• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Oliwie będzie mogło powstać kilkadziesiąt nowych mieszkań

Krzysztof Koprowski
3 czerwca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską, która jest jednym z elementów projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską, która jest jednym z elementów projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Czy w osi widokowej na Katedrę Oliwską powstaną nowe budynki? Urzędnicy chcą iść na rękę deweloperowi, który kupił w Oliwie zobacz na mapie Gdańska teren, na którym dziś może powstać jedynie zieleń i parking. Nowy plan zagospodarowania może to zmienić.



Czy radni powinni zgodzić się na nowy plan, zgodny z sugestiami dewelopera?

Prace nad nowym planem zagospodarowania dla obszaru między ul. Cystersów zobacz na mapie GdańskaOpacką zobacz na mapie Gdańska trwają już od kilku lat.

O zmianę dotychczasowego planu poprosił w 2010 r. trójmiejski deweloper Invest Komfort. Ma tu działkę, którą kupił od Kościoła. Na działce stoi stary, ale zamieszkały budynek. Zgodnie z zapisami obowiązującego planu, na tym terenie może powstać jedynie zieleń i parking.

- Głównym elementem kompozycyjnym nowego planu, zgodnie z wytycznymi konserwatora, jest oś widokowa z rejonu ul. Opackiej zobacz na mapie Gdańska na Katedrę Oliwską zobacz na mapie Gdańska. Tereny wokół tej osi są przeznaczone na zieleń parkową. To jest zgodne z historycznym założeniem, ponieważ istniał tutaj kiedyś folwark i stawy przyklasztorne - mówiła podczas dyskusji publicznej Dobrosława Jakubowska, projektantka Biura Rozwoju Gdańska prowadząca plan zagospodarowania "Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II".
Pozostały obszar objęty planem ma być przeznaczony na mieszkania i usługi (tereny wzdłuż ul. Spacerowej zobacz na mapie GdańskaStarego Rynku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska).

Funkcja mieszkaniowo-usługowa bez wskazania proporcji (może to być osiedle bez sklepów, jak i np. zespół budynków hotelowych) obejmuje m.in. niezagospodarowany teren należący do firmy deweloperskiej Invest Komfort zobacz na mapie Gdańska.

- Nowa zabudowa zostaje wciśnięta w "nieckę" [obok osi widokowej na katedrę i na tyłach istniejącej zabudowy - dop. red.]. Dzięki temu nie będzie tu części niezagospodarowanej. Pojawi się nowa jakość, z budynkami w stylu architektury oliwskiej, tj. w formie rozczłonkowanych brył, wzbogaconych lukarnami i werandami - dodaje Jakubowska.
W tym miejscu mogłyby powstać przypuszczalnie trzy budynki mieszkalne o wysokości do 14 m, czyli 3- lub 4-piętrowe. Pomieściłyby ok. 180 mieszkańców.

Miejsce, gdzie powstać ma wjazd na teren nowej zabudowy. Po prawej fragment budynku przy ul. Cystersów 10. Miejsce, gdzie powstać ma wjazd na teren nowej zabudowy. Po prawej fragment budynku przy ul. Cystersów 10.
Dojazd do nowych budynków odbywałby się nowym mostkiem nad Potokiem Oliwskim zobacz na mapie Gdańska, od strony ul. Cystersów. Nim także zostałoby poprowadzone dodatkowe połączenie piesze z zielenią w osi Katedry Oliwskiej.

Nie dla dojazdu od ul. Cystersów

Mieszkańcy Oliwy, którzy licznie przybyli na dyskusję publiczną dotyczącą projektu planu, mieli jednak sporo do niego zastrzeżeń.

- Mnie ten plan się podoba, ale z paroma wyjątkami - oceniał oliwski społecznik i animator kultury Andrzej Stelmasiewicz. - Zaplanowanie jedynego wjazdu od ul. Cystersów, którym będą poruszały się nie tylko samochody osobowe, ale też obsługujące teren młyna [do czasu utrzymania pierwotnej funkcji młyna, obsługa będzie nadal możliwa także z ul. Spacerowej zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] czy służby miejskie, pogorszy bezpieczeństwa mieszkańców. Postulowałbym rozpatrzenie wjazdu na teren od strony ul. Opackiej.
Odpowiedź urbanistów z BRG na ten argument była krótka - konserwator nie zgadza się na inne poprowadzenie dojazdu. Ponadto spadki terenu od ul. Cysterów wymogłyby rezerwy szerokiego korytarza pod drogę.

- Może, skoro konserwator nie zgadza się na takie rozwiązanie, należałoby podzielić plan na wzór terenów wokół AWFiS i zostawić część starego planu, w którym dojazd jest od strony ul. Opackiej? - zastanawiał się Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.
Zdaniem urzędników, takie rozwiązanie nie byłoby korzystne, bo nie można urządzić terenów zieleni w osi widokowej, ponieważ w planie z 2007 r. teren ten jest przeznaczony pod parking.

Mieszkańcy: potrzebny parking przy katedrze

- Dlaczego rezygnuje się z parkingu na tym terenie? To uniemożliwi stworzenie centralnego miejsca do obsługi komunikacyjnej katedry, Parku Oliwskiego i terenów leśnych z Pachołkiem - dziwił się jeden z mieszkańców.
Także w tym przypadku urzędnicy przerzucają odpowiedzialność na konserwatora, który nie dopuszcza utworzenia tu parkingu, choć przed laty nie miał nic przeciwko niemu.

  • Fragment obowiązującego planu zagospodarowania. Symbolem 006-KS oznaczono parking, 009-ZP62 - teren zieleni urządzonej. Przerywaną czerwoną linią zaznaczono granice działki Invest Komfortu.
  • Fragment projektu planu zagospodarowania. Symbolem 003-M/U32 oznaczono teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej, 005-ZP62 - teren zieleni urządzonej.
- Nie rozumiem, dlaczego państwo woleliby mieć parking i autobusy na osi katedry - dziwiła się Izabela Gendek z Invest Komfortu, która ustosunkowała się też do pojawiających się pytań o zagospodarowanie terenów zieleni. - Z naszego punktu widzenia lepiej, gdyby przed budynkami był ładny widok. Ponieważ jest to jednak teren zieleni publicznej, będzie musiał być przejęty przez miasto.
Urbaniści zwracali uwagę, że w Oliwie, która posiada dobre połączenia komunikacją miejską, istnieją wystarczające rezerwy dla nowych parkingów.

- W tej okolicy mogłoby powstać ok. 590 miejsc postojowych dla samochodów i 20 miejsc dla autokarów - wyliczała Aneta Woch z Zespołu Transportu BRG.
Zgodnie z projektem planu, młyn IX nadal będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę, ale istnieje możliwość jego przekształcenia pod funkcje usługowe np. hotel. Zgodnie z projektem planu, młyn IX nadal będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę, ale istnieje możliwość jego przekształcenia pod funkcje usługowe np. hotel.
Wątpliwości co do nowej zabudowy miał także prezes spółki Młyn Oliwski Cezary Zalewski.

- W planie nic nie mówi się o naszej działalności, z którą wiąże się zapylenie, hałas i ruch samochodów ciężarowych. Potem dojdzie do sytuacji, kiedy nowi mieszkańcy osiedla będą wysyłali skargi na naszą obecność w tym miejscu.
- Osoby, które zdecydują się tutaj zamieszkać, chyba będą miały świadomość takiego sąsiedztwa - ripostowała Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG.
Na dyskusję publiczną przybyła spora grupa osób, co jest dość rzadką sytuacją. Na ogół na dyskusji pojawią się jedna-dwie osoby, a nieraz bywa, że nikt nie jest nią zainteresowany. Na dyskusję publiczną przybyła spora grupa osób, co jest dość rzadką sytuacją. Na ogół na dyskusji pojawią się jedna-dwie osoby, a nieraz bywa, że nikt nie jest nią zainteresowany.
Mieszkańcy: sprzedano nasz budynek i nie wiemy, co dalej

Podczas dyskusji publicznej niespodziewanie pojawił się też problem budynku przy ul. Opackiej, który został sprzedany przez Kościół wraz z działką Invest Komfortowi.

- Od momentu sprzedaży tego terenu razem z nami, nikt się z nami nie kontaktował. Nie podpisywałam żadnej umowy z deweloperem i nie wiem, co z nami planuje zrobić - mówi mieszkanka domu na terenie, który jeszcze kilka lat temu należał do Kościoła.
Wywołało to dość spore zaskoczenie wśród urzędników, choć problem ten nie dotyczy stricte planowania przestrzennego. Przedstawicielka Invest Komfortu zapowiedziała, że jej firma nawiąże kontakt z mieszkańcami.

Projekt planu zagospodarowania nie jest już wyłożony do publicznego wglądu w Biurze Rozwoju Gdańska, ale można go pobrać tutaj (format PDF): projekt uchwały, rysunek planu, prognoza oddziaływania na środowisko.

Termin wnoszenia uwag do projektu planu i prognozy upływa 16 czerwca br.

Miejsca

Opinie (218) 4 zablokowane

  • Zostawcie chociaż parę miłych starych zakątków....

    Niedługo gdzie się ruszymy tam będą płoty nowych chronionych osiedli.

    • 22 2

  • Będą dostępne w programie Mieszkanie+ ??? (1)

    • 15 0

    • GRANDAMOWICZ

      Tak!!! W programie "Mieszkanie+koperta" (dla Adamowicza ... of course)

      • 6 1

  • (2)

    Ul. Cysterską - a nie Cysterką :)

    • 8 0

    • ?

      Niech sprawdza najpierw co piszą....

      • 1 1

    • ul. Cystersów a nie ul. Cysterską ;)

      • 0 0

  • Nie zmieniać planu

    W tym miejscu powinien być parking i druga nitka ul. Opackiej.Każdy spacerowicz i turysta udający się do Doliny Radości wyrazi sprzeciw gdyż widok w kierunku Katedry Oliwskiej z tej Doliny i otaczających wzgórz powinien podlegać ochronie krajobrazu i za żadną cenę nie powinno się go zmieniać , zabudowując betonowymi stodołami. Jest tyle miejsca poza Starą Oliwą dla deweloperów, Niech się tam wyniosą razem z Adamem.O.. Starzy Oliwianie protestujcie bo wam zabetonują Oliwę.

    • 28 6

  • Jeszcze taka sprawa: (2)

    To fajnie, że myśli się o rewitalizacji tego terenu - jednakże budowa osiedla na tak dużą ilość mieszkańców nieodwracalnie zmieni charakter tego wyjątkowego miejsca. Nie mogłoby to być coś bardziej kameralnego? Piszę to jako osoba urodzona w Oliwie i mieszkająca w niej przez ponad ćwierć wieku.

    Ja rozumiem biznes developera - gdzie liczy się tylko maksymalizacja zysku - ale ten teren w orbicie Katedry chyba powinien pozostać z niewielką zabudową i dużą ilością zieleni. Co oczywiście nie oznacza, że nie może być przebudowany - tak aby godnie się prezentował.

    • 18 5

    • (1)

      Jaki wyjątkowy charakter tego miejsca? ??? Ta dzicz i busz????

      • 3 2

      • te śmieci wszędzie

        wystarczy pospacerować nową ścieżką wokół zbiornika retencyjnego i popatrzeć jak koszmarnie zasmiecony jest teren wokół, zaplecze domków na Kwietnej i dalej w stronę Doliny Radości. Taka mentalność Oliwian

        • 6 2

  • Generalna większość działki 009-ZP 62 (10)

    Nie leży w osi katedry !!!! Nawet nie zahacza o obrys tej świątyni !!!! To jest wprowadzanie czytelników w błąd. Cały ten teren był kiedyś stawem ,a teraz wygląda jak popegerowski grajdołek bez ładu i składu. Aż wstyd,że coś takiego jest w wielkim mieście. A lokatorzy budynku przy opackiej ,który został przez kościół sprzedany, niestety prawa głosu nie mają. To nie ich budynek i nie ich mieszkania. Namieszkali się za półdarmo w superatrakcyjnym miejscu (na swoje ryzyko...). Generalnie miejsce widokowo piękne ,ale tylko żeby przyjść i popatrzeć. Gdyby mi dzwony waliły kilka razy dziennie na okrągło,to bym się po tygodniu wyprowadził.

    • 12 13

    • Tez bym chcial latami mieszkac za darmo przy katedrze. ...

      • 4 1

    • Ciekawy (2)

      o czyżby syn gocławskiego ? masz takie rewelacje skąd te info tata na ucho szeptał jak na kolanko posiedzieć przychodziłeś ?

      • 2 4

      • Ha,ha, ale awansowałem !!!

        Na syna arcybiskupa !!! Swoją drogą - biedny jesteś,że nie potrafisz analizować prostego tekstu artykułu ,a faktu że w tym miejscu był staw , nikt nie zakwestionuje. Sam go jeszcze pamiętam...

        • 3 1

      • Nie obrazaj zmarlego bucu... jakiś szacunek... nawet jesli jestes ateista.

        • 3 5

    • Na tej działce nie było stawu (4)

      Po wojnie było tam ogrodnictwo Pana Derdy. Dopiero w latach siedemdziesiątych po śmierci właściciela ogrodnictwa ten teren stał się zapuszczony. Ale miasto nic nie zrobiło aby go uporządkować i zrobić tam parking z prawdziwego zdarzenia, który jest bardzo w tym miejscu potrzebny. Gdzie turyści i goście mają parkować.

      • 5 2

      • Kościół się przez tyle lat nie martwil co z turystami i wiernymi do katedry a nagle deweloper lub miasto ma wybudowac glodziowi parking???? Ludzie opamietajcie się. Cokolwiek by sie robilo to zle....

        • 4 1

      • (2)

        Ogrodnictwo pana derdy???? Czyli teren był prywatny??? Czy w koncu od zawsze nalezal do kosciola??? Okreslcie się! Dlaczego miasto mialo uporządkować teren????

        • 5 0

        • Odp (1)

          Ogrodnictwo było dzierżawą odebraną im w latach 90 sam właściciel zamarł w chyba 94

          • 2 1

          • Nie mozna zabrac dzierzawy można jedynie wypowiedzieć umowę, jesli w ogóle byla. Czyli kościół zrobił to co zrobił. Sprzedał swoj teren i po co jakieś pretensje do dewelopera? ?? Pretensje do kurii!!

            • 4 0

    • Ciekawostka

      Ciekawe kim jesteś MG42, że masz tak "WIELKĄ" wiedzę na temat tego domu i jego mieszkańców

      • 2 4

  • Zostawcie Oliwę z spokoju!

    nienażarte hieny

    • 22 3

  • Oliwianin (2)

    pitolona czarno-czerwona mafia z budyniem i Gocłowskim na czele

    • 13 9

    • Chyba glodziem .....Goclowski nie zyje. (1)

      • 5 0

      • Odp

        On już przyszedł jak to całe szambo wylało teraz kręci swoje lody

        • 2 0

  • Stara Oliwa

    Wciskają dobudowę w Starej Oliwie ponad wytrzymałość !
    Tylko nie ma sposobu by degradacja Starej Oliwy za sprawą tranzytu do Obwodowej została zatrzymana.

    • 9 4

  • Dobre miejsce na ósme mieszkanko pod wynajem.

    • 10 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane