• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie upamiętnienie 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Aleksandra Nietopiel
1 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie. Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie.

Syreny alarmowe o godz. 4:45 rozpoczęły uroczystości na Westerplatte, upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział przedstawiciele rządu, prezydent RP lokalni samorządowcy, kombatanci, harcerze, Wojsko Polskie i mieszkańcy. Andrzej Duda zaapelował do sojuszników o pomoc Ukrainie.



Czy śledzisz uroczystości rocznicowe związane z wybuchem IIWŚ?

Główna część uroczystości odbyła się tradycyjnie na placu przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża.Mapka O godz. 4:45 rozległ się alarm syren upamiętniających poległych. To właśnie o tej porze 83 lata temu Niemcy oddali pierwsze salwy z pancernika "Schleswig-Holstein" w kierunku polskich żołnierzy na Westerplatte, co uważa się za symboliczny początek II wojny światowej.

Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie. Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie.

"Westerplatte to dla Polaków wzór patriotyzmu, a dla świata przestroga"



W czasie przemówień przypominających o agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r. nie zabrakło nawiązań do dzisiejszej sytuacji w Ukrainie.

Obchody upamiętnienia wybuchu II WŚ było widać i słychać w całym Trójmieście.


- Przez dekady od tamtych dni wielu zastanawiało się, jak mogło do tego dojść. Jak cywilizowany kraj, jak Niemcy, mógł dokonać tylu okrucieństw. Jak Europa mogła na to pozwolić i nie reagowała, kiedy był jeszcze czas. Powtarzano, że podobny koszmar i zbrodnicza beztroska nie mogą się już powtórzyć. Niestety dziś na Ukrainie toczy się kolejna, straszna wojna. Rosja w barbarzyński sposób zabija tysiące ludzi, rujnuje miasta i wsie. Odrodziło się imperialne zło, a część Europy nadal nie wyciąga wniosków z tragedii wojny. Kiedyś Europa nie chciała umierać za Gdańsk, dziś wielu nie chce pojąć, że obrona Ukrainy to inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo - mówił minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.
  • Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie.
  • Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie.


Prezydent: przed imperializmem nie można się cofnąć



Prezydent RP, Andrzej Duda, przypomniał bohaterstwo garstki westerplatczyków opierających się agresorowi. Zaapelował też do Europy o wsparcie dla Ukrainy.

- To musi zostać zatrzymane. My Polacy wiemy to i rozumiemy doskonale. Dlatego czynimy wszystko, by pomóc w obronie naszym ukraińskim sąsiadom i by pomóc tym wszystkim, którzy przed tą wojną uciekają, ratując swoje życie. Wzywamy wszystkich naszych sojuszników i cały świat, by pomóc Ukrainie i zatrzymać rosyjski imperializm. Jak mówił Lech Kaczyński, który w Rosji zginął, przed imperializmem nie wolno się cofać, imperializmu nie wolno się obawiać. Imperializmowi i nieimperialistycznym mrzonkom trzeba się w zdecydowany sposób przeciwstawić - mówił prezydent Duda.
Prezydent podczas uroczystości przekazał też notę identyfikacyjną rodzinie jednego z poległych w walce z Niemcami obrońców Westerplatte - st. legionisty Zygmunta Zięby, który zmarł od ran 2 września 1939 roku, w wieku 25 lat. To ósmy obrońca Westerplatte, którego udało się zidentyfikować na podstawie badań DNA.

Pierwsze salwy z niemieckiego pancernika w stronę Westerplatte

W Gdańsku uroczystości przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej



Miejskie uroczystości w Gdańsku będą trwały przez cały dzień. O godz. 9:00 przy tablicy pamięci harcmistrza Jana Ożdżyńskiego obok budynku Dyrekcji KoleiMapka zabrzmi hymn państwowy, zaplanowano przemówienia, złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Godzinę później upamiętnienie ofiar pierwszych dni wojny będzie miało miejsce przy ul. Kładki 2 Mapka przy budynku Uniwersytetu Gdańskiego.

Główne uroczystości zaplanowano między godz. 12:00 a 13:15 na placu Obrońców Poczty Polskiej.Mapka W programie m.in. złożenie meldunku o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości, odegranie hymnu państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej. Po uroczystości rozpocznie się msza, a po jej zakończeniu będzie można skorzystać z poczęstunku kuchni polowej.

Ostatnim, patriotycznym akcentem tego dnia o godz. 17.00 będzie uroczystość na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego. Przy pomniku Bohaterów Zaspa, ul. Bolesława Chrobrego, Mapkazaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu państwowego z udziałem Cappelli Gedanensis. Będą wystąpienia, modlitwa, uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy oraz wykonanie pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis.

W MIIWŚ finisaż na Westerplatte i oprowadzanie w strojach z epoki



Z kolei Muzeum II Wojny Światowej zaprasza 1 września m.in.na finisaż wystawy archeologicznej "Kiedy się wypełniły dni... Pochówki polskich obrońców Westerplatte". Prezentacja znajduje się na Westerplatte przy drodze dojścia do pomnika na wysokości terenów zielonych z napisem "Nigdy Więcej Wojny". W samym muzeum otwarta będzie też pracownia konserwacji zbiorów MIIWŚ. Oprowadzanie zaplanowano o godz. 10:00 i 12:00, zbiórka na poziomie -1, obowiązuje kolejność przyjścia. W programie również zwiedzanie części wystawy głównej oraz dziecięcej wraz z edukatorami ubranymi w stroje przedwojennych nauczycielek i mundury z września 1939. W sekcji "A więc wojna!" będzie można wysłuchać m.in. opowieści o obronie Westerplatte, ale także m.in. o obronie Helu, obronie Poczty Polskiej, niemieckich zbrodniach z września 1939 r. czy oblężonej Warszawie.

W Sopocie uroczystości przy pomniku i flagi na nowych masztach



Sopot rozpocznie miejskie obchody rocznicowe o godz. 10.00 przed pomnikiem Martyrologii Mieszkańców przy ul. KościuszkiMapka. Uroczystość upamiętnienia wybuchu II wojny światowej uświetni wojskowa asysta honorowa garnizonu Gdynia. O godz. 14:00 na nowe maszty ustawione przy granicy z Gdynią uroczyście wciągnięte zostaną flagi: Polski, Unii Europejskiej, a także sopocka i gdyńska. Uroczystość odbędzie się w asyście Marynarki Wojennej RP, przy udziale prezydentów obu miast.

W Gdyni wystawa i wspólna modlitwa



Gdyńskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę rozpoczną się w południe przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na cmentarzu wojennym w RedłowieMapka. W obchodach wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele wojska oraz mieszkańcy. W planach jest złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Nie zabraknie też okolicznościowych przemówień i wspólnej modlitwy. Uroczystości odbędą się z udziałem honorowej asysty wojskowej. Na skwerze KościuszkiMapka przygotowano wystawę "Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady" przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum.

Mobilna wersja ekspozycji została przetłumaczona na 10 języków. W Polsce prezentowana była dotąd w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Łodzi. W Gdyni będzie ją można oglądać do 30 września.

Wydarzenia

Obchody 83. Rocznicy wybuchu II wojny światowej

100 zł
uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie (424) ponad 50 zablokowanych

  • Denerwuje mnie obojetnosc zachodu i te zamiatanie historii pod dywan i jej delikatne zmienianie przy pomocy totalnej opozycji.

    Psychologowie znaja ten sposob, to delikatne zmiany ktore z czasem stają sie calkowite. Np. jesli kogos pamietamy i dajemy mu codziennie jego zdjecie ale codziennie delikatnie zmienione, to w koncu po jakims czasie bedzie to twarz zupelnie innego czlowieka....Dopiero od siedmiu lat bardziej przylozono sie odnosnie pamieci bohaterach.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane