• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielki park zamiast mieszkaniówki na południu Gdańska

Ewelina Oleksy
13 września 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Teren przyszłego Parku Południowego został na mapie zaznaczony kolorem zielonym.
  • Kolorem żółtym obrysowano dodatkowo włączone tereny, wcześniej planowane pod zabudowę mieszkaniową.

Będzie miał powierzchnię zbliżoną do Parku Reagana i obejmie trzy dzielnice. Stworzenie wielkiego Parku Południowego zapowiedziały w poniedziałek władze Gdańska. By umożliwić powstanie nowej zielonej inwestycji, nie będzie zgody na budowę na tym terenie nowych mieszkań. O ostatecznym kształcie przyszłego parku mają zadecydować mieszkańcy w konsultacjach społecznych. - To plan na najbliższe 10 lat - przyznają władze Gdańska.



Czy na południu Gdańska potrzebny jest taki park?

Pomysł budowy Parku Południowego obejmującego teren Ujeściska, Zakoniczyna i Jasienia nowy nie jest. O jego powstanie w ostatniej kampanii wyborczej zabiegał poseł PiS Kacper Płażyński, alarmując, że rozległy zielony teren w okolicy zbiorników retencyjnych Świętokrzyska IMapkaŚwiętokrzyska IIMapka może niemal w całości zostać zabudowany.

Dotychczas w urzędniczych - odległych planach - Park Południowy miał obejmować powierzchnię 51,2 ha terenów zielonych.

Wielkością zbliżony do Parku Reagana



W poniedziałek, 13 września, władze Gdańska ogłosiły, że teren ten zwiększają o kolejne 26,5 ha. W sumie więc Park Południowy ma mieć aż 77,7 ha. Dla porównania - największy w Gdańsku Park Reagana ma 85 ha. Ten nowy będzie więc niewiele mniejszy od niego.

- Świat w czasie pandemii zmienił się, Gdańsk i jego potrzeby też. Dlatego musimy zrewidować nasze pomysły i plany. Trwa także zmiana klimatyczna, dlatego dziś wiemy, że musimy zacząć stawiać zupełnie inne pytania, budować nowe scenariusze. Epidemia pokazała, że jedną z kluczowych wartości jest potrzeba bliskiego dostępu do zieleni, wprowadzamy więc w tym temacie rewolucję - powiedziała w poniedziałek prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Prezydent ogłosiła w związku z tym 3 decyzje:

  1. Miasto zaczyna tworzyć koncepcję powstania wielkiego Parku Południowego
  2. Z mieszkańcami zostaną przeprowadzone warsztaty i konsultacje, podczas których sami wypracują wizję tego, jak ma wyglądać nowy park
  3. Zmienia się struktura GZDiZ - nowy dział zieleni zostanie wzmocniony personalnie, zwiększą się nakłady finansowe na tereny zielone w mieście


  • Teren, który obejmie nowy Park Południowy.
  • Teren, który obejmie nowy Park Południowy.
  • Teren, który obejmie nowy Park Południowy.
  • Teren, który obejmie nowy Park Południowy.

Powiększenie Parku Południowego kosztem mieszkaniówki



Powiększenie powierzchni Parku Południowego - jak poinformowały władze Gdańska - odbędzie się kosztem mieszkaniówki zaplanowanej wcześniej na tym terenie.

- Dziś w planach zagospodarowania przestrzennego zarezerwowane pod Park Południowy jest 51,2 ha, ale zwiększamy tę powierzchnię o 50 proc. Nie powstaną na tym terenie nowe mieszkania, nie sprzedamy gruntów pod inwestycje, będzie tam tylko zieleń. To będzie drugi największy park w Gdańsku o powierzchni ponad 77 ha - zapowiedziała Dukiewicz. - Zwiększamy nakłady na troskę o zieleń już istniejącą, a tę nową będziemy nasadzać w sposób bardziej planowy i przemyślany - dodała.

Gdzie do parku w Trójmieście? Lista miejsc



Wiceprezydent Piotr Grzelak doprecyzował:

- Dziś 26,5 ha w planach zagospodarowania przestrzennego jest na tym terenie przeznaczone pod mieszkaniówkę, m.in. budowę mieszkań TBS. Będziemy dla nich szukać innego miejsca, bo w tym zostaje zieleń - powiedział Grzelak.
Chodzi o teren m.in. przy ul. DulinaMapka na Zakoniczynie, przy zbiornikach retencyjnych Świętokrzyska I i II.

- Tu miała w przyszłości powstać zabudowa, ale dziś są inne potrzeby, dlatego nie będzie na nią zgody. Ta decyzja ma cel strategiczny. Wiemy, że mieszkańcy południa tego potrzebują i taka zmiana jest konieczna - podkreślił Grzelak.

Warsztaty i konsultacje z mieszkańcami



O kształcie przyszłego parku zdecydować mają sami mieszkańcy. Proces konsultacyjny powinien ruszyć niebawem, bo w drugiej połowie września. Wtedy Architekt Miasta Gdańska rozpocznie warsztaty z mieszkańcami, których efektem będzie sporządzenie planów zagospodarowania dla tego terenu.

- Chcemy słuchać głosu mieszkańców. Zapewniamy, że wnioski wypracowane podczas konsultacji zostaną później zawarte w projekcie planów zagospodarowania - zadeklarowała Dulkiewicz.
Władze Gdańska ogłosiły w poniedziałek, że powstanie drugi co do wielkości park w Gdańsku - Park Południowy. Władze Gdańska ogłosiły w poniedziałek, że powstanie drugi co do wielkości park w Gdańsku - Park Południowy.
Obecnie procedowane są cztery plany zagospodarowania dla terenów, na których powstać ma park. Na najbardziej zaawansowanym etapie jest ten obejmujący działkę, na której powstać ma nowa zajezdnia tramwajowa przy ul. Warszawskiej.

Wszystko o planach zagospodarowania w Trójmieście



- Realizacja parku wymaga przygotowania nowego planu. Zanim do tego przystąpimy, zapytamy mieszkańców, jakie mają w tym temacie oczekiwania i potrzeby, po to, by wyniki tych konsultacji mogły być wpisane w plan i zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami. Proces konsultacyjny planujemy przeprowadzić do końca tego roku - poinformował prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. - Chcemy, żeby każdy w tej przestrzeni mógł się czuć dobrze i mógł wypowiedzieć się czego od niej oczekuje.
Będą 3 etapy konsultacji:

  1. do końca października - proces bezpośredniego pytania się mieszkańców o ich indywidualne oczekiwania względem przyszłego parku - ankiety, spacery, punkty konsultacyjne
  2. debaty i wstępne wypracowanie koncepcji urbanistycznej
  3. sprawdzenie z mieszkańcami czy to, co zostało opracowane podczas konsultacji, jest zgodne z ich oczekiwaniami. Na tej bazie przygotowanie wniosków do planu zagospodarowania, który ma zostać złożony do końca tego roku

Kiedy powstanie Park Południowy? Perspektywa nawet 10 lat



Urzędnicy, pytani o to, kiedy Park Południowy będzie gotowy, nie podają konkretnego terminu. Nieznane są też póki co nawet szacunkowe koszty inwestycji.

- Dziś zapada decyzja strategiczna, że tereny zostaną przeznaczone na zieleń a nie mieszkaniówkę. Wiadomo, że taki park nie powstanie w jeden rok, prawdopodobnie to plan na 10 najbliższych lat i prawdopodobnie tyle ta realizacja wyniesie - stwierdził wiceprezydent Grzelak. - Dziś jest za wcześnie by mówić o kosztach. Ale liczymy w tym temacie na przyszłą unijną perspektywę finansową.

Miejsca

Opinie (551) 9 zablokowanych

  • To ma sens o ile nie będzie smrodu z Szadółek,

    który czasem się ciągnie... Poza tym musi być to teren bezpieczny, ładnie zaplanowany, powinny być ławki i żeby ktoś o to dbał każdego dnia. Bo inaczej zarośnie jak dżungla i nikt tam nie pojedzie ani nie pójdzie. Musi być duży parking dla ludzi. Powinno być cicho, a nie głośna muzyka i jazgot. Mile widziana kawiarnia, restauracja i porządne WC, w paru innych miejscach także winno być WC po to żeby ludzie nie robili sikawek i sr*lni publicznej w krzakach.. w różnych miejscach.

    • 2 0

  • Park to świetny pomysł

    Jednak patrząc na mapkę przeraża fakt, pomiędzy Ujeściskiem a Lawendowym Wzgórzem teren leśny i piękne łąki przy dzikim oczku wodnym będą zabudowane mieszkaniami od 5 Wzgórz do samej ulicy Warszawskiej. Przecież ten Park to będzie mały w tym miejscu, a piękne zalesione tereny zostaną zniszczone. Powinno się zrezygnować wogole z zabudowy mieszkalnej w tym miejscu, bo na sztuczny park to miejsca zostanie niewiele, kilka sztucznych ścieżek, parę krzaczków i tyle. Teraz to jedyne piękne, leśne miejsce i dróżki leśne na spacery, pikniki. Bezwzglednie tam nie powinni budować bloków. Był piękny leśny teren przy Dworku, tyle lasu wycieli, że aż smutno się robi normalnemu człowiekowi za takie plany zagospodarowania. A teraz bloki zbudowali aż przy samej ścieżce od szkoły do 5 Wzgórz. I gdzie jest ta ochrona terenów zielonych? Co do miejsca przy zbiornikach wodnych świętokrzyska to gdyby tam wybudowali jakieś bloki to ich mieszkańcy od komarów nie mogliby się opedzic, więc park tam zrobić też super, bo obecnie tylko łąki są bez ścieżek.

    • 2 1

  • Nie da się dobrze sprzedać gruntu

    bo śmierdzi, to zróbmy park za kasę podatników. I jest git.

    • 4 2

  • A co z centrum ???

    Tamte tereny są zagospodarowane dla mieszkańców, a co z centrum ???? Na szuwarach zabiera się dziecka ogród w przedszkolu . Ppp niby dla mnieszkancow robi boisko na terenie szkoły.... Żart ... Boisko powinna zbudować nieudolna Prezydent . Wszystkie tereny są tu grabione nie ma gdzie wyjsć na ławkę usiąść bądź jak wypuścić dziecin poprostu na dwór

    • 0 1

  • A co z połączeniem Adamowicza z Świętokrzyską?
    Nie bedzie?

    • 1 0

  • (2)

    brawo Kacper, ramię w ramię z Olą o Zielony Gdańsk!

    • 1 1

    • (1)

      Ramie w ramie? He he, kacperek raczej nigdy nie dojdzie tu do wladzy

      • 0 1

      • ale jego pomysły są przedstawiane przez Olę więc wiwat popis gdański!

        • 0 0

  • Nikt i nic nigdy nie odda niczego za darmo.

    Kwestia czasu jak wypłynie coś na kogoś.

    • 3 0

  • jak to sie ma do rezerwy pod skm?

    • 1 0

  • Park kosztem dróg :) To są rezerwy terenowe pod Nową Bulońską, Nową Świętokrzyską i Nową Unruga. Glupi lud to kupi i jeszcze podziękuje.

    • 2 0

  • klituś bajduś - deweloperzy na to pozwolą?

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane