• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ulice imienia Margaret Thatcher w Trójmieście?

Maciej Naskręt
13 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Margaret Thatcher. Zdjęcie wykonano podczas obchodów XX-lecia powstania Solidarności 31 sierpnia 2000 roku. Margaret Thatcher. Zdjęcie wykonano podczas obchodów XX-lecia powstania Solidarności 31 sierpnia 2000 roku.

8 kwietnia zmarła była premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher. Teraz radni Gdyni i Gdańska, by upamiętnić "Żelazną Damę", rozważą czy i którą ulicę nazwać jej imieniem. Do rad wpłynęły już odpowiednie wnioski, ale zdania są podzielone.



Czy w Trójmieście należy nazwać ulice imieniem Margaret Thatcher?

Przypomnijmy, Margaret Thatcher stała na czele brytyjskiego rządu w latach 1979-1990. Przylgnął do niej przydomek "Żelaznej Damy", w związku ze stanowczością wobec strajkujących górników oraz wobec państw komunistycznych.

Zasłynęła z powstrzymania protestów związków zawodowych i ograniczyła ich przywileje. Zlikwidowała dotacje dla firm państwowych, zatrzymała inflację, kosztem zwiększonego bezrobocia, zredukowała wydatki budżetowe, obniżyła podatki oraz podwyższyła stopę procentową oszczędności. Zasłynęła też z wygranej wojny z Argentyną o Falklandy.

Interesowała się też naszym krajem, wspierała ówczesną opozycję.
Jako premier brytyjskiego rządu odwiedziła Gdańsk w listopadzie 1988 roku. W kościele św. Brygidy spotkała się z Lechem Wałęsą i innymi działaczami Solidarności. Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku witały ją transparenty: "Pani Thatcher, nie pozwól zlikwidować Stoczni im. Lenina".

Teraz radni Gdyni i Gdańska będą dyskutować nad nadaniem imienia Margaret Thatcher ulicom naszych miast. Do rad wpłynęły już wnioski w tej sprawie.

W Gdyni wniosek złożyli działacze skupieni wokół Prawa i Sprawiedliwości. - Swoją prośbę uzasadniamy potrzebą utrwalenia w pamięci mieszkańców Gdyni nazwisk i dokonań znanych postaci polityki międzynarodowej, które przyczyniły się swoimi działaniami w przestrzeni publicznej do wyrwania Polski z rąk komunistycznego reżimu - mówi Michał Bełbot, pełnomocnik Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Gdyni.

Natomiast w Gdańsku autorem wniosku jest radny PO, Piotr Skiba. - Margaret Thatcher, choć część jej działań budziło kontrowersje w zachodniej Europie, w Polsce przyczyniła się do obalenia komunizmu. Szczególnie ważna dla gdańszczan była wizyta "Żelaznej Damy" w 1988 r. - mówi Piotr Skiba. - Trudno powiedzieć kiedy i która ulica zostanie nazwana imieniem Margaret Thatcher. Część moich kolegów radnych uważa, że dobrym zwyczajem jest odczekać ok. 5 lat od daty śmierci. O wyborze ulicy i dacie wprowadzenia jej nowej nazwy będziemy dyskutować na forum komisji kultury - dodaje Skiba.

Które ulice mogłyby nosić imię Margaret Thatcher? Nie wiadomo. - Na pewno powinna to być nowa ulica w Gdyni, by nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania z ewentualną wymianą dokumentów - mówi Michał Bełbot.

Wśród gdańskich typów znajduje się Droga Zielona zobacz na mapie Gdańska ze względu na bliskość Parku im. Ronalda Reagana. Ponadto wśród typowanych ulic są nowe ulice, powstającego na terenach dawnej Stoczni Gdańsk, Młodego Miasta.

Opinie (246) 7 zablokowanych

  • W Żadnym Wypadku! To Ona Wymysliła Brednie o CO2!

    Chciała zdyskredydować górników..
    a teraz w ramach Ogłupiajacej i FAŁSZYWEJ polityki Klimatycznej mamy zaczać płacić za te BREDNIE!
    :( :( :( :(

    • 6 0

  • Gdzieś na Diabełkowie!

    Skoro poszła juz do piekła to tam jej miejsce! jak to śpiewali kibice liverpoolu: We're gonna have a party when Maggie Thatcher dies

    • 5 0

  • Tragedia

    Aż przykro czytać takie artykuły tylu wybitnych walecznych Polaków zginęło za Polskę i czy ktoś to pamięta pchamy palce w d*pę innym i co za to mamy wszędzie nas wysmiewaja i gęby sobie nami wybierają aż nie chce się być Polakiem

    • 6 0

  • oby

    zostawili trochę wolnych dla solidaruchów z magdalenki...ulic,alei i placów!

    • 1 1

  • Sami Angole zrobili fetę na okoliczność śmierci M.T.

    to jest kobieta ,która szybko się rozprawiła z strajkującymi górnikami zamykając kopalnie.Gdyby to miało miejsce w Polsce to doszło by rozruchów ulicznych co już raz przechodziliśmy.Dlatego proszę zastanówcie się zanim coś postanowicie Panowie Radni bo przyjacielem robotników to ona nie była.

    • 5 1

  • Zdecydowany sprzeciw dla ulicy Thatcher! Lepsza "Inka"

    Zdecydowany sprzeciw! W naszych miastach nie ma ulicy młodej, nie mającej jeszcze 18 lat dziewczyny, bohaterki Danuty Siedzikówny "Inki" zamordowanej w gdańskim więzieniu przez ubeckich siepaczy. To jest wstyd dla radnych, szczególnie Gdańska, bo Gdańsk powinien w pierwszym rzędzie ją uhonorować! Stanęła przed plutonem egzekucyjnym. Dziesięciu żołnierzy z plutonu egzekucyjnego strzelało i nikt nie trafił, bo dla tych chłopaków było oczywiste, kto stoi przed nimi. Dla radnych Gdańska nie jest to takie oczywiste! Zastrzelił ją chwilę potem ktoś wyższy rangą.

    Sami Brytyjczycy protestują ostro przeciwko urządzaniu hucznego pogrzebu byłej premier z pieniędzy podatników. Nawet dla nich jest kontrowersyjna. Thatcher walczyła ze związkami zawodowymi w Wielkiej Brytanii, za to popierała za to związek zawodowy w Polsce. Czy nie dziwne to? Po co to robiła? By wprowadzić dziś już skompromitowaną w świecie politykę neoliberalną, likwidującą przemysł, wpędzającą w biedę i bezrobocie miliony Polaków. Na transformacji ustrojowej roku 1989 zyskała jedynie wąska grupa ludzi związanych z dawnym systemem z dokooptowaną grupą dawnych opozycjonistów, uwiarygodniających przemiany, że to niby w interesie robotników i Solidarności. Bogaci pomnożyli swoje majątki, biedni jeszcze bardziej zbiednieli. Poczekajmy jeszcze parę lat, by lepiej ocenić skutki tej transformacji, w której Thatcher miała swój znaczący udział.

    • 5 1

  • Najpierw burmistrza Wintera!

    Za wodociagi i kanalizację!

    • 0 2

  • Sławny polski artysta Jan Kiepura też ma swoją ulicę w Gdańsku.

    Tyle że jest to kawałek gruntowej drogi obok kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego, z poboczem usłanym psimi odchodami. Po każdej ulewie tworzą się tam głębokie koleiny, w które wsypuje się śmieci. Polska to bardzo dziwny kraj, w którym czci się kontrowersyjnych przedstawicieli obcej nacji, a nie pamięta się o własnych zasłużonych obywatelach. Moim zdaniem gdańscy radni są na poziomie przedszkola, co więcej nawet przedszkolaki często wykazują więcej rozsądku popartego logiką. Ale one nie znają jeszcze wartości pieniądza i "władzy absolutnej".

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane