• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uratował życie i dostał mandat. Urzędnicy: ręce wiąże nam ustawa

Szymon Zięba
16 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (633)
aktualizacja: godz. 10:00 (17 marca 2023)
Ulica Wspólna Strzecha we Wrzeszczu. To tu kierowca reanimował mężczyznę, i tu dostał mandat za nieopłacenie postoju samochodu w strefie parkowania. Ulica Wspólna Strzecha we Wrzeszczu. To tu kierowca reanimował mężczyznę, i tu dostał mandat za nieopłacenie postoju samochodu w strefie parkowania.

Jechał samochodem ulicą Własna StrzechaMapka, zobaczył leżącego na ziemi mężczyznę, zaparkował auto na pierwszym wolnym miejscu, przystąpił do reanimacji, a potem... dostał mandat za nieopłacony postój w gdańskiej strefie płatnego parkowania. Dwukrotnie odwoływał się od opłaty dodatkowej, ale bezskutecznie. Urzędnicy podkreślają, że choć postawa mężczyzny jest godna pochwały, to na anulowanie kary nie pozwala ustawa.





Aktualizacja, 17.03.2023 r.

Po publikacji naszego artykułu skontaktowali się z nami czytelnicy, chętni do opłacenia mandatu internauty. Jak jednak dowiedzieliśmy się w GZDiZ, opłata została już uiszczona przez kierowcę.




Czy kierowcy w tej sytuacji powinno się anulować mandat?

Resuscytacja przypadkowego przechodnia na ulicy we Wrzeszczu



Wydarzenia, o których mowa rozegrały się pod koniec zeszłego roku, choć swój finał znalazły dopiero na początku marca 2023 r.

Historia opisana na początku artykułu miała miejsce 14 listopada 2022 r. Mężczyzna jechał wówczas ulicą Własna Strzecha we Wrzeszczu. W pewnym momencie zauważył człowieka, który upadł na ziemię.

- Natychmiast zaparkowałem auto na najbliższym możliwym miejscu tak, aby nie kolidowało w przejeździe na tej jednokierunkowej drodze. Rozpocząłem resuscytację i jednocześnie dzwoniłem po pogotowie - relacjonuje mężczyzna.


Po jakimś czasie na miejsce przyjechała karetka. Ratownicy udzielili pomocy poszkodowanemu, a następnie zabrali go do karetki.

Ale to nie był koniec tej historii dla kierowcy, który jako pierwszy interweniował i być może uratował życie poszkodowanemu. Jakiś czas później otrzymał wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej za brak opłacenia postoju w strefie płatnego parkowania.

08:36 16 MARCA 23 (aktualizacjaakt. 14:18)

Screen z spotted Gdańsk (58 opinii)

Screen z spotted Gdańsk, "serdeczne" podejście GZDiZ do anulowania opłaty
Screen z spotted Gdańsk, "serdeczne" podejście GZDiZ do anulowania opłaty


- Zadzwoniłem do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z wyjaśnieniami - pisze mężczyzna. Przez telefon usłyszał, że od decyzji o "mandacie" powinien się odwołać.
Jego reklamacja dwukrotnie nie została jednak uznana, choć urzędnicy znali okoliczności zdarzenia.

Dlaczego urzędnicy nie anulowali mandatu kierowcy?



Urzędnicy zbadali sprawę tego wyjątkowego mandatu, ale stwierdzili, że nie mogą go anulować.

- Kwestia nałożonej opłaty dodatkowej została wyjaśniona przez Komisję ds. opłat dodatkowych z tytułu nieuiszczenia opłaty za postój pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania oraz śródmiejskiej strefie płatnego parkowania w Gdańsku, powołanej przez Dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na podstawie złożonego zastrzeżenia przez klienta - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.
Po ponownym zwróceniu się przez mężczyznę do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, po raz kolejny przeanalizowano zasadność nałożenia opłaty dodatkowej oraz udzielono obszernych wyjaśnień w sprawie.

  • Tak urzędnicy uzasadniali kolejne negatywne decyzje.
  • Tak urzędnicy uzasadniali kolejne negatywne decyzje.
  • Tak urzędnicy uzasadniali kolejne negatywne decyzje.
- Mimo zrozumienia opisanej przez klienta sytuacji, jak również docenienia przez GZDiZ postawy podczas zdarzenia w dniu 14.11.2022 r., w świetle obowiązujących przepisów prawa nie ma możliwości "anulowania" przedmiotowej opłaty dodatkowej - tłumaczy Magdalena Kiljan.

Postawa kierowcy była bohaterska, ale to... pole do nadużyć



W nieoficjalnych rozmowach pracownicy GZDiZ przyznają, że postawa kierowcy była bohaterska, ale prawo wiąże im ręce. Ustawa o drogach publicznych, na podstawie której działają, nie przewiduje wyłączeń związanych np. z wyjątkowymi wypadkami losowymi czy sytuacjami wyższej konieczności.

- Urzędnik, który w dobrym odruchu serca anulowałby opłatę, sam naraziłby się na odpowiedzialność - słyszymy.


Argumentują też, że stosowanie wyjątków w takich wypadkach groziłoby masowym wykorzystywaniem podobnych tłumaczeń w procesie reklamacji.

Przepisy do zmiany? "To rola ustawodawcy, a nie GZDiZ"



Problem mógłby rozwiązać katalog sytuacji unormowanych prawnie, które przewidują możliwość odwołania się od "mandatu" przy wykazaniu szczególnych okoliczności, które spowodowały brak wniesienia opłaty.

To bowiem nie pierwsza podobna sytuacja. Rok temu opisaliśmy sytuację naszego czytelnika, który dostał mandat, gdy był w szpitalu z umierającą żoną.

Zmiana przepisów to jednak zadanie dla ustawodawcy, a nie urzędników GZDiZ.

Miejsca

Opinie (633) ponad 100 zablokowanych

  • Kilka lat temu bylem swiadkiem wypadku nastolatki na skuterze, dziewczyna straciła kontrole nad pojazdem i z hukiem upadla na beton, najprawdopodobniej nie miala zapietego kasku. Ptzybieglem pierwszy na miejsce zdarzenia, zastajac spanikowanego Jej znajomego, po chwili jak grzyb po deszczu wyrosl straznik miejski, ktory na głos skomentował, że wypisuje mandat za jazde w niedozwolonym miejscu, to byl dla mnie istny szok ! On nawet nie zapytal co z poszkodowana, tylko od razu przystapil do wlepienia grzywny, mnie adrenalina skoczyla pod niebo, że skomentowalem Jego zachowanie jako znieczulice i upadek empatii, stal na me slowa niewzruszony.

    • 8 0

  • Nieudzielenie pomocy przez kontrolerów

    A mandat mu wystawił kontroler, czy też dwukrotnie przejechał tam specjalny samochód? Odpowiedź jest mniej istotna, istotne jest, że ani kontroler, ani kierowca specjalnego samochodu nie zainteresowali się udzieleniem pomocy, co jest karalne.

    • 7 0

  • powinien z tym isc do sadu a tam go uniewinnia w ramach wyzszej koniecznosci,inna sprawa ze trzeba byc naprawde ciezka na umysle osoba zeby wypisac mandat widzac jaka jest sytuacja i mam nadzieje ze cos bardzo paskudnego spotka ta osobe ktora ten mandat wypisala.

    • 3 0

  • Urząd powinien opłacić mandat za tego pana

    Po prostu Urząd, skoro nie mógł anulować mandatu, powinien opłacić mandat w imieniu tego Pana.
    A jeśli Urząd nie może powinna to zrobić prezydent Dulkiewicz ze swojego funduszu reprezentacyjnego lub innego specjalnego.

    • 7 0

  • Reguła wyższej konieczności i ochrony większego dobra kosztem mniejszego dobra.

    W Polsce też istnieje reguła wyższej konieczności i ochrony większego dobra kosztem mniejszego dobra.
    Na tej zasadzie można np. wziąć czyjś samochód jeśli to przyczynia się np do uratowania życia (np. ucieczka przed mordercą który chce nas zabić) albo strażak jeśli jest po alkoholu nie będzie ukarany, jeśli pojedzie gasić pożar. Jeśli wybijemy szybę by ratować dziecko w przegrzanym samochodzie sąd nie powinien nas skazać za dewastację samochodu jeśli w ogóle nienormalny rodzic takiego uratowanego dziecka podałby nas do sądu...
    Co najmniej do podobnej kategorii zalicza się zaparkowanie gdzie popadnie bez opłaty by ratować życie człowieka.

    • 3 0

  • Ustawa o drogach publicznych

    Art. 13b. Opłaty za parkowanie pojazdów
    1.
    Opłatę, o której mowa w art. 13 opłaty za korzystanie z dróg publicznych ust. 1 pkt 1 lit. a, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.
    1a.
    Opłatę, o której mowa w art. 13 opłaty za korzystanie z dróg publicznych ust. 1 pkt 1 lit. b, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni lub codziennie, w określonych godzinach lub całodobowo. Art. 13ic. Obowiązki kierującego pojazdem w przypadku przerwy w nadawaniu sygnału pozycjonowania satelitarnego lub transmisji danych
    1.
    A w Art 13ic
    1a.
    Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
    1)
    gdy przerwa, o której mowa w ust. 1, nastąpiła na skutek .....
    2)
    gdy pojazd samochodowy:
    a) uczestniczy w:
    akcji ratowniczej lub humanitarnej,
    usuwaniu skutków klęsk żywiołowych,
    usuwaniu awarii ....

    • 6 0

  • Może to ten urzędnik łamie Art 286 KK

    Art. 286. Oszustwo
    § 1.
    Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
    podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
    § 2.
    Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
    § 3.
    W wypadku mniejszej wagi, sprawca
    podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Polecam się udać do darmowego doradcy prawnego (w Gdyni jest na ul Traugutta nie wiem gdzie w Gdańsku)

    • 3 0

  • Bw

    Mógł zostawić auto na ulicy. Człowiek chciał dobrze nie chciał blokować ruchu i dostał mandat. Chora sytuacja szkoda gadać masakra

    • 3 0

  • odwolan nie ma.

    Myślę,że to tępota urzędników z zieleni nie pozwala anulować takiego "mandatu".Ciekawe,że kiedyś byly mandaty anulowane,jak były ważne podstawy.Po jaki grzyb każda pisać odwołania,jak nie anulują. Nawet inwalidom ,niewidomym 1 wszej grupy nie anulują.Moj mąż ma takie inwalidzctwo i też mandat nam wlepili, kazali się odwoływać i nie uwzględnili. Brak słów, kto tam siedzi w tej zieleni?Czy jakiś byly dyrektor wypasal owce nad odpływem Motlawy?

    • 7 0

  • Masowe wykorzystywanie?

    Czy w firmie GZDiZ ktoś się pochorował na część ciała osadzony na szyi? W ich przypadku słowo głowa nie pasuje ponieważ jak pamiętam ze szkoły w głowie znajduje się mózg. Kawka ze swoją twórczością to przy was mały pikuś.

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane