• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Witamy w strefie Schengen

Magdalena Raszewska
21 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Polska weszła do Układu z Schengen. Bramki kontroli paszportowej w terminalu promowym w Gdańsku stały się bezużyteczne. Starszy chorąży Grzegorz Reszka po raz ostatni odprawia pasażerów promu. Polska weszła do Układu z Schengen. Bramki kontroli paszportowej w terminalu promowym w Gdańsku stały się bezużyteczne. Starszy chorąży Grzegorz Reszka po raz ostatni odprawia pasażerów promu.

Z naszej granicy znikają placówki Straży Granicznej. W nocy z czwartku na piątek Polska weszła do Układu z Schengen.



Rezygnacja z kontroli paszportowej, która jest jedną z konsekwencji wejścia do strefy Schengen, nie oznacza, że Straż Graniczna będzie bezczynna. Choć z granic z państwami Unii Europiejskiej znikną placówki straży, kontrola - choć w mniejszym zakresie - prowadzona będzie nadal.

- Wraz z dniem przystąpienia do układu zniesiona zostanie odprawa graniczna dla promów morskich, prowadzących regularną żeglugę pomiędzy państwami członkowskimi - mówi komandor por. Grzegorz Goryński, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dodaje, że pozostałe statki spodziewać się mogą ułatwień w procedurach kontrolnych, a nawet rezygnacji z odprawy.- Po analizie ryzyka, kontroli nie będą podlegały między innymi statki rekreacyjne żeglujące pomiędzy państwami członkowskimi. Podobne ułatwienia przewidziano dla jednostek wycieczkowych, jeżeli z wyprzedzeniem dostarczą listy załogi i pasażerów oraz w razie potrzeby innych dokumentów - tłumaczy komandor Goryński.

Morski Oddział Straży Granicznej prowadzić będzie tak zwane działania kompensacyjne. Kontrole na drogach i wodnych szlakach komunikacyjnych prowadzących do granic państwa mają zapobiegać nielegalnej migracji i przemytowi. Poruszający się tzw. schengenobusami funkcjonariusze SG będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz dokumenty niezbędne do prowadzenia krajowego i międzynarodowego transportu, a nawet czas pracy kierowców samochodów ciężarowych.

Na wstąpienie do Układu z Schengen od maja przygotowany jest także Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Nie oznacza to jednak, że już wkrótce zniesiona tam zostanie kontrola paszportowa.

Włodzimierz Machczyński, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk potwierdza, że lotnisko spełnia już wymogi układu z Schengen.

- Nie możemy jednak wejść do niego jako lotnisko, bo port lotniczy w Warszawie jeszcze nie jest gotowy. Ale konieczną rozbudowę dworca pasażerskiego zakończyliśmy w maju - mówi prezes.

Tymczasem włodarze regionu świętują. Z okazji wejścia do Strefy Schengen, 21 grudnia na Skwerze Kościuszki w Gdyni o godz. 17 rozpocznie się uroczystość organizowana przez Wojewodę Pomorskiego. Dla mieszkańców Pomorza, przy pomniku Józefa Conrada-Korzeniowskiego przewidziano koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, pokaz sztucznych ogni, przelot samolotów Straży Granicznej oraz wypuszczenie dwóch tysięcy balonów w barwach flag Polski i Unii Europejskiej.

Układ z Schengen

Podpisano go w 1985 r., w miejscowości Schengen, w Luksemburgu. Początkowo było to porozumienie o zniesieniu kontroli granicznej między krajami Beneluksu, Francją i Niemcami (RFN). Obecnie do Układu Schengen należy 13 państw Unii Europejskiej, a także Islandia i Norwegia. Układ umożliwia swobodne przemieszczanie się wewnątrz strefy Schengen.

Do końca roku, do układu przystąpić mają: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Węgry, Słowacja, Słowenia i Szwajcaria. Z początku układ obejmie morskie i lądowe przejścia graniczne w tych krajach, a do marca 2008 roku - również lotniska.

Opinie (106) 5 zablokowanych

  • do zadowolony

    Urodziłam się po 1980 i dobrze rozumiem dawne kłopoty z przekraczaniem granic.

    to teraz bedziesz to mial na kazdym kroku a bnie tylko na granicy moj kochany. :)

    • 0 0

  • wróg szengen nie moze zyc.

    wystarczy ze ktos przekroczysz predkosc :) i beda do Ciebie strzelali. Ja sie na ta strefe nie zgadzałem i nie chce miec z patrolami szengeńskimi nic wspólnego. Mam prawo do swych odczuc. A kontroli na kazdym kroku kojarza mi sie z obozami. Wiec juz mnie zastrzelcie bo kiedys to zrobicie

    • 0 0

  • hahah A do anglii i do irlandi nadal granica jest!!!

    i bardzo dobrze frajerzy co na wyspy jada nadal w kolejkach stac beda!!i sie to niezmieni bardzo dobrze bo tam jest najwieksza chołota polacy to jedyni ludzie którzy tam chca echać i jeszce chwala jak tam dobrze.Nikt z UE niechce tak latac bo tam najgorszy syf .
    Granice otwarte ale nie dla wyspiarzy i bardzo dobrze!!

    • 0 0

  • Jedyna zaleta

    To bedzie taka ze ci wszyscy co dzis uciekna czy uciekli do Polski pojada sobie dalej do innych krajow,bo idiotami nie sa przeciez.
    Porwa dokumenty i wylduja we Francji ,Anglii czy Niemczech.Na pytanie policji na miejscu podadza jakies zmyslone nazwiska i ze nie wiedza jak sie znalezli w tym kraju(bo pierwszy kraj musi byc krajem azylu).I juz nie ma gdzie ich odeslac ,bo w ich kraju wojna lub przesladowania za wiare lub kolor skory,zasilek ,lokum sojal.
    Kraje Szengen musza utrzymywac kazdego lewusa ktory uciekl z Afryki czy Azji!
    To ty placisz podatek zeby im dac mala jego czesc.

    • 0 0

  • Najgorsze, że PRL nie dawał ludziom dostępu do telefonów komórkowych

    to dopiero tragedia była. Zwłaszcza jak córka chciała napisać smsa do tatusia co uciekł do RFN. Jednym słowem te wredne komuchy nie pozwalały ludziom żyć, tylko octem na pólkach mydlili oczy. Straszne, doprawdy straszne.

    Jednak Szengen to jest to. Wreście córeczka może pojechać do tatusia (dawny RFN) i to bez zgody matki i bez paszportu :-)

    • 0 0

  • ur. GD, co do pokoleń

    Zależy jak liczysz, ja "nowych" z 1945 r. liczę jako I pokolenie, wtedy te dziatki w przedszkolu i podstawówkach często są już IV pokoleniem gdańszczan...
    Podobnie Konrad Leczkow, burmistrz Gdańska, zamordowany Krzyżaków w 1411 r. (za uznanie króla polskiego Władysława Jagiełły za pana Gdańska) był gdańszczaninem w I pokoleniu, mimo że urodził sie w Leczkowych na Żuławach... ;-)

    • 0 0

  • WRESZCIE

    NA RYBKI GDZIE NOGI PONIOSĄ!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • No to pieknie w końcy bede mógł swobodnie popłynąć

    do norwegii na rybki w końcu 10 tys zł netto zarobku miesięcznie pozwala na odrobinę luksusu

    • 0 0

  • ja mialem czarnobialego Neptuna

    I patrzylem z msciwa satysfakcja na wsciekle kolory w Rubinie wuja ,ktore to Rubiny cyklicznie mu plonely.
    Powiesilem kolorowa szybke przed ekranem i tez mialem kolory:)))
    Przypomne ze za komuny nie bylo jeszcze komorek!
    A problem komuny nie ograniczal sie tylko do pustych pulek ,ale takze do stosunku wladzy do ludzi oraz pojedynczego czlowieka,ktorego z gory spisywano na straty dla dobra ogolu.
    Stalem w nocy po paroweczki,stalem po stereo z Kasprzaka,stalem po papier toaletowy ,po buty ,po cuker ,po kawe ,stalem po cytrusy.Kolejkowe zycie i plotki poznalem i komercyjne sklepy i rynek wolny i spekulacje.
    Jedno mnie zawsze bolalo poczucie stalmszenia przez urzedasow ,milicje,kadry w zakladzie pracy,pania sklepowa... .
    Narod chamial od gory i nikt nie mial dla nikogo dobrego slowa,liczylo sie tylko zdobycie czegos tam.
    I gdzies w koncu ludzie powiedzieli dosc nie chcemy bydlo.Nie chcemy propagandy ze cocacola to imperialistyczny wrog i te dzinsy z pewexu tez,a stonka to juz napewno!
    Otwarcie na zachod zapoczatkowal Gierek w Polsce i Gorbaczow (ten z mapa na czole w Rosji).
    Papiez dal impuls i sile moralna,Walesa byl ikona i polecialo od ekonomii ,poprzez spoleczne i polityczne przemiany.
    No jakies ofiary ponieslismy ,wieksze lub mniejsze.Ale dzis mozemy sie cieszyc tym co jest.
    Sa mozliwosci jeszcze wiekszego rozwoju i wiekszego dobrobytu,lepszego zycia dla wszystkich.
    Nie mozemy zapominac w jakim systemie zylismy.Nie moze byc powrotu do tamtego zycia w pogardzie dla czlowieka!
    W zniewoleniu... .

    • 0 0

  • Pewno

    dobrze że 2 lata ciemnoty odeszły,
    tylko temu panu kurdupelkowi zabronić wyjazdów bo zakazi Europę

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane