• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W domkach jednorodzinnych lepiej segregują śmieci, choć zdarzają się kary

Ewelina Oleksy
12 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Plastiki nie powinny trafiać do zielonego pojemnika na szkło. Jeśli jednak trafią, konsekwencje może ponieść cały blok.
  • Plastiki nie powinny trafiać do zielonego pojemnika na szkło. Jeśli jednak trafią, konsekwencje może ponieść cały blok.

Choć segregowanie śmieci jest obowiązkowe, to ciągle są tacy, którzy z tego obowiązku się nie wywiązują. Pół biedy, jeśli mieszkają w domku jednorodzinnym - wtedy konsekwencje finansowe ponoszą sami. W blokach natomiast obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa. Sprawdziliśmy - decyzje o podwyższeniu opłaty za niesegregowanie śmieci w Trójmieście częściej są nakładane na mieszkańców osiedli, bo w domkach jednorodzinnych problem jest mniejszy.



Czy musiałe(a)ś kiedyś płacić więcej za odbiór śmieci przez brak ich segregowania?

Szkło do zielonego pojemnika, papier do niebieskiego, plastiki i metale do żółtego, odpady bio do brązowego, a to, co nie pasuje do żadnej z wymienionych kategorii - do pojemnika czarnego. Zapamiętać powinni to wszyscy mieszkańcy Trójmiasta, bo segregowanie śmieci to ustawowy obowiązek.

Nie wszyscy się z niego jednak wywiązują, więc sypią się kary w postaci podwyższonej opłaty za wywóz śmieci.

Jeśli firma odbierająca odpady stwierdzi brak segregacji w danym miejscu, powiadamia o tym miasto, a to nakłada na użytkowników wiaty zazwyczaj dwa razy wyższą opłatę za wywóz śmieci. We wspólnotach mieszkaniowych czy spółdzielniach odpowiedzialność jest zbiorowa, bo ciężko złapać za rękę tego z mieszkańców, który wyrzucił śmieci gdzie popadnie.

Takie konsekwencje ponieśli np. ostatnio mieszkańcy jednego z bloków na osiedlu Garnizon w Gdańsku. Pracownicy odbierający śmieci rozcięli worki i zobaczyli, że w pojemnikach na odpady posegregowane są nie te, które być powinny. Czyli np. w plastikach było też szkło.

Oni wywiozą twoje śmieci - lista firm z Trójmiasta



Ciekawą historią w tym temacie podzielił się z nami czytelnik.

- Mieszkam w domu jednorodzinnym. Córka, pod moją nieobecność, organizowała imprezę i żeby zataić ilość alkoholu, wyrzuciła butelki do pojemnika na odpady zmieszane, bo tam były mniej widoczne niż w zielonych workach, do których jest zbierane szkło. Czy za taki brak segregacji może być kara? - zapytał pan Michał.
Odpowiadamy: akurat w tym konkretnym przypadku nasz czytelnik miał szczęście. Bo jak informują gdańscy urzędnicy, nie zaszła potrzeba podwyższenia opłaty. Ale zaszłaby, gdyby córka naszego czytelnika, zamiast wyrzucić butelki do pojemnika na odpady zmieszane, wyrzuciła do worka ze szkłem np. plastiki i resztki jedzenia z imprezy.

- Z uwagi na konieczność zachowania jak największej czystości strumienia odpadów surowcowych kładziony jest nacisk na uchybienia w zakresie segregacji tych właśnie odpadów, gdyż obecność domieszek innych frakcji odpadów wymaga ich dodatkowego "doczyszczania". Odpady resztkowe podlegają natomiast w sortowni standardowemu procesowi wybierania zmieszanych z nimi, niewysegregowanych odpadów surowcowych, np. szkła. - tłumaczy Joanna BieganowskaUrzędu Miejskiego w Gdańsku - Z uwagi na powyższe, w omawianym przypadku nie zachodziła konieczność podwyższenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W opisanej, jak i każdej innej sytuacji - brak segregacji stwierdza firma odbierająca odpady. W oparciu o materiał dowodowy zbierany przez firmę wywozową, Urząd może podjąć lub nie - działania zmierzające do nałożenia podwyższonej opłaty. - dodaje.

W domkach jednorodzinnych lepiej segregują śmieci



Właściciele domków jednorodzinnych są karani tak samo, jak mieszkańcy bloków. Rodzaj zabudowy przy kontroli nie ma znaczenia. Ale faktem jest, że mieszkańcy domków jednorodzinnych bardziej się w tym temacie pilnują, bo karani za brak segregacji są rzadziej.

- Skala problemu nieprawidłowej segregacji w nieruchomościach jednorodzinnych jest niewielka. Od początku 2021 r. dla właścicieli domów jednorodzinnych wydano tylko dwie decyzje na łączną kwotę 196,64 zł. Ogólnie w tym okresie wydaliśmy 910 decyzji, a w samym III kwartale 289 na kwotę 239 888,85 zł. - wylicza Bieganowska.

Za co kary?



Jeśli np. w niebieskim pojemniku na papier, zamiast czystego papieru znajdują się bioodpady albo butelki, opakowania lub wszystko razem (prawie jak w pojemniku na odpady resztkowe), pracownik firmy odbierającej odpady nakleja na pojemnik tzw. "czerwoną kartkę".

Wpisuje na niej datę stwierdzenia nieprawidłowej segregacji i wykonuje dokumentację fotograficzną. Odpad, po który przyjechała śmieciarka, w tym przypadku makulatura, nie jest odbierany. Odebrany zostanie wtedy, gdy według harmonogramu śmieciarka przyjedzie po odpady zmieszane.

Zobacz też:

Czy szkło trzeba myć przed wyrzuceniem?



Po odebraniu odpadu jako zmieszany pracownicy firmy odbierającej śmieci przygotowują raport, w którym wskazują dane niezbędne do wszczęcia postępowania. Po otrzymaniu raportu pracownicy Referatu Wymiaru Opłat analizują zdjęcia i określają, czy rzeczywiście w danym pojemniku odpady są niewłaściwie posegregowane. Jeśli tak, miasto wszczyna postępowanie podatkowe i nalicza podwyższoną opłatę.

W Gdyni przymykają oko na jednorazowe wpadki



W Gdyni, podobnie jak w Gdańsku, zgłoszenia o nieprawidłowościach w segregacji śmieci dotyczą o wiele częściej budynków wielorodzinnych niż jednorodzinnych.

Śmietniki na ul. Kartuskiej w Gdyni, segregacja kuleje. Film z czerwca tego roku


Od czerwca tego roku wydanych zostało tam 57 decyzji o podwyższeniu opłaty, z czego tylko osiem dotyczyło domów jednorodzinnych.

- Jednorazowe "wpadka" nie powoduje podwyższenia stawki. Nakładana jest ona wtedy, kiedy zgłoszenia o braku lub nieprawidłowej segregacji powtarzają się kilkukrotnie w ciągu danego miesiąca. Bo podwyższona odpłata nakładana jest nie na stałe, a na jeden miesiąc, ten właśnie, w którym otrzymaliśmy od firmy wywozowej kilka zgłoszeń. Natomiast raport o segregacji, a dokładniej o jej jakości otrzymujemy od firm wywozowych codziennie - informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni

W Sopocie ponad 50 postępowań



Sopoccy urzędnicy zauważają jednak, że ustawa nie precyzuje tego, czy podwyższona opłata powinna być nakładana już za jedną wpadkę, czy dopiero, gdy brak segregacji następuje częściej lub w większej skali. Decyzja jest więc uznaniowa.

- Co oznacza, że opłata podwyższona może być nałożona już za jednorazowe przewinienie - taka jest też praktyka orzeczeń SKO w województwie pomorskim. - wskazuje Marek NiziołekUrzędu Miasta Sopotu

Opłata podwyższona może być nałożona na właścicieli każdej nieruchomości niezależnie od jej charakteru czy rodzaju.

- Informacje o złej segregacji przekazują ekipy odbierające odpady. Na podstawie protokołu osoby upoważnione do tych zadań decydują o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie złej segregacji. Od czerwca do dziś prowadzonych jest ponad 50 takich postępowań lub wydanych decyzji - informuje Niziołek.

Miejsca

Opinie (300) 5 zablokowanych

  • cały blok?W tym bantustanie mamy odpowiedzialność zbiorową?A ja wam kmioty mówię że nie zapłacę ani złotówki więcej takiej wydumanej kary i idziemy do sądu. Zabawimy się?

    • 4 0

  • Abc

    Od segregowania śmieci są sortownie. Place kupę kasy za śmieci i jeszcze mam odwalac za nich robotę. Na pewno nie. 5 osobowa rodzina płaci mniej bo mają mniejsze mieszkanie A ja z partnerem mam większe mieszkanie śmieci wynosze co drugi dzień A tamci trzy worki dziennie i to ja płacę więcej chory kraj. Dlatego nie będę segregowac. Niech wspólnota płaci wiecej

    • 8 1

  • Ja akurat skrupulatnie segreguję śmieci ale na naszym osiedlu, również pojawił się ten problem a stwarzają (1)

    go wynajmujący mieszkania, którzy w nosie mają segregowanie i wywalają śmieci według własnego uznania a często zostawiają swoje śmieci pod śmietnikiem, nie kwapiąc się do wejścia do pomieszczenia gdzie stoją pojemniki. W przeważającej większości, mieszkańcy segregują ale nie mam zamiaru płacić za tych, którzy tego nie robią a złapać ich na gorącym uczynku, jest dość trudno. Jeżeli odpowiedzialność zbiorowa zmusi mnie do płacenia za innych, również zrezygnuję z segregowania śmieci, bowiem moje starania będą mijały się z celem! To zresztą powiedziałem na ostatnim spotkaniu mieszkańców, które było w sprawie śmieci właśnie!

    • 7 2

    • No tak, w Polsce cokolwiek stanowi problem. Zwróciłem niedawno jednemu gościowi uwagę, że śmieci

      wyrzuca się do śmietnika a nie w krzaki. Gość natychmiast z agresją ruszył w moim kierunku, no to ja ruszyłem w jego, bo jak raz nie boję się agresywnych typków :-) Ten śmieciarz stanął a ja dalej szedłem w jego kierunku, no to odwrócił się na pięcie i zwiał. To tylko jeden z tysięcy dziennie przykładów, ze nie potrafimy dbać o porządek wokół siebie a karanie porządnych ludzi za śmieciarzy, jest kuriozalne lub też chodzi o samosąd w majestacie prawa, aby zmusić niepokornych do trzymania porządku. Tak to widzę.

      • 0 0

  • Brak edukacji (3)

    Ludzie nie rozumieją Dlaczego mają to robić (co nawiasem mówiąc jest podatnym gruntem dla rozwoju teorii spiskowych) oraz Jak to robić. Każda szkoła powinna obowiązkowo przynajmniej raz w trakcie edukacji zabierać dzieci do zakładu przetwórstwa odpadów, oczyszczalni ścieków etc., wyjaśnić na czym te procesy polegają, jakie są główne problemy, co pomaga, a czego należy unikać. Odrobinę rzetelnych i praktycznych informacji, bo teraz z jednej mamy tylko ogólnikową propagandę, z drugiej doszukiwanie się spisków.

    • 2 3

    • (2)

      Slusznie i wtedy dzieci spytaja: czemu mamy sortowac smieci, skoro jest ono finansowane z pieniedzy naszych rodzicow? To bylaby faktycznie swietla lekcja pogladowa dla dzieciakow jak skorumpowana trojmiejska mafia dy...ma potfele Kowalskich pod byle pretekstem.

      • 2 0

      • (1)

        A to segregację Trójmiasto wymyśliło o tylko w Trójmieście obowiązuje?

        • 0 1

        • A to tylko w Trojmiescie zyja Kowalskie???

          • 0 0

  • niektóre słodycze pakowane są w przezroczysty celofan

    do którego worka go wrzucacie?

    • 1 1

  • gdzie wrzucacie brudny i wilgotny papier po myciu okien?

    ja czekam jak wyschnie i wyrzucam na makulaturę

    • 0 2

  • co dzieje się z używanymi bateriami, kiedy je wrzucimy omyłkowo do żółtego?

    • 2 1

  • ...

    Segregować trzeba bo kary ale smród jak był tak nadal jest i za to kar nie ma !

    • 7 0

  • Paranoja eko bio (1)

    Gdzie mam w kuchni miec sto pojemnikow na kazdy rodzaj odpadow osobno? Jak ledwo jeden śmietnik sie miesci???
    Chyba lepiej zeby dzialala sortownia, robila to porzadnie tak jak nalezy i dawala ludziom pracę

    • 4 0

    • Alez przeciez wlasnie o to chodzi, abys nie miala. Aby byl pretekst. Chodzi tylko i wylacznie o to, abys placila wiecej.

      • 0 0

  • co się dzieje z kasą po trzykrotnej podwyżce opłat śmieciowych? (1)

    miasto je bierze i przekazuje na coś? pracownicy dostali 3-krotną podwyżkę, czy prezesi?

    • 8 0

    • N

      Na przykład idzie na pokrycie drożejącego paliwa do śmieciarki, wystarczy pomyśleć a nie doszukiwać się teorii spiskowych, by unikać wzięcia odpowiedzialności za własne postępowanie

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane