• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ustąp, babciu, miejsca. Młody chce usiąść

Adam Malinowski
25 czerwca 2024, godz. 07:00 
Opinie (1018)
Czy młodsi pasażerowie powinni ustępować miejsca starszym? Czy młodsi pasażerowie powinni ustępować miejsca starszym?

Zapłaciłem za bilet i mam prawo tu siedzieć - odpowiedział starszej pani w tramwaju nastolatek, któremu kobieta sugerowała, że powinien ustąpić jej miejsca. I choć jego słowa mogą oburzać, to młody człowiek... miał rację - pisze Adam Malinowski.





Jestem młody, ale mam prawo być zmęczony



Czy młodsze osoby powinny zawsze ustępować miejsca starszym?

Zanim zaczniemy moralnie piętnować nastolatka, który siedział w tramwaju, podczas gdy starsza osoba stała, zastanówmy się nad sytuacją młodszych pasażerów. To nie zawsze jest kwestia egoizmu czy braku kultury. To zrozumienie, że każdy z nas, niezależnie od wieku, ma swoje granice fizyczne i psychiczne, których czasem nie wolno przekraczać.

Weźmy na warsztat młodych pracowników biurowych. Godziny spędzone przed biurkiem, wpatrywanie się w ekran komputera, bieganie od spotkania do spotkania - to wszystko wysysa siły z człowieka.

Niektórzy z nich cierpią na chroniczne bóle pleców, migreny czy dolegliwości związane z długotrwałą pracą siedzącą. Właśnie przebyli ciężki dzień, a podróż komunikacją miejską jest dla nich jedyną chwilą wytchnienia przed powrotem do obowiązków domowych. Dlaczego mieliby z automatu ustępować miejsca innym? Czy ich potrzeba chwili spokoju i odpoczynku nie jest równie ważna?

Przejdźmy teraz do studentów, którzy nierzadko prowadzą równie wyczerpujący tryb życia. Nocne sesje przy książkach, napięte terminy, a nierzadko także praca dorywcza - to wszystko wbija kolejne gwoździe do trumny ich fizycznej i psychicznej kondycji. Czy nie mają oni prawa do tego, by mieć słabszy dzień?



A jeśli dodamy do tego rosnące wyzwania zdrowotne młodych osób, takie jak przewlekłe choroby czy dolegliwości natury psychicznej? Niekiedy osoba siedząca, choć młoda i na pozór zdrowa, walczy z problemem, którego nie widać gołym okiem.

Nie chodzi o rewolucję, tylko o zrozumienie



Oczywiście nie chodzi o to, aby teraz wszyscy kategorycznie unikali ustępowania miejsc starszym osobom. Zrozumienie powinno działać w obie strony. Grzeczność i uprzejmość to kamienie węgielne społeczeństwa, jednak warto pamiętać, że młodzi pasażerowie również mają prawo do odpoczynku i troski o swoje zdrowie.

Idealnym rozwiązaniem byłoby wychowanie społeczeństwa świadomego, w którym każdy z nas, niezależnie od wieku, potrafi wykazać odrobinę empatii i zrozumienia.

Starsze osoby mogłyby z większą łagodnością spoglądać na młodych ludzi siedzących w tramwaju, starając się zrozumieć, że ich potrzeba siedzenia może być podyktowana czymś więcej niż tylko wygodą. Młodzi z kolei nie powinni odczuwać presji tak ogromnej, że każda podróż staje się sumą dylematów moralnych.



Wyjście z tej sytuacji wymaga nie tylko zmiany podejścia, ale także szerszej debaty społecznej. Wprowadzenie kampanii informacyjnych, które uświadomią pasażerom możliwość, że młodzi również mogą być zmęczeni lub chorzy, może znacząco poprawić atmosferę w środkach transportu publicznego.

Technologia poinformuje o wolnych miejscach?



Nie zapominajmy także o roli technologii. W niektórych miastach już teraz wprowadza się inteligentne systemy, które informują o wolnych miejscach siedzących dla osób o specjalnych potrzebach. Współpracując nad rozwiązaniami, które uwzględniają potrzeby wszystkich pasażerów, możemy stworzyć środowisko, w którym każdy czuje się komfortowo.

Podsumowując, choć nasza tradycja i kultura skłaniają nas do ustępowania miejsca starszym osobom, ważne jest, by spojrzeć na problem szerzej i z większą empatią. Młodzi pasażerowie również mają prawo dbać o siebie, a zrozumienie ich potrzeb to krok ku bardziej sprawiedliwemu i życzliwemu społeczeństwu.
Adam Malinowski

Opinie (1018) ponad 50 zablokowanych

  • ile razy nasluchalam sie ze mam ustapic miejsca bo stoi nade mna jakas starsza kobieta

    wtedy pytam sie jej a ile lat ma pani: kobieta odpowiada 59 albo 60 lat a ja an toze mam 64 lata i jestem starsza wiec mam prawo siedziec. wtedyz aczyna sie awantura w autobusie, ze klamie, ze nie mam 64 lat. Nie wygladam an swoje 64 lat, nie mam siwych wlosow ani ich nie farbuje.

    • 0 0

  • straszne czasy dla młodych, straszne

    wzuszyłam się losem młodzieży... Naprawdę łzy się do oczu cisną

    • 0 0

  • Zrozumienie

    Jak w tytule... Zrozumienie powinno być w dwie strony... Zrozumienie dla młodych, którzy bywają zmęczeni, ale i dla starszych... Młody człowiek jest zmęczony życiem... A co ma powiedzieć starszy, który przez 40 lat pracy zniszczył swe zdrowie... Ja, pomimo iż nie jestem już młodym człowiekiem to zawsze ustepuje miejsca starszym, a nie udaje że ich nie widzę... Bo tak najczęściej jest że szczególnie nastolatki zachowują się jak gdyby nie widzieli nikogo innego oprócz siebie.. Przykre... Dlatego mój wielki apel: rozglądajmy się do okoła, a może resztę dnia poprawi nam uśmiech starszej osoby i słowo "Dziękuje"

    • 1 0

  • Ustępuje osobom mającym trudności z poruszaniem się, a nie tym poprostu starszym. Jechałam tramwajem do lekarza świeżo po operacji kolana. Poruszałam się o kulach i nie mogłam jeszcze obciążać zbytnio nogi. Zobaczyłam wolne miejsce i gdy już siadałam za przeproszeniem stara baba lecąc biegiem mnie podsiadła... Nie mając równowagi na jednej nodze usiadłam jej na kolana... Takie krzyki, że młodzież niewychowana, a gdzie maniery starszych osób? Biegać miała siłę?

    • 0 0

  • Nic tak nie zniechęca do ustępowania miejsca jak chamstwo

    I to zazwyczaj baby całkiem sprawne są tymi, które staną człowiekowi za plecami i zamiast poprosić o ustąpienie miejsca zaczynają od wyzwisk. Ustępuję z własnej inicjatywy osobom, po których widać, że są słabe lub mają problem z poruszaniem, co grozi upadkiem w czasie jazdy. Innym nie - chyba, że poproszą. Sama mam problemy z kręgosłupem, więc nie widzę powodu, by się męczyć, skoro ktoś starszy ode mnie może być w lepszej kondycji.

    • 0 0

  • Ja to sie ciesze jak mi nie ustepuja- dla mnie to oznacza ze wygladam mlodo

    • 0 0

  • Co za stek bzdur.

    Na początku myślałem, że to jakiś trolling, zwłaszcza przy tym fragmencie o "młodym pracowniku biurowym i godzinach spędzonych przed biurkiem", ale później widzę, że autor tak na poważnie.
    Mam 43 lata i w komunikacji miejskiej przeważnie stoję, ale jak zdaży mi się usiąść to automatycznie wstaję, widząc osobę starszą. I często łapię się na tym, że "czemu ja właściwie to robię, przecież ja już nie muszę i teraz niech gnojki wstają".
    No ale właśnie - "gnojki" są dziś niewychowane i rzadko kiedy widzę w nich jakieś oznaki poszanowania drugiego człowieka, cudzej własności, czy przestrzeni publicznej.
    Dochodzi do absurdalnych sytuacji, kiedy widząc jakiegoś małolata, ustępujacego miejsce, trzymającego drzwi, żeby autobus nie odjechał starszej, powoli człapiącej pani, czy dzieciaka, oferującego pomoc starszemu sąsiadowi we wniesieniu ciężkich siatek po schodach - uśmiecham się, myśląc że było to coś fantastycznego, jednocześnie smucąc się, że to, co powinno być normą jest teraz dla mnie czymś wyjątkowym i niespotykanym.

    Takie wysrywy jak ten tutaj tylko utwierdzą niewychowaną część młodzieży w ich złym podejściu - autor powinien poważnie przemyśleć swoją ignorancję, no chyba że sam należy do tego straconego pokolenia, wychowanego na tabletach, instagramach i tik-tokach.

    • 0 0

  • oburzające jest że takie szczyle 12-17 lat pierwsze co robią to rzucają się na miejsce siedzące

    • 0 0

  • wszyscy ci co jeżdżą komunikacją za darmo powinni mieć tylko miejsca stojące chcesz mieć możliwość siedzenia to kupuj bilet

    weryfikacja bardzo prosta podczas kontroli biletów

    • 0 0

  • A może na piechotkę

    Ludzie, tramwaj, autobus, SKM-ka to nie dom. Myjcie się. Trzeba mieć nie po kolei w głowie, aby najeść się cebuli i czosnku, a potem wsiąść do trajtka. Ukłony dla Pani, która swoim zapachem zmusiła mnie do opuszczenia miejsca.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane