• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielki post 2024. Kiedy zaczyna się post?

kc
11 stycznia 2024 
Opinie (5)

Wielki post 2024 zaczyna się w Środę Popielcową i potrwa aż do Wielkiego Czwartku.
Wierni zyskują czas na refleksję i przygotowanie się do Zmartwychwstania Pańskiego pod duchowym przewodnictwem. Jak się obchodzi Wielki Post?







Co to jest wielki post?



Wielki post to okres poprzedzający najważniejsze wydarzenie w kościele katolickim - Zmartwychwstanie Pańskie. Czas pokuty, kiedy wierni powinni zachowywać wskazane posty oraz powstrzymywać się od pokarmów mięsnych. Wielki post służy drodze do duchowej wolności i symbolizuje okres, jaki Jezus spędził na pustyni, przygotowując się do posługi.

Tłusty czwartek 2024. Kiedy jest tłusty czwartek 2024? Tłusty czwartek 2024. Kiedy jest tłusty czwartek 2024?

Wielki post - symbole:

  • sakrament pokuty i pojednania - czas na wewnętrzną refleksję pod duchowym przewodnictwem,
  • droga krzyżowa, gorzkie żale - nabożeństwa wielkopostne, które pomagają lepiej przeżyć okres przed Wielkanocą,
  • postanowienia i wyrzeczenia - chociaż post ścisły nie obowiązuje warto zachować wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, ale przede wszystkim dopasować wyrzeczenia do własnej sytuacji, mogą dotyczyć np. unikania hucznych zabaw czy ograniczenia korzystania z Internetu albo telewizji,
  • kolor fioletowy - kolor szat liturgicznych stanowiący połączenie czerwieni (krew) z niebieskim (niebiańskość), przypomina o smutku, żalu, pokucie.

Wielki post ma więcej symboli, które koncentrują się dobrym przeżyciu czasu poprzedzającego Wielkanoc.

Jak się obchodzi wielki post?



Na wielki post składają się specjalne wydarzenia i obchody. W Popielec odbywają się msze święte, podczas których duchowni posypują głowy wiernych popiołem w akcie pokuty. Zgodnie z nauką kościoła, katolicy nie mają obowiązku uczestniczyć we mszy świętej w Środę Popielcową. Posypanie głowy popiołem oraz wzięcie udziału w Eucharystii to jednak ważny krok na drodze do przeżywania wielkiego postu.

Karnawał 2024. Kiedy się zaczyna i ile potrwa? Karnawał 2024. Kiedy się zaczyna i ile potrwa?

Przez cały okres w kościołach w każdy piątek odbywają się nabożeństwa nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w niedzielę - Gorzkich Żali.

Wierni uczestniczą również w rekolekcjach i sakramencie spowiedzi. Duchowni zachęcają do porzucenia uczestnictwa w hucznych zabawach i zakładania własnych postanowień i wyrzeczeń pozwalających lepiej spojrzeć w religijną relację.

Kiedy zaczyna się post?



Wielki post zaczyna się w Środę Popielcową i trwa przez 40 dni (nie licząc niedziel). W 2024 roku Popielec wypada 14 lutego.

Ile trwa wielki post?



Przyjmuje się, że wielki post trwa 40 dni. W praktyce zazwyczaj na okres składa się większa liczba dni. W źródłach dostępne są różne interpretacje długości trwania wielkiego postu.

Najczęściej wskazuje się, że wielki post trwa 40 dni po wyłączeniu niedziel. Przed Soborem Watykańskim II wierni pościli częściej niż obecnie omijając niedziele, a czas oczekiwania kończył się w dniu przed Zmartwychwstaniem Pańskim. Wprowadzono jednak zmiany, które zniosły ścisły post, a ostatni dzień przesunięto na Wielki Czwartek. Triduum Paschalne zaliczono do odrębnego okresu w roku liturgicznym.

Imprezowanie w czasie Wielkiego Postu. Czy frekwencja w klubach spada? Imprezowanie w czasie Wielkiego Postu. Czy frekwencja w klubach spada?

Kolejna wersja zakłada, że wielki post kończy się w Niedzielę Palmową, a do okresu zalicza się również niedziele.

40 dni wielkiego postu ma przede wszystkim charakter symboliczny nawiązując do okresu pokuty i modlitwy. Liczba przypomina o czasie, który Jezus spędził na pustyni modląc się i poszcząc. Inne interpretacje wskazują na 40 dni potopu, wędrówki ludu Izraela po pustyni albo czasu spędzonego przez Mojżesza na Górze Synaj.

Kiedy kończy się wielki post?



Wielki post kończy się w Wielki Czwartek podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej zaczynającej Triduum Paschalne.

Post ścisły - kiedy i kogo obowiązuje? Post ścisły - kiedy i kogo obowiązuje?

Kiedy jest post?



Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową (pierwszy dzień wielkiego postu) oraz Wielki Piątek (pamiątka śmierci Jezusa na krzyżu), w te dni:

  • powyżej 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych,
  • od 18. do 60. roku życia obowiązuje post ścisły.

Z postu zwolnione są osoby, którym na ograniczenia nie pozwala sytuacja zdrowotna.

W ramach postu ścisłego obowiązuje post jakościowy czyli brak mięsa oraz post ilościowy - jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Co jeść w post ścisły? Kościół wskazuje na trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Należy zrezygnować z mięsa, które można zastąpić rybami, potrawami mącznymi czy warzywami. Dania powinny być lekkie i proste. W posiłkach nie powinny pojawić się również słodycze czy alkohol.

Czy w Wielką Sobotę jest post?



Wielka Sobota nie należy do dni postnych, ale wielu duchownych zachęca do zachowania wstrzemięźliwości aż do Wielkanocy zgodnie z tradycją. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku wskazywał, że wierni muszą kierować się postem ścisłym w takie dni jak Środa Popielcowa, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Suche Dni, wigilia Bożego Narodzenia, Zielone Święta, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz święta Wszystkich Świętych.

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Obecnie wskazane postanowienia z 1917 roku nie obowiązują w całości, a Wielka Sobota nie należy do dni postnych.
kc

Opinie (5) 1 zablokowana

  • Rok temu przez 40 dni Wielkiego Postu nie jadłem mięsa

    przetestowałem bardzo dużo "vege" przepisów niektóre naprawdę były niezłe, w tym roku chyba to powtórzę.

    • 3 2

  • Ja w wlk post mam 40 dni bez używek - polecam każdemu zobaczyć bo nie jest tak łatwo jak się może wydawać. Ale satysfakcja że jak by co to będę potrafił odstawić - bezcenna.

    • 2 0

  • 19 marca przypada uroczystość św. Józefa (2)

    Uroczystość znosi post, tego dnia nie obowiązuje.

    • 1 1

    • (1)

      Jest piątek wiec poszcze. Nie szukajmy sobie wymowek.

      • 0 1

      • W tym roku akurat wtorek

        a skoro uroczystość, to powinien się pan radować, to nie jest wymówka

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane