• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wojewoda uchylił plan ochrony dla TPK

Aleksandra Nietopiel
7 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (321)
aktualizacja: godz. 15:32 (7 grudnia 2022)
Plany dla parków to narzędzia ich ochrony. Plan przyjęty przez sejmik niespełna dwa miesiące temu odnosi się do ochrony walorów TPK i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat. Plany dla parków to narzędzia ich ochrony. Plan przyjęty przez sejmik niespełna dwa miesiące temu odnosi się do ochrony walorów TPK i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat.

Wojewoda uchylił Plan ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przyjęty przez Sejmik Województwa Pomorskiego. Zakładał on m.in. ograniczenia wycinki drzew oraz utworzenie nowych rezerwatów przyrody. - Do czasu uchwalenia planu ochrony, Trójmiejski Park Krajobrazowy pozostanie bez narzędzia dającego szansę na realną ochronę jego zasobów - podkreśla Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa pomorskiego.



Aktualizacja, godz.15:32

W sprawie uchylenia przez wojewodę uchwały sejmiku województwa pomorskiego dotyczącej Planu ochrony dla TPK interpelację do Minister Klimatu i Środowiska złożyła posłanka KO, Agnieszka Pomaska.

Interpelacja ws uchylenia uchwały sejmiku wpłynęła w środę 7 grudnia. Interpelacja ws uchylenia uchwały sejmiku wpłynęła w środę 7 grudnia.




Czy zaskarżenie decyzji wojewody do WSA to dobre posunięcie?

Uchwała o planie ochrony parku została przyjęta przez radnych sejmiku 24.10.2022 roku. Chwilę wcześniej Lasy Państwowe rozpoczęły konsultacje ws. Planu Urządzenia Lasu - o czym pisaliśmy pod koniec września. Zarząd województwa twierdzi, że dzięki temu Lasy Państwowe nie muszą uwzględniać, przy sporządzaniu dokumentu, umieszczonych w planie zapisów.

Leśne szlaki w Gdyni zostaną odnowione i przebudowane



Czego dotyczył plan?



Plany dla parków krajobrazowych i narodowych to narzędzia ich ochrony. Plan, przyjęty przez sejmik niespełna dwa miesiące temu, odnosi się do ochrony walorów TPK, utworzenia rezerwatów i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat.

Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to popularne miejsce spacerów i rekreacji dla mieszkańców Trójmiasta. Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to popularne miejsce spacerów i rekreacji dla mieszkańców Trójmiasta.
- Takie plany są instrumentem, pozwalającym na zarządzanie obszarem parku krajobrazowego w ramach uprawnień władz rządowych i samorządowych przy równoczesnym poszanowaniu prawa własności, w tym np. zagadnienia ochrony i kształtowania lasów prywatnych - wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa pomorskiego.

Zaważył "brak wyników audytu krajobrazowego"



Plan ochrony dla TPK wpisywał się w trwającą od kilku lat dyskusję publiczną dotyczącą prowadzenia intensywnej wycinki drzew na jego terenie przez wprowadzenie regulacji w tym zakresie. Nadzieję miały też dać rozpoczęte właśnie przez Nadleśnictwo Gdańsk prace nad nowym Planem Urządzenia Lasów, obejmujące swym zasięgiem znaczną część TPK.

  • Plan ochrony parku miał uregulować nadmierną wycinkę drzew na jego terenie.
  • Plan ochrony parku miał uregulować nadmierną wycinkę drzew na jego terenie.
- Plan ochrony TPK mógł więc być odpowiednim narzędziem do dialogu z Lasami Państwowymi w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej w płucach Trójmiasta. Tymczasem okazało się, że z powodu nieuwzględnienia w Planie ochrony dla TPK wyników Audytu Krajobrazowego, Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność Planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - dodaje Piotrowski.
Jak zaznacza rzecznik, nie ma przepisów mówiących o tym, że plan ochrony dla parku krajobrazowego nie może być wprowadzony przed sporządzeniem audytu krajobrazowego.

- Lepszym dla ochrony przyrody jest uchwalenie planu bez uwzględnienia wyników audytu krajobrazowego, niż uzależnianie jego obowiązywania od czasu uchwalania audytu krajobrazowego i wprowadzenia jego wyników do planu ochrony parków. To sprawi, że do czasu uchwalenia audytu i następnie planu ochrony, Trójmiejski Park Krajobrazowy pozostanie bez narzędzia dającego szansę na realną ochronę jego zasobów - dodał Piotrowski.

RDLP: plan miał wadę prawną



Innego zdania jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. Rzecznik RDLP zaznacza, że Plan Ochrony TPK w żaden sposób nie wpływa na ustalenia obowiązującego Planu Urządzania Lasu w oparciu, o który leśnicy prowadzą gospodarkę leśną. Ustalenia zawarte w Planach Ochrony TPK powinny wpisywać się w obowiązujący PUL dla tego obszaru.

- Autorzy Planu oraz zatwierdzający ten dokument, tj. Sejmik Województwa Pomorskiego, mimo informacji z naszej strony, że łamane jest prawo gdyż nie można zatwierdzać Planu Ochrony Parku Krajobrazowego bez sporządzenia Audytu Krajobrazowego, zatwierdzili Plan z wadą prawną. Zaistniałą sytuację możemy porównać do próby leczenia pacjenta bez postawienia wstępnej diagnozy. Pragniemy nadmienić, że postępowania audytowe trwa od roku 2015 i logika postępowania nakazywałaby poczekać na jego wyniki - przekazał Jerzy Krefft, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.
Jak dodał:

- W stosunku do osób zlecających, nadzorujących i rozliczających koszty sporządzenia Planu Ochrony jak też zatwierdzających Plan, w naszym przekonaniu, zachodzi przesłanka niegospodarności i naruszania obowiązujących procedur i zasad.

Uchwała o zaskarżeniu trafi pod obrady sejmiku



Zaakceptowaną przez Zarząd Województwa uchwałę o zaskarżeniu decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego muszą przyjąć pomorscy radni podczas najbliższego posiedzenia Sejmiku.

Miejsca

Opinie (321) ponad 20 zablokowanych

  • Takie czasy ze las trzeba chronić przed pazernością lasów państwowych. Dzis już chyba nikt nie wierzy w politykę która prowadza. To jest gigantyczne konsorcjum obracające milionami. W czasach gdzie każdy chce zarabiać jak prezes jest to gotowy przepis na patologie. Las wygląda jak młodnik i jest po prostu wyniszczony działaniami prowadzonymi przez leśników. TPK jest niedoceniana perłą trójmiasta. Az dziwi ze lokalne władzę milczą i nic nie robią z tym co się na terenie TPK wyprawia. Dolina Samborowo, Dolina Wężowa są dobitnym przykładem jak gospodarki leśnej nie należny prowadzić.

    • 11 2

  • wytnijcie wszystko w pień

    gospodarka rabunkowa

    • 5 3

  • Ochrona lasu

    Ta władza zniszczy wszystkie lasy ,bo drzewo można sprzedać za granicę i tylko to ich interesuje. W ich głowach ochrona lasów nie istnieje.

    • 9 4

  • Mieliśmy TPK ...

    Będzie pustynia ub co najwyżej krzaki sadzonek... Które staną się drzewami za 50 lat... To jest gospodarka rabunkowa!

    • 5 5

  • Szarańcza

    Niszczą wszystko co im na drodze staje. Bolszewicką mentalność. Wszyscy leśniczy powinni za to siedzieć. Na czele z obsr*jtkiem.

    • 8 2

  • Wiadomo o co chodzi

    W budżecie naszego tragicznie zarządzanego przez PiS państwa, zaczyna brakować kasy. Misją namaszczonego przez prezesa p.obajtka ( przedstawiciela najzacniejszego rodu nowych pseudo "elit") jest wyciśnięcie z TPK tyle ile się da bez oglądania się na jego wartości przyrodnicze, czy zdanie i potrzeby mieszkańców Trójmiasta. Drewno na światowych rynkach jest w cenie i trzeba na tym zarobić. Tylko to się dla nich liczy. Jakikolwiek poszerzony plan ochrony tylko by w tym przeszkadzał.

    • 9 1

  • Komoruski chciał prywatyzować lasy, aby Żydom oddawać pieniądze za zbrodnie niemieckie w Polsce. Dziękujmy Bogu, że Platforma Obywatelska została odsunięta od władzy.

    • 3 8

  • Mnie uczyli w szkole, ze nasze lasy były niszczone przez zaborców i okupantów

    Najwyraźniej obecny rzad postanowił dołączyć do ich dumnego szeregu.

    • 6 2

  • Rabunkowa wycinka

    Przyjdzie zmiana władzy i pewnikiem będziesz pan siedział za takie decyzje a z panem dyrektorzy z Lasów Państwowych

    • 5 1

  • Jeżdżę często rowerem po TPK

    To co się tam dzieje z wycinką to zbrodnia. A ta decyzja jest kolejnym politycznym narzędziem do niszczenia trojmiasta przez komitet centralny PiS

    • 9 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane