• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wierni odpływają - wynika z oficjalnych danych kościoła

Szymon Zięba
14 stycznia 2024, godz. 12:00 
Opinie (1172)
Do kościołów chodzi coraz mniej wiernych - wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Do kościołów chodzi coraz mniej wiernych - wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Mniej ślubów kościelnych, mniej dzieci na lekcjach religii, mniej chrztów, mniej bierzmowanych nastolatków. Za to nieco więcej dziewięciolatków przystąpiło ostatnio do pierwszej komunii świętej. Ale to jedyny rosnący wskaźnik wśród religijnych statystyk dotyczących kościołów i parafii diecezji gdańskiej.





Jaki masz stosunek do Kościoła katolickiego?

Kościół katolicki przeżywa kryzys. Dzieje się tak nie tylko w mocno zlaicyzowanych krajach Zachodu, ale również w Polsce, które wciąż oceniana jest jako jedna z religijnych, europejskich "twierdz".

Ze statystyk publikowanych rokrocznie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wyłania się jednak trend, który pokazuje, że strumyk osób, które zdecydowały się "odpłynąć" ze struktur wspólnoty, zamienił się w rzekę.

Dotyczy to również problemów z rekrutacją nowych księży. Z danych autorów raportu wynika, że liczba duchownych inkardynowanych [przypisanie (przynależność) duchownego do konkretnej instytucji kościelnej - red.] do diecezji w 2022 roku wyniosła 23 tys. 765, czyli 219 mniej niż w roku poprzednim.

Najwyższą liczbę księży inkardynowanych odnotowano w diecezji tarnowskiej - 1470, krakowskiej - 1138 oraz katowickiej - 1004.

Najmniejszymi diecezjami pod względem liczby księży (nie wliczając Ordynariatu Polowego WP) były: drohiczyńska (252), elbląska (261) i ełcka (298). Liczba księży pracujących w parafiach w 2022 roku wyniosła 18,6 tys.

Liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego w 2022 roku wynosiła łącznie 10,5 tys. (spadek z 10,7 w porównaniu do 2021 roku). Wśród zakonników 8,7 tys. (82,1 proc.) stanowili prezbiterzy (posiadający święcenie kapłańskie). Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni.



W 2022 roku sakrament chrztu udzielono 302,2 tys. osobom, czyli o 4,2 proc. mniejszej liczbie
osób niż w roku poprzednim. Do I Komunii św. przystąpiło niespełna 337,2 tys. osób. Sakrament
bierzmowania przyjęło 304,7 tys. osób. Sakrament małżeństwa został udzielony 87,9 tys. parom.

Chrzty, komunie i bierzmowania w kościołach diecezji gdańskiej



W 2022 roku - w porównaniu do 2021 r., zmniejszyła się liczba chrztów z ok. 9,4 tys. do 8,8 tys. Nieznacznie wzrosła natomiast liczba dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej.



Nieznacznie zmniejszyła się także liczba osób przystępujących do sakramentu bierzmowania, choć nadal oscylowała w granicach 7 tys. osób.

Tąpnięcie w liczbie ślubów kościelnych



Mocno zmniejszyła się natomiast liczba par, które decydują się na przystąpienie do ślubu kościelnego. Podczas gdy w 2021 roku było ich prawie 2,4 tys., rok później już niewiele ponad 1,1 tys.

To trend, który zauważalny jest już od lat.

Ile dzieci chodzi na religię? W Trójmieście coraz mniej



Procent uczniów uczęszczających na lekcje religii w roku szkolnym 2022/23 - według danych diecezji gdańskiej - wyniósł 69,5 proc. To jeden z najniższych wskaźników w skali kraju.

Najmniejszy odsetek uczniów uczęszczających na katechezę dotyczy szkół średnich, czyli uczniów, którzy sami mogą podejmować decyzję, czy chcą chodzić na lekcję religii.

Alternatywa dla Kościoła katolickiego. Inne wyznania w Trójmieście





Do budowy tego gdańskiego kościoła nieświadomie przyczynił się prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter. W cyklu "Niezwykłe świątynie Trójmiasta" prezentujemy kościół Pierwszego Zboru Baptystów w Gdańsku.

Opinie (1172) ponad 50 zablokowanych

  • Molestowany wiele lat temu. (1)

    Nie każdy ksiądz to pedofil.

    • 3 1

    • Nie każdy kaszub to Niemiec, chyba.

      • 0 0

  • przykład negatywny

    te ostatnie 3 dni i kościół mariacki!
    dla mnie profanacja i niszczenie wartości kościoła i moich przez kler!

    • 4 0

  • KK to przykład jak można swoją bezczynnością, biernością i zamiataniem problemów pod dywan doprowadzić do

    powolnej i postępującej erozji wielowiekowej lokalnej tradycji. Niestety w dzisiejszych czasach, gdzie wszystko pędzi w biegu, nawet KK musi się jakoś reformować by odpowiadać na potrzeby duchowe współczesnego człowieka. Tymczasem uznanie, że nic robić nie musi we własnym kręgu, nie musi usuwać ze swoich szeregów czarnych owiec, że wystarczy obarczać winą wiernych za to, że nie przychodzą na msze i sprawa tylko do tego się sprowadza, to to musi po prostu zakończyć się upadkiem z wielkim hukiem. Moim zdaniem był jeszcze odpowiedni czas na reakcję jakieś 20-25 lat temu. Wtedy rozpoczął się proces postępującej degradacji KK w PL. Zdecydowane działania w kontekście bezwzględnego usuwania i następnie poddanie karze dewiantów seksualnych nie miały miejsca, były tylko przenosiny bez poniesienia kary. Po drugie mieszanie się w politykę nikomu nigdy na dobre nie wychodzi, a już na pewno wiara powinna się oddzielać od polityki grubą kreską. Kapłani powinni zacząć "wychodzić" nawet do pojedynczych ludzi, a liczyć na to, że z niewiadomych względów to masy cały czas będą podtrzymywać palący się płomień. Tych błędów było tak dużo i jednocześnie nie było na nie żadnych reakcji, że ich nawarstwienie doprowadziło teraz do przekroczenia pewnego punktu kulminacyjnego. Podczas niedzielnych mszy słyszę co niedzielę narzekania księży podczas kazań, że ludzie to i tamto. Jednakże zapominają, że to oni sami oraz instytucja której służą sama do takiego stanu rzeczy doprowadziła

    • 1 5

  • Katolik (2)

    Zauważyłem że ludzie zaczęli odchodzić masowo z kościoła po dojściu PISu do władzy.

    • 2 10

    • Aż tak bardzo ci przetrzepali orzeszek że ciągle myślisz o polityce? (1)

      Mniej TVN.

      • 7 0

      • Wincyj Ruska Republika

        • 0 3

  • Kogo Jezus bardziej piętnowal?

    Prostytutki, celników czy Faryzeuszy uczonych w piśmie?
    Większą odpowiedzialnością obarcza wilka w ,,owczej skórze" niż kobietę cudzołożną.
    Kościół naprawią wierni z pomocą Boga.

    • 3 0

  • A ja nie mam urojonych przyjaciol

    do ktorych mamrotam w myslach. Jak widze kogos, kto twierdzi ze rozmawia z Jezusem to szerokim lukiem obchodze. Z mojego punktu widzenia to jakies zaburzenie psychiatryczne.

    • 3 9

  • Sławoj Leszek Głódz - ukarany przez Watykan

    Biskup Gulbinowicz, Paetz, tak samo, ks. Jankowski - kontrowersja. Ksiądz Prusak, psycholog mówi ważne słowa na temat patologii podczas rozmowow z ofiarami pedofili w kościele. Jestem psychologiem i widzę przerażające braki dojrzałości
    emocjonalnej i księży. Bóg jest nam potrzebny ale pasterz musi wykazać odpowiedni poziom aby za nim podążać!

    • 0 0

  • można rzec , że jestem katolikiem ....

    Ochrzczony po kom.świętej , bierzmowanay, ślub kościelny , dzieci już dorosłe tez po tych wszystkich sakramentach! . Mam już swoje lata -nazywam to jestem na "ostatniej prostej" , wiem - nie przystoi i nie wypada używać takiego stwierdzenia , jest to nie logiczne mija się z logiką , ale - ludzie coraz częsciej przyznaję się ja też, iusprawiedliwjają się i twierdzą , że moja wiara w Boga a Kościół to dwie różne rzeczy ! Oczywiście bzdura !- ale idąc tym tropem napiszę tak ;- ludzie odchodzą nie od wiary a od Kościoła! tak od Kościoła od takiego jaki On dziś jest i jakiego Go zrobiono !,A zrobił Go takim nie kto inny jak kościelni Hierarchowie , To nie wierni i nie katolicy zrobili kościołowi krzywde i zaprzestali trzymać sztame z tymi którzy mają ten Kościół prowadzić i Nim kierować !. Nie będę się rozpisywał, napiszę tylko tak;- wszyscy widzimy i wiemy co robią ,czym się zajmują i jakie dają nam "swoim owieczką" przykłady -nasi pasterze !...

    • 3 2

  • mniej w Kościele?

    czyli znowu czas na jakość, a nie na ilość. Tak w historii już bywało. Nie ma nic stałego na tym świecie.

    • 5 0

  • No i dobrze, niestety na wioskach jeszcze sporo ludzi zaczadzonych kościołem...

    • 4 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane