• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wierni odpływają - wynika z oficjalnych danych kościoła

Szymon Zięba
14 stycznia 2024, godz. 12:00 
Opinie (1172)
Do kościołów chodzi coraz mniej wiernych - wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Do kościołów chodzi coraz mniej wiernych - wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Mniej ślubów kościelnych, mniej dzieci na lekcjach religii, mniej chrztów, mniej bierzmowanych nastolatków. Za to nieco więcej dziewięciolatków przystąpiło ostatnio do pierwszej komunii świętej. Ale to jedyny rosnący wskaźnik wśród religijnych statystyk dotyczących kościołów i parafii diecezji gdańskiej.





Jaki masz stosunek do Kościoła katolickiego?

Kościół katolicki przeżywa kryzys. Dzieje się tak nie tylko w mocno zlaicyzowanych krajach Zachodu, ale również w Polsce, które wciąż oceniana jest jako jedna z religijnych, europejskich "twierdz".

Ze statystyk publikowanych rokrocznie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wyłania się jednak trend, który pokazuje, że strumyk osób, które zdecydowały się "odpłynąć" ze struktur wspólnoty, zamienił się w rzekę.

Dotyczy to również problemów z rekrutacją nowych księży. Z danych autorów raportu wynika, że liczba duchownych inkardynowanych [przypisanie (przynależność) duchownego do konkretnej instytucji kościelnej - red.] do diecezji w 2022 roku wyniosła 23 tys. 765, czyli 219 mniej niż w roku poprzednim.

Najwyższą liczbę księży inkardynowanych odnotowano w diecezji tarnowskiej - 1470, krakowskiej - 1138 oraz katowickiej - 1004.

Najmniejszymi diecezjami pod względem liczby księży (nie wliczając Ordynariatu Polowego WP) były: drohiczyńska (252), elbląska (261) i ełcka (298). Liczba księży pracujących w parafiach w 2022 roku wyniosła 18,6 tys.

Liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego w 2022 roku wynosiła łącznie 10,5 tys. (spadek z 10,7 w porównaniu do 2021 roku). Wśród zakonników 8,7 tys. (82,1 proc.) stanowili prezbiterzy (posiadający święcenie kapłańskie). Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni.



W 2022 roku sakrament chrztu udzielono 302,2 tys. osobom, czyli o 4,2 proc. mniejszej liczbie
osób niż w roku poprzednim. Do I Komunii św. przystąpiło niespełna 337,2 tys. osób. Sakrament
bierzmowania przyjęło 304,7 tys. osób. Sakrament małżeństwa został udzielony 87,9 tys. parom.

Chrzty, komunie i bierzmowania w kościołach diecezji gdańskiej



W 2022 roku - w porównaniu do 2021 r., zmniejszyła się liczba chrztów z ok. 9,4 tys. do 8,8 tys. Nieznacznie wzrosła natomiast liczba dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej.



Nieznacznie zmniejszyła się także liczba osób przystępujących do sakramentu bierzmowania, choć nadal oscylowała w granicach 7 tys. osób.

Tąpnięcie w liczbie ślubów kościelnych



Mocno zmniejszyła się natomiast liczba par, które decydują się na przystąpienie do ślubu kościelnego. Podczas gdy w 2021 roku było ich prawie 2,4 tys., rok później już niewiele ponad 1,1 tys.

To trend, który zauważalny jest już od lat.

Ile dzieci chodzi na religię? W Trójmieście coraz mniej



Procent uczniów uczęszczających na lekcje religii w roku szkolnym 2022/23 - według danych diecezji gdańskiej - wyniósł 69,5 proc. To jeden z najniższych wskaźników w skali kraju.

Najmniejszy odsetek uczniów uczęszczających na katechezę dotyczy szkół średnich, czyli uczniów, którzy sami mogą podejmować decyzję, czy chcą chodzić na lekcję religii.

Alternatywa dla Kościoła katolickiego. Inne wyznania w Trójmieście





Do budowy tego gdańskiego kościoła nieświadomie przyczynił się prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter. W cyklu "Niezwykłe świątynie Trójmiasta" prezentujemy kościół Pierwszego Zboru Baptystów w Gdańsku.

Opinie (1172) ponad 50 zablokowanych

  • Kościół sam zapracował na takie dane.

    Szkoda, bo ludzie potrzebują wiary, ale nie w wydaniu części księży.

    • 2 2

  • Księżą stanęli po stronie PiS-u i mamy to co mamy...

    • 6 4

  • Bez zaskoczenia

    Ostatni gasi światło.

    • 2 1

  • Nie do końca zgodzę się z tym spostrzeżeniami. W mojej parafii jest zgoła inaczej.

    Moim skromnym zdaniem, bardzo wiele zależy od proboszcza danej parafii.

    • 0 2

  • Mam nadzieję, że za mieszanie się KK w politykę, spora część episkopatu polskiego zostanie niebawem ekskomunikowana

    To jawne działanie na szkodę kościoła katolickiego, które już parę razy Franciszek krytykował, ale widać nie spowodowało to refleksji w tym gronie. Jak pogodzić organizowanie przez polskich księży spędów partii politycznej, na których padają pełne nienawiści słowa, i prowadzenie jawnej agitacji wyborczej za partią, która przekupuje ich kasą, z tym co napisane jest w Piśmie świętym? Nie da się. Ludzie widzą tę obłudę i brak przyzwoitości i sami odchodzą.

    • 2 0

  • biskup

    jak mozna chodzic do takiego kosciala ktury popiera i wtraca sie w polityke a taki biskup pisze list do wiezniow skazanych za przestepstwa i maja krew na rekach a swoich pedalow bronia i przenasza na inne parafie kosciul upada

    • 0 0

  • najtrudniejsza jest umiejętność interpretowania danych

    Z tego, że ilość chrztów spadła o 7.5% w 2021->2022 nic jeszcze nie wynika. Dopiero w zestawieniu z ilością urodzonych dzieci ma to jakikolwiek sens. W Polsce w 2021 urodziło się 332 tys. dzieci. W 2022 305 tys. To spadek o -8.8%.
    Więc spadek ilości urodzeń był *większy* niż spadek ilości chrztów. Czyli sytuacja jeśli chodzi o chrzty się poprawia a nie pogarsza.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane