• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ważny dokument dla Obwodnicy Metropolitalnej. Budowa od 2018 r.

Maciej Naskręt
3 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Wizualizacja korytarza, którym pobiegnie Obwodnica Metropolitalna


Będzie mieć 33 km długości, wzdłuż niej powstanie 7 km ekranów akustycznych i 50 przejść dla zwierząt. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla Obwodnicy Metropolitalnej.



Urzędnicy odpowiedzialni za ochronę środowiska potrzebowali roku, by wydać decyzję, która jest kamieniem milowym w staraniach o budowę nowej drogi. Bo choć do jej powstania jest jeszcze daleko, to można powiedzieć, że najtrudniejsza robota papierkowa jest już za nami.

33-kilometrowa droga ekspresowa ma odciążyć istniejącą Obwodnicę Trójmiasta i usprawnić podróże po Kaszubach.

Ten odcinek trasy S7 będzie zaczynać się w Chwaszczynie, na skrzyżowaniu z planowaną Trasą Kaszubską (S6). Dalej, w kierunku na południe, ekspresówka ominie od wschodu Miszewo i Żukowo. Na północ od wsi Przyjaźń powstanie węzeł w kształcie koniczyny, umożliwiający zjazd na Obwodnicę Żukowa, która powstanie w ramach tej samej inwestycji. Nowa obwodnica dotrze do Lublewa i Borkowa w gminie Kolbudy, gdzie połączy się z Południową Obwodnicą Gdańska i Obwodnicą Trójmiasta.

OM przetnie siedliska wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt

Droga w całości przebiega po nowym śladzie przez strefę podmiejską Gdańska i Gdyni, głównie po terenach użytkowanych rolniczo. Trasa przejdzie jednak też przez tzw. obszary chronionego krajobrazu Dolina Raduni oraz Otomina.

- Droga pobiegnie przez siedliska przyrodnicze chronione prawem unijnym, spośród których najważniejsze są m.in. starorzecza i naturalne zbiorniki wodne, a także nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników - mówi Hanna Dzikowska, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Trasa przebiega też w pobliżu tzw. alei pomnikowej utworzonej przez 580 okazów lipy drobnolistnej, przy drodze Leźno - Pępowo. Wzdłuż nowej drogi zinwentaryzowano liczne gatunki chronionych roślin i zwierząt: w tym 61 gatunków ptaków, osiem gatunków płazów, cztery gatunki gadów, liczne gatunki ryb, nietoperze.

W decyzji środowiskowej zawarto wytyczne dotyczące ochrony wszystkich tych cennych przyrodniczo obszarów.

Czy procedury poprzedzające inwestycje drogowe trwają zbyt długo?

Będą przejścia nad obwodnicą i 7 km ekranów

W celu zminimalizowania efektu bariery, jaką stanowić będzie nowa droga dla zwierząt, RDOŚ nakazał budowę łącznie 50 przejść dla nich: 28 dla zwierząt małych, 14 dla średnich, osiem dla zwierząt dużych, w tym sześć estakad nad drogą.

Inwestor - czyli gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - będzie miał obowiązek monitorowania użyteczności tych przejść. Będzie musiał także odtworzyć te zbiorniki wodne, które znikną podczas budowy oraz przenieść zagrożone gatunki roślin do siedlisk zastępczych.

Urzędnicy odpowiedzialni za ochronę środowiska uznali, że wzdłuż trasy musi powstać dokładnie 7173 m ekranów akustycznych - chodzi o te miejsca, w których droga pobiegnie w pobliżu siedzib ludzkich i gdzie hałas tym spowodowany będzie większy, niż dopuszczają normy.

Z kolei na całym odcinku trasy przez strefę ochronną ujęcia wody powierzchniowej "Straszyn", z którego woda trafia do gdańskiej sieci wodociągowej, powstanie kanalizacja deszczowa.

Droga przejdzie przez tereny dwóch firm w Miszewie. Będą odwołania?

Budowa będzie wymagać wyburzenia 50 domów mieszkalnych i ośmiu budynków gospodarczych.

Przedstawiciele dwóch firm działających na terenie Miszewa, Ashland i Hydromega, oraz wspierający je samorząd Żukowa, nalegali, by projektowana droga ominęła ich teren. Drogowcy nie uwzględnili tych próśb i sugerowane przez nie warianty przebiegu nie znalazły się we wniosku ocenianym przez RDOŚ. Zgodnie z prawem Dyrekcja nie mogła odnieść się do innych propozycji przebiegu trasy, niż wskazane we wniosku inwestora.

- Niewykluczone, że w tej sytuacji obaj przedsiębiorcy złożą odwołanie od naszej decyzji - zaznacza Hanna Dzikowska.

Budowa Obwodnicy Metropolitalnej rozpocznie się dopiero w 2018 r.

Na wbicie pierwszej łopaty przy budowie Obwodnicy Metropolitalnej mieszkańcy i kierowcy będą musieli jeszcze poczekać.

- Inwestycja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj", czyli tak jak wszystkie inwestycje w naszym województwie. Przewidujemy, że prace budowlane uda się rozpocząć w 2018 r. i potrwają one do 2020 r. - mówi Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

Wydanie decyzji środowiskowej dla Obwodnicy Metropolitalnej kończy serię podobnych wniosków dla największych inwestycji drogowych na Pomorzu. Niedawno została wydana decyzja środowiskowa dla Trasy Kaszubskiej, przed tygodniem światło dzienne ujrzała decyzja dla drogi ekspresowej S6 między Lęborkiem a Słupskiem. Kilka dni temu RDOŚ zatwierdził zmiany dla budowy drogi ekspresowej S7 między Gdańskiem a Elblągiem niezbędne do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Miejsca

Opinie (215) 2 zablokowane

  • (1)

    no to bedzie kolejne pare lat rozpierdu.... A potem lomot z obwodnic, autostrad bedzie sie juz niesc jak Polska dluga i szeroka.

    • 2 2

    • Emigruj do Niemiec

      Pardon, do Czadu...

      • 0 0

  • Mogą się odwoływać i tak nic im to nie da

    "Przedstawiciele dwóch firm działających na terenie Miszewa, Ashland i Hydromega, oraz wspierający je samorząd Żukowa, nalegali, by projektowana droga ominęła ich teren....- Niewykluczone, że w tej sytuacji obaj przedsiębiorcy złożą odwołanie od naszej decyzji - zaznacza Hanna Dzikowska.

    Mogą sobie składać było 2 krotnie przeprowadzone ankietowanie, obwodnica miała zostać przesunięta na odległość 50-100m od zabudowań Banina na co nie zgodzili się mieszkańcy, a władza w Żukowie się zmieniła- nie ma już Burmistrz lobbującego na rzecz tych firm więc temat zamknięty :)

    • 5 3

  • No super zamknęli Słowackiego

    teraz zamkną drogę Leźno Przodkowo wyjazd tylko przez Miszewo super pomysł
    by nadkładać drogi.
    Drogę budują ale dlaczego niszczą istniejące połączenia?
    to nie droga a wał obronny.

    • 1 0

  • początk artykułu powinien miec brzmienie

    PRACOWNICY RDOŚ POTRZEBOWALI ROKU ABY ZMUSIĆ INWESTORA DO ZLECENIA DODATKOWYCH OPRACOWAŃ I ANALIZM KOLEGOM I KOLEŻANKOM Z RDOŚ, dopiero po zapewnieniu zleceń znajomym na opracowania, pracownikom RDOŚ dokumentacja wydała się wystarczająco "tłusta" aby sprawę pchnąć do przodu

    • 2 0

  • Ktos mi może napisac jaki jest cel? (2)

    Nie rozumiem tych planów naszych włodarzy--- chyba jakies plany gierkowskie ralizuja zamiast pomysleec nad aktualna sytuacją...

    dla kogo jest ta obwodnica? jak ma przekierowacc ruch? ci co z południa i tak pojada S6 (tu jak ktoś zauwazył leepsze byłoby rozszerzenie aktualnej o kolejne nitki)

    ci co z Kaszub dojada na krańce typu Straszyn i praktycznie Gdynia-tez zysk dla tych jadących stara obwodnica jak i tych z nowej żaden...

    Ci co z Żuław i tak po wjeżdzie wjada na aktualna Obwodową/S6...

    No chyba, że Zukowo to taka ważna metropolia ???? Nie rozumiem

    Podobnie z tramwajami o PKM-ką-zamiast przeciąc cos w poprzek (np nowa politechniczna z moreny w dół czy z Niedźwiednika jakiś odpowiednik) to nawet jakby ktos chchiał skorzystać z tramwajów z dzielnic południowych to bez sensu bo jedzie dookoła do centrum tracąc więcej czasu niż samochodem +sporo świateł dla tramwajów...
    Nie rozumiem... wyobraźni chyba komus brkauje i popytania meszkańców czego potrzebują - budowanie dla budowania a nie dla ludzi...-tak to widzę

    Park&ride na łostowicach czy planowanych lipcach? kombinacja samochód i tramwaj/pkm-ka kosztuje mnie drożej, jadę dłużej i czasowo jest mniej elastycznie

    A o rozwoju kierunku na Pruszcz komunikacji zbiorowej nie wspomnę-a w zasadzie jej braku ! :-(

    • 9 3

    • Szanuj Żukowian -

      Tak, Zukowo to bardzo ważna metropolia- wystarczy popatrzeć jaki korek jest codziennie, sens życia tracą ludzie jak nie przejadą przez Żukowo dwa razy dziennie;

      • 0 0

    • "Ci co" - wiejska składnia i wiejskie zrozumienie problemu - z Żuław pojadą na OM,bo na starej obwodnicy 70 tys. aut,1 dzwonek

      • 0 0

  • mtreopolitalna ??? (1)

    to chyba Gdynia nie należy do tej metropolii, w północnych dzielnicach Gdyni więcej spotkasz blaszek GPU, GWE niż GA i żeby cokolwiek zmienić trzeba byłoby te blachy pchnąć na "jakąś" obwodnicę (zaczynającą się w Wejcherowie), a nie tworzyć drugą obwodnicę Gdańska lub jak piszą niektórzy obwodnicę obwodnicy...

    • 6 0

    • Wejherowie. Obwodnice się nie "zaczynają", tylko przejmują ruch z innych tras. Ta akurat łączy A1 i S7 z TK (S6).

      • 0 0

  • Tragedia dla Gdyni (1)

    Jak ta obwodnica ma kończyć się w Gdyni przejazdem przez Chwarzno i Witomino, ewentualnie wjechaniem na starą obwodnicę w rejonie Chwarzna to Gdynia zostanie totalnie zablokowane!!!! Bo to jest obwodnica Gdańska i Sopotu nie Gdyni!!! Zablokować tą inwestycję w takiej formie. Sens tej drogi jest jak kończyć się będzie w Redzie a najlepiej za Wejherowem!!!

    • 8 4

    • Widać,że zupełnie nic nie wiesz o tej budowie... OM wpadnie w Chwaszczyńską,a nie Chwarznieńską

      • 0 1

  • Benadziejny projekt i przebieg (1)

    Projekt i przebieg Obwodnicy Metropolitalnej jest beznadziejny, zwłaszcza w oklicy Żukowa.
    Nie wyobrażam sobie aby jadąc z Gdańska do Gdyni ktokolwiek jechał Obwodnicą Metropolitalną zamiast Obwodnicy Trójmiasta, chyba żę zrobią na obwodnicy trójmiasta obraniczenie do 100km/h (już dzisiaj częściowo jest) oraz zrobią ją płatną :D
    Obwodnica Metropolitalna w tym kształcie to źle wydane (zmarnowane) 2-3 mld złotych. Kto za to odpowiada w GDDKiA?

    • 5 5

    • Ta obwodnica będzie drogą alternatywną dla jadących GD-GA. W przypadku utrudnień na starej obwodnicy, będzie można

      ominąć ją przez OM. Poza tym, cały ruch w kierunku Lęborka, Szczecina z Gdańska i z Gdyni w kierunku A1 i Warszawy może korzystać z OM (w tym duża część tranzytu). Popatrz np. w Anglii takie alternatywy to norma.

      • 0 0

  • Hanna Dzikowska

    Hanna Dzikowska, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.
    Prawie 4 lata wydawała opinie środowiskową w sprawie Trasy Kaszubskiej , trzeba było mediacji..... tak sie uparła żeby nie wydać decyzji , . S6 budują już od Szczecin -Koszalin ( decyzja była w 1 rok ) a my przez takie ociąganie i brak chęci załatwienia sprawy poczekamy jeszcze kilka lat i to jeszcze jak zostana pieniądze ! Szlag trafia jak sie o tym pomyśli że ktoś to sztucznie przedłużał i jest mało stanowczy !!!!!!!!

    • 3 0

  • Kompletny bezsens

    kompletnie im się w d*pach poprzewracało - jak mówił klasyk...

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane