• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielkie święto „Solidarności”

Krzysztof Katka
16 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ważne historie w prosty sposób
Skręciliśmy w stronę przystanku "Wolność" - tak o 16 sierpnia 1980 mówi Lech Wałęsa. Właśnie tego dnia w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk solidarnościowy

Przed 25 laty, po dwóch dniach strajku, stoczniowcy zyskali obietnice realizacji wszystkich postulatów stawianych pierwszego dnia protestu - mają podwyżki, zwolnieni ze względów politycznych wrócą do pracy. 16 sierpnia potrafili to wszystko odrzucić i rozpocząć walkę o swobody obywatelskie razem z innymi zakładami. W obozie komunistycznym nigdy wcześniej nie widziano tak masowego i doskonale zorganizowanego działania.

- Różne zakłady pracy miały odtąd wspólną reprezentację. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i wspólną listę postulatów. Tego przedtem nie było. Wiedzieliśmy, że w kraju coś się po tym zmieni, ale skali przemian nikt się nie spodziewał - mówi Bogdan Lis, jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. - Po latach okazało się, że w stoczni rozpoczął się proces, który doprowadził do rozpadu obozu komunistycznego i zburzenia muru berlińskiego.

Pierwszy ze wspólnych postulatów, mówiący o utworzeniu niezależnych od władzy wolnych związków zawodowych, skupił uwagę milionów Polaków, którzy masowo włączyli się w walkę o prawo do zrzeszania się w "Solidarności". Ta walka została wygrana, a jednym z powodów, dla których Sierpień "80 zakończył się sukcesem, był fakt, że władzom PRL nie udało się złamać jedności protestujących.
Po latach liderzy strajków różnią się w ocenach tamtych wydarzeń. Jak w każdą rocznicę Sierpnia "80, także i dziś wracają pytania o los stoczniowców i dziedzictwo wielkiej "Solidarności".

- Czasami myślę, że tamto na początku było tak czyste, jak woda źródlana, a potem, jak to w życiu, różnie się działo - mówił w niedzielę w Gdańsku prof. Bronisław Geremek, jeden z doradców MKS w 1980 roku. - Niezależnie od ocen przebiegu polskich przemian, Sierpień "80 był wielkim sukcesem. Wolność Europy Wschodniej zaczęła się tutaj, w Stoczni Gdańskiej.
Gazeta WyborczaKrzysztof Katka

Wydarzenia

Opinie (41)

  • slowem jednym

    te wasze zmiany bezkrwawe
    odbily sie na ludziach uczciwych /czesto dosc mocno/ a wyniosly dupków .

    http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,katn,Polska,wid,7917121,widn,Michnik zapowiada procesy za publikację podsłuchów SB,wiadomosc.html

    zeby bylo jasne nie ma zalu do solidarnosci jako takiej .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane