• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wojsko szuka fachowców. Rezerwiści pracujący w tych branżach wzywani na ćwiczenia

Szymon Zięba
18 kwietnia 2024, godz. 20:00 
Opinie (576)
Najpierw do wojska zostaną wezwani rezerwiści z przydziałem mobilizacyjnym. Ale wezwania mogą otrzymać także osoby, które do tej pory nie były związane z wojskiem. Zdjęcie ilustracyjne. Najpierw do wojska zostaną wezwani rezerwiści z przydziałem mobilizacyjnym. Ale wezwania mogą otrzymać także osoby, które do tej pory nie były związane z wojskiem. Zdjęcie ilustracyjne.

Lekarze, pielęgniarki, weterynarze, tłumacze, informatycy, elektrotechnicy - osoby, które mają takie wykształcenie, mogą spodziewać się wezwania na szkolenie wojskowej rezerwy. W pierwszej kolejności powoływani będą jednak ci, którzy mieli już wcześniej przeszkolenie wojskowe i złożyli przysięgę wojskową. W skali kraju to ok. 200 tys. osób.





Rezerwa aktywna i pasywna. Jakie są różnice?



Chciał(a)byś przejść szkolenie wojskowe?

Na wstępie przypomnijmy: Ustawa o obronie Ojczyzny zmieniła zasady służby wojskowej w rezerwie, dzieląc ją na rezerwę aktywną i pasywną.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 marca 2024 r. określa liczbę osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczbę osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie, w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych.

Limit powołań żołnierzy rezerwy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych jest niezmienny od kilku lat i wynosi do 200 tys.

- Liczba 200 tys. nie odbiega zasadniczo od liczby powoływanych na ćwiczenia 2022 r. i 2023 r. - informuje por. Monika Molęda-Jasińska z Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Jak tłumaczy, powołania na ćwiczenia wojskowe dotyczyły i dotyczą również w tym roku głównie osób, którym nadane zostały przydziały mobilizacyjne - miały już wcześniej przeszkolenie wojskowe i złożyły przysięgę wojskową, czyli tzw. rezerwa pasywna.



Nie miałeś kontaktu z wojskiem? Możesz dostać wezwanie, jeżeli wykonujesz ten zawód



- W niewielkim stopniu ćwiczenia wojskowe odbędą osoby, które posiadają pożądane, przydatne na potrzeby Sił Zbrojnych RP kwalifikacje, a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego. Mogą to być np. lekarze, pielęgniarki, weterynarze, tłumacze, informatycy, elektrotechnicy - dodaje por. Molęda-Jasińska.
Przedstawiciele sił zbrojnych RP informują, że ćwiczenia wojskowe mają na celu podtrzymywanie i doskonalenie umiejętności (kwalifikacji) żołnierzy pasywnej rezerwy (PR) i ich przygotowanie do realizacji zadań wynikających z nadanych lub przewidywanych do nadania przydziałów mobilizacyjnych.

Trójmiejskie uczelnie w "Legii Akademickiej"



- Mówiąc o powołaniach na ćwiczenia wojskowe, mówimy również o żołnierzach rezerwy, którzy wyrazili akces na długotrwałe ćwiczenia wojskowe w ramach Kursów Przeszkolenia Kadry Rezerwy KPKR (kursy podoficerskie i oficerskie). Ponadto w ramach wspomnianego limitu zaplanowano ćwiczenia w ramach programu "Legia Akademicka" ukierunkowanego na studentów - ochotników zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego realizowanego na bazie szkolnictwa wojskowego we współpracy z uczelniami cywilnymi (taka sama liczba była zaplanowana w 2023 r.). W Trójmieście ww. program w 2023 r. realizowały dwie uczelnie: Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku i Uniwersytet Pomorski w Słupsku. W tym roku prawdopodobnie dołączą jeszcze dwie uczelnie : WSAiB w Gdyni oraz AWFiS w Gdańsku - mówi por. Molęda-Jasińska.


Ile trwają ćwiczenia rezerwy wojskowej?



Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe:

  • jednodniowe;
  • krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni;
  • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni - np. KPKR;
  • rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.


- Na ćwiczenia wojskowe żołnierza PR powołuje się decyzją administracyjną wydaną przez Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, w ewidencji którego znajduje się żołnierz PR. W decyzji określa się termin i miejsce stawiennictwa. Decyzję doręcza się nie później niż na 14 dni przed dniem stawiennictwa do pełnienia czynnej służby wojskowej - wyjaśnia por. Molęda-Jasińska.
Osobie powołanej na ćwiczenia przysługuje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów dojazdu do jednostki wojskowej, w której będzie odbywał ćwiczenia i zwrot kosztów powrotu do miejsca pobytu stałego, albo czasowego trwającego ponad 3 miesiące, a także o rekompensatę utraconych zarobków.

Oni ćwiczyli z wojskiem w 2023 roku.



- Tak jak już wspomniałam, ustawa o obronie Ojczyzny zmieniła zasady służby wojskowej w rezerwie, dzieląc ją również na rezerwę aktywną. Do rezerwy aktywnej trafią wszyscy ci, którzy złożyli przysięgę wojskową, nie pełnią innego rodzaju służby, nie ukończyli 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski - 63. roku życia i złożą deklarację, że chcą się w takiej rezerwie znaleźć - mówi żołnierka.


Kto zostanie wezwany z rezerwy aktywnej?



Do aktywnej rezerwy mogą więc trafić np. byli żołnierze, emerytowani żołnierze (o ile nie przekroczą limitu wieku), osoby po służbie przygotowawczej, a także byli żołnierze WOT i absolwenci programu przeszkolenia wojskowego "Legia Akademicka".

Służba w rezerwie aktywnej pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. I wiąże się z częstszymi szkoleniami. Żołnierz rezerwy, w przeciwieństwie do rezerwisty pasywnego, musi stawić się w koszarach: przez na co najmniej dwa dni w czasie wolnym od pracy raz na kwartał, jednorazowo na 14 dni co najmniej raz na trzy lata.

- W kwestii powołań na ćwiczenia wojskowe zasadniczo nic nie zmienia się od 2022 i 2023 r. - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Opinie (576) ponad 50 zablokowanych

  • Niby dlaczego miałbym narażać życie i bronić kraju, w którym ważniejszy jest kościół i demagogia, przestępcy na wysokich stanowiskach, niż służba zdrowia, oświata? Mam gdzieś taką "ojczyznę".

    • 17 5

  • (2)

    Warto pomyśleć o jakimś domku w Portugalii.

    • 11 3

    • Uważaj

      Żeby ci portugalia płotu nie postawiła mimo że masz tam domek.Albo go zajmą cwaniaki i odblokują za grube pieniądze.To akurat temat znany z ameryki środkowej.Doczytaj o tym.

      • 4 1

    • A ja myślę

      O domku na wsi

      • 3 0

  • Polacy za pokojem! (1)

    Dlaczego Polska nie może być liderem rozwiązań pokojowych, dlaczego Polska ma być prymusem wśród podżegaczy wojennych? Wolałbym, żebyśmy byli prymusem wśród realistów politycznych i prymusem wśród tych, którzy chcą oszczędzić światu, Polsce, Ukrainie potworności wojny.

    • 23 3

    • Lider rozwiązań pokojowych?

      Hahah. I jakie to rozwiązanie pokojowe zaproponujesz? Oddanie korytarza przez Suwałki do Kaliningradu? Bierzcie, tylko nas nie atakujcie, ludzi przesiedlimy do zachodniopomorskiego .. Skąd się biorą tacy naiwniacy. Polska nie siedziała, nie siedzi i nie będzie siedzieć przy stołach negocjacyjnych mocarstw. Tam mogą siedzieć USA, Chiny, Rosja, ewentualnie Turcja bo Niemcy już nie bardzo

      • 0 0

  • Pfff

    Politycy cwaniacza i wszędzie skakaja jak by byli mocarstwem więc niech oni idą cwaniaki ja nie dziekuje

    • 15 2

  • (8)

    Mnie 20 lat temu zgarnęli do zasadniczej służby wojskowej i tak żadnego pożytku że mnie nie mieli.

    Do końca 9 miesięcznej służby nawet nie nauczyłem się prawa użycia broni przez co nie miałem wart i nie byłem w pododdziale alarmowym.

    Za karę wysyłali mnie do obierania ziemniaków.
    Połowa tych niechlujnie obranych ziemniaków lądowała w koszu.

    Z nudów na obieraku z wielkiego ziemniaka potrafiłem wyciąć kostkę 1 cm na 1 cm i reszta lądowała w śmietniku.

    Jeszcze do tego naplułem i nasmarkałem do tych ziemniaków.

    • 9 12

    • Prawdziwy bohater (1)

      • 4 1

      • Dlatego niech do wojska idą ci którzy chcą iść.

        Z niewolnika nie zrobi się żołnierza a tylko dywersanta i sabotażystę nienawidzącego innych.

        Jak taki szeregowy żołnierz nienawidzący przełożonych zobaczy, że wrzeszczący na niego kapral leży postrzelony to zamiast mu pomóc - dobije go z radością.

        • 5 0

    • Na takich byl sposób, wyrabianie tężyzny fizycznej. (1)

      Dzień Twoich urodzin , śnił by się po nocach.

      • 0 0

      • Może w lądówce takie akcje jak wyrabianie tężyzny fizycznej i bieganie w OP-1 oraz masce.
        W Marwoju na pomocniczych jednostkach pływających takich głupot nie było.

        Przez całe 9 miesięcy służby w Marwoju nawet 10 pompek nie zrobiłem. Poważnie.
        Na pomocniczej jednostce pływającej za moich czasów już się nawet rano nie biegało tak jak na szkółce w Ustce.

        W Ustce jak mi się biegać nie chciało to kombinowałem na nogi. Luzowało się buty na nogach żeby mieć zdarte pięty do krwi i szło się na WSPL do lekarza po zwolnienie z biegania.

        Urodziny miałem na pomocniczej jednostce pływającej. Nawet nie pamiętam tego dnia.
        Najgorsze "kary" za moje śmianie się z tego bajzlu i pyskowanie starszym służbą albo zawodowym, jakie pamiętam to były: polerowanie mosiądzu zieloną pastą polerską i szmatką - tzw. kolorki, mopowanie korytarza albo czyszczenie aluminiowych progów na schodach - szczotką drucianą albo trepy mnie straszyły, że na przepustkę do domu pojadę, a ja im po złości na to, że wcale nie chcę jechać i mi tu dobrze. Jest gdzie spać, jeść trzy razy dziennie dają.

        Jak im powiedziałem, że nie chcę tego 7 czy 10 dniowego (już nie pamiętam dokładnie) urlopu, który przysługiwał każdemu żołnierzowi służby zasadniczej i zostanę na burcie w zamian za większy żołd to myślałem, że zawodowym żyłka pęknie. Prawie siłą mnie do domu wysłali na urlop. Autentyk.

        Starsi służbą z zetki też jakoś nie złamali mnie. Jak mi dawali coś do sprzątnięcia albo wystukania i pomalowania to szybko zrobiłem, z butną miną przyłaziłem oraz tekstem, że zrobione i niech dają następną robotę, bo mi się nudzi.
        Jak parę razy przylazłem wieczorem do dyżurnego na GSD, że nie idę spać, bo jeszcze trzeba pokład przy latarce pomalować to już sobie odpuścili złośliwe dawanie prac.

        Nikt mnie tam nawet palcem nie dotknął, bo od razu ich poinformowałem, że polecę do sztabu do oficera wychowawczego. Żadnych pompek też nie robiłem i nie skakałem. Do końca służby regulaminowo. Tak jak wszyscy z reszta, bo fali nie było

        • 1 3

    • Brawo!
      Tak trzeba.

      • 0 2

    • ale wiesz, że twój kumpel z rocznika (2)

      nacharkał do twojej zupy? :D

      • 2 0

      • (1)

        Na pewno nacharkał. Nikt tam nie gotował dla przyjemności czy dla pieniędzy, tylko za karę.

        • 1 0

        • lepsza służba na "grzybie" czy warta?

          co ty bredzisz, kuchnia mjut i boczek, naobierałem się wszystkiego ze 100 ton. Kolega dostał 10 ancla i wrzucili go na hotel garnizonowy, dewolaje, pyzy i......zalewajka :D

          • 1 0

  • Obserw (1)

    Jakoś w tych powołaniach nie ma zawód polityk.

    • 12 1

    • Ustawa napisana i przyjeta , dokladnie precyzuje.

      Tak sobie to załatwili, nie podlegają, ci politycy.

      • 1 0

  • Nie zainteresowany (4)

    Kiedyś w latach 90 gdy chciałem zostać nadterminowym to stwierdzili ze jestem już im nie potrzebny to teraz niech mnie cmokna

    • 43 3

    • moze z badaniami cos ci nie poszlo

      i nie zostales

      • 2 3

    • Eh

      Hmm lata 90 byly 30 lat temu...

      • 3 3

    • Jesień 99/00 JW 1945

      Też chciałem zostać, nie było etatów, ateraz mnie ciągają

      • 1 0

    • 20 lat temu była bieda i ciężko o pracę. Wtedy był idealny czas na takie szkolenia

      W dodatku wyż demograficzny. Wiele osób po liceum czy po studiach miały problemy żeby złapać cokolwiek bez wyjazdu za granicę na parę miesięcy... Działalność? Mieli ją nieliczni i głównie starsi.

      • 0 0

  • pora wynieść sie z kraju gdzieś np do Kambodży albo Wietnamu

    • 8 3

  • 58% potencjalnych dekowników (1)

    jak zacznie się wojna wszystkie drogi na zachód będą nimi zablokowane, może lepiej już teraz poszukajcie sobie mieszkań w Zgorzelcu, tam będziecie mieli realną szansę ucieczki

    • 7 3

    • Kajak i przez Odrę. Zielona granica zawsze otwarta.

      • 1 0

  • weźcie najpierw tych z pisu i z kleru.

    oni nie są lubiani w społeczeństwie a sami głoszą, że są: ubodzy, pokorni i chcą służyć ludziom.

    • 16 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane