Wisła Kraków - Arka Gdynia. Minuta ciszy dla Franciszka Smudy

Jacek Główczyński
18 sierpnia 2024, godz. 18:45
Opinie (34)

Franciszek Smuda trzykrotnie prowadził Wisłę Kraków, a Wojciech Łobodziński grał w tym klubie przez 3 lata, ale spotkali się w Zagłębiu Lubin w sezonie 2005/06, co przyniosło brązowy medal w ekstraklasie. Franciszek Smuda trzykrotnie prowadził Wisłę Kraków, a Wojciech Łobodziński grał w tym klubie przez 3 lata, ale spotkali się w Zagłębiu Lubin w sezonie 2005/06, co przyniosło brązowy medal w ekstraklasie.

Zmarł Franciszek Smuda. Jako że były selekcjoner reprezentacji Polski aż trzykrotnie pracował w Wiśle Kraków, ten klub zwrócił się do władz Betclic 1. Ligi, czy z urzędu zarządzona zostanie minuta ciszy na tę okoliczność, a jeśli nie, to zarządzi taką ceremonię z własnej inicjatywy przed meczem kończącym 5. kolejkę z Arką Gdynia. Szkoleniowiec żółto-niebieskich miał okazję współpracować ze zmarłym trenerem w sezonie 2005/06 w Zagłębiu Lubin, kiedy to wspólnie cieszyli się ze zdobycia brązowego medalu w ekstraklasie. Początek gry na stadionie im. Henryka Reymana w poniedziałek, 19 sierpnia, o godz. 19.

19 sierpnia 2024, godz. 19:00
Wisła Kraków

52% 168 typowań Wisła Kraków
23% 73 typowania REMIS
25% 81 typowań ARKA Gdynia

Franciszek Smuda zmarł w wieku 76 lat

Franciszek Smuda nie żyje. Były selekcjoner reprezentacji Polski zmarł po ciężkiej chorobie nowotworowej w wieku 76 lat w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W tym mieście mieszkał na stałe w ostatnich latach życia. Po raz ostatni zasiadł na trenerskiej ławce również w Krakowie. Z tamtejszą Wieczystą w 2022 roku awansował do III ligi oraz zdobył Puchar Polski na szczeblu Małopolskim.

Wisła Kraków zarządzi minutę ciszy dla Franciszka Smudy

Franciszek Smuda był przede wszystkim selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 2009-2012, a jego kadencja dobiegła końca wraz z Euro 2021, które Polska współorganizowała z Ukrainą. Był również pierwszym szkoleniowcem biało-czerwonych, który zagrał na stadionie w Letnicy, w pamiętnym meczu z Niemcami, zakończonym dość pechowym remisem 2:2.

Arka Gdynia ma piłkarza, który chce grać jak Sergio Ramos. Wykorzystał swoje 5 minut Arka Gdynia ma piłkarza, który chce grać jak Sergio Ramos. Wykorzystał swoje 5 minut

Jako szkoleniowiec klubowy był trzykrotnie mistrzem Polski - dwukrotnie z Widzewem Łódź (1996-97) oraz z Wisłą Kraków (1999). Jako że w tym ostatnim klubie pracował łącznie trzykrotnie, zdobywając także Superpuchar Polski (2001) oraz z powodzeniem grając w Pucharze UEFA (1/16 finału - 1998/99, 1/32 finału - 2001/02), Wisła zamierza zorganizować minutę ciszy.

- Zwróciliśmy się z zapytaniem do władz rozgrywek 1. Ligi, czy z urzędu zarządzona zostanie minuta ciszy. Jeśli nie, to taki ceremoniał zarządzimy z własnej inicjatywy przed meczem z Arką - mówi nam Karolina Kawula, rzecznik prasowy Wisły Kraków.
Arka Gdynia nie zmienia terminarza. Mecz z Wisłą w Krakowie zgodnie z planem Arka Gdynia nie zmienia terminarza. Mecz z Wisłą w Krakowie zgodnie z planem

Przypomnijmy, że PKO PB Ekstraklasa od razu zarządziła, że wszystkie niedzielne i poniedziałkowe mecze w tej klasie rozgrywek zostaną poprzedzone minutą ciszy.

Wojciech Łobodziński wspomina Franciszka Smudę

Wojciech Łobodziński był piłkarzem Wisły Kraków w latach 2008-2011, zdobywając trzykrotnie tytuł mistrza Polski. Jednak w tym klubie rozminął się z Franciszkiem Smudą. Spotkali się tylko raz, w sezonie 2005/06 w Zagłębie Lubin. Ta współpraca zakończyła się 3. miejscem w ekstraklasie.

Arka Gdynia postawiła na legendy. Marcus znów strzela. Łukasz Kowalski trenerem Arka Gdynia postawiła na legendy. Marcus znów strzela. Łukasz Kowalski trenerem

- Gdy jechaliśmy na obóz zimowy, zapytano trenera, ile zabieramy piłek. W odpowiedzi usłyszano: "Chyba lekarskich?!". Inna anegdotka. Kiedyś podczas meczu biegałem przy ławce i w pewnym momencie trener rzucił we mnie... butelką. Dlatego, że coś źle zrobiłem - przypomina obecny trener Arki.

Franciszek Smuda w meczach przeciwko Arce Gdynia

Do pracy w Lubinie popularnemu "Franzowi" drogę utorowała Arka, która pokonała u siebie Zagłębie 3:0, a tydzień później właśnie Smuda zastąpił Edwarda Kleindiensta, późniejszego dyrektora sportowego... gdyńskiego klubu.

Arka Gdynia strzeliła gola, którego Arka Gdynia strzeliła gola, którego "męczyła" od roku. Joao Oliveira w nowej roli

W statystykach meczów na szczeblu centralnych bilans zmarłego selekcjonera przeciwko Arce wynosi: po 2 zwycięstwa i remisy oraz 3 porażki przy stosunku bramek 11:9. Jednak najbardziej bolesne niepowodzenie Arki miało miejsce w barażu o awans na zaplecze ekstraklasy. W 1998 roku żółto-niebiescy przegrali dwumecz z Piotrcovią Smudy 0:3 i 0:0.

Arka Gdynia po degradacji z ekstraklasy jeszcze nie wygrała z Wisłą Kraków

Arka Gdynia, gdy żegnała się z ekstraklasą, w ostatnim meczu wygrała z Wisłą w Krakowie 1:0. Ze składu, który zagrał 18 lipca 2020 roku, nie ma w żółto-niebieskich barwach już żadnego piłkarza.

Wisła Kraków - Arka Gdynia 0:1. Zwycięstwo na pożegnanie ekstraklasy Wisła Kraków - Arka Gdynia 0:1. Zwycięstwo na pożegnanie ekstraklasy

Ich następcy na zapleczu ekstraklasy nie potrafią grać z "Białą Gwiazdą". W poprzednim sezonie zremisowali u siebie 1:1, by na wyjeździe przegrać aż 1:5. Przy ul. Olimpijskiej wyrównującego gola strzelił Szymon Sobczak, który tego lata przeniósł się z Wisły do Arki. Natomiast w rozgrywkach 2022/23 oba mecze z tym rywalem przyniosły żółto-niebieskim porażki: 1:3 w Gdyni i 0:1 w Krakowie.