• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakie są zasady wieszania plakatów wyborczych?

Katarzyna Moritz, Patryk Szczerba, Piotr Weltrowski
5 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Prezydent Gdyni wybrał zastępców
Gdynia właściwie zakazała wieszania ogłoszeń wyborczych przy drogach. Dzięki temu mieszkańcy unikają oglądania kandydatów uśmiechających się z plakatów. Gdynia właściwie zakazała wieszania ogłoszeń wyborczych przy drogach. Dzięki temu mieszkańcy unikają oglądania kandydatów uśmiechających się z plakatów.

Za kilkanaście dni wybory - sprawdziliśmy jakie są zasady wieszania plakatów i banerów wyborczych w Trójmieście. Czy w końcówce kampanii możemy się spodziewać zmasowanego plakatowania gdzie popadnie?



Gdynia



Plakaty wciąż mają wpływ na wynik głosowania?

W Gdyni urzędnicy już w sierpniu przedstawili zasady. Poinformowali, że zgodnie z kodeksem wyborczym umieszczanie plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych dopuszczalne jest wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.

- ZDiZ nie będzie wydawał takich zgód, bowiem ekspozycja materiałów wyborczych w pasach drogowych zasadniczo obniża czytelność oznaczeń oraz zakres widoczności - informują urzędnicy.
Materiały wyborcze nie mogą być umieszczane:
  1. w pasach drogowych podstawowych ciągów komunikacyjnych
  2. w odcinkach 300 m od skrzyżowań poza ciągami wskazanymi zgodnie z pkt 1,
  3. w promieniu 300 m od obiektów koncentrujących ruch pieszy i kołowy w szczególności z udziałem dzieci (szkoły, przedszkola, biblioteki, kina, kościoły, lokale gastronomiczne, galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe itp.),
  4. w odcinkach 150 m od sygnalizacji świetlnej, przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych oraz obiektów inżynieryjnych takich jak wiadukty, kładki itp.,
  5. w odcinkach 100 m od znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Plakatów nie można umieszczać w pasie drogowym m.in. przy ul. Morskiej i Chwaszczyńskiej, al. Zwycięstwa, ul. Władysława IV, al. Marszałka Piłsudskiego, ul. Śląska, ul. Morskiej, ul. 10 Lutego, skwerze Kościuszki, Kieleckiej.

Pełen wykaz ulic, gdzie nie można umieszczać plakatów



Kandydaci próbują innych sposobów, ustawiając przyczepy. Brylują w tym zwłaszcza kandydaci z Prawa i Sprawiedliwości. Walkę z nielegalnie zaparkowanymi na zieleńcach, chodnikach, terenach prywatnych, ale także newralgicznych miejscach na ulicach rozpoczęli strażnicy miejscy.

Czytaj też: Straż miejska usuwane nielegalne przyczepy

Od początku weekendu kilka przyczep zostało już zabranych i przewiezionych do magazynu ZDiZ przy ul. Wileńskiej.

Gdańsk



W 2014 roku Gdańsk w przeciwieństwie do obecnej kampanii wyborczej, był zalany dyktami z plakatami wyborczymi. W 2014 roku Gdańsk w przeciwieństwie do obecnej kampanii wyborczej, był zalany dyktami z plakatami wyborczymi.
Podczas ostatnich wyborów samorządowych Gdańsk niemal tonął w plakatach i dyktach wyborczych. Bywało nawet tak, że jeden kandydat potrafił oblepić całą ulicę swoim wizerunkiem.

Tym razem plakatów jest znacznie mniej. Jednym z powodów jest zapewne to, że wybory są miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, przez co krótsza jest sama kampania. Ponadto zalewanie miasta plakatami jest od lat krytykowane przez wyborców.

Do tego obecnie w Gdańsku nie ma plakatów PiS, bo nie mogą na czas dopełnić formalności. Wynika to z tego, że partia nie ma pełnomocnika regionalnego, który podpisuje odpowiedni wniosek w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, a jedynie krajowego i to w stolicy, zajętego sprawami kampanii wszystkich kandydatów nie tylko tych z Trójmiasta.

W Gdańsku przed zalewem plakatami miała nas też chronić uchwała krajobrazowa, w której są zapisy o zakazie rozmieszczania w mieście plakatów wyborczych na tzw. dyktach, a możliwe będą banery na przegrodzeniach, akcje ulotkowe czy komercyjne korzystanie z dostępnych nośników reklamowych. Niestety jej zapisy jeszcze nie weszły w życie, może stanie się to przed drugą turą wyborów.

Gdzie i na jakich zasadach można więc wieszać plakaty wyborcze w Gdańsku?

Gdy nie działa uchwała krajobrazowa, zasady prowadzenia kampanii wyborczej określa Kodeks wyborczy. Według niego, z wnioskiem o wydanie zgody na umieszczenie materiałów wyborczych występuje powołany przez komitet wyborczy partii politycznej pełnomocnik komitetu.

Plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.

Plakatów nie można rozwieszać np. na skrzyżowaniach, znakach drogowych i drzewach.

- Złożenie wniosku nie oznacza automatycznej jego akceptacji. Zgoda na umieszczenie materiałów wyborczych w pasie drogowym może, ale nie musi zostać wydana - zastrzega Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.
Za zajecie pasa drogowego trzeba też wnieść stosowaną opłatę.

Kodeks wyborczy określa też, że to policja lub straż miejska jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Gdańsk wytypował też słupy reklamowe, na których plakaty wyborcze mogą być naklejane bezpłatnie. Znajdują się one w 16 lokalizacjach:
  1. ul. Piastowska 161A
  2. ul. Opata J. Rybińskiego/Plac Inwalidów Wojennych
  3. ul. Czyżewskiego/Opacka
  4. ul. Wita Stwosza/Obrońców Westerplatte
  5. ul. Wyspiańskiego
  6. ul. Waryńskiego
  7. Rynek Wrzeszcz/Biała
  8. ul. Klonowicza/Żywiecka
  9. ul. Reja/Kochanowskiego
  10. ul. Dworska/Pułaskiego
  11. ul. Oliwska/Szkolna
  12. ul. Trakt Św. Wojciecha/Dworcowa
  13. ul. Gościnna
  14. ul. Kartuska/Ciasna
  15. ul. Stryjewskiego/Zimna
  16. ul. Stryjewskiego/Szpaki


Tegoroczne zmiany w kodeksie wyborczym poluzowały nieco przepisy dotyczące usuwania reklam wyborczych. Obowiązek usunięcia materiałów agitacyjnych w ciągu 30 dni po zakończeniu kampanii wyborczej nie będzie dotyczył plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych znajdujących się na nieruchomości prywatnej. Oczywiście, jeśli jej właściciel wyrazi na to zgodę.

Sopot



Również w Sopocie obowiązują regulacje dotyczące plakatowania.

Urzędnicy wskazali miejsca, gdzie plakatować nie można. Są to:
  1. Plac Zdrojowy
  2. ul. Bohaterów Monte Cassino
  3. Plac Przyjaciół Sopotu
  4. al. Niepodległości
  5. al. Wojska Polskiego i al. Mamuszki (promenada nadmorska wzdłuż całego miasta)

Materiały wyborcze, które pojawią się na tym terenie, będę usuwane przez ZDiZ.

Na pozostałym obszarze miasta dozwolone będzie plakatowanie w pasie drogowym, przy czym plakaty znajdować będą musiały się przynajmniej 0,5 m od jezdni.

Na latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać afisze wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela, a sposób ich umieszczania nie może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, a w szczególności zasłaniać oznakowania drogowego i sygnalizacji świetlnej.

Określono również, że nie należy lokalizować tablic na słupach trakcyjnych oraz innych urządzeniach drogowych, na których umieszczone są znaki i tablice drogowe, na urządzeniach sygnalizacji świetlnej oraz w rejonie skrzyżowania - w odległości do 10 m przed przejściem dla pieszych lub do 10 m przed punktem węzłowym danego skrzyżowania. Zabroniono także umieszczania tablic wyborczych na drzewach, nad jezdnią drogi, na drogowych barierach zabezpieczających oraz energochłonnych.

W ostatnich dniach usunięto w mieście ponad 60 nielegalnie powieszonych plakatów.

Opinie (214) 8 zablokowanych

  • Zagłosuje tylko na tego kto zgodnie z ustawą o nie zaśmiecaniu krajobrazu nie wywiesi plakatu wyborczego. Ciekawe jak zachowa się włodarz i jego kumple, czy bedzie przestrzegał swojej ustawy.

    • 5 1

  • Jaworski wstyd!

    Jak mozna tak spartolic prosta czynnosc? Plakat powieszony krzywo, koncowki trytytek nie sa przyciete. Odrzuca mnie to tak samo jak socjalistyczny program PiSu.

    • 3 8

  • ZZT może być jak Frank Underwood gdyńskiej polityki (1)

    - najpierw miał być pewniakiem na wiceprezydenta, ale Król dał mu popilnować żyrandola jako przewodniczącemu, (może zbyt niezależny facet?) potem został w nieelegancki sposób usunięty z tego stanowiska (w dużej części na własne życzenie) no i teraz Szczurek sam wyhodował sobie konkurenta i to z charyzmą.
    Pytanie czy gdynianie go wybiorą? Czy dalej będą łasi na komplementy WSz odnoszące się do dumy, lokalnego patriotyzmu i fasadowego rozwoju, czy zwycięży konstruktywna krytyka ZZT?

    Fakt faktem będzie ciekawie, ale niech ten rok się już skończy bo zwariować można od tego PRu wszędzie dookoła...

    • 7 0

    • słyszałeś dzisiejszy wywiad w Radio Gdańsk. Zmuda bardzo mądry człowiek ale kampanie ma słabą,

      gawiedź chce mięsa, powinien ostro uderzyć w szczura. pytanie o kolej było tendencyjne, dziennikarka zasugerowała, że szczurek chce kolei na północ Gdyni, Zmuda przyjął tę narrację zamiast skontrować pytaniem dlaczego szczur przez 20 lat nic nie zrobił w sprawie kolei. Gruszecka mówiła, że Gdynia nie jest zainteresowana rozwojem PKM,

      • 6 1

  • w całej Europie dopuszczalna jest reklama na ulicach w formie plakatów czy banerów oczywiście z ograniczeniami np dotyczącymi (1)

    sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych zasłaniania widoczności ale części mieszkańców nie przeszkadza łapówkarstwo kandydata i inne machlojki tylko się podniecają wiszącymi przez 2 -3 tygodnie plakatami bo to takie "straszne" to są dopiero obłudnicy !!!

    • 5 5

    • nie kłam

      • 1 4

  • Czy Gdańsk będzie egzekwował ustawę krajobrazową. Dlaczego wisza plakaty lepszego Gdańska na ulicach miasta. Gdzie jest ZDiZ i Straż Miejska.

    • 2 0

  • Na zadnego kamdydata ktory zasmieca mi klatke schodowa, zawala mi skrzynke na listy, wiesza szmaty na drzewach, znakach drogowych i skrzyzowaniach. I juz w zasadzie wyeliminowali sie wszyscy

    • 6 0

  • Plakatu (1)

    W tym wypadku dobrze że wybory są tak rzadko

    • 1 0

    • Plakaty

      Fakt faktem powinny być jednak częściej a za te same gęby powinni ludziom płacić za głos

      • 0 1

  • Chorała ignorant prawa (2)

    Jest zakaz umieszczania tych idiotycznych plakatów wyborczych (kto daje sie nabierać na skrawek papieru ? ) a ryjo tego pisiarza stoi od kilku dni przy samej krawędzi ulicy Morskiej kilkanaście metrów o skrzyżowań.Już teraz doskonale wiemy jak pisiory szanuja prawo.Żenada.

    • 3 6

    • ignorant ortograficzny

      ---

      • 5 1

    • ale bełkot, typowy wyborca Szczurka.

      • 5 2

  • A co z trawnikami? Widziałam wbite w nie tabliczki z plakatami jednego z kandydatów.

    • 3 1

  • Sopot terytorium bezprawia (1)

    Przy zeszłych wyborach sejmowych komitet jednego z głąbów PiS powiesił jego gębę na zakręcie drogi dla rowerów naprzeciw policji, przy uniwersytecie, tym ostrym nielegalnym zakręcie przy straży pożarnej. O ile pamiętam, na znaku drogowym. Jadąc z pracy wieczorem wieczorem, wrąbałem się w tę dyktę i przewróciłem się, nieźle się poturbowałem. Nie miałem czasu łazić z tym po lekarzach i sądach, ale swoje wiem.

    I nawet nie mogłem na tego chama nie głosować, bo jestem z Oliwy i bo nasz wadliwy system nie liczy głosów przeciw. Jego gębę widuję w TV prawie co dzień.

    Za to co zrobili w Gdyni, za ten zakaz plakatowania przy drogach, nosił bym ich na rękach! To chamstwo komitetów nie zna żadnych hamulców, ja akurat trafiłem na pisiora, ale inni nie lepsi, a Sopot wyglądał jak ziemia niczyja w pierwszej wojnie światowej. Albo jak po wrzuceniu bomby do szamba.

    • 1 5

    • errata: jedno "wieczorem" miało być "rowerem"

      a zmienić trzeba cały system wyborczy, nie tylko prostacko zrobić JOWy
      - trzeba połączyć okręgi gdański, sopocki, gdyński
      - ogólniej trzeba dać możliwość głosowania przeciw, nie tylko za
      - trzeba zwiększyć możliwość głosowania zdalnego

      no i zakazać plakatów z retuszowaną gębą. gęba jest przecież mniej ważna niż charakter, program, doświadczenie itd

      tX

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane