• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uratował życie i dostał mandat. Urzędnicy: ręce wiąże nam ustawa

Szymon Zięba
16 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (633)
aktualizacja: godz. 10:00 (17 marca 2023)
Ulica Wspólna Strzecha we Wrzeszczu. To tu kierowca reanimował mężczyznę, i tu dostał mandat za nieopłacenie postoju samochodu w strefie parkowania. Ulica Wspólna Strzecha we Wrzeszczu. To tu kierowca reanimował mężczyznę, i tu dostał mandat za nieopłacenie postoju samochodu w strefie parkowania.

Jechał samochodem ulicą Własna StrzechaMapka, zobaczył leżącego na ziemi mężczyznę, zaparkował auto na pierwszym wolnym miejscu, przystąpił do reanimacji, a potem... dostał mandat za nieopłacony postój w gdańskiej strefie płatnego parkowania. Dwukrotnie odwoływał się od opłaty dodatkowej, ale bezskutecznie. Urzędnicy podkreślają, że choć postawa mężczyzny jest godna pochwały, to na anulowanie kary nie pozwala ustawa.





Aktualizacja, 17.03.2023 r.

Po publikacji naszego artykułu skontaktowali się z nami czytelnicy, chętni do opłacenia mandatu internauty. Jak jednak dowiedzieliśmy się w GZDiZ, opłata została już uiszczona przez kierowcę.




Czy kierowcy w tej sytuacji powinno się anulować mandat?

Resuscytacja przypadkowego przechodnia na ulicy we Wrzeszczu



Wydarzenia, o których mowa rozegrały się pod koniec zeszłego roku, choć swój finał znalazły dopiero na początku marca 2023 r.

Historia opisana na początku artykułu miała miejsce 14 listopada 2022 r. Mężczyzna jechał wówczas ulicą Własna Strzecha we Wrzeszczu. W pewnym momencie zauważył człowieka, który upadł na ziemię.

- Natychmiast zaparkowałem auto na najbliższym możliwym miejscu tak, aby nie kolidowało w przejeździe na tej jednokierunkowej drodze. Rozpocząłem resuscytację i jednocześnie dzwoniłem po pogotowie - relacjonuje mężczyzna.


Po jakimś czasie na miejsce przyjechała karetka. Ratownicy udzielili pomocy poszkodowanemu, a następnie zabrali go do karetki.

Ale to nie był koniec tej historii dla kierowcy, który jako pierwszy interweniował i być może uratował życie poszkodowanemu. Jakiś czas później otrzymał wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej za brak opłacenia postoju w strefie płatnego parkowania.

08:36 16 MARCA 23 (aktualizacjaakt. 14:18)

Screen z spotted Gdańsk (58 opinii)

Screen z spotted Gdańsk, "serdeczne" podejście GZDiZ do anulowania opłaty
Screen z spotted Gdańsk, "serdeczne" podejście GZDiZ do anulowania opłaty


- Zadzwoniłem do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z wyjaśnieniami - pisze mężczyzna. Przez telefon usłyszał, że od decyzji o "mandacie" powinien się odwołać.
Jego reklamacja dwukrotnie nie została jednak uznana, choć urzędnicy znali okoliczności zdarzenia.

Dlaczego urzędnicy nie anulowali mandatu kierowcy?



Urzędnicy zbadali sprawę tego wyjątkowego mandatu, ale stwierdzili, że nie mogą go anulować.

- Kwestia nałożonej opłaty dodatkowej została wyjaśniona przez Komisję ds. opłat dodatkowych z tytułu nieuiszczenia opłaty za postój pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania oraz śródmiejskiej strefie płatnego parkowania w Gdańsku, powołanej przez Dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na podstawie złożonego zastrzeżenia przez klienta - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.
Po ponownym zwróceniu się przez mężczyznę do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, po raz kolejny przeanalizowano zasadność nałożenia opłaty dodatkowej oraz udzielono obszernych wyjaśnień w sprawie.

  • Tak urzędnicy uzasadniali kolejne negatywne decyzje.
  • Tak urzędnicy uzasadniali kolejne negatywne decyzje.
  • Tak urzędnicy uzasadniali kolejne negatywne decyzje.
- Mimo zrozumienia opisanej przez klienta sytuacji, jak również docenienia przez GZDiZ postawy podczas zdarzenia w dniu 14.11.2022 r., w świetle obowiązujących przepisów prawa nie ma możliwości "anulowania" przedmiotowej opłaty dodatkowej - tłumaczy Magdalena Kiljan.

Postawa kierowcy była bohaterska, ale to... pole do nadużyć



W nieoficjalnych rozmowach pracownicy GZDiZ przyznają, że postawa kierowcy była bohaterska, ale prawo wiąże im ręce. Ustawa o drogach publicznych, na podstawie której działają, nie przewiduje wyłączeń związanych np. z wyjątkowymi wypadkami losowymi czy sytuacjami wyższej konieczności.

- Urzędnik, który w dobrym odruchu serca anulowałby opłatę, sam naraziłby się na odpowiedzialność - słyszymy.


Argumentują też, że stosowanie wyjątków w takich wypadkach groziłoby masowym wykorzystywaniem podobnych tłumaczeń w procesie reklamacji.

Przepisy do zmiany? "To rola ustawodawcy, a nie GZDiZ"



Problem mógłby rozwiązać katalog sytuacji unormowanych prawnie, które przewidują możliwość odwołania się od "mandatu" przy wykazaniu szczególnych okoliczności, które spowodowały brak wniesienia opłaty.

To bowiem nie pierwsza podobna sytuacja. Rok temu opisaliśmy sytuację naszego czytelnika, który dostał mandat, gdy był w szpitalu z umierającą żoną.

Zmiana przepisów to jednak zadanie dla ustawodawcy, a nie urzędników GZDiZ.

Miejsca

Opinie (633) ponad 100 zablokowanych

  • Jakby urzędnicy rzeczywiście i szczerze chcieli pomóc, to by wystąpili do Szanownej Pani Prezydent o nagrodę prezydenta w takiej wysokości, która pokryłaby koszty mandatu. I nie byłoby sprawy, pomijając wszystkie inne okoliczności.

    • 16 0

  • Kilka lat temu jadąc wieczorem samochodem zauważyłam człowieka leżącego przy przystanku. Zatrzymałam się w zatoczce, zdążyłam tylko podejść do tego człowieka (starszy pan) i zadzwonić na 112 gdy podjechał radiowóz i pierwsze do mnie, dlaczego stoję z zatoczce autobusowej. Jednak gdy zrozumieli o co chodzi, to zaczęli udzielać pomocy temu człowiekowi do czasu przyjazdu karetki. Później po prostu kazali mi odjechać.
    Często się również słyszy, że gdy za prędkość zatrzymają samochód a okazuje się, że ktoś się śpieszy do szpitala (poród w toku / duszące się dziecko), to nawet sami pomagają w szybszym dodarciu.
    Rozumiem, że żaden urzędnik niższego szczebla decyzji o anulowaniu mandatu nie podejmie, bo ukręci bata na siebie, ale jednak ktoś powinien.

    • 24 0

  • ...

    Jak by Pan po zaparkowaniu samochodu, najpierw by poszedł zapłacić za parking to by został oskarżony o nieudzielenie pomocy. Potem się dziwić że ludzie nie udzielają pomocy, po takich sytuacjach.

    • 27 0

  • Prezydent powinien przyznać nagrodę pieniężną za uratowanie życia. Nie uszczupli to budżetu nagród dla urzędników i v-ce prezydentów.

    • 16 0

  • Złodzieje

    GZDiZ to zwykli złodzieje. Tylko czekają aż wyjdziesz z samochodu i wystawiają mandaty. Nie interesuje ich że poszedłes do parkomatu aby opłacic postój. Pan wypisujący mandat twierdzi,że przy parkomacie nikogo nie było a na zdjęciu,które sam zrobił widać jak kupuje bilet! To powinno być karane!!

    • 25 0

  • to jednak niech sie bardziej postarają

    wybrnąć z tej skandalicznej decyzji dla dobra swojego swoich bliskich i nas wszystkich bo jeśli bedziemy karać tych co nam pomagają daleko nie zajedziemy Czasami myślę sobie komuno wróć bo za jej czasów nie było takich absurdów jak teraz

    • 18 0

  • ten kto wystawił mandat powinien zostać oskarżony o brak udzielenie pomocy ! art 162 KK!

    • 21 0

  • Bezdusznosc urzednicza. Uklony dla trgo co mandat wystawil. Paskuda jedna

    • 17 0

  • No OK, powiedzmy, że przepisowo się nie da inaczej (choć nie wierzę), (1)

    ale czy nikomu pod urzędniczą kopułą nie zaświtało, żeby zawnioskować o jakąś nagrodę Prezydenta Miasta (czy kogokolwiek z tabuna instytucji) dla tego pana, która skompensowałaby ten żałosny mandat, a najlepiej i nieco więcej? Przecież w naszym mieście non-stop wywala się kasę na bzdety, to chyba i na coś mądrego może się czasami znaleźć?

    • 25 0

    • krówka z biedry co najwyżej

      • 3 2

  • jakby chcieli to by sposób znaleźli

    mógłby chociaż jakąś nagrodę dostać od serdecznej.
    Ale gdy się nie chce ruszyć głową, albo nie ma czym ruszać to niedasie, jak w wielu kwestiach w Gdańsku.
    Serdeczności

    • 11 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane