• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiec na Długim Targu kulminacją obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca

ms, As
4 czerwca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 18:43 (4 czerwca 2019)
  • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.
  • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.

Zakończył się więc na Długim Targu - przedostatni akcent kulminacyjnego dnia obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wieczorem odbył się jeszcze koncert na placu Zebrań Ludowych, który zgromadził 30 tys. widzów..



Wiec na Długim Targu był:

Aktualizacja, godz. 18:41 Po wykonaniu zdjęcia, uczestnicy wiecu rozchodzą się. Ostatnim akcentem dnia będzie koncert na placu Zebrań Ludowych, o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.

Koncert Polskę Kocham w Gdańsku: 30 tys. widzów


Wiec na Długim Targu - podsumowanie



Aktualizacja, godz. 18:32 Donald Tusk przemawiał prawie pół godziny. Teraz wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Na Długim targu rozwinięto długą na kilkadziesiąt metrów flagę Polski. Za chwilę wykonane zostanie wspólne zdjęcie gdańszczan.

Wspólne wykonanie hymnu Polski.


Flaga na wiecu na Długim Targu



Aktualizacja, godz. 18:05 Na scenę wchodzi Donald Tusk, witany brawami i owacjami.

- Dziękuję gorąco za powitanie, ale w Gdańsku to ja witam serdecznie, bo to moje miejsce na Ziemi. Dziś wszyscy jesteśmy jednak gośćmi Pawła Adamowicza, który jest tu dziś z nami. Bo to spotkanie, to była jego idea, jego pomysł.

Polska to wciąż najpiękniejsze miejsce na Ziemi, a Polacy to wielki, dumny naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy.

"Jest ich tylko 300" - mówili członkowie władzy w maju 1988 o strajkujących w stoczni i na uniwersytecie. A mimo to już rok później wszystko się zmieniło. A dziś jest nas tu kilkadziesiąt tysięcy, więc jaki jest powód, by dziś zwieszać głowy?

- Zwyciężymy, zwyciężymy - skandują ludzie.
- Trzeba być odważnym, zdeterminowanym, sprytnym. Nie wolno dawać się ograć, nawet jeśli pierwszy bój się przegrało. Nie dbam o to, że w telewizji powiedzą, że Tusk nie zajmuje się tym, czym powinien się zajmować. Że nie mam prawa mówić o tym, co dziś jest potrzebne w Polsce. Wyciągnijcie kilka prostych wniosków. Po pierwsze: nigdy się nie poddawajcie. Druga: na zwycięstwo trzeba ciężko pracować.

Tym, którzy doprowadzili do porozumień z komunistami zarzuca się, że siedzieli z nimi przy stole i pili wódkę. A co mieli robić, strzelać do siebie? Posłać na siebie czołgi? W Pekinie tak było, u nas udało się tego uniknąć. My daliśmy całemu światu przykład, że można zmienić system bezkrwawo.

I najważniejsze przykazanie: Nie dzielcie się wtedy, kiedy tego nie trzeba. Trochę wygraliście, bo trochę się połączyliście. Jeśli zabrakło, to dlatego, że nie było dość połączone i dość szerokie.

Na mnie możecie zawsze liczyć - zakończył Donald Tusk.

Przemówienie było przerywane omdleniem jednego z widzów, do którego wezwano pomoc medyczną.

Aktualizacja, godz. 17:54 Na scenę wchodzą prezydenci Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Poznania. Rafał Trzaskowski wspomina wybory z 1989 r. Choć był jeszcze uczniem, wspomina pracę w sztabie wyborczym. Chwali osiągnięcia samorządowców, którzy są blisko ludzi i znają ich potrzeby.

Hanna Zdanowska: Nasza ojczyzna składa się z małych samorządów, które chcą być wspólnie. Chcemy, by najważniejsze decyzje dotyczące Polaków zapadały tu, u nas, w naszych małych ojczyznach. Nie oddajmy tego, walczmy o samorząd.
Jacek Sutryk: Pamiętajmy o odpowiedzialności, o obowiązku pracy dla was, my tę odpowiedzialność podejmujemy i będziemy podejmować. Bez względu jakie mamy poglądy polityczne, religię i narodowość. Chcemy wszystkich łączyć, Polska to nasza wspólna sprawa. Niech żyje Gdańsk!
Jacek Jaśkowiak: Jestem przerażony tym, że premier polskiego rządu nie podaje ręki prezydent Gdańska, która chce go przywitać.
Po tej deklaracji prezydenta Poznania wybuchała wrzawa, okrzyki i gwizdy.

Aktualizacja, godz. 17:53 Zgromadzeni na Długim Targu zajmują przestrzeń od Zielonej Bramy do wysokości Złotej Kamieniczki. Przy Neptunie jest już pusto.

Aktualizacja, godz. 17:41 Na scenę wchodzi Lech Wałęsa

- Razem dokonaliśmy rzeczy nieprawdopodobnej (...). Naszemu pokoleniu los dał dwa wielkie zadania: pierwsze, które udało nam się finezyjnie wykonać, tzn. wyrzucić przeszkody, które hamowały rozwój Gdańska, Polski, świata. Wyrzucić podział na systemy i granice. A zadanie drugiego etapu to przejście z systemu państewek na inne zorganizowanie. A nie da się budować na podziałach. Wprowadziliśmy euro, otworzyliśmy granice, możemy pracować w każdym państwie. Ale coś większego musimy budować wspólnie, ale musimy uzgodnić wspólne wartości.
Przemowa została przerwana przez skandujących ludzi: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Aktualizacja, godz. 17:36 Na scenę wchodzi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, witana słowami "Ola, Ola, Ola".

- Rozejrzyjcie się wokół siebie, zobaczcie, jakie to dziś radosne i wesołe święto. Polska rewolucja bez rozlewu krwi, to wielki powód do dumy, którego nie możemy dać sobie odebrać. Musimy jednak pamiętać, że mogło być inaczej. 4 czerwca 1989 roku w Chinach rewolucja potoczyła się zupełnie inaczej. Tym bardziej cieszmy się z polskiej wolności (...). Wiwat Gdańsk, wiwat demokracja, wiwat wolność, wiwat Polska!

Fragment przemówienia Aleksandry Dulkiewicz



Aktualizacja, godz. 17:32 Zgromadzeni biją brawa na wspomnienie Pawła Adamowicza, pomysłodawcy trwających obchodów. Prowadzący Lech Parell inicjuje odśpiewanie "Ody do radości". Śpiewa głównie chór, nie wszyscy znają słowa.

Wykonanie "Ody do radości" na Długim Targu



Aktualizacja, godz. 17:27 Na Długim targu pojawił się Lech Wałęsa z synem Jarosławem. Zgromadzeni skandują: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Tłum skanduje: Lech Wałęsa, Lech Wałęsa




Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk. Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk.
Samorządowcy z całej Polski, którzy w ciągu dnia obradowali w salach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, przeszli już na Długi Targ. Zaplanowano tu serię wystąpień, zarówno samorządowców, jak i polityków, w tym przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W ramach wiecu przewidziano też odśpiewanie "Ody do radości", nieformalnego hymnu Unii Europejskiej. Po wiecu zaplanowano wykonanie wspólnego zdjęcia osób zgromadzonych na Drodze Królewskiej.

Zobacz co działo się w Gdańsku w ciągu dnia - 4 czerwca 2019 r.



Deklaracja "Samorządna Rzeczpospolita". 21 tez



W ciągu dnia, samorządowcy z całej Polski, podpisali tez deklarację Samorządna Rzeczpospolita. Opisują w nich propozycje, które ich zdaniem posłużyłby rozwojowi demokracji lokalnej i samorządności. Sformułowali je w formie 21 postulatów, niejako nawiązując do 21 postulatów z Sierpnia 80.

Samorządna Rzeczpospolita. 21 postulatów samorządowców (plik PDF)

Hymn Polski i podpisanie Deklaracja Wolności i Solidarności przy ECS



Koncert "30 lat wolności Kocham cię Polsko"



Koncert rozpocznie się o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Koncert Kocham Polskę. 30 lat wolności

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.
ms, As

Wydarzenia

Opinie (1150) ponad 200 zablokowanych

  • Żal mi Gdańska (8)

    Pamiętam to miasto z dzieciństwa, przaśne wówczas i PRL-owskie jak i Kraków, jak wszystkie ówczesne miasta polskie, ale na swój sposób piękne. Po latach zabrałem tam dzieci, żeby pokazać im mój Gdańsk. Liczyłem, że tak jak Kraków, Warszawa i inne wielkie miasta wypiękniał. Zamiast tego zastałem brudny, walący się Freistadt Danzig adamowicza. Niedoinwestowany, smutny, z dziurami na ulicach, starymi, zatłoczonymi, śmierdzącymi autobusami. Beznadziejny i pogrążony w marazmie. Teraz czytam wpisy-napinki o wielkiej zachodniośći i światowości tego grajdoła i trzęsę się ze śmiechu. Wspierajcie dalej tuska-zlodzieja i łżePlatformę idioci. Powodzenia!

    • 40 14

    • (1)

      Ja od 8 lat mam filie swojej firmy w Hamburgu, wiec pare razy do roku tam jezdze. Na samym poczatku czulem ze jestem na zachodzie, ta architektura , wszystko zadbane, doinwestowane. Pare tygodni temu jezdzilem na mevie po pracy, po nowej starowce i starej starowce, i stwierdzilem ze rownie dobrze moglbym byc w Hamburgu, te miasta bardzo niewiel sie od siebie roznia, ten sam portowy charakter w bardzo nowoczesnym i eleganckim stylu. Az mnie troche ubodlo ze jest za elegancko i za bogato troche.

      • 4 9

      • miałeś szczęście, że jeździłeś na mevie bo to totalna porażka. Gdańsk wybiera firme rowerową, która nie wywiązuje się z umowy. Prezydent Gdańska organizuje dla tej firmy plan awaryjny. Tak jest tutaj ze wszystkim. Polowa autobusów nie ma klimy a w tramwajach mają ją jedynie Pesy. O ulicach nic nie napiszę bo szkoda mi czasu. Nie porównuj Hamburga do Gdańska bo to dwa różne światy.

        • 7 2

    • No no (3)

      Przynajmniej już nie przyjedziesz i to jest pocieszajace

      • 2 4

      • nie przyjadę, bo nie ma po co... (2)

        dodam, że w zeszłym roku wybrałem się po latach do Lwowa. Na biednej, ogarniętej wojną Ukrainie zrobili z tym miastem więcej w 10 lat, niż adamowicz zrobił z Gdańskiem przez 20. Lwowskie kościoły są przepiękne (fakt, że odnowione za pieniądze Polaków, ale miejscowi postarali się by je zdobyć), rynek tętni życiem, a miasto stara się dbać o zabytki. W Gdańsku poza dziwaczną modą na hołubienie hitlerowskiej przeszłości (mundury niemieckiej policji Wolnego Miasta na ekspozycji w ratuszu już wiszą; tylko pomnika gauleitera Forstera na Długim Targu jeszcze brakuje), która nie przynosi żadnych korzyści finansowych (chyba, że prywatnie), nie ma nic ciekawego. Jeden wielki syf, brud, komunikacyjny węzeł Gordyjski. Po co miałbym tam ponownie przyjeżdżać? Żeby pokazać rodzinie największe nad Wisłą zbiorowisko głupców???

        • 3 0

        • (1)

          Lwowski rynek tętni Polakami patriotami, którzy wolą chlac tam bo dużo taniej. Obiad z wódka w Baczewskim na 6 osób 100 zł z napiwkiem. Wschodnie czują się tam jak szlachta i 500+ wydają.

          • 1 3

          • Co za bzdury?

            Z przyczyn zawodowych bywałem we Lwowie dość często we wczesnych latach 90-tych ubiegłego wieku. Było jeszcze taniej, al brudno, praśnie, sowiecko. Polaków praktycznie nie było (wbrew temu co piszesz, bo jak rozumiem dla ciebie tanio=atrakcyjnie dla polskich patriotów). Z drugiej strony jakoś tłumu Niemców, dla których Gdańsk jest równie tani, jak dla Polaków Lwów, mimo starań i prób uatrakcyjnienia poprzez odwołania do niemieckiego epizodu w historii miasta, nie widać.

            A już tak zupełnie na marginesie, to dlaczego nie odwolano sie do świetnej przeszłości holenderskiej z czasów I RP? Wiele pamiątek z nią związanych niszczeje wstydliwie ukrytych przed turystami.

            • 0 0

    • (1)

      Nieźle postępy jak na oddział zamknięty psychiatryka. Przepisać dokładnie cała karteczkę. Jeszcze elektrowstrzasy i będziesz mógł towarzyszu Witia wrócić do Konopielki

      • 0 2

      • Cura te ipsum...

        Chociaż jak ktoś jest ślepy i głuchy na fakty, to i leczenie mu nie pomoże. Gdańszczanie głosujący na zaprzańców i zdrajców polski z PO do tej kategorii zaliczają się gremialnie (przy okazji dostają po d... od władz lokalnych, które niszą im miasto w którym mieszkają).

        A ten przytyk do Konopielki to przejaw jakiegoś kompleksu? Twoja rodzina przyjechała do Gdańska z Wilna? Czy jesteś volksdeutschem jak tusk?

        • 0 0

  • Tak gadaja na PiS a kazdy bierze 500 plus. (5)

    To program gdzie zyje sie godniej polskim rodzinom. Moja corka ma piatke dzieci, teraz moze cieszyc sie wolnoscia.

    • 30 5

    • Współczuję tym dzieciom (1)

      • 0 8

      • rozwiń - czemu współczujesz tym dzieciom?

        • 4 0

    • A za PO-PSL straty byly-wystarczy nie krasc chyba?

      • 5 0

    • Brak slow

      Niech się weźmie do roboty ja pracowałam czterdzieści lat a teraz z mojej emerytury żyje twoja córeczka .

      • 0 4

    • A jak robiła 5 dzieci nie mając kasy na ich godne życie to co miała w bani? Przyjdą populisci i okradniemy pracujących? A może proboszcz da bo gum zakazali. Z tego co pamiętam to prąd był w Konopielce. Opisiale prostaki

      • 0 4

  • Daliśmy radę

    Pomimo niesprzyjających warunków daliśmy radę! 30 st C itd.

    • 2 16

  • Gdańska patologia

    Opcja niemiecka w Gdańsku ma się dobrze

    • 24 5

  • Wiec pOwiec.

    • 18 3

  • Stypa

    Stypa na całego tylko dlaczego główny "trup polityczny" był jej celebrytą?

    • 22 4

  • A jednak może być zgoda.

    Kodowcy i tęczowi razem z faszystami (to ci z flagą). I to cieszy. A taki był jazgot zawsze w listopadzie.

    • 19 6

  • wazne

    Tylko pis ale jak slyszalem przemowe,belkot byłego prezydenta to poprostu ....jedyne slowo ktore podobalo mi sie to kiedy skonczyl a tlum:) skandowal dziekuje

    • 16 2

  • Wow co to za strona. (2)

    Zupełnie przypadkowo tu jestem, ale tu jedna wielka blokada dla inaczej myślących jak Wałęsa OTUA i Dulkiewicz .. jakiś sabat czarownic. Omijam Gdańsk wielkim łukiem.

    • 22 5

    • To omijaj

      • 1 4

    • Są zarówno myślący jak prawica i jak lewica. Ale "myślących" jak Wałęsa trudno znaleźć bo on raczej słabo myśli

      • 2 1

  • (2)

    Komuchów pisowskich z Piotrowiczem i Kryże nie zauważyłem.

    • 6 19

    • (1)

      Ale za to było pełno komuchów PO wskich.

      • 5 1

      • I ich towarzyszy z SLD

        • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane