• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W komunikacji miejskiej brakuje uprzejmości. I to nie jest wina młodzieży

Marek
17 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Zajęcia w szkołach mogłyby zaczynać się później, a początek godzin pracy w zakładach mógłby być bardziej elastyczny.  Byłoby mniej korków i stresu - twierdzi pan Marek. Zajęcia w szkołach mogłyby zaczynać się później, a początek godzin pracy w zakładach mógłby być bardziej elastyczny.  Byłoby mniej korków i stresu - twierdzi pan Marek.

"Wpatrzeni w smartfon miejsca nie ustąpią. A na bilet zrzucamy się wszyscy" - opublikowany w sobotę artykuł pani Anny o niewłaściwym zachowaniu młodzieży w komunikacji miejskiej przeczytało ponad 70 tys. osób, a gorąca dyskusja zaowocowała ponad tysiącem komentarzy pod tekstem. Nie wszyscy jednak zgadzają się z argumentacją naszej czytelniczki.



Pan Marek, inny z naszych czytelników, przysłał nam list, w którym polemizuje z obserwacjami i opiniami pani Anny.

***


Czy zwracasz głośno uwagę osobom, których zachowanie w komunikacji miejskiej ci przeszkadza?

List pani Anny jest przejawem adultyzmu [rodzaj dyskryminacji ze względu na wiek; od ageizmu różni się tym, że skierowany jest przeciwko młodym dorosłym, nastolatkom, a nawet dzieciom - dop. red.] i mówi dużo więcej o autorce niż o młodzieży. Zawiera również parę nieprawd, a argumentacja czytelniczki nie jest ścisła.

Jeżeli uprawnienie do bezpłatnego korzystania z transportu publicznego zobowiązuje do ustąpienia miejsca siedzącego, to wstawać powinni również inwalidzi wojenni i wojskowi, senatorowie, posłowie na Sejm, dzieci i młodzież niepełnosprawna i ich opiekunowie, honorowi obywatele Gdańska, honorowi dawcy krwi, ociemniali, ale też osoby, które ukończyły 70. rok życia i kontrolerzy biletów komunikacji miejskiej.

Lista uprawnionych do bezpłatnego korzystania z transportu publicznego jest dużo dłuższa.

Może warto podjechać kilka przystanków dalej?



W latach 80. mieszkałem na starym Chełmie, autobus zawracał na rondzie na ówczesnej ul. Mariana Buczka, kto tam wsiadał, mógł mieć szczęście i dostawał miejsce siedzące. Gwarancji na to nie było. Przedłużono linię 108 przez ul. Chałubińskiego, Biegańskiego i Odrzańską i dla mieszkańców starego Chełmu skończył się luksus wsiadania na pierwszym przystanku.

Mieszkańcy starego Chełmu zaczęli wsiadać na ul. Findera i jeździć naokoło nowego osiedla, aby zająć miejsce siedzące - aż do Śródmieścia. Jeżeli pani Anna płaci za bilet miesięczny, to może przecież jechać najpierw dwa przystanki do końcowego przystanku, aby tam zająć sobie miejsce siedzące.

To dorośli organizują świat młodzieży



"Nastolatki nie widzą kobiety ciężarnej" - pisze pani Anna. Ja pytam: jak mają rozpoznać kobietę w ciąży, jeżeli my, dorośli, zabraniamy im prawa do edukacji seksualnej?

Przecież wiele osób wznoszących frazesy o wartościach zbierało podpisy przeciwko programowi edukacyjnemu Zdrovve Love.

Z drugiej strony: nastolatki jadą do szkoły w tym samym czasie, kiedy my do pracy, ale to dorośli narzucają godziny rozpoczęcia i zakończenia lekcji.

Poza tym pojazdy komunikacji miejskiej muszą być pełne, by takie kursy się opłacały. Tłok jednak można rozładować. Zajęcia w szkołach mogłyby zaczynać się przecież później, a początek godzin pracy w zakładach mógłby być bardziej elastyczny.

Wówczas byłoby mniej korków i stresu. Rozwiązania istnieją od dawna, trzeba je tylko upowszechnić. Od tego jesteśmy my - dorośli.

To nie dzieci odpowiadają za transport publiczny



Dorośli zorganizowali również transport publiczny. Nastolatków o to nie pytano. Kto zamówił za krótkie tramwaje z za małą liczbą miejsc siedzących?

Podsumowując, to my, dorośli, nie jesteśmy w stanie sobie zorganizować świata. Nie młodzież, której nie słuchamy i której zostawiamy wspomniany świat zaśmiecony, zniszczony i źle zorganizowany.

Sądzę, że w Gdańsku brakuje nam zwykłej uprzejmości - i wcale nie zależy to od tego, kto ile ma lat. W innych krajach zauważyłem zwyczaj, że pasażerowie, wsiadając do autobusu, pozdrawiają kierowcę miłym "dzień dobry".

Być może w Gdańsku wychwycenie takiego gestu nie jest niemożliwe w centrum miasta, ale na osiedlach mało kto okazuje szacunek kierowcy, który przecież świadczy nam usługę.

Zweryfikujmy więc najpierw nasze "dorosłe" zachowanie, zanim zaczniemy pouczać młodzież. Może zacznijmy od prostych słów "dzień dobry", przychodząc na przystanek.
Marek

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (510) ponad 20 zablokowanych

  • Przwpraszam ale nie widze tutaj zwiazku.

    Czy dorośli kreują świat w którym żyje młodzież? Tak. Ale to nie zwalnia z przestrzegania zasad dobrego wychowania. Wszyscy żyjemy w świecie który urządził za nas ktoś inny. Niewielu z nas ma wpływ na jego kształt. Tylko jaki to ma związek z niewłaściwym zachowaniem w komunikacji miejskiej? Z nie ustępowaniem miejsca, trzymaniem nigdy na siedzeniu, słuchaniu głośno muzyki itd? Jedno nie usprawiedliwia drugiego.

    • 6 3

  • ten marek

    to naćpiał się?

    • 7 3

  • Nie tylko osoby starsze mają dziwny zapach. Dotyczy to ludzi w każdym wieku i ludzi dobrze ubranych i trochę gorzej,nie ma to znaczenia. Jeżeli nauczono nas dbania o higienę to robimy to bez względu czy jesteśmy młodzi czy starzy, a jeżeli nie to mamy co mamy. Też jeżdżę środkami komunikacji miejskiej i widzę jak zachowuje się młodzież i ludzie starsi. Jedni i drudzy pozostawiają czasami po sobie niesympatyczne sytuacje.

    • 5 0

  • Niech żyje wolność, wolność i swoboda....

    Róbta co chceta. Taki mamy klimat.

    • 4 1

  • Zabraniamy edukacji seksualnej i dzieciaki nie potrafią rozpoznać ciężarnej.
    Normalnie face palm i przestałem czytać. Jakoś fanatyk to pisał.
    Co Wy wrzucacie na główna?

    • 5 3

  • Kiedyś chciałem ustąpić miejsca kobiecie w ciąży

    To się okazało, że nie jest w ciąży i mnie zwyzywała od bezczelnych. Jadę tramwajem, siedzę, jak ktoś chce usiąść to wystarczy podejść i poprosić o ustąpienie miejsca. Nie działają już na mnie chrząki, jęki, stęki i wywracanie oczami. A jak ktoś od wejścia z japą wyskoczy zamiast poprosić o ustąpienie to już może sobie pomarzyć o miejscu siedzącym. Od dzieci się wymaga kultury, a w dorosłych jej nie krzty.

    • 7 0

  • Pani Anna ma rację.

    Ta Pani ma rację, jeżdżę codziennie z dzieckiem do przedszkola. Codziennie jedzie młodzież do szkoły, siedzą tyłkami i nie widzą nic oprócz siebie i swoich telefonów. Raz tylko spotkałam się z niemiła sytuacja kiedy chciałam ustąpić miejsca starszej osobie, ta Pani z bardzo bardzo wrednym i niemiłym spojrzeniem powiedziała do mnie "NIE" nie usłyszałam nie, dziękuję... Nawet tego nie skomentowałam. Ja mam dwoje dzieci, 4 i 12 lat i są nauczone że ustępuje się starszemu i tyle. Wiele razy też usłyszałam bardzo miłe słowa od ludzi którzy zobaczyli że moje dzieci ustępują im miejsca. Jestem z nich dumna

    • 3 3

  • Te artykuły czytelników są coraz lepsze

    Jak przeczytałem fragment "jak mają rozpoznać kobietę w ciąży, jeżeli my, dorośli, zabraniamy im prawa do edukacji seksualnej?", to umarłem ze śmiechu :D era kiedy dzieci dowiadywały się o "pszczółkach" pod koniec szkoły podstawowej już dawno minęła, w dobie Internetu wiedzą więcej o tych sprawach niż autor tekstu, będąc jeszcze we wczesnym wieku szkolnym :) gwarantuję że nie wierzą w bociany przynoszące dzieci I doskonale wiedzą dlaczego kobiecie rośnie brzuch.

    • 10 2

  • Masakra

    A ja mam 28 lat i mam problemy z kręgosłupem. Jestem facetem - to ja jestem ten najgorszy g*wniarz ktory nie ustępuje miejsca, tylko szkoda ze ja cieżko pracuje przez kilka-kilkanaście godzin dziennie i jeszcze mam ustąpić miejsca osobie która pluje jadem, jest niewdzięczna tylko dlatego ze jest stara? Sorry ale to ja place za bilet wiecej a jej nikt nie każe jechac w godzinach szczytu skoro jest na emeryturze. Chamstwo i tyle

    • 9 3

  • kulturę ludzi a właściwie jej brak widać wszędzie, również na tym portalu.

    • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane