w Trójmieście.

Trójmiejski Park Krajobrazowy ma powierzchnię 19 930 ha, czyli 199,3 km kw. A jeden hektar lasu wchłania rocznie od 140 do 250 ton dwutlenku węgla, produkując około 13 ton masy organicznej rocznie. Łatwo policzyć, że tylko lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego pochłaniają ok. 4 mln ton CO2.

Fotosynteza to oczywiście także "produkcja" tlenu. I to niemała. Jeden hektar drzew wytwarza dziennie tyle tlenu, ile potrzebuje 45 osób. TPK zapewnia więc potrzeby 900 tys. osób. Warto przy tym pamiętać, że Pomorze to również inne lasy i zieleń śródmiejska. Nie mniej ważna, bo 1 ha lasu pochłania np. taką ilość dwutlenku węgla, jaką wytwarzają samochody przejeżdżające ponad 100 tys. kilometrów.

Przekłada się to oczywiście na poziom zanieczyszczenia powietrza. Według ostatniego rankingu Światowej Organizacji Zdrowia, najczystsze powietrze w Polsce jest właśnie w Gdańsku. W tym badaniu pod uwagę brane były stolice i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców z 91 krajów. Sprawdzano przede wszystkim średnią roczną ilość cząstek stałych o wielkości 10 mikronów lub mniejszych (np. drobin sadzy), które przedostają się do płuc, a następnie do krwiobiegu, stając się przyczyną chorób serca, raka płuc, astmy i ostrych infekcji układu oddechowego.

Zobacz raport miesięczny z monitorowania zanieczyszczeń powietrza w Trójmieście.

Oczywiście najczystsze powietrze jest w środku lasu. W linku powyżej łatwo sprawdzić, że im bliżej lasu położona jest stacja badawcza, tym powietrze czystsze. Różnice poszczególnych parametrów (badany jest nie tylko dwutlenek węgla, ale również azotu, siarki i pył zawieszony) bywają nawet kilkukrotne!

Co ciekawe, na jakość powietrza wpływa także bliskość Zatoki Gdańskiej i morskiej bryzy, ale także nasze zamiłowanie do... trawników, które tłumią nie tylko hałas, ale i wiążą szkodliwe gazy oraz pochłaniają pyły uwalniane do atmosfery oraz dwutlenek węgla. 1 m kw. trawy pochłania w sumie 30-40 kg zanieczyszczeń rocznie. Stumetrowy trawnik zabezpiecza natomiast potrzeby tlenowe 10 osób.

Idziesz do lasu? Nie bądź jak zwierzę!

Lato (przynajmniej kalendarzowe) w pełni, coraz więcej osób wybiera się na spacery do lasów okalających Trójmiasto. Kontynuujemy więc cykl tekstów o zachowaniu w lesie i przedstawiamy jego największe zalety. Przypominamy, że to my - ludzie - jesteśmy tam gośćmi i powinniśmy dostosować się do reguł, jakie od lat ustala przyroda.

Miejsca

Opinie (157) ponad 10 zablokowanych

  • TPK oddycha? Ekodoliną chyba!!!

    Proszę mi wyjaśnić, jak to możliwe, że w
    TPK i w ścisłym rezerwacie znajduje się wysypisko śmieci?

    • 12 0

  • Rezrwat Przyrody "Wąwóz Huzarów" jest traktowany jak nie chroniony las (3)

    Rezerwat Przyrody "Wąwóz Huzarów" jest traktowany jak nie chroniony las. Wycinka trwa w najlepsze. Co na to służby ochrony przyrody w Gdańsku. Rezerwat Przyrody "Wąwóz Huzarów" znajduje się w pobliżu osiedla Niedźwiednik.

    • 15 1

    • Tną , bo pecunia non olet (2)

      • 2 0

      • (1)

        a zimą z..ą ciężarówkami na pełnym gazie, że trzeba spieprzać w kopny śnieg, inaczej rozjadą jak psa. ciekawe, czy taka forma zwózki drewna jest LEGALNA, czy rabunek legalny, czy to kradzież nielegalna

        • 5 0

        • sie zalegalizuje jak potrzeba,

          a 30-40 letnie "auta" z rejestracjami GWE wywiozą wszystko z tego lasu tanio i szybko a że trochę spalin i zniszcoznych dróg będzie, no coż... to są drogi gospodarcze "właścicieli" 1/3 kraju czyli urzędników zwanych leśnikami, na zlecenie których ci wymienieni wyżej czynią obsługę lasu wywożąc z niego wszystko co dasię sprzedać

          • 1 0

  • Lasy TPK to gospodarstwa leśne... (1)

    Chodzi o maksymalny zysk ze sprzedaży drewna. Stąd te ogromne wycinki i bajdurzenie, że to potrzebne, bo las może zginąć bez ingerencji człowieka. Jednak w żadnym naukowym opracowaniu nie ma ani jednego zdania, by piła łańcuchowa ratowała polskie lasy przed zanikiem. Wręcz przeciwnie - tam, gdzie człowiek nie ingeruje jest zdecydowanie większa bioróżnorodność i las jest piękniejszy. Leżące w lesie drzewa to nie dowód złej gospodarki, ale dowód proekologicznego podejścia ze strony gospodarza lasu.
    Mój znajomy twierdzi, że gdyby zamiast lasu w środku Gdańska było pole buraków, to odezwałyby się głosy oburzenia: wiocha, prowincja itd. A tak trwa hodowla drzewostanów jak gdzie indziej. Dlatego te gdańskie lasy wymagają innego podejścia ze względu na klimatotwórcze, edukacyjne i rekreacyjne walory. Tylko nikt poważnie nie mówi o tym. Jedni dla kasy, inni tam polują, a większość nic z tego nie rozumie. Przykładem może być wycinka lasu na obrzeżach obszarów leśnych Gdańska w związku z budową kolei z lotniska im. Walesy do Wrzeszcza. Jak zwykle: Polak mądry po szkodzie.

    • 14 0

    • ad Las przy lotnisku: A może to było tak:

      lepiej wyciąć las, który w papierach może nawet lasem nie był, drewno sprzedać, ziemia za darmo bo państwowa czyli dla PKM i wladzy taniej = same zalety.
      A gdyby próbować zachować las: ziemię pod kolej trzeba kupić to kosztuje i zysku z drewna by nie było

      • 3 0

  • leśnymi prostakami nie są turyści las odwiedzający, a sami (2)

    zarządzający terenem zielonym- dlatego do nich powinien być skierowany artykuł - bo większość z nich zapomniała już, że o las trzeba dbać a nie go RABOWAĆ i niszczyć!!!

    • 10 1

    • Turyści trafiający do TPK z jednej strony dziwią sie, że w Gdańsku są tak piękne lasy.

      Z drugiej dziwią się jeszcze bardziej, że są one tak dewastowane przez leśników. A ci się tłumaczą, że to nie oni tylko robotnicy wynajętych firm = czysta paranoja w gdańskim wydaniu!!!
      Rząd chciał sprywatyzować lasy dla kasy. Wówczas żegnajcie wycieczki i grzybobrania!

      • 4 0

    • Szczególnie widać to zimą i wczesną wiosną. Drogi rozryte jak na ruskim poligonie, koleiny i gnój, wszędzie ślady ognisk i butelki po robotnikach... w Borodziej, zbudowana z publicznych pieniędzy wiata ogniskowa ogrodzona zamknięta na kłódkę, namiary gdzie płacić za otwarcie.

      RABUNEK

      • 5 0

  • indeks PM10 pokazuje, kto jest trucicielem

    największe stężenia notują stacje koło Lotosu i w śródmieściu Gdyni. Chociaż propaganda "bezpiecznego" przemysłu rafineryjnego ciągle pisze o hałdzie - wyniki pomiarów pokazują coś zgoła innego. ta frakcja pyłów jest najbardziej rakotwórcza, działą podobnie do pyłu azbestowego.

    • 7 0

  • Należy pamiętać też o roli lasu w ochronie trójmiasta przed zalewaniem (1)

    Należy pamiętać też o roli lasu w ochronie trójmiasta przed zalewaniem ulic w czasie silnych opadów deszczu.Las spowalnia spływanie wód deszczowych ze wzgórz morenowych. Im więcej drzew w lesie tym mniej wody na ulicach

    • 10 0

    • Właśnie leżące na zboczach dolin martwe drewno zwiąksza retencyjność tego obszaru lasu

      Dlatego z lasów oliwskich nie powinno się wywozić leżącego spróchniałego drewna. A tak się robi nagminnie. Kiedyś widziałem jak robotnicy leśni ścinali drzewa, na których rosły dorodne bluszcze. Wydaje mi się, że to roślina chroniona. Zgłosiłem to w zarządzie TPK, ale otrzymałem odpowiedź, że oni już nie zajmują się ochroną przyrody, a na leśników nie ma rady (!?). Więc kto faktycznie ma chronić gdańską przyrodę - leśnicy, którzy jej szkodzą?

      • 3 0

  • Tylko czemu na potęgę wycinają tam drzewa?

    • 12 0

  • Trujmiasto

    Dlaczego w Trójmiejskim Parku krajobrazowym zbudowano największe wysypisko śmieci w Lezycach? Park powinien być miejscem chronionym od zanieczyszczeń , a nie miejscem zbierania odpadów, gdzie następuje skazenie I degradacja środowiska trującymi substancjami z odpadów , przenikajacymi do zrodel wody pitnej , czy wladze miasta Gdyni nie moga znalezc lepszego miejsca na wysyp smieci niz w Trójmiejskim Parku?

    • 14 0

  • FUNDACJA MONITORINGU POWIETRZA - WIELKA ŚCIEMA

    Dlaczego taka piekna fundacja powolana do monitorowania powietrza w Trojmiescie nie monitoruje najwiekszego truciciela powietrza w Gdańsku????? bo zostala powolana przez gmine Gdansk , ktora jest WLASCICIELEM TRUCICIELA czyli zakladu utylizacji smieci SZADOLKI, a tera chca tam wybudowac spalanie smieci , gdzie juz obcieli na to planowane wydatki czyli bedzie stara technologia nie zapewniajaca wyaganych czystosci spalin, a co zrobia z tysiacami ton popiolow i odpadow??? zloza na halde jak fosfory w Wislince? a zeby inwestycja sie oplacala i aby utrzymac wysoka temperature w kotle spalajacym to beda musieli spalic tyle smieci dziennie , ze beda sprowadzac z calej okolicy trojmiasta - rozjezdza nam ciezkimi smieciarkami drogi, a sam odbior smieci wszedzie podrozeje bo transport do SZADOLEK bedzie drogi. jesli nie spala zalozonej ilosci smieci nie utrzymaja temperatury do spalenia szkodliwych czasteczek wiec beda gorzej zatruwac powietrze. Ale FUNDACJA nie bedzie monitorowac poludniowego Gdanska bo jest powolana przez gminy GDANSKA< SOPOTU I GDYNI ktore beda dostarczac smieci.
    Moze to temat dla redaktorow TROJMIASTO .pl????

    • 6 0

  • (2)

    Panie redaktorze- bryza jest tylko morska, wiec to masło maślane. Może na chwilke znowu do szkoły?

    • 7 0

    • "Może na chwilke znowu do szkoły?" (1)

      W szkole "mądrala" by się dowiedziała , że odróżniamy bryzę morską -tzw dzienną i bryzę lądową - tzw nocną.

      • 0 0

      • i że te zjawiska (wiatry termiczne) występuje nie tylko na wybrzeżu morskim :-)

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane