• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ukradli 25 tysięcy złotych przez kody BLIK. I chcieli kraść dalej

Patryk Szczerba
17 maja 2024, godz. 11:00 
Opinie (87)

Do 15 lat więzienia grozi trzem mężczyznom za oszustwo metodą "na policjanta". Łupem przestępców padło 25 tysięcy złotych. Pokrzywdzona kobieta przekazała podającym się za prokuratura i policjanta osobom kody BLIK. Przestępcy zresztą chcieli wyciągnąć od swojej ofiary więcej pieniędzy, ale wtedy wpadli i zostali zatrzymani przez policję.




Czy odbierasz telefon, gdy dzwoni nieznajomy numer?

Kiedy do akcji wkroczyli policjanci? Stało się to w momencie, gdy koordynator numeru 112 przekazał policjantom zgłoszenie od przerażonego mężczyzny.

Dziwne telefony z policji i prokuratury



- Zgłaszający twierdził, że żona od rana otrzymuje telefony rzekomo z prokuratury i policji, cały czas rozmawia z osobami przez telefon, a ci wypytują ją o majątek i każą przygotować pieniądze, bo za chwilę będzie na nich napad. Od razu było wiadomo, że chodzi o oszustów działających metodą "na policjanta" - mówi Lucyna Rekowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Sopocie.


Uświadomili o całej sytuacji małżeństwo. Jak się okazało, kilka godzin wcześniej kobieta, za pomocą kodów BLIK, przekazała 25 tys. zł oszustom podającym się za policjanta i prokuratora. Po kontakcie telefonicznym miała im przekazać 100 tys. zł , 30 tys. dolarów i 20 tys. euro.

Pieniądze miały być przekazane z książkami



Pokrzywdzona ze specjalnie przygotowanym pakunkiem z książkami i opakowaniami po lekach, które miały imitować paczkę wypchaną pieniędzmi, poszła w miejsce wskazane przez oszustów, by ją przekazać "policjantowi".

-
Po "paczkę" przyszedł tzw. odbierak. Już wcześniej został on wytypowany przez policjantów i był przez nich obserwowany, dlatego z chwilą przekazania pakunku mężczyznę obezwładniono i zatrzymano.
"Odbierakiem" okazał się 33-latek z powiatu malborskiego. W wyniku dynamicznych działań funkcjonariusze zatrzymali też jego dwóch wspólników, do których kolejno miały trafić pieniądze. Był to 53-letni gdańszczanin i 35-letni mieszkaniec powiatu gdańskiego - kontynuuje Rekowska.



  • Wszystkim zatrzymanym prokurator z Prokuratury Rejonowej w Sopocie ogłosił zarzut oszustwa i usiłowania kolejnego oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości w warunkach recydywy.
  • Następnie sąd na podstawie zebranych dowodów zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
  • Sprawa jest rozwojowa. W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. biżuterię, pieniądze i różne przedmioty.


Policjanci po raz kolejny apelują o czujność, podając dwie proste zasady do zastosowania w takich sytuacjach.

Jak bronić się przed oszustami?



  1. Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  2. Nigdy też nie prosi o użycie naszych pieniędzy do żadnej akcji.


Quiz Kryminalne Trójmiasto. Średni wynik 74%

Kryminalne Trójmiasto.

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (87)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane