• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Woda w mieście: potrzebna czy niechciana?

Krzysztof Koprowski
11 lipca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Woda w mieście służy obecnie głównie jako wzbogacenie funkcji rekreacyjnej. Nz. park w Osowej, uznany na najpiękniejszą przestrzeń województwa pomorskiego. Woda w mieście służy obecnie głównie jako wzbogacenie funkcji rekreacyjnej. Nz. park w Osowej, uznany na najpiękniejszą przestrzeń województwa pomorskiego.

Trójmiasto żyje dzięki wodzie: to ona przyciąga turystów, dzięki niej mamy przemysł stoczniowy oraz transport morski. Ale niemal całkowicie ignorujemy wodę w przestrzeni publicznej - takie wnioski płyną ze środowej debaty zorganizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury.



Tytuł spotkania w Nadbałtyckim Centrum Kultury "Hipotermia miasta" miał skłonić do refleksji, czy aby odwrócenie się od wody nie zaszkodzi poprawnemu funkcjonowaniu Trójmiasta.

- Dziś o wodzie myślimy jak inżynierowie: analizujemy ile jej spadnie w danym miejscu, ile może przepłynąć przez koryto rzeki itp. Tymczasem, kiedyś woda służyła nie tylko do napędzania maszyn lub jako element obronny, ale też integrowała mieszkańców. Na Żuławach Wiślanych istniały związki wałowe, których członkowie wspólnie dbali o utrzymanie chroniących ich przed powodzią wałów - zauważa Łukasz Pancewicz, architekt-urbanista z Wydziału Architektury PG, członek Towarzystwa Urbanistów Polskich i międzynarodowego zrzeszenia planistów.

O roli wody dla mieszkańców niektórych regionów świata świadczyć może chociażby... podział administracyjny Francji. - Połowa z 90 francuskich departamentów [odpowiednik naszego województwa - dop. red.] ma w swojej nazwie rzekę - zwraca uwagę Krzysztof Rutkowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, który współpracował z Uniwersytetem Paris VIII. - W Paryżu od lat planuje się odkryć jeden z dopływów Sekwany, który został schowany pod ziemię w XIX wieku.

Rozwój przemysłu, zmiany technologiczne oraz inne podejście urbanistów sprawiło, że po latach prosperity dla wody w mieście, zaczęto ją ukrywać w podziemiach. Przykładem z trójmiejskiego podwórka jest biegnąca przez Wrzeszcz rzeczka Strzyża, którą ostatnio "przykryto" Trasą Słowackiego oraz zlikwidowano zasilany przez nią staw browarny zobacz na mapie Gdańska, w miejsce którego powstanie centrum handlowe Heweliusz.

- Na miejskim odcinku Strzyża jest już w większości skanalizowana. Istnieje nawet ciąg pieszy urządzony na kanale, ale bez dostępu do rzeki zobacz na mapie Gdańska. Jednocześnie równolegle do skanalizowanego odcinka rzeki, prywatny deweloper planuje stworzyć oś spacerową nad nowym kanałem [chodzi o osiedle Garnizon - dop. red.] - mówi Sławomir Ledwoń, architekt, urbanista, nauczyciel akademicki.

Co ciekawe, podczas rozbudowy Galerii Bałtyckiej, podziemne koryto Strzyży zostanie nieco przesunięte.

Ledwoń zauważa - co można uznać za paradoks - że w Trójmieście brakuje bezpośredniej możliwości kontaktów mieszkańców z wodą. - Fenomenem wody jest to, że możną ją dotknąć, poczuć. Wystarczy spojrzeć jak chętnie bawią się nią dzieci. U nas poza fontannami i plażą, wciąż brakuje miejsc, gdzie można z wodą obcować.

Czy umiejętnie wykorzystujemy wodę do upiększania Trójmiasta?

Czy jednak w Trójmieście z wodą jest tak źle? Kilka przykładów może napawać optymizmem.

- Przez ostatnie lata powstało wiele zbiorników retencyjnych, które pełnią jednocześnie funkcję rekreacyjną. A przecież zbiorniki retencyjne, jako obiekty czysto infrastrukturalne, mogłyby wyglądać dużo gorzej: być otoczone płotem i strzeżone - zauważa Dariusz Słodkowski, radny miasta i przewodniczący komisji rewitalizacji Rady Miasta Gdańska. Jednocześnie przyznaje, że zabetonowanie Strzyży czy przykrycie Kanału Raduni szklanym dachem planowanego Forum Radunia na Targu Siennym i Rakowym to pomysły złe i szkodliwe.

- Z kolei warto pamiętać, że zagospodarowanie terenu wokół stawu na Osowej zostało uznane za najpiękniejszą przestrzeń województwa pomorskiego - przypomina radny.

Czytaj też: Tak psujemy nasze miasta

RTM-H2O-GDN czyli Rotterdam-Woda-Gdańsk

Punktem wyjścia do kolejnej rozmowy o roli wody w mieście będą studia przypadków holenderskich, omówione przez architekta i urbanistę Bernda Upmeyera oraz prezentacja Katarzyny Zawistowskiej i Martyny Groth pt. "Teatr na barce. Miasto możliwe".

Spotkanie odbędzie się w piątek, 12 lipca, o godz. 18, w gmachu Urzędu Marszałkowskiego (sala posiedzeń sejmiku im. Lecha Bądkowskiego) przy ul. Okopowej 20/21 w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska.

Wstęp jest otwarty i wolny także dla osób niezwiązanych zawodową lub naukowo z urbanistyką.

Wydarzenia

Letnia OSSA 2013

warsztaty

Opinie (63) 7 zablokowanych

  • Fontanna Czterech Kwartałów w Gdańsku-NIEBEZPIECZNA! (3)

    FontanniA Czterech Kwartałów w Gdańsku JEST NIEBEZPIECZNA DLA DZIECI! Na tych kolorowych kwadracikach dzieci się slizgają i upadaja na głowę, kilka razy byłam świadkiem...

    • 3 10

    • a na dodatek mogą się załapać na grzybicę, świerzb albo jakieś inne paskudztwo !!!!!

      • 1 1

    • Może sobie prze okazji do tych pustych łbów coś wbija!?!

      • 0 2

    • A ktoś mówił że wszystko musi być bezpieczne?? Trochę ryzyka się przyda, jak raz walnie w głowę to się nauczy (dziecko i matka).

      • 1 1

  • Oczywista oczywistość .....

    Wiadomo od zawsze , że --co ma piersi nie utonie :))

    Prosimy o dużo , dużo WODY .........

    • 0 0

  • Trójmiejskie potoki mogą być też jednocześnie rekreacyjnymi szlakami pieszo-rowerowymi , będących doskonała alternatywą dla zatłoczonej nadmorskiej trasy rowerowej , jedynej trasy typowo rekreacyjnej. Dobrze że taki ciąg powstaje na Kanale Raduni , choć przez wielu rowerzystów raczej będzie to trasa tranzytowa. Jednak rowerowy szlak Kanału Raduni powinien powstać na całym jego odcinku. Od Pruszcza po Targ Rybny. Śródmiejski jego odcinek też jest moim zdaniem najbardziej atrakcyjny , jednak mocno zapomniany. Szlak można było by oznaczyć odpowiednimi tablicami i wykorzystać do niego istniejące tam udogodnienia. Promenada pieszo rowerowa powinna powstać też wzdłuż Potoku Oruńskiego. Ona ułatwiła by też komunikację rowerową pomiędzy Południem a Centrum miasta. Takie plany są ale tylko od Mojego Marzenia przez Park Oruński do Kanału Raduni na Oruni. Powinna powstać ona jednak na całej jego długości od Oruni aż do Kowal

    • 5 2

  • A w Zaborni

    -Jest taki piękny niezagospodorowany akwen.

    • 2 0

  • POTOK WIEWIORCZY na Gdanskiej Morenie wzdluz ul Wiewiorczej w kier. ul Mysliwskiej

    Zapomniany i nieznany nikomu Potok Wieworczy wzdluz ul Wiewiorczej - ten potok czyni potopy w Gdanskiej Morenie wczasie intensywnego opadu deszczu poniewaz Gorny taras Wzgorz Morenowych zostal zabudowany i zalany betonem bez uprzedniego poznania terenu oraz brak jest tu Zbiornikow Retencyjnych

    • 2 5

  • W opływie Dolnego Miasta (1)

    za bastionem Świętej Gertrudy jest ulica Gradza Kamienna, podobnie brzmiąca Grobla Kamienna jest chyba gdzie indziej.
    Teren piękny, niebezpieczny od meneli i krótkowłosych. Nowe przypadki plastików, butelek, spalonej trawy. Trawa skoszona, nie to, że nie wywieziona, wśród niej gatunki roślin nigdzie indziej, nawet w Polsce, nie spotykane poza tymi oczkami wodnymi. Ale co tam ma być równo wystrzyżone. Czy rzeczywiście musi być wszędzie koszone bez pomyślunku??! Może najpierw porozmawiać z botanikami. Może można by zrobić tablice informacyjne o florze i faunie tej części, przy okazji spaceru poczytać o drzewach, krzewach, trawach. Aż dziw, ile rodzajów i gatunków jest roślin. Podobno to tereny ochronne Natura 2000.

    • 5 3

    • + unikatowa Kamienna Śluza, coś o bastionach tez by się przydało

      • 2 0

  • Fontanna 4 kwartalów

    W upalne dni zgodnie z zamysłem twórców fontanny daje ochłodę w sposób dosłowny. Dla dzieci jest ona niczym plac zabaw i tak jest przez nie traktowana. W dniu otwarcia fontanny aktorzy z teatru Plama występowali w tej fontannie całkowicie się mocząc. Na wizualizacja fontanny również przewidziana była do chlapania. Obecnie słyszymy, że woda jest w obiegu zamkniętym i zawiera bakterie, zarazki itd. Ponadto opiekunowie dzieci chlapiących się powinni być karani.

    Dla mnie można by to porównać z wybudowaniem w środku miasta rzeźby w formie bardzo fajnego placu zabaw na który można tylko patrzeć lub siedzieć obok, choć nie jest ogrodzony i znajduje się w środku chodnika. A wszystko dlatego, że zarządca myje ten plac od początku sezonu jedną brudną szmatą.

    Uważam, że dla miasta metropolitarnego nie było by zbyt dużym wydatkiem uruchomienie w dni upalne obiegu otwartego w instalacji fontanny. I dopuszczenie w określonych godzinach (nie w nocy) kąpieli dla dzieci.

    • 8 5

  • Woda w mieście

    Każda woda w mieście powinna być przystosowana do jakiegoś użytkowania, a nie tylko do delektowania sie jej widokiem. Chociażby do łowienia rybek (krąpików, karasi, płotek, okoni, karpików itd.)

    • 3 1

  • Panie Koprowski zainteresuj sie Pan Budowa Kanalu Raduni na Gdanskiej Oruni

    Budowa Kanalu Raduni na Gadanskiej Oruni to:
    1. Syf
    2. Brud
    3. Niegospodarnosc
    4. Zlodziejstwo
    5. Brak dobrego Nadzoru
    6. Niska jakosc prac
    7. Flejtuchostwo
    8. Brudastwo
    9. itp, itd
    10. Najwieksza Inwestycja w gdansku a sam Prezydent Adamowicz naet nie jest nia zainteresowany a co dopiero Nazur i Kontrola Jakosci

    • 3 2

  • Polacy zacznijcie sie Myc bo Smierdzicie w Autobusach i Tramwajach (1)

    Myjcie sie bo smierdzicie
    Przestancie Pic Piwo bo smierdzicie
    Przestancie Palic Papierosy bo smierdzicie

    • 17 3

    • i powinni tez przestac palic przed wejsciem do komunikacji miejskiej!

      Bo śmierdzą papierochami,a najgorsze sa kobiety i ci metrosexualni co na siebie wylewają butelkę perfumów taki zapach zmieszany z śmierdzącymi papierochami tworzy skrajnie śmierdzący odór!!

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane