• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Weź udział w święcie Wielkiej Alei

Rafał Borowski
23 czerwca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wielka Aleja, czyli Aleja Zwycięstwa, z lotu ptaka. Wielka Aleja, czyli Aleja Zwycięstwa, z lotu ptaka.

Spacery i wykłady z historykami, warsztaty, trening disc golfa, kiermasz książek poświęconych lokalnej historii, a na koniec wielki quiz z nagrodami. W najbliższą sobotę, w godz. 12-18, w Parku SteffensówMapka w Gdańsku odbędzie się święto Wielkiej Alei. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale za udział w niektórych warsztatach trzeba będzie uiścić niewielką opłatę.



Czy bierzesz udział w festynach dzielnicowych?

Wielu z nas mija ją niemal każdego dnia, ale mało kto wybiera tereny wzdłuż niej na miejsce spędzenia wolnego czasu. Mowa o al. Zwycięstwa - zwanej pierwotnie Wielką Aleją - która łączy Śródmieście z Wrzeszczem.

Choć nie cieszy się taką renomą jak Park Oliwski czy Park Oruński, to bez wątpienia jedno z najbardziej niezwykłych przyrodniczo miejsc na mapie Gdańska. W XIX wieku była uważana za najokazalszą aleję w Niemczech, a obok Pół Elizejskich w Paryżu, także w całej Europie.

Dawniej tętniło tu życie



Wielka Aleja powstała w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy burmistrza Gdańska Daniela Gralatha. Licząca ok. 2 km droga została obsadzona czterema rzędami lip sprowadzonych z Holandii. Przez wiele lat tereny wzdłuż alei tętniły życiem. Gdańszczanie chętnie spacerowali pomiędzy drzewami, czemu sprzyjały znajdujące się gdzieniegdzie kawiarnie.

Czytaj również: Projekt remontu zabytkowej "Połowy Alei" za 135 tys. zł

Charakter Wielkiej Alei zaczął się zmieniać w II połowie XIX wieku, kiedy rozpoczął się proces lokowania przy niej cmentarzy. W ciągu kilku kolejnych dekad, powstało tam drugie - obok podnóża Góry Gradowej - największe skupisko nekropolii w całym Gdańsku. Zostały one zlikwidowane w latach 60. i 70. XX wieku, a opróżnione z nagrobków tereny zostały przekształcone w parki. Nie zyskały one jednak popularności wśród gdańszczan.

Czytaj również: Spacer po mieście umarłych u podnóża Góry Gradowej

Jedną z kawiarni, która znajdowała się niegdyś przy wielkie alei, była widoczna na widokówce Cafe Halbe Allee. Jej budynek zachował się do czasów współczesnych. Są plany przywrócenia mu pierwotnej funkcji. Jedną z kawiarni, która znajdowała się niegdyś przy wielkie alei, była widoczna na widokówce Cafe Halbe Allee. Jej budynek zachował się do czasów współczesnych. Są plany przywrócenia mu pierwotnej funkcji.

Cel: przywrócić dawną popularność



Aby odmienić ten stan rzeczy, od kilku lat organizowane jest Święto Wielkiej Alei. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, w godz. 12-18, w Parku Steffensów. Zajmuje on teren od skrzyżowania al. Zwycięstwa z ul. Kolejową do granicy, którą w dużym uproszczeniu wyznacza czołg-pomnik. Do 1895 r. znajdował się tam cmentarz dla ubogich, a w latach 1896-1897 utworzono tam park, który nazwano od nazwiska mieszczańskiej rodziny, która ufundowała jego budowę.

Czytaj również: Park Steffensów trafi do rejestru zabytków

- Wielka Aleja to przestrzeń, która w zasadzie jest w centrum Gdańska, ale ma głównie charakter tranzytowy. Jest ewidentnie niedostrzeżona i niedoceniona. Mieszkańcy co najwyżej przychodzą tu pobiegać czy przejeżdżają wzdłuż alei na rowerze. A szkoda, bo to naprawdę ciekawe miejsce, w którym drzemie ogromny potencjał. Mamy nadzieję, że zainspirujemy tą imprezą niejedną osobę do tego, by czasem wypocząć tu od miejskiego zgiełku. Tym bardziej, że rośnie tu wiele unikatowych drzew, a niejedno z nich ma status pomnika przyrody - tłumaczy Jakub Knera, wiceprezes zarządu fundacji Palma, która współorganizuje wydarzenie.
Festyn odbędzie się w widocznym na zdjęciu Parku steffensów, który rozciąga się od pomnika czołgu do Błędnika. Festyn odbędzie się w widocznym na zdjęciu Parku steffensów, który rozciąga się od pomnika czołgu do Błędnika.

Atrakcje tegorocznej odsłony imprezy



Wstęp na Święto Wielkiej Alei jest bezpłatny, ale za udział w niektórych warsztatach trzeba będzie zapłacić. Biletowane będą jedynie udziały w niektórych warsztatach, a opłata będzie jedynie pokrywać koszt zakupu niezbędnych materiałów. Wykonane podczas warsztatów dzieła będzie można oczywiście zabrać ze sobą.

- Zaczynamy koncertem operowym, na którym wystąpią artyści z Opery Bałtyckiej. Następnie uczestnicy będą mieli do wyboru różnego rodzaju spotkania, wykłady, warsztaty, kiermasz książek, spacery po okolicy z historykami z Muzeum Gdańska, a nawet treningi gry w disc golfa. Wielkim finałem będzie quiz historyczny z nagrodami. W trakcie quizu będzie można sprawdzić wiedzę, którą będzie można pozyskać w trakcie imprezy. Dla przykładu - w poprzek Wielkiej Alei przebiegała w trakcie rozbiorów granica pomiędzy Prusami a pozostałym przy Polsce Gdańskiem - zachęca Natalia Koralewska, prezes zarządu fundacji Palma.
Organizatorami tegorocznego Święta Wielkiej Alei jest Fundacja Palma i Rada Dzielnicy Aniołki. Partnerami wydarzenia są Muzeum Gdańska, Opera Bałtycka w Gdańsku oraz Disc Golf Trójmiasto. Na kiermaszu będzie można zakupić książki lokalnych wydawnictw Marpress, Części Proste i Adamada, a także Muzeum Gdańska i Instytutu Kultury Miejskiej. Szczegółowe informacje nt. programu można znaleźć w ramce pod artykułem.
13:36 24 CZERWCA 21

Święto Wielkiej Alei w Parku Steffensów (5 opinii)

Jeżeli nie macie jeszcze planów na najbliższy weekend, koniecznie zarezerwujcie ten czas dla dzielnicy Aniołki. W najbliższą sobotę, 26 czerwca, w Parku Steffensów, odbędzie się kolejne Święto Wielkiej Alei, liczącej sobie ponad 250 lat. Na miejscu będzie można się zrelaksować przy dźwiękach muzyki, pobawić z dziećmi w przyjemnym zielonym otoczeniu, a także wziąć udział w rozgrywkach sportowych lub warsztatach roślinnych. Będzie się działo!
Jeżeli nie macie jeszcze planów na najbliższy weekend, koniecznie zarezerwujcie ten czas dla dzielnicy Aniołki. W najbliższą sobotę, 26 czerwca, w Parku Steffensów, odbędzie się kolejne Święto Wielkiej Alei, liczącej sobie ponad 250 lat. Na miejscu będzie można się zrelaksować przy dźwiękach muzyki, pobawić z dziećmi w przyjemnym zielonym otoczeniu, a także wziąć udział w rozgrywkach sportowych lub warsztatach roślinnych. Będzie się działo! Zobacz więcej

Wydarzenia

Święto Wielkiej Alei (4 opinie)

(4 opinie)
festyn, warsztaty, spacer

Miejsca

Zobacz także

Opinie (55) 7 zablokowanych

  • Dlaczego Dulkiweicz nie sprzedała tego miejsca deweloperom!!!!!

    Ściąć drzewa i postawić piękne, betonowe domy. A dookoła drzewka w doniczkach Dulkiewicz - do boju!!! Walcz, bo deweloperzy czekają i ciebie bardzo za przychylność do nich lubią!!!

    • 4 1

  • Wielka Aleja. Nie zdążyli wyciąć. Jest co świętować !

    • 1 1

  • Przy tym ruchu samochodowym nawet jazda na rowerze jest tam nieprzyjemna, mimo separacji ruchu. Byle przejechać i mieć to z głowy... Nie ma co marzyć, że ktoś w tych warunkach będzie "wypoczywać od miejskiego zgiełku", bo tego "miejskiego zgiełku" jest tam zdecydowanie za dużo :)

    • 1 1

  • głowna nagroda w konkursie - piła spalinowa

    tam kiedyś byly cmentarze i aleja też już prawie nieżywa.

    W urzędzie juz piszą zamówienie na donice z drzewami i kostkę zamiast trawników.
    A Pani Ola będzie czy jest na spotkaniu z fanami w Kraśnku?

    • 1 0

  • W Gdańsku jest Aleja Zwycięstwa

    Grosse Allee była w Danzig. Olka nie zawodzi

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane