• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wierni odpływają - wynika z oficjalnych danych kościoła

Szymon Zięba
14 stycznia 2024, godz. 12:00 
Opinie (1172)
Do kościołów chodzi coraz mniej wiernych - wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Do kościołów chodzi coraz mniej wiernych - wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Mniej ślubów kościelnych, mniej dzieci na lekcjach religii, mniej chrztów, mniej bierzmowanych nastolatków. Za to nieco więcej dziewięciolatków przystąpiło ostatnio do pierwszej komunii świętej. Ale to jedyny rosnący wskaźnik wśród religijnych statystyk dotyczących kościołów i parafii diecezji gdańskiej.





Jaki masz stosunek do Kościoła katolickiego?

Kościół katolicki przeżywa kryzys. Dzieje się tak nie tylko w mocno zlaicyzowanych krajach Zachodu, ale również w Polsce, które wciąż oceniana jest jako jedna z religijnych, europejskich "twierdz".

Ze statystyk publikowanych rokrocznie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wyłania się jednak trend, który pokazuje, że strumyk osób, które zdecydowały się "odpłynąć" ze struktur wspólnoty, zamienił się w rzekę.

Dotyczy to również problemów z rekrutacją nowych księży. Z danych autorów raportu wynika, że liczba duchownych inkardynowanych [przypisanie (przynależność) duchownego do konkretnej instytucji kościelnej - red.] do diecezji w 2022 roku wyniosła 23 tys. 765, czyli 219 mniej niż w roku poprzednim.

Najwyższą liczbę księży inkardynowanych odnotowano w diecezji tarnowskiej - 1470, krakowskiej - 1138 oraz katowickiej - 1004.

Najmniejszymi diecezjami pod względem liczby księży (nie wliczając Ordynariatu Polowego WP) były: drohiczyńska (252), elbląska (261) i ełcka (298). Liczba księży pracujących w parafiach w 2022 roku wyniosła 18,6 tys.

Liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego w 2022 roku wynosiła łącznie 10,5 tys. (spadek z 10,7 w porównaniu do 2021 roku). Wśród zakonników 8,7 tys. (82,1 proc.) stanowili prezbiterzy (posiadający święcenie kapłańskie). Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni.



W 2022 roku sakrament chrztu udzielono 302,2 tys. osobom, czyli o 4,2 proc. mniejszej liczbie
osób niż w roku poprzednim. Do I Komunii św. przystąpiło niespełna 337,2 tys. osób. Sakrament
bierzmowania przyjęło 304,7 tys. osób. Sakrament małżeństwa został udzielony 87,9 tys. parom.

Chrzty, komunie i bierzmowania w kościołach diecezji gdańskiej



W 2022 roku - w porównaniu do 2021 r., zmniejszyła się liczba chrztów z ok. 9,4 tys. do 8,8 tys. Nieznacznie wzrosła natomiast liczba dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej.



Nieznacznie zmniejszyła się także liczba osób przystępujących do sakramentu bierzmowania, choć nadal oscylowała w granicach 7 tys. osób.

Tąpnięcie w liczbie ślubów kościelnych



Mocno zmniejszyła się natomiast liczba par, które decydują się na przystąpienie do ślubu kościelnego. Podczas gdy w 2021 roku było ich prawie 2,4 tys., rok później już niewiele ponad 1,1 tys.

To trend, który zauważalny jest już od lat.

Ile dzieci chodzi na religię? W Trójmieście coraz mniej



Procent uczniów uczęszczających na lekcje religii w roku szkolnym 2022/23 - według danych diecezji gdańskiej - wyniósł 69,5 proc. To jeden z najniższych wskaźników w skali kraju.

Najmniejszy odsetek uczniów uczęszczających na katechezę dotyczy szkół średnich, czyli uczniów, którzy sami mogą podejmować decyzję, czy chcą chodzić na lekcję religii.

Alternatywa dla Kościoła katolickiego. Inne wyznania w Trójmieście





Do budowy tego gdańskiego kościoła nieświadomie przyczynił się prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter. W cyklu "Niezwykłe świątynie Trójmiasta" prezentujemy kościół Pierwszego Zboru Baptystów w Gdańsku.

Opinie (1172) ponad 50 zablokowanych

  • Kochani, dajcie spokój kłótniom. Ciąg dalszy:)

    Nasza kolekta jest źródłem utrzymania naszego zboru co w każdej chwili można sobie sprawdzić, pod koniec roku mamy bardzo fajne spotkanie w zborze podsumowujące cały rok (nabożeństwo potem obiad), w tym kwestie finansowe,organizacyjne, wszystko maksymalnie transparentne dla każdego zborownika. Mamy naprawdę świetnego pastora, człowieka wielkiej wiary i serca, świetnych diakonów (starszych zboru), jest nas kilkadziesiąt osób i wciąż przybywają nowe :). Nie ma u nas gorszych i lepszych osób, wszyscy się szanujemy, wspieramy, rozmawiamy i pocieszamy, modlimy o siebie nawzajem. Co jakiś czas mamy tzw. niedzielę świadectw - każdy kto w jakiś sposób dośwadczył dotknięcia Boga, może o tym opowiedzieć, czasem naprawdę jest wzruszająco, ja sam mam już 3 świadectwa, które chciałbym opowiedzieć. Wśród naszych zborowników jest całe spektrum wiekowe - od dzieci do ponad 80-latków :) Jeśli np zdarza się ślub pomiędzy osobami z naszego zboru to jest to wspaniałe wydarzenie, w którym uczestniczy cały, a przynajmniej większość zboru. Akurat coś o tym wiem ponieważ rok temu ja i moja kochana żona pobieraliśmy się właśnie w naszym kościele i było super:) Nie jesteśmy żadną ,,sektą'', a zwykłymi ludźmi z rodzinami, własnymi sprawami, kłopotami, słabościami i chorobami - niczym się nie wyróżniamy. My po prostu wierzymy i szczerze zachęcamy do wiary, ale absolutnie nic na siłę. Chrzest to u nas bardzo piękne wydarzenie, w którym oprócz osób chrzczonych uczestniczą wszyscy chętni. Ja akurat wraz z kilkoma osobami miałem chrzest w jeziorze w Borowie we wrześniu 2022. Niezapomniane przeżycie:). Potem piknik, ognisko, grill itd, było genialnie:) Czego jeszcze nie ma u nas? Np: komunii, bierzmowania, spowiedzi, pokuty, sztywnej formuły nabożeństwa, hierarchii kościelnej jak w KK, żadnych obrazów ,,świętych'' i ich figur. Staramy się żyć według słów Jezusa, ale jesteśmy tylko ludźmi i też popełniamy błędy, błądzimy, daleko nam do ideału choć się staramy. Zapraszamy do zboru Eklezja w Gdyni:)

    • 0 0

  • Jak do tego doszło - nie wiem...

    • 1 2

  • Po

    W wieku dziesięciu lat czyli pięćdziesiąt lat temu zrezygnowałem z lekcji religii mówiąc rodzicom że bajki są w telewizorze i całkiem dobrze mi się z tym żyje

    • 2 6

  • Ot wiara...

    Kilka aspektów wartych przemyślenia:
    1. Wiara bez praktyki wysycha.
    2. W kościele nie wierzymy w księży. Księża też ludzie (są niedoskonali). Chcesz zmienić kościół czy z niego uciec w chwili potrzeby? Czy to nie postawa konformizmu, mody i lenistwa duchowego.
    3. Zniszcz wiarę/religię społeczeństwa, a wysadzisz normy społeczne i nastąpi rozpad kulturowy. I tak się dzieje i będzie jeszcze gorzej. Rozpad kultury wszystkich nas dotknie i nie będzie przyjemnie.
    Przyroda nie lubi próżni. Przyjdzie nowy porządek. Może islamski, może chiński a może technokomuna 2.0. oraz transhumanizm i nowy człowiek, nowy niewolnik.

    • 9 1

  • nikt nie odpłtwa.pis wytlumaczyl ludziom ze są oszukiwani

    • 0 3

  • Znam wielu dobrych kapłanów i choćby ze względu na nich warto być w Kościele. Niestety wielu ludzi tylko czeka na pretekst by się wypiąć na KK. Wystarczy jedna czarna owca, ksiądz których na nich krzywo spojrzał i już odchodzą. Pandemia pokazała wyraznie jacy dzisiaj katolicy;/

    • 1 1

  • Odpływają? Chyba barką Noego. Raczej odchodzą, rezygnują z praktyk kościelnych etc., ale odpływają.

    • 1 0

  • Niech Kościół

    Podziękuje takim osobistościom jak Czarnek, Jankowski czy Rydzyk oraz ich skromności i wsłuchiwaniu się w to, co mówią i czują

    • 1 3

  • "Wierzę ,ale do kościoła nie chodzę bo nie ufam klerowi.." To głupia wymówka i usprawiedliwienie swojego lenistwa. Dla wierzącego sama obecność w czasie mszy i eucharystii powinno być najważniejsze. Teraz w kościele większość wiernych przyjmuje komunię św. Kiedyś był to nikły procent. Powszechna nagonka na kościół odcedziła "teoretycznych wiernych"
    Dumny jestem z tego, że chodzę do kościoła, że nie dałem się otumanić ani komunistom ani neokomunistom. Na tej ziemi mam groby swoich przodków, którzy ginęli za tę ziemię z Bogiem i hymnem na ustach. Bóg Honor Ojczyzna to wartości, które nie są teraz modne. Największe umysły świata wierzyły w Boga. Teraz widocznie "największych umysłów" jest więcej niż podczas całego człowieczeństwa.

    • 3 1

  • Wierzą w Boga, a słuchają Diabła Kaczyńskiego (4)

    Powiedzcie mi moi drodzy Wierzący, jak to jest - wierzycie w Boga, chodzicie do Kościoła, a mimo to część z Was słucha diabła Kaczyńskiego. Tak, Diabła - Kaczyński to diabeł, którego zadaniem jest skłócić i podzielić Polaków.
    Jak można słuchać Diabła Kaczyńskiego i głosować na jego diabelską partię - PiS, który to skrót można rozszyfrować na różne sposoby, także jako "Piekło i Szatan" czy "Przestępcy i Szubrawcy"?

    • 7 5

    • Dokładnie (1)

      Popieranie PiSu to czysta herezja dla prawdziwego katolika. Katolik nie może popierać kłamców, złodziei, szkodników i aferzystów. PiS grzeszy przeciw większości Przykazań.

      • 2 2

      • Jezus jakby znów do nas zstąpił, to by ich pieknie pogonił, jak to już raz zrobił z kupcami w świątyni!

        • 0 0

    • JA też tego nie rozumiem

      A najgorsza jest ta część duchowieństwa, która poszła za PiSem, bo PiS dawał im nasze pieniądze.
      Chrześcijaństwo to piękna religia, a PiS to dzieło Szatana.

      • 2 2

    • PiS to czyste szataństwo i diabelstwo

      PiS - Piekło i Szatan - podoba mi się takie rozszyfrowanie skrótu, rzucam dalej!!!
      Kaczyński - Kusy Diabeł

      • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane