• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wędrujący pomnik. 3,5-metrowa statua przeniesiona

Michał Sielski
15 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego został przeniesiony ze skweru Plymouth kilkadziesiąt metrów dalej w kierunku plaży.
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego został przeniesiony ze skweru Plymouth kilkadziesiąt metrów dalej w kierunku plaży.
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego został przeniesiony ze skweru Plymouth kilkadziesiąt metrów dalej w kierunku plaży.

Józef Piłsudski nie spogląda już dumnie na Urząd Miasta w Gdyni. Teraz marszałek pilnuje Instytutu Oceanografii Uniwersytetu GdańskiegoMapka. 3,5-metrowy pomnik został przeniesiony, bo mógłby przeszkadzać w budowie Parku Centralnego. To nie pierwszy raz, gdy gdyńskie pomniki wędrują po mieście.



Znasz historię pomników w Trójmieście?

Pomnik Józefa Piłsudskiego stał przy skwerze PlymouthMapka od 2013 r. chwilowo jednak zniknął z tego miejsca. Przenieśli go pracownicy Budimexu, firmy budującej parking podziemny pod Parkiem Centralnym. Pomnik mógłby bowiem przeszkadzać w pracach budowlanych, a nikt nie chce jego uszkodzenia. Zwłaszcza że dosłownie tuż za figurą ustawiono płot budowy, na której operują ciężkie maszyny.

Czytaj więcej: Trwa trzeci etap budowy Parku Centralnego

  • Po pomniku Piłsudskiego na skwerze Plymouth zostało tylko trochę kostki brukowej. Statua wróci na swoje miejsce po zakończeniu budowy parkingu i zakończeniu prac przy Parku Centralnym.
  • Pomnik przeniesiono, ponieważ tuż za nim stanął płot budowy podziemnego parkingu.
Od kilku dni pomnik stoi naprzeciwko Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przy al. Piłsudskiego, czyli kilkadziesiąt metrów. Po zakończeniu budowy rzeźba autorstwa Stanisława Szwechowicza wróci jednak na swoje pierwotne miejsce, które wraz z władzami miasta wybrali inicjatorzy i fundatorzy jej postawienia, czyli lokalny związek piłsudczyków.

W Gdyni przenoszono już pomnik o wadze 55 ton



Pomnik Tajnego Hufca Harcerzy przenoszono podczas budowy kompleksu Baltiq Plaza. Pomnik Tajnego Hufca Harcerzy przenoszono podczas budowy kompleksu Baltiq Plaza.
To nie pierwszy raz, kiedy w Gdyni pomniki - czasowo - ustępują miejsca pracom budowlanym. Najbardziej spektakularne były przenosiny monumentu znajdującego się na skwerze Tajnego Hufca Harcerzy zobacz na mapie Gdyni. Na operację zdecydowano się w związku z budową kompleksu Baltiq Plaza.

- Baliśmy się, że pomnik może się po prostu rozlecieć, ale ostatecznie wszystko udało się wykonać bez strat. Monument został podniesiony przez dwa dźwigi i osadzony na platformie - mówił Adam Małaczek, prezes firmy Moderna Investment, budującej Baltiq Plazę.
Po zakończeniu prac pomnik wrócił na swoje miejsce, gdzie stał od 25 września 1966 r. Jego autorem jest Władysław Klikowicz. Choć monument nie jest pod opieką konserwatorską, to dla mieszkańców stał się jednym z symboli Gdyni.

Pomnik harcerzy, którzy ocalili Gdynię



Pomnik upamiętniający bohaterskich harcerzy wrócił na swoje miejsce w 2016 r. Pomnik upamiętniający bohaterskich harcerzy wrócił na swoje miejsce w 2016 r.
Pomnik upamiętnia bowiem nie tylko działający podczas wojny w Gdyni Tajny Hufiec Harcerzy, ale także bardzo konkretne wydarzenie historyczne - akcją wywiadowczą przeprowadzoną w ostatniej fazie II wojny. W ciągu trzech miesięcy harcerze pod komendą porucznika AK Joachima Joachimczyka ustalili z dużą dokładnością zakres i jakość niemieckich umocnień Festungring Gotenhafen od Kolibek do Kępy Oksywskiej. Dane zostały naniesione na niemieckie mapy sztabowe, przedarto się z nimi przez front i przekazano je wojskom radzieckim 1. Armii Pancernej Gwardii, która prowadziła ofensywę w kierunku Zatoki Gdańskiej. Akcja przyczyniła się do szybszego wyzwolenia Gdyni.

Mimo tych zasług władze Polski Ludowej uhonorować harcerzy nie chciały. Nie pomagały prośby członków hufca, którzy byli w stanie zaakceptować jakąkolwiek formę upamiętnienia.

- Dopiero po wywiadzie w tygodniku "Na przełaj", jakiego w lutym 1965 r. udzielił marszałek wojsk pancernych ZSRR Michaił Katukow, zdecydowano się zbudować pomnik na cześć harcerzy. Katukow w rozmowie wyraźnie docenił wkład gdyńskich harcerzy w wyzwolenie miasta. W pewnym momencie na pomniku pojawiła się tablica z nazwiskami poległych harcerzy. Do dziś jest zagadką, kto i kiedy ją tam umieścił - opowiada Małgorzata Sokołowska, badaczka dziejów Gdyni.

Miejsca

Opinie (95) 8 zablokowanych

  • Niestety temat zastępczy, ani słowa o aparacie bezpieczeństwa publicznego i jego kierownictwie 1946-1955, były przydzielone na każde województwo, nie tylko na Wileńszczyznę, czy Lubelszczyznę, Kielecczyzne. MBP, czyli ministerstwo bezpieczeństwa publicznego z siedzibą w Szczecinie. Wsrod funkcjonariuszy najwięcej obywateli pochodzenia polskiego i żydowskiego, prawie po równo, natomiast po kilku sowieckich żołnierzy na każdy rejon. Kadra kierownicza MBP lata 1946-1955. Instytut Pamięci Narodowej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane