• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wizja dla nowego centrum Jelitkowa

Krzysztof Koprowski
16 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Obecnie dawny dom zdrojowy to zlepek fragmentu oryginalnego budynku z licznymi dobudówkami. Projekt planu dopuszcza jego całkowite wyburzenie i realizację nowej zabudowy. Obecnie dawny dom zdrojowy to zlepek fragmentu oryginalnego budynku z licznymi dobudówkami. Projekt planu dopuszcza jego całkowite wyburzenie i realizację nowej zabudowy.

Nowy projekt planu zagospodarowania dla Parku Zdrojowego w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska pozwoli na budowę hotelu z obligatoryjną niewielką liczbą usług w parterze. Zabezpieczyć też ma większy plac przed wejściem na planowane molo, obok którego mogą powstać łazienki.



Czy w Parku Zdrojowym w Jelitkowie powinien działać hotel?

Uchwałę o przystąpieniu do sporządzania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Parku Zdrojowego w Jelitkowie podjęto już w 2010 roku.

Od tego momentu przygotowano kilka koncepcji (jedną z nich prezentowano dwa lata temu podczas komisji Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gdańska), jednak dopiero teraz udało się przedstawić dokument, który został wyłożony do publicznego wglądu.

Najważniejszym elementem jest dopuszczenie budowy nowego obiektu hotelowego w miejscu obecnej restauracji "Parkowa" zobacz na mapie Gdańska. To właśnie jej właściciel jest wnioskodawcą zmiany planu. Obowiązujący dokument pozwala wprawdzie na nową zabudowę, ale jej gabaryty są znacznie ograniczone, co obniża rentowność całego przedsięwzięcia.

Czytaj też: Artykuł z 2009 r.: Zbudują ogromny biohotel w Jelitkowie?

Parametry zabudowy terenu, gdzie funkcjonuje dzisiaj restauracja Parkowa. Dojazd będzie się odbywał przez skrzyżowanie na wysokości wjazdu na parking przy ul. Błękitnej (poza planem). Parametry zabudowy terenu, gdzie funkcjonuje dzisiaj restauracja Parkowa. Dojazd będzie się odbywał przez skrzyżowanie na wysokości wjazdu na parking przy ul. Błękitnej (poza planem).
Projekt planu umożliwia budowę hotelu składającego się z części głównej o wysokości do 14 i 18,5 m (czyli ok. trzech i czterech pięter). Po obu jej stronach możliwe jest wzniesienie tzw. ostróg, czyli podłużnych budynków o wysokości do 11 metrów. Od strony wejścia na plażę w ostrogach muszą znajdować się "usługi obsługujące użytkowników przestrzeni publicznych".

Od tej strony projekt planu zabezpiecza także ogólnodostępny plac wraz z fontanną. Niewykluczone jednak, że jego część będzie musiała zostać zakupiona przez miasto od właściciela działki (właściciel po uchwaleniu planu zyskuje prawo do roszczeń ze względu na znaczne ograniczenie dotychczasowej funkcji fragmentu jego działki).

Plan w żaden sposób nie narzuca sposobu zagospodarowania przestrzeni pomiędzy ostrogami. Może to być zarówno tętniący życiem plac z lokalami gastronomicznymi, jak i dziedziniec hotelu z pokojami noclegowymi od najniższej kondygnacji.

Plan dopuszcza wzdłuż trzech stron hotelu partery bez usług (zabrania się przy tym parkingów w kondygnacji zero przy podwyższonym ponad 3,5 m wysokości parterze budynku), co może w efekcie doprowadzić do nieatrakcyjnego dla przechodnia rozwiązania, jak w hotelu Mera w Sopocie. Plan dopuszcza wzdłuż trzech stron hotelu partery bez usług (zabrania się przy tym parkingów w kondygnacji zero przy podwyższonym ponad 3,5 m wysokości parterze budynku), co może w efekcie doprowadzić do nieatrakcyjnego dla przechodnia rozwiązania, jak w hotelu Mera w Sopocie.
Podobnie wyglądają ustalenia (a raczej ich brak) dla pozostałych trzech stron hotelu, gdzie mogą pojawić się w parterach usługi, ale równie dobrze też pokoje hotelowe, zaplecze kuchni lub sale konferencyjne.

Na najwyższej kondygnacji nowego domu zdrojowego plan zaleca lokalizację ogólnodostępnego punktu widokowego. Jednocześnie zapisy planu są tak mało precyzyjne, że owa ogólnodostępność może ograniczyć się wyłącznie do gości hotelowych. W projekcie planu nie narzucono budowy odrębnej klatki schodowej czy windy.

- W interesie inwestora jest, by taras ten był dostępny z zewnątrz, ponieważ będzie przyciągał klientów - przekonywała na dyskusji publicznej Irena Romasiuk, kierownik Zespołu Urbanistycznego Oliwa w Biurze Rozwoju Gdańska.
Czytaj też: Ogólnodostępny punkt widokowy na osiedlu tylko dla wybrańców

Przedwojenne zdjęcie Jelitkowa z molo i domem zdrojowym. Przedwojenne zdjęcie Jelitkowa z molo i domem zdrojowym.
W planie dopuszcza się także budowę mola (istniało już tutaj przed wojną), które dodatkowo będzie wyeksponowane poszerzonym wejściem na plażę zobacz na mapie Gdańska. Na wschód od niego zobacz na mapie Gdańska (tj. w stronę Brzeźna) plan uwzględnia opcję budowy kabin kąpielowych (łazienek) do 7 metrów wysokości. Ich konstrukcja nie może w żaden sposób utrudniać dostępu do plaży.

Czytaj też: Gdy w Jelitkowie było jeszcze molo

W projekcie podtrzymano także dalsze funkcjonowanie niewielkiej gastronomii w Parku Zdrojowym zobacz na mapie Gdańska.

Warto dodać, że obecnie do wglądu wyłożony jest także plan zagospodarowania dla sąsiedniego terenu (w stronę Sopotu), w którym przewiduje się utrzymanie funkcji usługowej dla parterowego pawilonu w parku zobacz na mapie Gdańska (możliwa będzie jego rozbudowa) oraz wyznaczenie funkcji mieszkaniowo-usługowej dla terenu przy ul. Jelitkowskiej 10 zobacz na mapie Gdańska.

Z wyłożonymi projektami planów zagospodarowania zapoznać się można na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska. Termin składania uwag upływa 13 maja.

Miejsca

Opinie (137) ponad 20 zablokowanych

  • Już w latach 90 był taki projekt za życia Jerzego Szydłowskiego, który zginą w wypadku samochodowym . Frmowała to ATLANT firma przez niego zarządzana.

    • 3 0

  • pisiakom guma w majtkach pękła

    a stary naczelnik zasnął na Mszy Św.

    • 3 3

  • Następny układ

    Dziwnym trafem w każdej super lokalizacji której jeszcze nie udało się przejąć powstają pomysły na hotele i restauracje. A co z naturą i wszystkimi mieszkańcami którzy nie chcą komercjalizacji tylko trochę zieleni i spokoju i miejsca do spacerowania? Jako dzieciak tam chodziłem na spacery i rower. A teraz powili nie ma gdzie. Wszędzie tylko hotele , restauracje i sklepy. Nikt nie potrzebuje takiej ilości handlu. Zostawcie nam trochę natury!!!! Wszystko chcą sprzedać. Całe pokolenia przez dziesiątki lat na to pracowało a teraz jest przejmowane przez tych co.... mogą bo znają. Żenada.

    • 19 2

  • SŁABO :(

    SŁABO:( Jedyne normalne miejsce gdzie starsi ludzie mogą bez ograniczeń przyjść, potanczyc i spędzić miło czas. Jak bedzie hotel - to oczywiste, że gdy nie będziesz gościem nie będziesz miał wstępu :(

    • 16 2

  • Enco

    A co z Brzeźnem

    • 5 1

  • odrobina-

    starej drewnianej zabudowy tego miejsca przyciaga jeszcze wielu gdanszczan do tego miejsca. Turysci mnie nie interesuja. Beton, szklo i metale szlachetne w obudowie, przebudowie zniszcza caly klimat tego miejsca, ktore duzo osob odwiedza z sentymentem. Hotel ? Malo to pustych hoteli stoi w trojmiescie. Po przebudowie juz tam nie przyjde, no ale oto przeciez wladzy chodzi.

    • 10 1

  • najlepsza "miejscówka" w mieście...

    • 4 1

  • po co kolejny hotel...

    jest super jak jest...!!!

    • 9 0

  • bzdura

    już kuźwa żadnej porządnej dyskoteki nie będzie w tym mieście.......masakra.

    • 3 2

  • Dlaczego (1)

    zamiast ładnie odbudować i ewentualnie rozbudować Dom Zdrojowy i zachęcić nie tylko turystów ale też mieszkańców do odwiedzania Jelitkowa?
    Czy naprawdę lepiej będzie ten teren wyglądał jak wybuduje się tam jakiegoś maszkarona (czyt. hotel)?
    Dlaczego tak bardzo trudno jest zrobić (a wcześniej pomyśleć) coś nie tylko użytecznego i przynoszącego zysk ale też ładnie wyglądającego i wpisującego się w historię danego miejsca.
    Jeżeli zachował się w części Dom Zdrojowy to go do diabła ciężkiego ODBUDUJMY I ZRÓBMY tam ładne miejsce do odpoczynku z dobrą restauracją Za pomysł zbudowania mola BRAWA!!! Tylko od razu prośba żeby zrobić coś by nie robił się przy nim jak w Sopocie syf i smród od tych gnijących nie usuwanych przez tygodnie glonów.

    • 10 0

    • maszkaron jak np. Mera w Sopocie.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane