• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Parku Reagana powstaną boiska i centrum ekologiczne

Ewa Budnik
6 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Tak ma wyglądać Bałtyckie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej "Mare Balticum", które powstanie w Parku Reagana. Tak ma wyglądać Bałtyckie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej "Mare Balticum", które powstanie w Parku Reagana.

Centrum ekologiczne oraz boiska dla młodzieży mają powstać w Parku Reagana, na zachód od deptaka łączącego al. Jana Pawła II z molem w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska. Miejscowy plan zagospodarowania tego terenu został właśnie wyłożony do wglądu publicznego.



Według nowego planu w miejscu gdzie zaczyna się ścieżka wprowadzająca z deptaka do parku w przyszłości miałoby powstać centrum ekologiczne, a dalej na prawo i wgłąb parku kompleks boisk sportowych i lokale gastronomiczne. Według nowego planu w miejscu gdzie zaczyna się ścieżka wprowadzająca z deptaka do parku w przyszłości miałoby powstać centrum ekologiczne, a dalej na prawo i wgłąb parku kompleks boisk sportowych i lokale gastronomiczne.
Historia planu zagospodarowania dla tego terenu pokazuje jak wiele zdziałać można społecznie. Przystąpiono do niego w 2005 roku. Pierwotnie planiści chcieli wprowadzić do planu możliwość powstania tuż przy samym deptaku zabudowy o wysokości do 55 m. To wywołało gorącą społeczną dyskusję. Polski Klub Ekologiczny w 2010 przeprowadził badania i przygotował Społeczną Koncepcję Zagospodarowania Pasa Nadmorskiego. Dotyczy ona nie tylko tego właśnie obszaru. Finalnie w 2011 roku Biuro Rozwoju Miasta Gdańska odstąpiło od umieszczania w planie dla tego terenu wysokiej zabudowy.

Kilka dni temu ostateczny projekt planu został wyłożony do wglądu publicznego. Przewiduje on pozostawienie na tym terenie terenów zieleni miejskiej i terenów biologicznie czynnych. Zmiany w stosunku do stanu istniejącego przewidziane są w dwóch obszarach, tuż przy deptaku.

Jaki charakter powinno mieć Bałtyckie Centrum Ekologiczne w Parku Reagana?

Pierwszy z nich (około 1 hektara), położony bliżej parkingu na końcu al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska przeznaczony jest pod budowę obiektu do tej pory roboczo nazywanego Bałtyckim Centrum Ekologicznym. Budynek będzie mógł mieć nie więcej niż 16 m wysokości.

- Chcielibyśmy, żeby był to nowoczesny obiekt przedstawiający szeroką tematykę na styku człowiek - Bałtyk. W tej chwili trwają dyskusje na temat instalacji jakie miałyby znaleźć się wewnątrz i ostatecznego kształtu budynku
- informuje Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Dążymy do tego, aby instalacje były interaktywne i przyciągały nie tylko mieszkańców Gdańska, ale wszystkich turystów. Mamy pomysły na to, aby można było zobaczyć w jaki sposób burzy się morze, jak powstaje wydma morska, jak zalewane są Żuławy. Marzy mi się, aby w tym centrum możliwy był nawet spacer po dnie morskim.

W powstanie obiektu zaangażowany jest m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku.

- Obiekt będzie nosił nazwę Bałtyckiego Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej "Mare Balticum". Fundusz będzie wspomagał proces pozyskania finansowania na ta inwestycję. Przedsięwzięcie ma szansę powstać w czasie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020. Jesteśmy na etapie podpisywania porozumienia między podmiotami zaangażowanymi w powstanie centrum - tłumaczy Iwona Pabiś - Beszczyńska, kierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody, Informacji i Edukacji Ekologicznej w WFOŚiGW. - Liczymy, że dzięki działalności centrum Gdańsk pozbędzie się etykietki miasta odwróconego plecami do morza, a jednocześnie zyska nowoczesną i proekologiczną przestrzeń publiczną.

Dalej, tuż za planowanym centrum, na obszarze między deptakiem na przedłużeniu Jana Pawła II i kolejnym deptakiem przecinającym park i prowadzącym na plażę zobacz na mapie Gdańska na obszarze 10 hektarów zaplanowano powstanie obiektów dedykowanych sportowi, rekreacji i gastronomii. Przy czym będą to obiekty otwarte - np. boiska do koszykówki, siatkówki, tenisa ziemnego czy place zabaw dla dzieci.

- Jedyny budynek na tym terenie będzie mógł znaleźć się bezpośrednio przy deptaku, nie będzie mógł mieć więcej niż 400 metrów kwadratowych i 10 metrów wysokości - mówi Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. - Cały teren boisk ma płynnie łączyć się z otaczającymi terenami zieleni. To jak będą przebiegały ścieżki dla pieszych i rowerzystów jest do szczegółowego uzgodnienia w czasie realizacji obiektów.

Zobacz rysunek planu

W ramach tego planu nie planuje się powstania większej ilości parkingów, ale jak mówią planiści parking na końcu al. Jana Pawła II w przyszłości będzie mógł zostać rozbudowany - w pionie.

Każda zainteresowana osoba może zapoznać się z planem w Biurze Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska w godz. 9 - 15 od pon. do pt. do 28 lutego. Potem, do 14 marca, będzie jeszcze czas na zgłaszanie swoich uwag do planu. Jeśli takich uwag nie będzie, plan zostanie przekazany Radzie Miasta Gdańska do uchwalenia. Na podobnym etapie jest w tej chwili więcej planów miejscowych.

Rozwiązania przyjęte w tym planie (0126) nie kończą jednak społecznej dyskusji o przyszłości Pasa Nadmorskiego. W czasie opracowywania jest bowiem także plan dla obszaru na wschód od deptaka - po jego prawej stronie. Tu nadal mówi się o powstaniu wysokich obiektów - na działce po byłym ośrodku wypoczynkowym MON. Uchwała o przystąpieniu do tego planu została podjęta w 2007 roku. W tej chwili projekt planu został skierowany do opinii i uzgodnień. Kiedy zostanie wyłożony do wglądu nie wiadomo. Wiadomo jednak, że miasto właśnie w tym miejscu widziałoby powstanie wysokiej zabudowy.

Przeciwnicy takiej zabudowy mają nadzieję, że i w tym przypadku konsultacje społeczne i konstruktywny dialog doprowadzi do zmiany miejskich planów.

Zobacz Wstępną inwentaryzację przyrodnicza Pasa Nadmorskiego w Gdańsku przygotowaną dla Polskiego Klubu Ekologicznego w 2010 roku

Opinie (146) 4 zablokowane

  • Basen porządny by się przydał...

    .. który czynny byłby przez cały rok !

    • 12 3

  • Jest jedno ale

    jak powstana te boiska centrum informacyjne i knajpy - to czy nadal to będzie park?

    Wydaje mi się że knajp ci w Trójmieście dostatek, a zieleni co chwilę tu i tam ubywa. Jej miejsce zajmują osiedla ( na które byli by chetni ale nie maja kasy - wiec świecą pustkami) albo Centra Handlowe.

    • 12 0

  • Masakra (2)

    Niedługo trzeba będzie jeździć pod Kościerzynę żeby zobaczyć żywe drzewo. Beton i tania karma - to pomysł Budynia na zorganizowanie czasu mieszkańcom, za nasze podatki

    • 16 3

    • Dewastacja drzewostanów trwa na dawnym nasypie kolejowym

      Barbarzyństwo w XXI wieku? A czemu nie, jak gdańszczanie godzą się na to.

      • 1 1

    • Tereny wokół Kościerzyny również powoli się zabudowywuje

      Przyroda w imię pseudopostępu przegrywa z człowiekiem z wszędzie. Oczywiście nigdy nie przegra, tylko człowiek tym sobie sam zaszkodzi.

      • 1 0

  • Jestem przeciwny

    Zero inwestycji budowlanych, niech zostanie Park, dla ludzi!

    • 17 1

  • To bedzie takie baltyckie ECS

    tyle, ze ekologiczne hehe

    • 7 0

  • boiska i tereny zielone tak , budynki i instytucje NIE

    maleje ilość terenów zielonych po co stawiać za dużą kasę akurat tam jakieś budowle - korytarze i kible , kafelki i szyby w miejscu gdzie można przyjemnie pospacerować i pojeździć rowerem
    BZDURA I WYMUSZONA AKTYWNOŚĆ PLANISTÓW
    BEZ SENSU
    a ten projekt co za ohyda proszę opamiętajcie się

    • 14 0

  • Urzedasy zdurnialy do reszty

    od nierobstwa we lbach im sie przewraca...NIE dla betonu w Parku R.

    • 10 0

  • Mare Balticum to po jakiemu

    po polsku nie łaska? żenada,To może Mare Balticum in garden Regan in DANZING.
    Wstęp tylko dla mieszkańców Neptun Park.a reszta VIP......lać.

    • 10 0

  • Psują Gdańsk i jego wygląd.

    Co to za park jak będzie zabudowany. Co za władze co pod byle pretekstem likwidują, zmniejszaję parki i zieleńce a tworzą sobie dodatkowe miejsca pracy a to wszystko kosztem nas mieszkańców....Kolejne szklane domy i kolejne bzdurne wydatki...Skończą się spokojne spacery...

    • 11 0

  • Zabetonować plaże też

    bo piasek włazi do butów.Solidarność zamknięto w ECS, to i tereny zielone będzie można oglądać w centrum ekologi na zdjęciach. ile nowych posadek?

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane