• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czwartkowe zagrożenie powodziowe w Trójmieście

Michał Brancewicz, Maciej Naskręt
27 lipca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 21:19 (27 lipca 2017)
Najnowszy artykuł na ten temat Jak doszło do zalania Wrzeszcza w miniony piątek?

Padający od ponad doby deszcz spowodował wylanie Potoku Oruńskiego, który zalał fragment ul. Niepołomickiej oraz Wielkopolskiej i doprowadził do ich częściowego zamknięcia. Poziom wody w większości zbiorników retencyjnych w Gdańsku opada, przelał się jedynie zbiornik Zabornia przy ul. Kartuskiej, ale sytuacja została opanowana. Mimo to we Wrzeszczu wciąż rozkładane są zapory przeciwpowodziowe i worki z piaskiem.




AKTUALIZACJA, godz. 21:19
Woda w zbiornikach retencyjnych nadal systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 55 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Wysoki stan wody utrzymuje się jeszcze jedynie na zbiorniku Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. W tej chwili uruchomiono odpływy i woda w sposób kontrolowany jest z niego wypuszczana.

O godz. 20.00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się wieczorne spotkanie Sztabu Kryzysowego. Mimo poprawy pogody służby nadal pozostają w stanie gotowości, a zbiorniki i pozostała infrastruktura powodziowa będzie na bieżąco monitorowana przez całą noc. Również dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór, worków i rękawów nie będą demontowane.

- Jutro ok. godz. 14.00 spodziewamy się kolejnych opadów, miejscami dość intensywnych, w dodatku wiatr ma się zmienić na północno-wschodni, co może oznaczać tzw. cofkę wód z Zatoki Gdańskiej - wyjaśnia Krzysztof Domagalski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
- Obecnie warunki pogodowe są na tyle sprzyjające, że możemy nadal w kontrolowany sposób obniżać poziom wody w zbiornikach. Dzięki temu będą one przygotowane na ewentualność kolejnych opadów deszczu - dodaje Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

AKTUALIZACJA, godz. 17:08
Pomimo utrzymujących się opadów deszczu sytuacja w Gdańsku stabilizuje się. Woda w zbiornikach retencyjnych powoli, ale systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 35 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Również w pozostałych zbiornikach na potoku Strzyży poziom wody obniża się.

- Wody przybywa jedynie w zbiornikach Jasień i Kiełpinek, które celowo zamknęliśmy, by nie zrzucać wody do potoku. Oba zbiorniki mają jednak jeszcze znaczną rezerwę i nie ma niebezpieczeństwa ich przepełnienia - mówi Andrzej Chudziak z Gdańskich Wód.
Ulica Wielkopolska, którą ok. godz. 14 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Niepołomicka, Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

Według bieżącej prognozy umiarkowane opady deszczu będą się utrzymywać jeszcze do godzin wieczornych, w związku z tym sytuacja na zbiornikach retencyjnych i potokach nadal jest monitorowana przez służby miejskie.

AKTUALIZACJA, godz. 15:50
Tymczasem, jak informują nas czytelnicy, spore rezerwy są w zbiorniku Łabędzia, który tak samo jak zbiornik Zabornia, jest częścią Potoku Siedleckiego.
Duże ilości wody mógłby przyjąć również zbiornik Karczemki.

AKTUALIZACJA, godz. 15:36
Utrzymuje się wysoki stan w zbiorniku Zabornia przy Kartuskiej, ale woda się nie przelewa.

AKTUALIZACJA, godz. 14:02
Sytuacja na zbiorniku Zabornia została opanowana. Ul. Kartuska jest przejezdna.
Woda co prawda wylała ze zbiornika Zabornia, ale wyciek nie jest duży. Woda co prawda wylała ze zbiornika Zabornia, ale wyciek nie jest duży.
Z kolei w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego zamknięty dla ruchu został fragment ulicy Wielkopolskiej od ul. Świętokrzyskiej do skrętu w ulicę Niepołomicką.
Policja zamknęła wjazd na ul. Wielkopolską. Policja zamknęła wjazd na ul. Wielkopolską.
Zdjęcia Wrzeszcza zabezpieczanego przed ewentualną powodzią.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.

AKTUALIZACJA, godz. 12:29
Potok zalewa ul. Wielkopolską w Gdańsku.

Wylewa potok na Wielkopolskiej w Gdańsku


AKTUALIZACJA, godz. 12:25
W Dolnym Wrzeszczu mieszkańcy i służby układają worki z piaskiem.

Ulica Wajdeloty szykuje się na powódź


AKTUALIZACJA, godz. 12:13
Informacja Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku:
- O około 10 cm obniżył się stan wody zbiornika Srebrniki również na większości innych gdańskich zbiorników poziom zaczyna się obniżać.
Woda zaczęła przelewać się ze zbiornika Zabornia i jest ona odprowadzana wpustami kanalizacyjnymi w ulicy Kartuskiej. Policja jest przygotowana na zamknięcie skrzyżowania ulicy Kartuskiej z ulicą Łostowicką. Zbiornik Zabornia jest zabezpieczony workami z piaskiem, a jego stan jest na bieżąco monitorowany.
Udało się zamknąć zbiornik Jasień dzięki czemu woda jest retencjonowana i spiętrzana w zbiorniku, co z kolei oznacza, że ograniczamy jej dopływ do potoku Strzyża i Zbiornika Srebrniki.

AKTUALIZACJA, godz. 11:42
Od środy, kiedy zaczęły się intensywne opady, strażacy interweniowali w województwie pomorskim 379 razy, w tym 76 razy w Gdyni, 38 w Gdańsku i 35 w Sopocie.

AKTUALIZACJA, godz. 11:20
Gdańsk podaje na swoim Twitterze, że intensywne opady deszczu przewidywane są do godz. 18

AKTUALIZACJA, godz. 11:15
Na filmie widać budowę zapory na zbiorniku przy ul. Kartuskiej. Pojawiły się jednak informacje na profilu Pomorskiego Obserwatorium Burzowego w Lniskach, że zbiornik wylał.

Budowa zapory na zbiorniku przy Kartuskiej


AKTUALIZACJA, godz. 10:49
Straż pożarna mówi o swoich działaniach i potencjalnych zagrożeniach.

AKTUALIZACJA, godz. 10:16
Żeby obniżyć poziom wody, jest ona przepompowywana ze zbiornika Srebrniki do koryta Potoku Strzyży.

Przepompowywana woda ze zbiornika do potoku


Strażacy analizują aktualną sytuację. Na zbliżeniu widać rozpiskę newralgicznych miejsc. Strażacy analizują aktualną sytuację. Na zbliżeniu widać rozpiskę newralgicznych miejsc.

AKTUALIZACJA, godz. 9:54
Do przelania Zbiornika Srebrniki brakuje kilku centymetrów. To kwestia maksymalnie kilkudziesięciu minut.

Do przelania zbiornika Srebrniki brakuje kilku centymetrów




Pełny zbiornik przy Grunwaldzkiej w Oliwie


Przez ostatnią dobę w Osowej spadło 109 litrów wody na m kw., w Oliwie 97 l, w Matemblewie ok. 90 l. Niestety nie ma wyników z Wrzeszcza, gdzie najbliżej przelania jest Zbiornik Srebrniki.

W związku z  nieustępującymi opadami deszczu istnieje duże zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie woda stoi na poziomie przelewu awaryjnego. Potok Strzyża zabezpieczany jest przed wystąpieniem wód poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem.

Potok Oliwki może niebawem wylać

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Tak wygląda obecnie Potok Strzyża


Policja jest już przygotowana do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego.

Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka.

  • Stan wody w kanale Raduni na godz. 13:30.
  • Ułożone worki z piaskiem na Słowackiego.
  • Potok Strzyża przepływający na wysokości ul. Wajdeloty.
  • Zbiornik Srebrniki może się wkrótce przelać.
  • Podnosi się woda w Zbiorniku Kartuska.
  • Zabezpieczenie przed wdarciem się wody do Galerii Bałtyckiej.
  • Stan wody na zbiorniku w pobliżu Cmentarza Łostowickiego.
  • Zalana Osowa
  • Strażacy rozkładają zapory na Słowackiego.
  • Mieszkańcy Słowackiego zabezpieczają swoje mieszkania.
  • Podtopiona ul. Okrzei w Sopocie.
  • Wysoki stan wody na Zbiorniku Srebrniki.
  • Wysoki stan wody Zbiornika Srebrniki.
  • Zabezpieczenia na skrzyżowaniu Słowackiego i Chrzanowskiego.
  • Woda i błoto na ul. Jabłoniowej w Gdańsku.

Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.

Podnosi się poziom wody na Zbiorniku Zabornia, dlatego również worki układane są przy ul. Kartuskiej.


Zabezpieczany jest też rejon Dolnego Wrzeszcza Wajdeloty, Aldony, Orunia - przy ul. Równej, Srebrniki i będą ustawiane w miarę zgłaszanych potrzeb.

Policja i straż miejska ostrzega mieszkańców zagrożonych obszarów. Straż pożarna oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża .

Wysłane zostały także komunikaty do mieszkańców w systemie SISMS.

Opinie (636) ponad 20 zablokowanych

  • jak zabuduja (zabetonuja) Polanke Srebrniki

    to bedzie ciekawie we wrzeszczu dolnym w taka pogode jak teraz

    • 15 2

  • nasi kochani specjalisci

    tak sie dumnie wypowiadaja pzed kamerami jakie madrosci mowia az serce bije lepiej tyle ze tak naprawde na gadaniu sie konczy ,to jest tak samo jak z powodzianami ,tyle ze kto pozwalal im budowac domy na terenach zalewowych ,ktos musial podisac decyzje ,figuruje nazwisko wiec ich lapac za d....e to sa ludzie odpowiedzialni za wszystko co zle ,za zalane ulice i tunele ,chodza zawracaja glowe odbiorami itp ale nie mysla tylko gdzie na wakacje pojechac albo ze maja stanowisko i moga czuc sie kims wyjatkowym a tak naprawde sa tylko mgr na papierze co latwo teraz mozna osiagnac ,tak wiec kto jest za to odpowiedzialny deszcz pogoda ?nie ludzie co wymyslaja cuda wianki bo pewne rzeczy mozna przewidziec i powinno sie brac wszystko pod uwage ,kiedys przed wojna niemcy mieli plany zagospodarowania terenow w polsce i co byl kategoryczny zakaz budowania domow na terenach zalewowych czyli potrafili przewidywac a u nas teraz troche deszczu i co panika worki z piaskiem idotyzm trzeba bylo myslec o zagospodarowniu natwet nie rzek a strumykow i odprowadzeniu wody do kanalizacji a ztego co widac to cos tam nie gra zbiorniki retecyjne a moze trzeba bylo pobudowac glebsze ,macie oszczednosci i dobrze niech zalewa zobaczymy jakie beda straty i kto poniecie za to odpowiedzialnosc i stanowiska i finansowa ale jak znam zycie nikt bo to przeciez krasnoludki budowaly i krasnoludki wydaja decyzje to jest naprawde juz tragiczne zadnej odpowiedzialnosci zadnej tak wiec niech pada i pada jak najwiecej mnie i tak tam nie ma na szczescie

    • 11 2

  • Jak zbuduja nowa bulonska to beda zalewac um przy byle deszczu

    Tam nie sa przewidziane zbiorniki retencyjne

    • 13 1

  • puding developer zabetonuje wszystko przed obwodnicą i wszystko niżej będzie ściekiem
    bravo BUDYŃ

    • 18 1

  • Znowu OSTRO Pada! (1)

    Więcej worków !

    Adamowicz mniej polityki krajowej a więcej pracy do której zostałeś najęty !!!

    • 19 3

    • Radunia to piękna rzeka i pięknie położona, dlatego też ją bardzo lubię...

      i zawsze jest ok, mimo, że puding zrobił z niej betonowe, wąskie, wysokie koryto... Za to nad nią rośnie Nowa Radunia... Forum.

      • 2 1

  • Mierosławskiego zabezpieczona?

    Rozumiem, ze jak wroce z pracy do domu na ul, Mieroslawskiego nie będę mieć zalanego domu jak przed rokiem i ze Strzyzę przy Mierosłąwksiego, Kubacza, Saperó zabezpieczyli strazacy workami

    • 0 1

  • Niepołomicka (2)

    Czy da się przejść ul. Niepołomicką?

    • 1 3

    • Dzięki

      • 0 0

    • ciężko powiedzieć - przejechać na pewno się nie da chyba, że od strony Kowal. Przejść jeszcze jako tako powinno się dać.

      • 0 0

  • Gdzie jest relacja z Gdyni i Sopotu? (3)

    W tej części trójmiasta było przecież zdecydowanie więcej interwencji straży pożarnej niż w Gdańsku. Gdynia nie prawa do relacji?

    • 3 5

    • Nie ma

      dopóki nie zostanie dzielnicą Gdańska a Sopot ma bo i on jest z WMG.

      Ja Ja , Zoppot in Freie Staats danzig...

      Kuken in alte maps.

      • 0 1

    • a co sie wgdyni dzieje? pna nie ma takich problemów z zalewaniem jak Gdańsk, na szczęście. Nazwa betonowo móiw samo ze siebie (1)

      • 0 3

      • Gdyni dużo mniejsza od Gdańska a ma 2x razy więcej interwencji strażaków niż w Gdańsku

        Ale dziennikarze trojmiasto.pl tak jak w zeszłym roku udają, że w Gdyni nic się nie dzieje

        • 1 1

  • A gdzie Budyń ? (2)

    Znowu "podciera" propagandę Niemcom. Czas aby ten budyń nareszcie spłynął do morza. Damy radę aby zanieczyszczenia po nim usunąć.

    • 14 5

    • (1)

      Zajmij się swoją broszką pisowski trollu!

      • 3 5

      • Przezabawna ta wasza lemingowa niemoc i ujadanie,aż serce się raduje.

        • 1 2

  • A Donald nie może pogadać z Angelą , której matka też była Gdańszczanką, by przysłała do Gdańska

    z tysiąc Niemców do noszenia worków z piaskiem?
    Siedzą w tym byłym NRD na Hartz IV i się nudzą...

    • 10 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane