• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wniosek o konsultacje ws. planu dla Brzeźna odrzucony, aktywiści oburzeni

Ewelina Oleksy
20 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Centrum Brzeźna. Kurort czy kolorowy jarmark?
Wniosek o przeprowadzenie konsultacji ws. planu dla Brzeźna aktywiści złożyli pod koniec marca. Teraz miasto zajęło w tej sprawie stanowisko. Wniosek o przeprowadzenie konsultacji ws. planu dla Brzeźna aktywiści złożyli pod koniec marca. Teraz miasto zajęło w tej sprawie stanowisko.

Władze Gdańska nie przychyliły się do wniosku, by przeprowadzić konsultacje społeczne - w formie zaproponowanej przez aktywistów - ws. zagospodarowania pasa nadmorskiego w Brzeźnie. Zielona Fala Trójmiasto, która pod wnioskiem w tej sprawie zebrała ponad 7 tys. podpisów, jest oburzona. - To lekceważenie mieszkańców i bezprawie - twierdzą przedstawiciele organizacji.



Kto ma rację w tym sporze?

Wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych ws. sposobu zagospodarowania i zabudowy pasa nadmorskiego, na terenie wzdłuż deptaku do mola w Brzeźnie, aktywiści Zielonej Fali złożyli w magistracie 26 marca. Zebrali pod nim ponad 7 tys. podpisów poparcia od mieszkańców, którzy nie zgadzają się z miejskimi planami względem tego terenu. A te są takie, by na terenie o powierzchni ok. 10 hektarów pomiędzy al. HalleraMapka a deptakiem prowadzącym na molo w BrzeźnieMapka powstał m.in. hotel i usługi gastronomiczne. Zdaniem miasta to przywróci dzielnicy charakter kurortu. Zdaniem aktywistów - doprowadzi do wycinki nadmorskiego lasu i zniszczy panoramę miasta, bo planowana zabudowa będzie zbyt wysoka.

Wszystko o Brzeźnie - nasz dzielnicowy serwis



- Zebrana przez nas liczba podpisów znacząco przewyższa 5 tys, wymagane uchwałą o konsultacjach społecznych. Zgodnie z zapisami obowiązującej uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych, nasz wniosek będzie musiał zostać przyjęty, a konsultacje ogłoszone, bez względu na (nie)przychylność władz do naszej inicjatywy - podkreślał składając wniosek ws. konsultacji Michał Błaut z Zielonej Fali.
We wniosku zaproponowano, by konsultacje odbyły się w terminie 7 maja-20 czerwca i miały charakter otwartych spotkań z mieszkańcami. Równolegle miałyby być zbierane propozycje form zagospodarowania terenu na piśmie oraz elektronicznie.

Wniosek o przeprowadzenie konsultacji ws. planu dla Brzeźna aktywiści złożyli pod koniec marca. Teraz miasto zajęło w tej sprawie stanowisko. Wniosek o przeprowadzenie konsultacji ws. planu dla Brzeźna aktywiści złożyli pod koniec marca. Teraz miasto zajęło w tej sprawie stanowisko.

Miasto odrzuca wniosek. "Konsultacje niezgodne z ustawą"



Pod koniec ubiegłego tygodnia miastu minął termin na rozpatrzenie wniosku aktywistów. W poniedziałek, 19 kwietnia, urzędnicy rozesłali do mediów komunikat, w którym poinformowali, że choć "głos mieszkańców jest ważny", to nie mogą się przychylić do wniosku aktywistów.

- Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym takie konsultacje nie mogą się odbyć, dlatego wniosek został odrzucony. Jednak ze względu na zaangażowanie społeczne oraz fakt, że obszar, o którym mowa, stanowi cenny dla mieszkańców teren, miasto zadeklarowało wolę podjęcia konsultacji w zakresie proponowanego sposobu zagospodarowania leżących w tym obszarze działek gminnych - informuje Joanna BieganowskaUrzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wszystko o planach zagospodarowania w Trójmieście



Urzędnicy wskazują, że istnieje kilka form dialogu z mieszkańcami dotyczącego proponowanego sposobu zagospodarowania działek gminnych w  tym m.in. lokalny panel obywatelski, warsztaty przestrzenne lub badanie opinii publicznej.

- Taka forma rozmów będzie możliwa po tym, jak finał znajdzie deklaracja wojewody pomorskiego o złożeniu skargi do sądu administracyjnego oraz umożliwi to sytuacja pandemiczna - zaznacza Bieganowska.
Bieganowska tłumaczy, że złożony przez Zieloną Falę wniosek dotyczy przeprowadzenia konsultacji dla obszaru objętego miejscowym planem zagospodarowania.

- Tryb ich przeprowadzenia określony jest w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tym samym uchwała Rady Miasta Gdańska, na którą powołał się wnioskodawca nie może być podstawą do podjęcia decyzji o konsultacjach. W świetle prawa ustawa jest nadrzędna - wskazuje urzędniczka.
Rejon al. Hallera i ul. Jantarowej II w Brzeźnie - w planach jest wprowadzenie zabudowy tej części pasa nadmorskiego. Rejon al. Hallera i ul. Jantarowej II w Brzeźnie - w planach jest wprowadzenie zabudowy tej części pasa nadmorskiego.

Aktywiści: celowe wprowadzanie w błąd



Przedstawiciele Zielonej Fali nie kryją oburzenia stanowiskiem miasta.

- Uchwała Rady Miasta Gdańska mówi jasno: wniosek podpisany przez więcej niż 5 tys. mieszkańców nie może zostać odrzucony przez prezydenta miasta. Pretekstem do odrzucenia wniosku jest celowe, błędne powiązanie naszego wniosku z zakończoną już procedurą uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu pasa nadmorskiego - mówi Michał Błaut. - Złożyliśmy wniosek o konsultacje ws. zagospodarowania i zabudowy fragmentu pasa nadmorskiego, a nie o konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uchwalonego niedawno przez Radę Miasta. Konsultowanie już uchwalonego projektu planu nawet na logikę nie ma żadnego sensu, ani nie jest też dopuszczalne przez ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym. To inna procedura.
Zdaniem aktywistów urząd użył sprytnego wybiegu.

- Wszystko po to, aby uzyskać pretekst do zignorowania wniosku popartego przez tysiące gdańszczanek i gdańszczan - a następnie łaskawie "być może dopuścić konsultacje ze względu na silny głos społeczny" - ale już na zasadach wymyślonych przez urzędników. Gdyby konsultacje zostały ogłoszone na nasz wniosek - zasady i formy ich przeprowadzenia musiałyby wynikać wprost z treści naszego wniosku - zaznacza Błaut.
Michał Błaut (z prawej) i Roger Jackowski z Zielonej Fali wskazują, że nowa zabudowa w Brzeźnie będzie wyższa niż korony drzew. Michał Błaut (z prawej) i Roger Jackowski z Zielonej Fali wskazują, że nowa zabudowa w Brzeźnie będzie wyższa niż korony drzew.
Dodaje też, że odpowiedź na formalny wniosek została przesłana w formie "niezobowiązującego listu".

- Tymczasem prawo administracyjne wymaga formalnej reakcji: ogłoszenia konsultacji lub decyzji o odrzuceniu wniosku. Decyzja administracyjna o odrzuceniu wniosku umożliwiłaby nam jej zaskarżenie. Z tego powodu miasto zdecydowało się na "niezobowiązujący list" - twierdzi Błaut. - To kolejny przykład lekceważenia prawa przez władze Gdańska. Mamy apel do władz Gdańska: przestańcie łamać uchwałę Rady Miasta w sprawie trybu przeprowadzania konsultacji społecznych oraz zasady prawa, obowiązujące instytucje publiczne w Polsce.
Aktywiści domagają się, by władze miasta w terminie 30 dni podjęły rozstrzygnięcie w sprawie wniosku o konsultacje. Zapowiadają, że jeśli nie otrzymają decyzji odmownej lub ogłaszającej konsultacje społeczne - złożą skargę administracyjną "na bezczynność władz Gdańska."

  • Radni PiS zorganizowali we wtorek konferencję ws. odrzucenia wniosku o konsultacje.
  • Radni PiS zorganizowali we wtorek konferencję ws. odrzucenia wniosku o konsultacje.

Radni PiS popierają aktywistów



Konferencję w tej sprawie we wtorek, 20 kwietnia zorganizowali radni PiS, którzy popierają stanowisko aktywistów.

- Władze miasta niestety naruszają uchwałę z dnia 26 listopada 2015 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta Gdańska. Paragraf 9 ust. 5 wprost mówi o wymogu 5 tys. podpisów dla konsultacji, które muszą zostać zorganizowane i to w kształcie zaproponowanym przez wnioskodawcę - podkreślał radny Przemysław Majewski. - Nie rozumiemy dlaczego miasto tak kluczy w tej oczywistej sprawie. Władze najwyraźniej zapominają o praworządności, o którą tak walczą. Wnioskodawcy spełnili wszelkie kryteria i ich wniosek powinien zostać rozpatrzony pozytywnie. Dlatego domagamy się, by przeprowadzić konsultacje w formie proponowanej przez Zieloną Falę, bo to wniosek dobrze sformułowany i podparty dużą górką podpisów mieszkańców. Będziemy patrzeć w tej sprawie władzom miasta na ręce.

Miejsca

Opinie (423) ponad 20 zablokowanych

  • Polska.. (1)

    Wiem, że społeczeństwo przyzwyczaiło się do Pisu który ma w d.. prawo, ustawy i kieruje się wola prezesa w podejmowaniu decyzji. Przypominam wszystkim oburzony, że jeszcze jakieś PRAWO obowiązuje w tym kraju i chociaż ten nie dobry lewacki dla Was magistrat, opiniuje wnioski według aktualnej ustawy i nie mógł jej zwyczajnie zaakceptować, ale zgodził się na inną zgodną prawem formę konsultacji..

    • 4 19

    • wujku drogi, idź się lepiej ciocią zajmij

      • 10 3

  • (1)

    Coś ni się wydaje ,ze pani sekretarka przyklepała sobie porażkę w następnych pełnych wyborach.

    • 21 4

    • Fakt, tylko ci się wydaje.

      • 2 2

  • (9)

    Władze miasta nie po raz pierwszy pokazują niechęć do rzeczywistego dialogu z mieszkańcami. Niestety deklaracje składane, zwłaszcza w toku kampanii wyborczych, o chęci dialogu społecznego szybko rozmijają się z rzeczywistym postępowaniem władz. Rządzący naszym miastem wykazują zadziwiające przekonanie, iż tylko oni wiedzą co dla miasta, dla mieszkańców, jest dobre, co należy w mieście dokonać. Sprawa Brzeźna jest przykładem takiej postawy władz.

    • 147 12

    • władze miasta pokazują niechęć do mieszkańców nie tylko dlatego że same wszystko wiedzą lepiej (5)

      ale dlatego, że uważają mieszkańców za ciemny lud, który ma zap... ać za miskę ryżu. To przekonanie tyczy każdej władzy niezależnie od aktualnych barw partyjnych. Oni tak naprawdę są w koalicji antyobywatelskiej.

      • 23 2

      • No jak to? Wszystko dla Gdańska!

        • 13 2

      • ja myślę, że jakby ci panowie "aktywiści" (3)

        umyli się, uczesali i porządnie ubrali na wizytę w urzędzie, to może inaczej odebranoby ich wniosek, bo patrząc po zdjęciach, to ja sam nogi bym takim obdartusom w wyartych dresach nie podał;

        • 1 17

        • A to nie jest żadna łaska, to nie był casting

          ani wybór miss czy mistera wśród petentów. Coś się panu panie wujek pozajączkowało.

          • 13 0

        • Nie jeden kat ,cham i prostak w garniaku śmiga. Nie oceniaj po pozorach. Ja tam brudnych panów nie widzę, czyste ubrania, bez dziur.

          • 6 0

        • Papież Franciszek

          Nosi stare zniszczone buty z odzysku . Większość Świętych żyła w ubóstwie jak choćby Franciszek z Asyżu i to mówi o tym, że szata wierzchnia niewiele mówi o człowieku... Karol Wojtyła jak został papieżem to też ponoć miał tylko 2 rzeczy osobiste, które zostały w Polsce; stare buty i narty....
          Dalej uważasz, że wygląd, fryzura, ubranie czyni człowieka człowiekiem??

          • 1 0

    • Balans miedzy zielonymi terenami i betonowaniem miasta już dawno został zakłócony. (1)

      Kasa poszła o wy tutaj internetowi pieniacze myślicie ,że coś zdziałacie hehe :) Można by zadbać o tereny zielone ale z punktu widzenia władz miasta są to wydatki a budowanie hoteli przez deweloperów to dochody. Z racji ,że nasi decydenci z mentalnością wschodnio-europejską żyją tu i teraz ,więc dbają o swoje bogate życie doczesne a nie o zdrowe ,zielone środowisko. Gdańsk zrobił się coraz bardziej betonowy i coraz mniej zielony.

      • 11 0

      • Dokładnie tak jest,zgodnie z złotą myślą niejakiego Tuska,ważne co tu i teraz,po nas choćby potop.

        • 2 1

    • To moze trzeba ich na zbity pysk wyrzucic ?

      • 7 0

  • przyznajcie się ! kto na nią głosował ? czy znów zrobicie ten błąd ? (5)

    • 23 5

    • (3)

      Na PiS? Nigdy!

      • 5 8

      • (2)

        Dlatego taki burdel tu macie cały czas!

        • 8 5

        • Burdel to wy macie siostry w tym swoim archeo!

          • 7 6

        • Z twojego wpisu wynika że jesteś obcy....

          • 2 4

    • Ja głosowałam. Ale tak marnej prezydentury się nie spodziewałam!!!! Następnym razem tego błędu nue zrobię.

      • 6 1

  • Władze miasta oddały ciepły mocz na aktywistów i mieszkańców

    • 23 3

  • Ludzie, piszcie do ogólnopolskich mediów!

    Niech Olka się na Boga opamięta! Dość tych wałków w Gdańsku!

    • 23 5

  • Niech Rudy z Dresiarzem idą lepiej pilnować drzew na Westerplatte. Pisowskie szkodniki.

    • 5 20

  • zgadza się , niech cała Polska usłyszy o naszej dulkiewiczowej i jej mafii ratuszowej !!!

    • 16 5

  • POgarda dla mieszkańców to typowe podejście władz gdańskich !

    Taka jest prawda i żadna propaganda tego nie zasłoni.

    • 18 4

  • (2)

    Jak Ci panowie aktywiści wyglądają jak menele to ciężko ich brać na poważnie. A tak na marginesie to precz z Dulkiewicz!

    • 10 13

    • Gdańsk Miastem Wolności (1)

      Ludzi nie ocenia się po wyglądzie. Należy szanować Każdego. Prawdziwe wartości człowieka nie są dostrzegalne okiem takie jak ; dobro, uczciwość, to co może dać z siebie innym. lakierki i garniturek nie świadczą o tym jakim ktoś jest człowiekiem...

      • 7 1

      • Nie wygląd lecz czyny!

        Dokładnie tak! Często w garniturkach paradują zwykłe hieny.

        • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane