• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wojewoda zmienił nazwy ulic. Lech Kaczyński zastąpi Dąbrowszczaków

ms, km
13 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Na mocy decyzji wojewody nie będzie już w Gdańsku ul. Dąbrowszczaków (żołnierzy międzynarodowych brygad walczących z siłami gen. Franco podczas wojny domowej w Hiszpanii), lecz powstanie ul. Lecha Kaczyńskiego. Na mocy decyzji wojewody nie będzie już w Gdańsku ul. Dąbrowszczaków (żołnierzy międzynarodowych brygad walczących z siłami gen. Franco podczas wojny domowej w Hiszpanii), lecz powstanie ul. Lecha Kaczyńskiego.

Lecha Kaczyńskiego zamiast Dąbrowszczaków, Anny Walentynowicz zamiast Wassowskiego - tak zmienił nazwy ulic w Gdańsku wojewoda pomorski Dariusz Drelich.



Jak oceniasz decyzję wojewody?

O swojej decyzji wojewoda poinformował podczas konferencji prasowej. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej, zmienił on nazwy siedmiu ulic w Gdańsku.

I tak, zgodnie z jego decyzją:



Zobacz opinie Instytutu Pamięci Narodowej na temat nazw ulic przeznaczonych do dekomunizacji.

Sonda uliczna z mieszkańcami Dąbrowszczaków.




Dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon przy ul. Dąbrowszczaków, najbardziej kontrowersyjnej zmianie podkreślał, że "Dąbrowszczacy mieli upamiętniać konkretną grupę komunistycznych działaczy i aktywistów, którzy po 1945 roku pomagali budować, a następnie utrwalać stalinowską Polskę (...) Większość z nich pracowała w aparacie komunistycznym, i to nie na szeregowych stanowiskach. Albo byli pracownikami informacji wojskowej, albo pracowali na średnim lub wyższym szczeblu w aparacie bezpieczeństwa, albo w służbie więziennej - tej stalinowskiej, okrutnej, albo pracowali w Milicji Obywatelskiej, albo w etatowym aparacie partyjnym, czasami w propagandzie (...) Dąbrowszczaków obronić się nie da".

W Gdańsku zostaną zmienione nazwy jeszcze dwóch ulic



Jak poinformował Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, w Gdańsku poza ww. ulicami, na opinie Instytutu Pamięci Narodowej czekają ul. Romualda Cebertowicza zobacz na mapie Gdańska oraz plac Jerzego Kołodziejskiego we Wrzeszczu. Opinia w tej sprawie ma być wkrótce wydana.

- Zgodnie z zarządzeniem, wchodzi ono w życie 14 dni po ogłoszeniu. Dzisiaj nie chciałbym mówić o tym jakie są konsekwencje niewprowadzenia w życie obowiązującego prawa. Mam nadzieję, że Rada Miasta Gdańska, i władze miasta potraktują to poważnie, nie będą budowały na tym tle konfliktu i wykonają to zarządzenie, na to będziemy liczyć - podkreślał wojewoda.
Ustawa o dekomunizacji weszła w życie 2 września, gminy i miasta miały rok na wprowadzenie zmian. W Pomorskim w tym okresie zmieniono 113 nazw ze 135. Na pozostałe, tak jak w Gdańsku, wojewodowie musieli wydać zarządzenia zastępcze.

Czytaj też: Gdańsk nie 'zdekomunizuje' ulic. Zgoda na nowe muzeum

Nadawanie i zmienianie nazw ulic to domena samorządów. Zgodnie jednak z ustawą dekomunizacyjną, jeśli lokalne władze nie zdecydowałyby się na przemianowanie nazw wskazanych przez Instytut Pamięci Narodowej, obowiązek ten przechodzi na wojewodę.

W Gdańsku największą dyskusję wywołała sugestia IPN, by zmienić nazwę ulicy Dąbrowszczaków na Przymorzu. O ich historii pisaliśmy m.in. w artykule Czy Dąbrowszczacy znikną z mapy Gdańska.

Sopotowi i Gdyni udało się uniknąć interwencji wojewody, gdyż teoretycznie zmieniły nazwy wskazane przez IPN jako "niewłaściwe". W Sopocie pozostała ulica "23 Marca", ale już nie upamiętnia wejścia do miasta Armii Czerwonej, lecz dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Z kolei w Gdyni zachowano ulicę Kruczkowskiego, ale Leona zmieniono na Kazimierza.

Czytaj też: Muszą zniknąć ostatnie nazwy ulic z czasów PRL

- W tej sytuacji można podjąć kroki prawne oczywiście, czyli złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to jest standardowy tryb, który miasto często stosuje w sprawie zaskarżanych uchwał. Jeżeli WSA nie uchyli tego zarządzenia, to można wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego - tłumaczy Marcin Grudziński z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. - Liczyliśmy się, że nazwy będą narzucone, przewodniczący klubu PO, Piotr Borawski, we wrześniu zadeklarował, że miasto w takiej sytuacji wejdzie na drogę prawną, czekamy na to.
W reakcji na dzisiejsze zarządzenie Paweł Adamowicz, na Twitterze oświadczył:

"Zapytamy mieszkańców, czy odpowiadają im nazwy ulic zaproponowane przez wojewodę (m. in. Lecha Kaczyńskiego zamiast Dąbrowszczaków). Nazwy ulic może zmienić Rada Miasta Gdańska, a na rozwiązania siłowe, bez dialogu się nie godzimy".

Zmiana nazw ulic bez kosztów dla obywateli i samorządów



W ustawie zapisano, że zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności.

Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu ustawy, jej wejście w życie będzie wiązało się z kosztami dla budżetu państwa w postaci zmniejszenia dochodów, spowodowanego zwolnieniem z opłat oraz zwiększeniem wydatków związanych z wymianą dokumentów. Również samorządy poniosą koszty związane z wymianą dokumentów i zmianą tablic z nazwami ulic.

Komentarze na gorąco

Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej

Osoby, które zostały nowymi patronami ulic, łączy jedno: wszystkie służyły Rzeczpospolitej. Uczynienie ich patronem ulic jest ważniejsze niż ustawienie pomnika, pod który się przychodzi lub nie. Na ulicy mieszkamy, spotykamy się, żyjemy, prowadzimy działalność gospodarczą. Te postaci zasługują na uhonorowanie w Gdańsku.

Łukasz Hamadyk, radny Gdańska (PiS)

Uważam, że należało się pozbyć z przestrzeni Gdańska nazwisk osób uwikłanych w komunistyczny reżim i jego zbrodnie. Osoby, które je zastąpiły, znacznie lepiej sprawdzą się w roli patronów. Co mi się nie podoba to to, że zmiana nie była konsultowana z mieszkańcami, bądź ich głos został zignorowany. Spodziewam się, że z tego powodu decyzja wojewody będzie mocno krytykowana.

Jędrzej Włodarczyk, Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk

W związku z zarządzeniem zastępczym wojewody pomorskiego dotyczącym zmian nazw ulic (tzw. dekomunizacja) m.in. zmiany nazwy ulic Dąbrowszczaków na Lecha Kaczyńskiego, wyrażamy swój stanowczy sprzeciw, zarówno wobec trybu tej zmiany, która odbywa się bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami, jak również kierunku zmian, które wskazują na ich głęboko polityczno-ideologiczny charakter. Oczekujemy, że decyzja zostanie przez Miasto Gdańsk zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W tej sprawie chcemy współdziałać z Miastem Gdańsk.

Marek Bumblis, radny Gdańska (PO)

Pan wojewoda zmieniając nazwy ulic nie posłuchał głosu mieszkańców, którzy prosili, by w przypadku zmian nazw poszczególnych ulic wysłuchać ich propozycji. Mieszkańcy Dąbrowszczaków prosili, by ich ulica nie była związana z polityką i nazywała się Biały Dwór. Mieszkańcy Chełmu poprosili, by Buczka zamienić na Bohaterów Monte Cassino itp.

Agnieszka Owczarczak, radna Gdańska (PO)

Ulica Anny Walentynowicz dubluje plac Anny Walentynowicz. Nie może być dwóch takich samych nazw, bo to będzie mylące np. dla służb ratunkowych. Jest to niezgodne z prawem lokalnym.
ms, km

Opinie (1569) ponad 100 zablokowanych

  • nie ma placu a.walentynowicz

    Sprawdziłem na interaktywnym planie gdańska nie ma placu A.Walentynowicz

    • 2 5

  • tylko płacz i zgrzytanie zębów

    Będę miał blisko do Kwak Kwak

    • 5 1

  • Do tych przybyłych ze wschodu (2)

    Większość zdecydowana mieszkańców Gdańska to lud napływowy ze wschody i tu się dziwić poglądom? W stoczni w 80 roku strajk robili mieszkańcy hoteli robotniczych i kwater . Normalny Gdańszczanin nie ma nic przeciwko zmianie nazw komunistycznych. Pozdrawiam. GDA

    • 3 14

    • Ja jestem mieszkańcem Gdańska

      Od pokoleń moja rodzina pochodzi z Gdańska i Sopotu i mam coś przeciwko zmianie nazw ulic. To samorządy, a nie komitet partii powinien o tym decydować. A jak już zmieniają to nie na gloryfikujących działaczy partyjnych, ktorzy zgineli w wypadku komunikacyjnym. Obecna władza pod przykrywką dekomunizacji, do komuny właśnie wraca. Tak jak kiedyś w każdym większym mieście stał pomnik Lenina, tak teraz będzie Kaczyńskiego.

      • 9 0

    • Normalny "Gdańszczanin"? Wróć do szkoły -" gdańszczanin" pisze się małą literą.

      • 2 0

  • przepraszam... (2)

    a czym TEN pan się zasłużył aby jego imię i nazwisko nadawać placom, ulicom? Dobra zmiana wota 3miasto! rzygać mi się chce jak to widzę...

    • 15 5

    • Jak to czym się zasłużył?!

      Poległ śmiercią męczeńską w wypadku samolotowym, oddając życie za nasz polski naród!! W każdej polskiej szkole powinno wisieć w klasie jego zdjęcie, a dzieci nazywać go ‚Wujkiem Lechem’.

      • 4 0

    • Nie zapomnij o uzupełnianiu elektrolitów

      • 0 1

  • zamknąć PIS w domu wariatów.

    tak dużej sekty świat nie widział. No może poza hitlerowcami.

    • 7 3

  • Mieszkańcy nie poniosą kosztów?

    A kto mi zapłaci za kupę znaczków pocztowych, SMS-ów i rozmów telefonicznych powiadamiających
    znajomych, krewnych i przyjaciół o nowym adresie?

    • 9 3

  • Wojewoda

    Wojewoda to sie jedynie nadaje do zbierania lisci!!

    • 7 2

  • zmiana ulic

    Jestem zbulwersowana tyle lat były ulice i Wszyscy się do tego przyzwyczaili.Na siłę próbuje się zmieniać historie.
    Kim był Kaczyński i co takiego przez swoja kadencję zrobił dla Polski?Rozumiem gdyby chodziło o Wałęsę bo z nim wiąże się historia Polski. ..Uważam ee to ludzie powinni decydować o tym czy chcą zmienić czy nie....ja mam cicha nadzieję że oliwę zostaną pod starymi nazwami

    • 7 2

  • Brawo Wojewodaghh

    Precz z komuną !!!!!g

    • 1 11

  • dobra zmiana niech zostanie w Warszawie

    won z pisem z wybrzeża niech nam tu nie psują powietrza

    • 9 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane