• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejski stosunek do imigrantów i uchodźców. Wyniki badania

Ewelina Oleksy
9 września 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy. Punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy.

Większość dobrze ocenia swoje relacje z imigrantami i angażuje się w pomoc. Pytani uważają też zazwyczaj, że Polska powinna przyjmować imigrantów i uchodźców - także spoza Europy. To część wyników ankiety, w której urzędnicy zapytali gdańszczan o ich stosunek zarówno do imigrantów, jak i uchodźców. Wzięło w niej udział blisko 3 tys. mieszkańców.



Jesteś za przyjmowaniem uchodźców i imigrantów do Polski?

Na początku lipca do użytkowników gdańskiej Karty Mieszkańca trafił link do ankiety, której celem było zbadanie stosunku mieszkańców Gdańska do nowych przybyszy - zarówno imigrantów, jak i uchodźców. Ankieta była anonimowa i dla chętnych. Wzięło w niej udział blisko 3 tys. osób.

Mamy jej wyniki, choć Urząd Miejski w Gdańsku oficjalnie jeszcze ich nie opublikował. Trwa bowiem analiza danych.

- Wyniki zostaną pomocniczo wykorzystane w procesie ewaluacji gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek - informują urzędnicy.

Ile kosztuje zakwaterowanie uchodźców w Trójmieście?



Ankietowanym zadano kilkanaście pytań dotyczących imigrantów i uchodźców. Blisko połowa biorących udział w ankiecie to osoby w wieku 30-44 lata. Większość osób biorących udział w badaniu (ponad 70 proc.) zadeklarowało, że ma wykształcenie wyższe, a blisko połowa, że mieszka w Gdańsku od urodzenia.

Wyniki ankiety nt. stosunku gdańszczan do imigrantów i uchodźców. Wyniki ankiety nt. stosunku gdańszczan do imigrantów i uchodźców.

Ocena relacji mieszkańców z imigrantami



Zdecydowana większość ankietowanych (72,8 proc.) przyznała, że zna kogoś, kto jest imigrantem i mieszka w Gdańsku.

Ankietowani pytani o to, jak oceniają swoje relacje z imigrantami, z którymi mają lub mieli kontakt w Gdańsku w większości odpowiedzieli, że bardzo dobrze (41,1 proc.). Raczej dobrze te relacje oceniło 31,1 proc. pytanych, raczej źle 4,4 proc., a bardzo źle 2 proc. 21,2 proc. to osoby mające różne doświadczenia - i te dobre, i te złe.

Pomoc uchodźcom i imigrantom. Czy Polska powinna ich przyjmować?



63,6 proc. ankietowanych angażuje się w pomoc uchodźcom lub imigrantom. Nie robi tego 36,3 proc. pytanych. Zdaniem 59,8 proc. pytanych gdańszczanie są raczej otwarci i raczej chętnie przyjmują imigrantów.

W ankiecie zadano też pytanie o to, czy Polska powinna przyjmować imigrantów i uchodźców oraz im pomagać.

61 proc. odpowiedziało, że tak - i jednych, i drugich. 23,6 proc. uznało, że tak, ale tylko uchodźców. 11,4 proc. ankietowanych jest temu przeciwna. Ankietowani, którzy byli za przyjmowaniem uchodźców i imigrantów, w większości uważają, że powinno to dotyczyć także osób spoza Europy (57,3 proc. odpowiedzi). 31,3 proc. pytanych stwierdziło, że jeśli przyjmować, to tylko tych z Europy.

Gdańsk przyjął uchwałę ws. integracji imigrantów Gdańsk przyjął uchwałę ws. integracji imigrantów

Większość pytanych (58,3 proc.) zaznaczyła, że ich stosunek do imigrantów i uchodźców nie zmienił się po wybuchy wojny w Ukrainie, bo zawsze byli im przychylni.

Jak obecność cudzoziemców wpływa na rozwój Gdańska?



Dosyć mocno podzielone odpowiedzi padły przy pytaniu o to, czy imigranci stanowią zagrożenie dla Polaków. 8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zdecydowanie tak. 13,9 proc., że raczej tak, 39,1 proc., że raczej nie, 28,2 proc., że zdecydowanie nie, a 10,5 proc., że trudno powiedzieć.

Jednocześnie mieszkańcy pytani o wpływ obecności cudzoziemców na rozwój Gdańska ocenili go raczej pozytywnie.

Pytania o konkretne sytuacje. Jak byś się zachował?



84,2 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie ma to dla nich znaczenia, do której ekspedientki w sklepie podejdzie, gdy są dwie - Polka i cudzoziemka. Pytani zadeklarowali w większości, że nie mieliby problemu z zaakceptowaniem faktu, że ich dziecko zaprzyjaźniło się z imigrantem. Podobnie jak z tym, że ich przełożonym zostałby cudzoziemiec - pod warunkiem, że miałby odpowiednie kwalifikacje.

Bardziej podzielone zdania były przy pytaniu dotyczącym hipotetycznej sytuacji w tramwaju, w którym obrażana jest osoba w chuście na głowie.

W tym przypadku tylko 30 proc. ankietowanych stanęłoby w obronie takiej osoby. 24,6 proc. nie zareagowałoby w żaden sposób. 36 proc. nie zwróciłoby uwagi agresorom, ale nawiązałoby kontakt z pokrzywdzoną. Zaledwie 8,8 proc. osób zadzwoniłoby na policję.

Miejsca

Opinie (579) ponad 100 zablokowanych

  • Nic do nich nie mam, ale już jest ich tu za dużo.

    Poza tym lepiej i bezpieczniej mieć imigrantów z różnych kierunków świata, niż jedną wielką rosyjskojęzyczną mniejszość z byłego ZSRR.

    • 18 1

  • Pomoc tak, fundowanie im przywilejów-stanowcze nie

    Spostrzeżenie z dziś, piątek 9 września 2022: kierowcy w samochodach na UA tablicach nie ustępują pieszym na przejściach i to w strefie osiedlowej, gdzie jest prędkość poniżej 30km. Może szkolenie im zrobić? Może tzw. Miasto im przypomina na autobusach z tolerancja. Moja tolerancja wygasła.

    • 18 0

  • Mam mieszane uczucia... (3)

    Na plus:

    + Nie mamy za bardzo wyboru, bo w naszym interesie jest przesunac ruską granicę jak najdalej i lepiej, żeby oni się tłukli u siebie, niż żeby ruskie ...... dotarło do nas. To raczej jest priorytet.

    + Są nam bliżsi kulturowo niż goście z Afryki i Araby.

    + W miarę się asymilują.

    + Zawsze jest trochę ciekawiej, gdy jest zróżnicowanie. Nasi Janusze i Karynki są już nudni.

    + Goście ze Wschodu raczej nie narzucają nam religii, światopoglądu, jednak raczej pracują i nie są agresywni.

    Na minus:

    - Zbyt często słyszę ruski / ukraiński / białoruski, gdy otwieram okno lub wychodzę do sklepu. Często też w sklepach
    są zatrudniane osoby, które słabo mówia po Polsku. Nie rozumiem tego, bo pracując np. w UK posługiwałem sie Angielskiem inaczej pracowałbym max w magazynie lub na budowie.

    - Ich dzieciaki w szkołach to dzicz. Widać wielką różnicę w wychowaniu. Będą z tego problemy.

    - Szkoły są przeludnione.

    - Mamy jeszcze większe kolejki do lekarzy, gdzie często priorytet mają... imigranci.

    - Miała być tania siła robocza, a nie pracują poniżej 35 PLN / godzina do ręki - próbowałem ich zatrudnić do sprzątania mieszkania i ich polska opiekunka mnie wyśmiała, gdy zaproponowałem 25 PLN / godzina do ręki + obiad.

    - Importujemy nie tylko ludzi wartościowych tj. pracowitych i wykształconych, ale cały zakres ich społeczeństwa. Niestety na Wschodzie jest więcej nierobów / cwaniaczków / bandyterki niż nawet u nas. Będzie z tego problem.

    - Mamy słabą demografię, OK, imigranci mają ratować nasz zus., ok. jednak... czy ktoś to rzeczywiście to policzył i ma jakiś plan na to ?!? O tym się raczej nie mówi...

    - 3 mln imigrantów winduje ceny mieszkań oraz ich wynajmów w Polsce. To jest fakt.

    Sam nie wiem, co z tego wyjdzie. Jakie macie zdanie ?

    • 22 2

    • suma minusów znacząco przewyższa te rzekome plusy...

      Weź również pod uwagę ogromną liczbę tej jednej nacji, która wjechała do Polski - ponad 9 milionów ukrów siedzi w Polsce. To nie jest ani dobre dla kraju i gospodarki, ani tym bardziej nie jest dobre dla Polaków.

      • 9 0

    • Ich pracuje raptem 15%. Reszta ciągnie zasiłki na siebie i dzieci i do pracy się nie wybiera. Tam taki wychow: kobieta ma dzieci to nie pracuje zawodowo. Oczywiście z jakimiś małymi procentami. Są strasznym obciazeniem budżetu, zusu i służby zdrowia. Mają pierwszeństwo w żłobkach i przedszkolach. Uważam, że po zakończeniu wojny do 30 dni powinni obowiązkowo wracać do siebie. Nie są obywatelami kraju UE. Nie ma swobodnego przepływu ludności. Dlaczego Polska chce łamać te przepisy?? Nie rozumiem tego.

      • 7 0

    • ZUS

      Z tym ZUSem też nie jest tak kolorowo jak to przedstawiają w mediach, bo większa część z nich pracuje na umowach cywilno-prawnych lub na jakieś pół czy 1/4 etatu, albo całkiem na czarno, więc jakichś wielkich podatków nie płacą.
      Zgadzam się z wpisem wyżej, że z tego jest więcej minusów niż plusów.

      • 3 0

  • Będzie tylko gorzej (1)

    • 20 0

    • może poprawi się dzietność, tylko co z tego...

      • 0 3

  • Ankieta

    Ankieta mówi zupełnie co innego, niż opisujecie

    • 14 0

  • Nie...

    Kogo wy wzięliście do tych badań ... Porównanie tego z wyjazdem Polaków do UK to kpina . . My rozdajemy przyjezdnym wszystko ze mają u nas lepiej niż Polacy ... To nie jest ok . Zobaczcie jak Ukraińcy traktują naszych obywateli i jak wyrażają wdzięczność , choćby do przewoźników z Polski

    • 15 0

  • Patrząc na wyniki badań i ankietę pod artykułem można wywnioskować że w Trójmieście mieszkają ogólnie porządni ludzie, za to z użytkownicy trojmiasto.pl to głównie ksenofobowie, rasiści, durnie i prostaki. Smutne.

    • 1 10

  • (1)

    Wiecie ilu jest tak naprawdę uchodźców z Ukrainy? Takich, którzy złożyli wniosek o udzielenie azylu. Uwaga, uwaga! Aż ponad 1200, słownie tysiąc dwustu. Reszta jest określana mianem wysiedleńców, czyli w Polsce są przesiedleńcami i taki jest właśnie cel tej całej hucpy.

    • 13 0

    • barany dalej: dej dej pomaganie jest dobre
      chore to
      czarna d czeka

      • 3 0

  • Co za bzdurba metodologia

    Ankieta tylko wśród posiadaczy karty gdańskiej karty mieszkańca. Przecież ten wynik jest kompletnie wypaczony, zupełnie nie reprezentuje ogółu gdańszczan. Przecież urząd miejski chciał mieć konkretne wyniki z ankiet więc wybrał taką metodologię. Za publikowanie takich wyników ankiety z opisem, że tak myślą gdańszczanie lub co gorsza podejmowanie decyzji na ich podstawie, to przecież powinien być kryminał.

    • 10 0

  • tvn,tvpis i polszmat

    te trzy zakłamane stacje propagandowe nawet nie sięgają kostki do tego co ktoś tu nazmyślał , to raczej jakiś portal sci fi dla pelikanów i d**ili

    • 11 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane