• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więcej pogrzebów w Trójmieście. Zwłaszcza kremacji

Michał Sielski
8 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W listopadzie 2020 roku przybyło dużo więcej grobów niż przed rokiem. W listopadzie 2020 roku przybyło dużo więcej grobów niż przed rokiem.

W listopadzie 2019 r. na trójmiejskich cmentarzach komunalnych odbyło się 577 pogrzebów. W listopadzie 2020 r. było ich 794, czyli o 217 (37 proc.) więcej. Na pochówek dłużej czeka się przede wszystkim w przypadku kremacji. - To nie tylko bezpośredni efekt pandemii, ale też miesiące bez wizyt lekarskich i problemy z diagnozowaniem różnego rodzaju problemów zdrowotnych - podkreślają specjaliści.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Obawiasz się jeszcze, że zachorujesz na COVID-19?

W ostatnich tygodniach kilku czytelników Trojmiasto.pl informowało nas o długim oczekiwaniu na pogrzeb bliskiej osoby. Niektóre z nich zmarły z powodu zdiagnozowanej choroby COVID-19 i chorób współistniejących, inne koronawirusa nie miały. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy rzeczywiście zgonów w Trójmieście jest ostatnio więcej i czy wpływa to na dłuższe terminy pochówków.

Liczba zgonów w Polsce wzrosła w listopadzie



Główny Urząd Statystyczny przygotowuje statystyki z ogromnym opóźnieniem. O przyczynach zgonu umierających w listopadzie 2020 r. Polaków GUS będzie informował... za dwa lata. Dopiero pod koniec 2022 r. dowiemy się więc, ile w tym okresie było więcej zawałów, wylewów, niewydolności krążeniowej, wypadków czy nowotworów.

Od 2010 r. liczba zgonów w Polsce rośnie - głównie ze względu na starzejącą się część społeczeństwa urodzoną w czasie wyżu demograficznego po II wojnie światowej
Część danych można jednak wyłuskać ze strony Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki temu możemy obliczyć, że w listopadzie 2020 r. umarło ponad 60 tys. Polaków. W listopadzie 2019 r. mieliśmy 32,7 tys. zgonów, więc wzrost jest prawie dwukrotny. Warto jednak do tych danych podejść ze świadomością faktu, że od 2010 r. liczba zgonów w Polsce rośnie - głównie ze względu na starzejącą się część społeczeństwa urodzoną w czasie wyżu demograficznego po II wojnie światowej. W 2011 r. umarło 380 tys. Polaków, a w 2019 r. było to już 410 tys. zgonów. W tym roku bez wątpienia przebijemy jednak średnią.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



W listopadzie 2020 r. mieliśmy 11 367 ofiar ze zdiagnozowanym koronawirusem, więc dużego wzrostu ogólnej liczby zgonów nie można tym tłumaczyć. Skąd więc takie liczby?

- Przyczyną może być utrudniony dostęp do lekarzy, czyli narastający dług zdrowotny - uważa dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Czym jest dług zdrowotny? Wyjaśnia to Piotr Szukalski, ekspert demografii z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Przez długie miesiące niektórzy siedzieli w domu. Nie mieli żadnej aktywności fizycznej, nie mieli też bliskości psychicznej najbliższych. To, co w pierwszych dniach epidemii działało na plus, czyli lockdown, po wielu miesiącach może przynosić bardzo dramatyczne skutki - mówi Piotr Szukalski.

Więcej pogrzebów Trójmieście



Duży wzrost zgonów w Polsce ma oczywiście odzwierciedlenie w danych z Trójmiasta. Do ich sprawdzenia zainspirowali nas czytelnicy.

- Mój brat zmarł w szpitalu 27 listopada. Miał COVID-19, ale też 70 lat i tyle chorób współistniejących, że przegrałby zapewne ze zwykłą grypą. Od razu przystąpiliśmy do załatwiania formalności pogrzebowych, ale w Gdańsku musieliśmy czekać niemal 14 dni na pogrzeb. Chyba jest wielka kolejka - napisała do nas pani Elżbieta z gdańskich Siedlec.
Podobnych sygnałów - choć bez tak długiego czasu oczekiwania - było jeszcze kilka, więc postanowiliśmy to sprawdzić. Okazuje się, że rzeczywiście od listopada pogrzebów jest w Trójmieście więcej, ale nie na tyle, by trzeba się było ustawiać w długie kolejki.

- Czas oczekiwania na kremację wynosi obecnie 10 dni. Kilka miesięcy temu czas oczekiwania wynosił 6-7 dni. Okres oczekiwania na pogrzeb tradycyjny (z trumną) wynosi natomiast od 3 do 8 dni w zależności od cmentarza - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
W Gdyni również zwiększyła się liczba pogrzebów, ale na tradycyjny pochówek nie trzeba czekać dłużej niż zwykle.

- W październiku i listopadzie 2020 r. termin oczekiwania na organizację pogrzebu tradycyjnego się nie zmienił i jest to 2-3 dni. Zmienił się natomiast czas oczekiwania na organizację pogrzebu po kremacji (w urnie), co jest uzależnione od terminu kremacji. Obecnie czas oczekiwania na kremację wynosi ok. 10 dni - informuje Anna Rydzewska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.

Kremacja coraz popularniejsza



Dłuższy czas oczekiwania na kremację wynika jednak nie tylko z większej liczby zgonów. Coraz częściej bliscy chcą uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu podczas kremacji, bo wcześniej - właśnie przez obostrzenia związane z pandemią - nie mieli takiej możliwości. Nie mogli np. pożegnać się z bliskimi, którzy umarli w szpitalu. Wybierają więc godziny w ciągu dnia, a województwo pomorskie obsługiwane jest tylko przez dwa krematoria: w Gdańsku oraz Pruszczu Gdańskim.

Poza tym od lat bardzo szybko rośnie zainteresowanie kremacjami. W 2006 r. pogrzeby urnowe stanowiły w Gdańsku 9,7 proc. wszystkich pochówków, w 2016 r. było to 43,44 proc. a w 2019 r. już ponad 50 proc.

Opinie (319) ponad 20 zablokowanych

  • To samo jest nie tylko w Polsce, cała Europa, a właściwie większość świata.

    I wszędzie jest tak samo, ofiary nie tylko COVID, ale też braku miejsc w szpitalach, karetek dojeżdżających nawet po kilku godzinach i braku dostępu do specjalistów.
    Mój wujek w Francji mieszkający w małej miejscowości Beynost pod Lyonem zmarł na atak serca w własnym domu, bo karetka przyjechała po 45 minutach.

    • 8 1

  • Wybralem Body Worlds - plastynacje

    Chce po śmierci zostać eksponatem. Ani to trumny ani do urny. Organów też nie wezmą bo dyskwalifikuja mnie choroby. Zapisalem się po wizycie na wystawie.

    • 2 1

  • sposób pokazania danych

    jednoznacznie sugeruje interpretację o znacznym wzroście liczby odchodzących Mieszkańców Trójmiasta; dobrze byłoby podać dane wieloletnie, jakieś obwiednie i jakieś" wartości odchyleń od "średniej"; jakby to nie zabrzmiało źle, wydaje mi się, że bezwzględne wzrosty w Trójmieście wyglądają tragicznie ale nie aż tak jak sugerowała mi intuicja o zaniedbaniu, porzuceniu Osób najsłabszych - starych, bezdomnych, niezaradnych, chorych, niepełnosprawnych czy niedających sobie rady (przepraszam Wszystkich za zbyt beznamiętne podejście do liczb); pewnie to wynika z jakości życia w Trójmieście, z dobrego dla Ludzi miejsca jakim jest Trójmiasto; w UM Gdańsk i Gdynia robi się ciekawe badanie jakości życia w Mieście, opisane jest to nazwą Smart City; warto się zapoznać

    • 2 0

  • Wiem, wiem, ze więcej bo u mnie w Gdyni właściciel znanej firmy pogrzebowej buduje sobie dom jeden za drugim. Zaciera ręce bo biznes się kręci.

    • 2 1

  • Tak wyrządziła władza tylko piach!!!

    • 4 2

  • Ta jasne

    Tak umierają.a czyja to wina? Jak dzwonią do mnie ludzie z bólem w klatce piersiowej i każe natychmiast przyjść do przychodni na ekg zaczyna się jedzenie i manipulowanie eee mi nje pasuje nie dziś albo wymuszanie - będę na 17.50 bo tak mnie pasuje!!!! A potem w ekg zawał. Ktoś ma duszność nie nie przyjdę. Nie to nie :|

    • 2 2

  • dzwońmy do bliskich

    W czasach dystansu bardzo ważna jest choćby rozmowa, choćby telefoniczna, dzwońmy do naszych rodziców, dziadków i samotnie mieszkających bliskich. Rozmowa leczy i dodaje otuchy, bo czasem zostaje im tylko to i aż to, jeśli wszyscy dookoła są "zabiegani" i zdystansowani, a lekarze nie przyjmują...

    • 5 0

  • bedzie wiecej jeszcze dzieki ludziom ktorzy sie nie testuja, chodza i rozswiewaja wirusa, dzieki pracodawcom co nakazuja przychodzenie do pracy zamiast zdalnej pracy, dzieki grona ludzi ktorzy nie zachowuja dystansow w sklepie, nie myja rak i nie dezynfekuja

    • 3 1

  • wazne ze pokazal wykresy

    • 2 0

  • Ilosć pogrzebów nie jest najlepszym wyznacznikiem covida

    Macie ilość zmarłych gdzies tam w jakiś raportach, tym się kierujcie, a nie pogrzebami

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane