• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W tym roku nie pomożemy plażom

Michał Sielski
17 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Plaża w Orłowie była ostatnio poszerzana w 2011 roku. Plaża w Orłowie była ostatnio poszerzana w 2011 roku.

W tym roku Urząd Morski nie planuje refulacji żadnej z plaż w Trójmieście, mimo że w niektórych miejscach połowę piasku zabrały sztormy. Ma już za to plany podwodnych barier, które zostaną zamontowane m.in. w Orłowie.



Czy plaże Trójmiasta powinny być regularnie poszerzane?

Ubiegłoroczne poszerzanie plaży w Orłowie kosztowało prawie 2 mln zł. Refulacja, czyli wypłukiwanie piasku z dna morza i "układanie" go na plaży, wykonywana jest w niektórych miejscach średnio co 3-4 lata. To i tak rzadziej niż w Niemczech, Danii czy Holandii, a zwłaszcza Kaliforni, która co roku inwestuje w dosypanie na plażę milionów metrów sześciennych piasku.

Jesienne i zimowe sztormy nie uszanowały jednak ubiegłorocznych prac i całkowicie bezkarnie zabrały niemal połowę piasku z Orłowa. Zwłaszcza rejonu, gdzie w wakacje stała Scena Letnia gdyńskiego Teatru Miejskiego zobacz na mapie Gdyni.

Urząd Morski nie planuje jednak ponownej refulacji tego odcinka plaży. Ani żadnego innego w Trójmieście. Prace będą prowadzone tylko na Półwyspie Helskim.

- Plaże pomiędzy Brzeźnem a Orłowem są w dobrym stanie. Prace, które wykonaliśmy w ostatnich latach na szczęście nie zostały jeszcze zniwelowane przez morze. To jednak oczywiście kwestia czasu, więc pracujemy nad rozwiązaniami długofalowymi - mówi Roman Kołodziejski, główny inspektor inpektoratu ochrony wybrzeża w gdyńskim Urzędzie Morskim.

Te plany to montaż podwodnych przeszkód, które wyhamują apetyt morza na plażowy piasek. Zbudowane będą one z odpowiedniej granulacji głazów, które usypane są pod odpowiednim kątem na głębokości ok. 3 m. Przy samym molo w Orłowie zobacz na mapie Gdyni trzy podobne już funkcjonują, nowych na wschód od molo może być nawet dziewięć.

- Grupa naukowców przygotowała już opracowanie i wynika z niego, że nie ma żadnych przeszkód, by je wykonać. Musimy jednak najpierw mieć projekt budowlany, wszelkie pozwolenia i zrobić przetarg na wykonanie. Zajmie to min. 1,5 roku - dodaje Roman Kołodziejski.

Budowa progów nie oznacza, że refulacji będzie można całkowicie zaniechać. Przy dużych sztormach morze nadal będzie zabierało piasek z plaż. Zjawisko zostanie jednak ograniczone o ok. połowę.

Opinie (53) 3 zablokowane

  • na plaże nie ma forsy,na ecs jest kasa.

    • 6 1

  • Kaliforni?

    to gdzieś na polskim wybrzeżu???

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane