• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W imię Rzeczpospolitej

JG, PAP
10 lutego 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Na początku marca będzie wiadomo, czy Platforma Obywatelska poprze plan Hausnera - deklarują politycy tego ugrupowania. Tymczasem premier Leszek Miller wyraził zadowolenie z piątkowych rozmów koalicji SLD-UP z Platformą. Jednocześnie po raz kolejny zaznaczył, że w przypadku braku poparcia planu racjonalizacji wydatków publicznych w Sejmie, konieczne będzie rozpisanie przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Podczas piątkowego spotkania przedstawiciele SLD, UP i PO ustalili, że w ciągu 3 tygodni wicepremier Jerzy Hausner przekaże Platformie Obywatelskiej cały pakiet projektów ustaw i szczegółowe założenia w zakresie ograniczenia wydatków administracyjnych i społecznych.

- Jestem zadowolony z piątkowego spotkania z Platformą Obywatelską - stwierdził Leszek Miller. - Wydaje się bowiem, że perspektywa przyjęcia planu racjonalizacji wydatków publicznych przybliżyła się.

Premier zauważył, że Platforma nie jest jedynym partnerem SLD i nadal będą kontynuowane spotkania ze wszystkimi ugrupowaniami parlamentarnymi.

- Platforma jest jednak liczącym się klubem i skłonność do dalszej wspólnej pracy jest ważnym sygnałem, iż program może zostać przyjęty.

Jan Rokita stwierdził z kolei, że PO nie przesądza na razie niczego w sprawie poparcia programu Jerzego Hausnera - Platforma nie zgadza się na taką koncepcję naprawy finansów publicznych, która obejmowałaby wyłącznie cięcia wydatków na rzecz najuboższych w Polsce. Oczekujemy, że reforma finansów publicznych będzie całościowa, będzie obejmować naprawę wydatków socjalnych, likwidację marnotrawstwa funduszy publicznych i zasadniczą zmianę systemu podatkowego.

Lider Platformy poinformował też, że podczas spotkania przedstawiciele rządu zgodzili się, by za podstawę prac sejmowych zmierzających do likwidacji marnotrawstwa w wydatkach publicznych służył złożony rok temu w Sejmie projekt ustawy o finansach publicznych autorstwa Platformy. Przedstawiciele rządu mieli się również zgodzić, aby rozpocząć pracę nad naprawą systemu podatkowego przyjmując za jego podstawę koncepcję prostego liniowego podatku na proponowanym poziomie 15 proc.

Eksperci wyliczą teraz, czy taki podatek jest neutralny z punktu widzenia dochodów i wydatków budżetu, bo o taki właśnie podatek chodzi. Intencją Platformy Obywatelskiej jest obrona złotówki. Obrona złotówki jest sprawą polskiego patriotyzmu, który ma również wymiar gospodarczy i ekonomiczny.

W sprawie podatku liniowego jasno wypowiedział się jednak Leszek Miller.

- Nigdy nie odrzucałem koncepcji takiego podatku, jednak propozycje takie trzeba realizować w sprzyjających warunkach. Obecnie nie można zrobić niczego, co pogarszałoby sytuację finansów publicznych i zwiększałoby dług publiczny oraz deficyt budżetowy. A propozycje Platformy idą w tym kierunku.

Z twierdzeniem tym nie zgadza się prof. Zyta Gilowska, wiceprzewodniczaca PO, która stwierdziła, że opinie głoszące, iż propozycje PO przyniosła olbrzymie niedobory w finansach panstwa są nieprawdziwe.

- Schodzenie ze stawką VAT nie przyniesie ubytków w dochodach budżetu. Liczymy na wzrost tych dochodów. Jedynie w przypadku wpływów z podatku dochodowego wchodzą w grę pewne niewielkie ubytki w budżecie państwa i samorządu.

Kolejne spotkanie polityków koalicji SLD-UP i PO odbędzie się 1 marca.
- Przez najbliższe trzy tygodnie zarówno rząd jak i kluby skoncentrują się na analizie rozmaitego rodzaju przesłanek, które pozwoliłyby działać wspólnie w imię przyjęcia planu Hausnera - powiedział Krzysztof Janik, przewodniczący klubu parlamentarnego SLD. - Wierzę głęboko, iż w Sejmie znajdzie się większość, która w imię interesu Rzeczypospolitej uchwali plan Hausnera.
Głos WybrzeżaJG, PAP

Opinie (27)

  • można zostawić jak jest i nie manipulować jak małpa przy kranie
    ludzie przywykli nauczyli sie żyć z 60% obciążeniem dla skarbu państwa
    można też nie przeszkadzać ludziom w robieniu interesów pieniądze topione w przeróżne fundusze dotacje itd przeznaczyć na ulgi inwestycyjne, kredyty celowe, odprawy dla zwalnianych niepotrzebnych urzędasów, likwidacje pkp (he he he)itp itd...
    ale to jest tak samo realne jak podatek liniowy

    • 0 0

  • Gallux

    a wpływy do kasy budzetowej beda spadały same z nieba.

    • 0 0

  • przepraszam
    padają argumenty z lewa i prawa
    ja nie jestem środkiem:)
    ja jestem za rozważnym używaniem podatków jako instrumentu wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji na rynku pracy chociażby
    uważam, że jakiego by systemu nie przyjąć to obecna klasa rządząca z opozycją i całym tym sztabem organizacyjno-prawniczym nadaje sie do cyrku a nie przeprowadzania reform ustrojowych państwa

    • 0 0

  • Tak Galluxie

    Fundusze, dotacje, ulgi, odprawy... setki tysięcy przepisów regulujących... właśnie to umożliwia dwie rzeczy - dokonywanie machlojek przez dobrze poinformowanych ludzi; bo przecież wiele możliwości istnieje, ale wiedzą o nich tylko krewni i znajomi królika. Drugą rzeczą są horrendalne kary nakładane przez skarbówkę na tych, którzy po ciężkiej pracy we własnym drobnym przedsiębiorstwie po prostu nie mają czasu poznać tych wszystkich przepisów, aneksów i poprawek do poprawek do poprawek do nowelizacji nowelizacji ustawy

    • 0 0

  • optimus jest najlepszym przykładem
    dopóki przedsiębiorca będzie traktowany gorzej jak debil urzędas a ofiara przestępstwa będzie traktowana jak przestępca to będzie jak będzie
    reforma ustrojowa wymiaru sprawiedliwości, służb policyjnych, urzędów państwowych, ordynacji wyborczej jednym słowem zmiana konstytucji
    o czym my mówimy??
    utopia....

    • 0 0

  • dobry liniowy nie jest zly

    Podatek liniowy z jednoczesna mocna redukcja ulg i odpisow na pewno uproscilby reguly gry.Tym bardziej jesli nie mozna ufac urzednikom-nie mogliby wtedy tyle paprac i mataczyc,bo byloby mniej przepisow.Zdaje sie w Rosji i Estonii jest podatek liniowy,a ruscy urzednicy i politycy na pewno nie sa bardziej kompetentni od polskich.Tam sie od liniowego nic zlego nie stalo,wzrost gospodarczy jest szybszy od polskiego.Liniowy podatek prowadzi do ograniczenia wplywu politykow i urzednikow na gospodarke.

    • 0 0

  • Bankructwo państwa już bliskie a wraz z nim nowe wybory - plan Hausnera ma (moim zdaniem) małe szanse na przejście. Gallux na premiera !!! (przynajmniej robi użytek z posiadanego organu znajdującego się w czaszce)

    • 0 0

  • dziekuję:)
    przygotowując się do tego stanowiska oglądam sobie kolejny raz "misia"
    to bardzo, bardzo pouczające dzieło:)

    • 0 0

  • czarno to widzę...

    • 0 0

  • włącz mamo światło
    to dobra rada:))

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane