• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czwartkowe zagrożenie powodziowe w Trójmieście

Michał Brancewicz, Maciej Naskręt
27 lipca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 21:19 (27 lipca 2017)
Najnowszy artykuł na ten temat Jak doszło do zalania Wrzeszcza w miniony piątek?

Padający od ponad doby deszcz spowodował wylanie Potoku Oruńskiego, który zalał fragment ul. Niepołomickiej oraz Wielkopolskiej i doprowadził do ich częściowego zamknięcia. Poziom wody w większości zbiorników retencyjnych w Gdańsku opada, przelał się jedynie zbiornik Zabornia przy ul. Kartuskiej, ale sytuacja została opanowana. Mimo to we Wrzeszczu wciąż rozkładane są zapory przeciwpowodziowe i worki z piaskiem.




AKTUALIZACJA, godz. 21:19
Woda w zbiornikach retencyjnych nadal systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 55 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Wysoki stan wody utrzymuje się jeszcze jedynie na zbiorniku Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. W tej chwili uruchomiono odpływy i woda w sposób kontrolowany jest z niego wypuszczana.

O godz. 20.00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się wieczorne spotkanie Sztabu Kryzysowego. Mimo poprawy pogody służby nadal pozostają w stanie gotowości, a zbiorniki i pozostała infrastruktura powodziowa będzie na bieżąco monitorowana przez całą noc. Również dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór, worków i rękawów nie będą demontowane.

- Jutro ok. godz. 14.00 spodziewamy się kolejnych opadów, miejscami dość intensywnych, w dodatku wiatr ma się zmienić na północno-wschodni, co może oznaczać tzw. cofkę wód z Zatoki Gdańskiej - wyjaśnia Krzysztof Domagalski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
- Obecnie warunki pogodowe są na tyle sprzyjające, że możemy nadal w kontrolowany sposób obniżać poziom wody w zbiornikach. Dzięki temu będą one przygotowane na ewentualność kolejnych opadów deszczu - dodaje Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

AKTUALIZACJA, godz. 17:08
Pomimo utrzymujących się opadów deszczu sytuacja w Gdańsku stabilizuje się. Woda w zbiornikach retencyjnych powoli, ale systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 35 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Również w pozostałych zbiornikach na potoku Strzyży poziom wody obniża się.

- Wody przybywa jedynie w zbiornikach Jasień i Kiełpinek, które celowo zamknęliśmy, by nie zrzucać wody do potoku. Oba zbiorniki mają jednak jeszcze znaczną rezerwę i nie ma niebezpieczeństwa ich przepełnienia - mówi Andrzej Chudziak z Gdańskich Wód.
Ulica Wielkopolska, którą ok. godz. 14 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Niepołomicka, Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

Według bieżącej prognozy umiarkowane opady deszczu będą się utrzymywać jeszcze do godzin wieczornych, w związku z tym sytuacja na zbiornikach retencyjnych i potokach nadal jest monitorowana przez służby miejskie.

AKTUALIZACJA, godz. 15:50
Tymczasem, jak informują nas czytelnicy, spore rezerwy są w zbiorniku Łabędzia, który tak samo jak zbiornik Zabornia, jest częścią Potoku Siedleckiego.
Duże ilości wody mógłby przyjąć również zbiornik Karczemki.

AKTUALIZACJA, godz. 15:36
Utrzymuje się wysoki stan w zbiorniku Zabornia przy Kartuskiej, ale woda się nie przelewa.

AKTUALIZACJA, godz. 14:02
Sytuacja na zbiorniku Zabornia została opanowana. Ul. Kartuska jest przejezdna.
Woda co prawda wylała ze zbiornika Zabornia, ale wyciek nie jest duży. Woda co prawda wylała ze zbiornika Zabornia, ale wyciek nie jest duży.
Z kolei w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego zamknięty dla ruchu został fragment ulicy Wielkopolskiej od ul. Świętokrzyskiej do skrętu w ulicę Niepołomicką.
Policja zamknęła wjazd na ul. Wielkopolską. Policja zamknęła wjazd na ul. Wielkopolską.
Zdjęcia Wrzeszcza zabezpieczanego przed ewentualną powodzią.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.
  • Wrzeszcz przygotowany na ewentualną powódź.

AKTUALIZACJA, godz. 12:29
Potok zalewa ul. Wielkopolską w Gdańsku.

Wylewa potok na Wielkopolskiej w Gdańsku


AKTUALIZACJA, godz. 12:25
W Dolnym Wrzeszczu mieszkańcy i służby układają worki z piaskiem.

Ulica Wajdeloty szykuje się na powódź


AKTUALIZACJA, godz. 12:13
Informacja Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku:
- O około 10 cm obniżył się stan wody zbiornika Srebrniki również na większości innych gdańskich zbiorników poziom zaczyna się obniżać.
Woda zaczęła przelewać się ze zbiornika Zabornia i jest ona odprowadzana wpustami kanalizacyjnymi w ulicy Kartuskiej. Policja jest przygotowana na zamknięcie skrzyżowania ulicy Kartuskiej z ulicą Łostowicką. Zbiornik Zabornia jest zabezpieczony workami z piaskiem, a jego stan jest na bieżąco monitorowany.
Udało się zamknąć zbiornik Jasień dzięki czemu woda jest retencjonowana i spiętrzana w zbiorniku, co z kolei oznacza, że ograniczamy jej dopływ do potoku Strzyża i Zbiornika Srebrniki.

AKTUALIZACJA, godz. 11:42
Od środy, kiedy zaczęły się intensywne opady, strażacy interweniowali w województwie pomorskim 379 razy, w tym 76 razy w Gdyni, 38 w Gdańsku i 35 w Sopocie.

AKTUALIZACJA, godz. 11:20
Gdańsk podaje na swoim Twitterze, że intensywne opady deszczu przewidywane są do godz. 18

AKTUALIZACJA, godz. 11:15
Na filmie widać budowę zapory na zbiorniku przy ul. Kartuskiej. Pojawiły się jednak informacje na profilu Pomorskiego Obserwatorium Burzowego w Lniskach, że zbiornik wylał.

Budowa zapory na zbiorniku przy Kartuskiej


AKTUALIZACJA, godz. 10:49
Straż pożarna mówi o swoich działaniach i potencjalnych zagrożeniach.

AKTUALIZACJA, godz. 10:16
Żeby obniżyć poziom wody, jest ona przepompowywana ze zbiornika Srebrniki do koryta Potoku Strzyży.

Przepompowywana woda ze zbiornika do potoku


Strażacy analizują aktualną sytuację. Na zbliżeniu widać rozpiskę newralgicznych miejsc. Strażacy analizują aktualną sytuację. Na zbliżeniu widać rozpiskę newralgicznych miejsc.

AKTUALIZACJA, godz. 9:54
Do przelania Zbiornika Srebrniki brakuje kilku centymetrów. To kwestia maksymalnie kilkudziesięciu minut.

Do przelania zbiornika Srebrniki brakuje kilku centymetrów




Pełny zbiornik przy Grunwaldzkiej w Oliwie


Przez ostatnią dobę w Osowej spadło 109 litrów wody na m kw., w Oliwie 97 l, w Matemblewie ok. 90 l. Niestety nie ma wyników z Wrzeszcza, gdzie najbliżej przelania jest Zbiornik Srebrniki.

W związku z  nieustępującymi opadami deszczu istnieje duże zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie woda stoi na poziomie przelewu awaryjnego. Potok Strzyża zabezpieczany jest przed wystąpieniem wód poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem.

Potok Oliwki może niebawem wylać

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Tak wygląda obecnie Potok Strzyża


Policja jest już przygotowana do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego.

Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka.

  • Stan wody w kanale Raduni na godz. 13:30.
  • Ułożone worki z piaskiem na Słowackiego.
  • Potok Strzyża przepływający na wysokości ul. Wajdeloty.
  • Zbiornik Srebrniki może się wkrótce przelać.
  • Podnosi się woda w Zbiorniku Kartuska.
  • Zabezpieczenie przed wdarciem się wody do Galerii Bałtyckiej.
  • Stan wody na zbiorniku w pobliżu Cmentarza Łostowickiego.
  • Zalana Osowa
  • Strażacy rozkładają zapory na Słowackiego.
  • Mieszkańcy Słowackiego zabezpieczają swoje mieszkania.
  • Podtopiona ul. Okrzei w Sopocie.
  • Wysoki stan wody na Zbiorniku Srebrniki.
  • Wysoki stan wody Zbiornika Srebrniki.
  • Zabezpieczenia na skrzyżowaniu Słowackiego i Chrzanowskiego.
  • Woda i błoto na ul. Jabłoniowej w Gdańsku.

Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.

Podnosi się poziom wody na Zbiorniku Zabornia, dlatego również worki układane są przy ul. Kartuskiej.


Zabezpieczany jest też rejon Dolnego Wrzeszcza Wajdeloty, Aldony, Orunia - przy ul. Równej, Srebrniki i będą ustawiane w miarę zgłaszanych potrzeb.

Policja i straż miejska ostrzega mieszkańców zagrożonych obszarów. Straż pożarna oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża .

Wysłane zostały także komunikaty do mieszkańców w systemie SISMS.

Opinie (636) ponad 20 zablokowanych

  • Parodia na drogach (2)

    Dzisiejszy dzień pokazuje, że władze Gdańska zaniedbują nasze piękne miasto. Wydają pozwolenie za pozwoleniem na budowę a przepustowość kanalizacji mała. Znowu ucierpi galeria bałtycka, znowu będą zniszczone przystanki ulice i dobytek mieszkańców. Jakie prezydent Adamowicz ma wytłumaczenie??? Na co idą podatki? Czemu co roku powtarza się ta sama historia? Oby władze Gdańska po powtórce pomyślały o zabezpieczeniu miasta oraz życia i zdrowia mieszkancow. Potem cierpimy bo po zalaniu budynku ubezpieczyć tanio nie ma szans. Auto jeśli miałeś ac to też po zalaniu jak Ci składkę dowala to się przekręcić. Nie wspominając o tych co nie mieli szansy się ubezpieczyć.
    Oby władze miasta przemyślaly lepiej budżet na przyszły rok i zabezpieczyli nas mieszkańców przed powodzią w przyszłym roku.

    • 24 3

    • to czemu Gdanszczanie nie odwołaja władz miasta? Boją się?

      • 6 2

    • Czyli nie mają wydawać pozwoleń na budowę? Gdańszczanka mieszka w szałasie - czy też w budynku, przez który "Gdańsk jest zabetonowany" itd.?
      Nie jestem jakimś wielkim miłośnikiem władz miasta, ale znacznie bogatsze miasta i kraje mają podobne problemy. No i gdzie jest ta powódź?
      Pytanie, co by się działo, gdyby nie inwestycje podjęte w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat, dotyczące retencji?

      • 1 2

  • Przestańcie płakać, lamentować i narzekać na swojego megalomana Adamowicza (9)

    Mieliście 4 kadencje, aby pokazać moralnemu karłowi f...'a.
    Jak ktoś wypowiada się negatywnie o tym typie, to krzyczycie, że to taki dobry gospodarz, a jak zalewa wam piwnice i podwórka, to krzyczycie, że to jednak zły gospodarz.
    Kupcie sobie maść na ból d.py i określcie się w końcu, czego chcecie. Od dawna było widać, że to typowy polityk zadymiarz, cwaniak, kłamczuch, a przede wszystkim megaloman, mający głęboko w zadzie mieszkańców Gdańska. Skoro prawie 20 lat rządów tego krasnala, nie nauczyło was logicznego myślenia oraz instynktu samozachowawczego, to oznacza, że uwielbiacie być niewolnikami, a z pozoru kozakami w necie. Tak więc, parasole w dłoń, gumaki na przeszczepy i możecie pomaszerować wspólnie z Adamowiczem, ze świeczkami pod budynki Sądów, gdzie zagrożona jest sprawiedliwość i praworządność oraz wasza wolność, której nigdy nie mieliście...

    • 66 13

    • (1)

      Obronimy Gdańsk przed PIS ! Dzisiaj sypiemy worki pod sądami, aby nie zostały zalane.

      • 3 23

      • Od dwóch tygodni wory leżą już w okienkach UM i Sądu...obroń się przed swoją głupawką.

        • 12 0

    • Do wyborów staje 10 kandydatów, głosy przeciwników Adamowicza się rozbijają, on dostaje kilkanaście procent głosów i nadal (4)

      - rządzi miastem.

      Ta wersja tzw. demokracji jest mocno ale to mocno niedoskonała...
      Inna kwestią jest czy drugi typ byłby lepszy...

      • 7 2

      • Nie do konca (2)

        W tym roku była druga tura i został tylko Adamowicz i Jaworski. Wiec byla szansa na zmiane.

        • 7 1

        • (1)

          Gdyby tylko pis wystawił kogoś lepszego...

          • 6 1

          • To trwajcie sobie w tym burdelu i nie płaczcie.

            • 1 4

      • wybory samorządowe

        Tak było podczas ostatnich wyborów,wystawiono np Panią Ewę Lieder z ramienia Gdańsk Obywatelski i zabrała częśc głosów przeciwników Prezydenta Adamowicza.

        • 1 1

    • To Budyn LICZY glosy...

      • 0 1

    • Te opady to wina Jaro. Bo jest wielkim grzesznikiem i odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Akyż Belzebubie.

      • 1 2

  • Gdyby nie inwestycje w zbiorniki i umocnienie kanałów wczoraj o 14.00 już by można było pływać kajakami po Grunwaldzkiej.

    • 11 16

  • bo to kraina deszczowców i pełno w niej szpiegów Carramba.... (1)

    • 10 0

    • kiedys to bylo dziecinstwo!! :)))

      • 0 0

  • Panie Szyszko - więcej wycinajmy drzew! Więcej drzew trzeba wyciąć, aby je sprzedać i mieć kasę

    na likwidację szkód powodziowych! :(

    • 14 19

  • W artykule pt. " Czy budować zbiorniki retencyjne w TPK" z dn. 20 listopada 2016 r. (2)

    znalazła się wypowiedź dr. Jarosława Kucza z Akademii Rolniczej w Krakowie: "Najlepszymi największym zbiornikiem retencyjnym jest tak naprawdę las". Potwierdzeniem tych słów są dane, które mówią, że różnorodna struktura lasu jest w stanie zatrzymać 85-90% wody. Niestety przy dużej ulewie jest ona liczona w milionach metrów sześciennych, dlatego pozostałe 10-15% to wciąż potężna ilość.
    Skoro jesteśmy już tacy mądrzy, to dlaczego władze Gdańska bezkrytycznie przyglądają się rabunkowej gospodarce leśnej? Dlaczego w TPK wycina się dojrzałe drzewa, będące pochłaniaczem wody (1 duże drzewo absorbuje do 1 tony wody opadowej), niszczy się ściółkę, usuwa posusz, utwardza leśne dukty, koncentruje wodę przy pomocy rowów odpływowych (powinna zostać rozsączona w gruncie)?
    I jeszcze jedna uwaga, gdańskie zbiorniki retencyjne są zwykle wypełnione wodą, więc ich zdolność pochłaniania jest ograniczona. Prócz tzw. "mokrych" powinny być i "suche" obiekty tego typu.

    • 34 0

    • Takim suchym zbiornikiem był obiekt przy zbiegu ulic Chrzanowskiego i Słowackiego na Strzyży.

      Został zlikwidowany i na jego miejscu powstała zabudowa mieszkaniowa. Kiedyś wiedziano, gdzie należy wspomóc odpływ wody z potoku Strzyża, 100 lat później już nie.

      • 14 1

    • Las wyschnie, to sie go wytnie! Wiecej miejsca na deweloperke sie zrobi!!

      • 0 0

  • Deszczyk pada..

    wszędzie mokro i ślisko, skąd się przywlokło to świniorzysko...la la la la.

    • 8 0

  • ulewa (1)

    Dalej zabudowywujcie betonem trojmiasto...za mało obszarów zielonych, parków,miejsc ziemistych , gdzie mogłaby mieć ujście w ziemię woda. Czysta logika. Mamy dość galerii handlowych itp. Nie betonujcie więc trojmiasta!!!! Wystarczy!!!

    • 20 0

    • ale główny włodarz Gdanska kocha sie w betonie....

      • 5 1

  • a jak ludzie w innych wiekach w Gdańsku radzili sobie z powodziami? (1)

    • 6 1

    • nie bylo Budynia

      • 1 0

  • Co zostało zrobione od zeszłego roku?

    Co władze miasta zmieniły od ubiegłorocznego zalania Gdańska? Czy mieszkańcy będą co roku zalewani, bo władze miasta nie przewidziały, że czasem deszcz może popadać trochę dłużej? Budujecie nikomu niepotrzebne gmachy, a nie potraficie zapewnić podstaw bezpieczeństwa. Wstyd.

    • 19 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane