• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wojewoda uchylił plan ochrony dla TPK

Aleksandra Nietopiel
7 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (321)
aktualizacja: godz. 15:32 (7 grudnia 2022)
Plany dla parków to narzędzia ich ochrony. Plan przyjęty przez sejmik niespełna dwa miesiące temu odnosi się do ochrony walorów TPK i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat. Plany dla parków to narzędzia ich ochrony. Plan przyjęty przez sejmik niespełna dwa miesiące temu odnosi się do ochrony walorów TPK i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat.

Wojewoda uchylił Plan ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przyjęty przez Sejmik Województwa Pomorskiego. Zakładał on m.in. ograniczenia wycinki drzew oraz utworzenie nowych rezerwatów przyrody. - Do czasu uchwalenia planu ochrony, Trójmiejski Park Krajobrazowy pozostanie bez narzędzia dającego szansę na realną ochronę jego zasobów - podkreśla Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa pomorskiego.



Aktualizacja, godz.15:32

W sprawie uchylenia przez wojewodę uchwały sejmiku województwa pomorskiego dotyczącej Planu ochrony dla TPK interpelację do Minister Klimatu i Środowiska złożyła posłanka KO, Agnieszka Pomaska.

Interpelacja ws uchylenia uchwały sejmiku wpłynęła w środę 7 grudnia. Interpelacja ws uchylenia uchwały sejmiku wpłynęła w środę 7 grudnia.




Czy zaskarżenie decyzji wojewody do WSA to dobre posunięcie?

Uchwała o planie ochrony parku została przyjęta przez radnych sejmiku 24.10.2022 roku. Chwilę wcześniej Lasy Państwowe rozpoczęły konsultacje ws. Planu Urządzenia Lasu - o czym pisaliśmy pod koniec września. Zarząd województwa twierdzi, że dzięki temu Lasy Państwowe nie muszą uwzględniać, przy sporządzaniu dokumentu, umieszczonych w planie zapisów.

Leśne szlaki w Gdyni zostaną odnowione i przebudowane



Czego dotyczył plan?



Plany dla parków krajobrazowych i narodowych to narzędzia ich ochrony. Plan, przyjęty przez sejmik niespełna dwa miesiące temu, odnosi się do ochrony walorów TPK, utworzenia rezerwatów i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat.

Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to popularne miejsce spacerów i rekreacji dla mieszkańców Trójmiasta. Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to popularne miejsce spacerów i rekreacji dla mieszkańców Trójmiasta.
- Takie plany są instrumentem, pozwalającym na zarządzanie obszarem parku krajobrazowego w ramach uprawnień władz rządowych i samorządowych przy równoczesnym poszanowaniu prawa własności, w tym np. zagadnienia ochrony i kształtowania lasów prywatnych - wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa pomorskiego.

Zaważył "brak wyników audytu krajobrazowego"



Plan ochrony dla TPK wpisywał się w trwającą od kilku lat dyskusję publiczną dotyczącą prowadzenia intensywnej wycinki drzew na jego terenie przez wprowadzenie regulacji w tym zakresie. Nadzieję miały też dać rozpoczęte właśnie przez Nadleśnictwo Gdańsk prace nad nowym Planem Urządzenia Lasów, obejmujące swym zasięgiem znaczną część TPK.

  • Plan ochrony parku miał uregulować nadmierną wycinkę drzew na jego terenie.
  • Plan ochrony parku miał uregulować nadmierną wycinkę drzew na jego terenie.
- Plan ochrony TPK mógł więc być odpowiednim narzędziem do dialogu z Lasami Państwowymi w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej w płucach Trójmiasta. Tymczasem okazało się, że z powodu nieuwzględnienia w Planie ochrony dla TPK wyników Audytu Krajobrazowego, Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność Planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - dodaje Piotrowski.
Jak zaznacza rzecznik, nie ma przepisów mówiących o tym, że plan ochrony dla parku krajobrazowego nie może być wprowadzony przed sporządzeniem audytu krajobrazowego.

- Lepszym dla ochrony przyrody jest uchwalenie planu bez uwzględnienia wyników audytu krajobrazowego, niż uzależnianie jego obowiązywania od czasu uchwalania audytu krajobrazowego i wprowadzenia jego wyników do planu ochrony parków. To sprawi, że do czasu uchwalenia audytu i następnie planu ochrony, Trójmiejski Park Krajobrazowy pozostanie bez narzędzia dającego szansę na realną ochronę jego zasobów - dodał Piotrowski.

RDLP: plan miał wadę prawną



Innego zdania jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. Rzecznik RDLP zaznacza, że Plan Ochrony TPK w żaden sposób nie wpływa na ustalenia obowiązującego Planu Urządzania Lasu w oparciu, o który leśnicy prowadzą gospodarkę leśną. Ustalenia zawarte w Planach Ochrony TPK powinny wpisywać się w obowiązujący PUL dla tego obszaru.

- Autorzy Planu oraz zatwierdzający ten dokument, tj. Sejmik Województwa Pomorskiego, mimo informacji z naszej strony, że łamane jest prawo gdyż nie można zatwierdzać Planu Ochrony Parku Krajobrazowego bez sporządzenia Audytu Krajobrazowego, zatwierdzili Plan z wadą prawną. Zaistniałą sytuację możemy porównać do próby leczenia pacjenta bez postawienia wstępnej diagnozy. Pragniemy nadmienić, że postępowania audytowe trwa od roku 2015 i logika postępowania nakazywałaby poczekać na jego wyniki - przekazał Jerzy Krefft, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.
Jak dodał:

- W stosunku do osób zlecających, nadzorujących i rozliczających koszty sporządzenia Planu Ochrony jak też zatwierdzających Plan, w naszym przekonaniu, zachodzi przesłanka niegospodarności i naruszania obowiązujących procedur i zasad.

Uchwała o zaskarżeniu trafi pod obrady sejmiku



Zaakceptowaną przez Zarząd Województwa uchwałę o zaskarżeniu decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego muszą przyjąć pomorscy radni podczas najbliższego posiedzenia Sejmiku.

Miejsca

Opinie (321) ponad 20 zablokowanych

  • Wycinka to dramat

    Wycinka lasów w naszej okolicy to tragedia, ścieżki gdzie chodzę od lat wyglądają bardziej jak bym szedł przez pole.

    • 12 3

  • Co z zielenia tepiona przez deweleperow i urzednikow w samym miescie? Co z zatrowaniem srodowiska przez Port Service?
    Hipokryzja.

    • 8 1

  • Jeden szkodnik sprzedał Lotos arabom, drugi z braciszków wyżyna polskie lasy.

    • 16 7

  • Wiece ile tam mozna pobudowac nowych apartamentow i wieżowców ?

    • 5 5

  • Miała być Polska w ruinie, to będzie.

    Tak wybraliście.

    • 10 6

  • bo lasy trzeba napowietrzać

    • 2 3

  • Wojewoda chce żeby uwzględniać audyt to niech go wreszcie uchwali

    Jakimś cudem inne dokumenty przechodzą mimo braku audytu.
    Audyt krajobrazowy jest dokumentem wojewódzkim którego uchwalenie od paru lat planuje się dopiero w 2023 roku. Dla przykładu w planach miejscowych też należy go uwzględniać, ale na ten moment wystarczy pisać że audytu jeszcze po prostu nie ma, więc nie ma jak go uwzględnić. I plan przechodzi. Nie rozumiem jak może to być powodem odrzucenia planu ochrony parku krajobrazowego.

    • 11 3

  • tylko płakać

    ...wkoło sam beton, ilość naturalnych miejsc w Trójmieście, gdzie można odpocząć na łonie natury dramatycznie się kurczy..Lasy Państwowe pod butem rządu mają gdzieś ochronę przyrody, pracownicy Pani Prezydent również rączkę sobie podają z deweloperami i nikt nic nie robi konkretnego, nowe mieszkania, tereny zielone pod wycinkę....niedługo nasz świat będzie wyglądał jak z Blade Runnera...szarość, pył, beton i maski na gębach....a drzewo to sobie w aplikacji obejrzymy a nie w naturze!

    • 12 4

  • indolencja (2)

    Dramat czytać tych głosów rozpaczy specjalistów od "salonowych paprotek". Poczytajcie i później zabierajcie głos , albo dajcie się wypowiedzieć leśnikom . Gospodarka leśna w Polsce to najlepszy wzór ochrony lasów w Europie . Lesistość w Polsce stale wzrasta ca 33 % , a to co potrafią z lasami zrobić nawiedzeni i hojnie sponsorowani "zieloni" pokazuje Puszcza Białowieska . Amatorzy spijajcie latte i dajcie pracować specjalistom !!!!

    • 8 16

    • daj spokój...

      ...Twój głos jest głosem wołającego na puszczy. Ludzie (zwłaszcza w mieście) mają tak zlasowane umysły od wszędobylskiego "eko - eko - eko", że nie odróżniają ekologii od chorego marketingu koncernów i mediów. Gdzieś usłyszą, że ktoś ściął drzewo - to od razu larum, że to nieekologiczne. Czytają nagłówki, przelecą pobeżnie wytłuszczone akapity, które są tak napisane, żeby wzbudzić wściekłość - a to wystarczy, żeby podbić klikalność i nabić komuś sprzedaż. Np. podpis pod drugim zdjęciem: "Plan ochrony parku miał uregulować n a d m i e r n ą wycinkę drzew na jego terenie." Przecież słowo "nadmiarowy" to jest opinia, a nie fakt!!! Nigdzie od lat nie widziałem jakichś dowodów, że tak jest - oprócz wielkiego "olaboga! kiedyś tu rosło drzewo, a teraz go nie ma!". Może jakiś promil ludzi zastanowi się, co widzi i co czyta, poszpera głębiej, podejdzie od strony naukowej, prawnej, potem zapozna się z argumentami obu stron - owszem, czasem tylko po to, żeby stwierdzić, że "nie znam się, więc się lepiej nie wypowiadam".

      Ten bezsensowny potok komentarzy w stylu "wytnom i zabiorom" mnie przeraża - jak bardzo Polacy dają sobą manipulować, niezależnie od poglądów politycznych (kiedyś sam śmiałem się z "zabiorom" używanego przez wyznawców PiSu, łudząc się, że liberałowie mają wiecej oleju w głowie - teraz "opozycja" robi dokładnie to samo; teraz niestety widzę, że wszystko to tylko gra w emocje - i to gra rozgrywana na ludziach, jak na szczurkach w laboratorium).

      • 1 4

    • Wyraźniej widać

      Że ta opinia jest z innej rzeczywistości, pisowskiej, nikt nie powie ze białe jest białe, niszczą dewastują i zaprzeczają, taka retoryka jak rosyjska, najechali na Ukrainę a mówią że są ofiarami....
      Co za świat

      • 0 0

  • A deweloperzy czekają...

    • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane