• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wpatrzeni w smartfon miejsca nie ustąpią. A na bilet zrzucamy się wszyscy

Anna
14 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Torba na siedzeniu ważniejsza niż pasażer
Młodzi ludzie, wpatrzeni w smartfony, rozsiadają się wygodnie w tramwajach i nie dostrzegają seniorów, kobiet w ciąży czy inwalidów - twierdzi czytelniczka. Młodzi ludzie, wpatrzeni w smartfony, rozsiadają się wygodnie w tramwajach i nie dostrzegają seniorów, kobiet w ciąży czy inwalidów - twierdzi czytelniczka.

Ani myślą ustąpić miejsca osobie starszej, chorej czy kobiecie w ciąży. A przecież wszyscy zrzucamy się na ich bilety - twierdzi pani Anna, czytelniczka, autorka listu do naszej redakcji, w którym punktuje ona zachowanie młodzieży w komunikacji miejskiej. Jej przemyślenia publikujemy poniżej.



Widzisz stojącą, starszą osobę w tramwaju, w którym nie ma wolnych miejsc siedzących. Co robisz?

Jest poniedziałek, godzina 7:30, wsiadam w tramwaj na przystanku "Przemyska". Jak zawsze od 4 lat jadę nim do pracy w Śródmieściu.

Miejsc siedzących praktycznie już nie ma, choć - licząc od pętli - to dopiero drugi przystanek na linii. Lekko licząc, około 90 proc. miejsc siedzących zostało zajęte przez uczniów jadących do szkoły. To osoby z ostatnich klas podstawówek, ale też uczniowie szkół średnich. Wielu wysiada na przystanku na Sikorskiego, by następnie iść do mieszczącego się nieopodal zespołu szkół.

Nastolatki, najczęściej zajęte swoimi smartfonami, jadą sobie wygodnie rozłożone na siedzeniach. Nie widzą (lub udają, że nie widzą) starszych osób stojących nad ich głowami, które tą samą trasą jadą np. do lekarza. Sytuacje, w których młody człowiek ustąpi miejsca seniorowi, mogłabym policzyć na palcach jednej ręki.

Ale to nie wszystko.

Nastolatki nie widzą też kobiet w ciąży, matek z małymi dziećmi, a nawet osób poruszających się o kulach. Byłam świadkiem takiej sytuacji. Chłopak, który ewidentnie widział niepełnosprawną osobę, spokojnie dojechał do przystanku przy ul. Sikorskiego i beztrosko pobiegł na zajęcia do liceum.

Podobno w tramwajach i autobusach są oznaczenia miejsc siedzących, gdzie priorytet mają starsi, inwalidzi, matki z dziećmi (zaznaczmy: matka z dzieckiem to matka z dzieckiem kilkuletnim, a  nie zdrowo wyglądającym nastolatkiem).

Mieszkanka narzeka na brak kultury młodych ludzi w komunikacji miejskiej. Mieszkanka narzeka na brak kultury młodych ludzi w komunikacji miejskiej.
Faktycznie - widziałam naklejki na szybach, ale to chyba za mało. Nie wiem, czy to zawinił dom, czy może szkoła, ale najwyraźniej nikt tym młodym ludziom nie przekazał podstawowych zasad, których należałoby przestrzegać podczas jazdy komunikacją.

Nie dość, że może co dziesiąty nastolatek w tramwaju ma maseczkę, to jeszcze zajmują miejsca siedzące i nie czują się w obowiązku, by ustąpić je komuś z racji wieku, choroby czy ciąży.

Przejazdy dla młodzieży za darmo, ale co w zamian?



Brak szacunku dla współpasażera boli tym bardziej, że za przejazdy młodzieży płacimy przecież wszyscy. Nastolatki korzystają z komunikacji za darmo od 2018 roku.

Darmowa komunikacja dla dzieci. Publikacje Trojmiasto.pl



Szkoda, że w ślad za tym - moim zdaniem dość populistycznym rozdawnictwem - nie poszła też informacja: "Przejazd masz, dzieciaku, za darmo, ale to dlatego, że płacą za niego inni pasażerowie i mieszkańcy. Nie zrobisz więc nikomu łaski, jak wstaniesz i ustąpisz miejsca tym, którzy tego potrzebują".

Jak się czuje pasażer jadący do pracy na widok rozłożonego wygodnie na siedzeniu nastolatka, grającego w gry i mającego w głębokim poważaniu innych pasażerów, gdy ma świadomość, że corocznie zrzuca się na bilet dla takiej osoby?

Odpowiadam: dokładnie tak, jak ja się dziś czułam, stojąc w tramwaju nad zajętym licealistą, który wysiadł przy Kauflandzie, a wcześniej nawet nie podniósł wzroku znad komórki.

Ustąp miejsca potrzebującym!



Ani ja, ani moje rodzeństwo nie jeździliśmy za darmo po Gdańsku, choć mieszkamy tu od urodzenia. Nauczono nas jednak, by ustępować miejsca starszym, osobom chorym czy kobietom w ciąży lub z małym dzieckiem.

Tymczasem dzisiejsza młodzież, od której - pod względem wieku - dzieli mnie raptem 1,5 dekady, kompletnie ma na to - mówiąc młodzieżowym slangiem - "wywalone". Czemu więc nikt im tego wprost nie powie: jedziesz za darmo, to okaż choć odrobinę empatii i ustąp miejsca tym, którzy ci ten przejazd bezpłatny fundują?

ZTM: kampanie edukacyjne były i prawdopodobnie będą


O komentarz w sprawie poprosiliśmy Zarząd Transportu Miejskiego. Organizator przewozów w Gdańsku tłumaczy:

ZTM przygotował i rozdystrybuował do operatorów świadczących usługi przewozowe piktogramy ze stosownymi oznaczeniami specjalnych miejsc dla osób o ograniczonej mobilności oraz osób z dziećmi na ręku. Piktogramy umieszczone są nad miejscami przeznaczonymi dla tych pasażerów. Jeśli pasażer, który ze względu na stan zdrowia, wiek bądź obecność małego dziecka chciałby skorzystać z oznaczonego w ten sposób miejsca siedzącego, zajętego przez inną osobę, może o to poprosić. Wówczas osoba, która je zajmuje, powinna ustąpić miejsca.

W 2015 r. ZTM w Gdańsku wspólnie z MOPR przygotował na Dzień Babci, przypadający 21 stycznia każdego roku, akcję edukacyjną "Ustąp miejsca - okaż serce". Wolontariusze i pracownicy ZTM oraz MOPR podczas porannego przejazdu tramwajem rozmawiali z pasażerami, uświadamiając ich o konieczności ustąpienia miejsca siedzącego osobie starszej, chorej, kobiecie w ciąży czy osobie z dzieckiem na ręku. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem.

Kwestia zachowania młodszych wiekiem pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej stanowiła jeden z elementów lekcji komunikacyjnych, realizowanych przez ZTM do momentu wybuchu pandemii.

Scenariusz takiej lekcji zakładał przekazanie uczniom informacji dotyczącej znaczenia określonych piktogramów oraz konieczności ustąpienia miejsca siedzącego osobie starszej, osobie o ograniczonej mobilności bądź osobie z dzieckiem na ręku czy kobiecie w ciąży. Niewykluczone, że wkrótce powrócimy do realizacji tych lekcji, rozszerzając uczestników zajęć również o młodzież ze starszych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich.
10:40 23 LISTOPADA 21

Wychowanie dzieci z liceum (93 opinie)

Jechalam tramwajem do pracy, caly tramwaj zaladowany bo pelno licealistow wsiadlo przystanek przed, nastepny byl moj przystanek wiec mowie przepraszam chce przejsc do wyjscia a oni nic, tramwaj stanal wiec mowie znow ze przepraszam i jakis maly g.nojek mowi do mnie "wez mi sie tu nie pchaj" a nastepni stali przy drzwiach ze nawet nie moglam dojsc do przycisku otwierajacego drzwi, mam 34 lata i nie wiem czy to jest normalne aby jakis 16 latek pyskowal tak bardzo, moze rodzice zajeliby sie wychowaniem swoich dzieciaczkow Zobacz więcej
Jechalam tramwajem do pracy, caly tramwaj zaladowany bo pelno licealistow wsiadlo przystanek przed, nastepny byl moj przystanek wiec mowie przepraszam chce przejsc do wyjscia a oni nic, tramwaj stanal wiec mowie znow ze przepraszam i jakis maly g.nojek mowi do mnie "wez mi sie tu nie pchaj" a nastepni stali przy drzwiach ze nawet nie moglam dojsc do przycisku otwierajacego drzwi, mam 34 lata i nie wiem czy to jest normalne aby jakis 16 latek pyskowal tak bardzo, moze rodzice zajeliby sie wychowaniem swoich dzieciaczkow Zobacz więcej
Anna

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (1098) ponad 50 zablokowanych

  • Nawet gdyby odkryli świat poza smartfonem, to też nie ustąpią. (1)

    Dopiero ośmieszeni - a tego boją się najbardziej - ruszają d...py. No ale takie podzielają wartości. I nie ma to nic wspólnego z polityka, a wiele ze zjazdem kultury osobistej.
    Wielu nie wie nawet o co chodzi i codziennie zdobywają dzielnie Himalaje własnego buractwa.

    • 56 10

    • W punkt.

      • 0 1

  • No bez przesady (11)

    Starsi ludzie to nie święte krowy. Mogą trochę postać. A czasami to młodzi ludzie są chorzy i nie mogą stać.

    • 109 142

    • chorzy mlodzi (1)

      mlodzi chorzy na glowe chyba albo gluchoniemi od sluchawek

      • 24 28

      • Bosze widzisz i nie grzmisz

        • 5 0

    • Stary sobie może siedzieć w mieszkaniu resztę dnia. Dobrze mu to zrobi jak sobie postoi chociaż w tramwaju (1)

      • 17 25

      • Mieszkanie nie hamuje i nie skręca. Czasem to nie tyle kwestia wygody, co zwykłego bezpieczeństwa. Niektórzy kierowcy zapominają że wiozą ludzi, a nie ziemniaki.

        • 9 6

    • (2)

      Tu akurat się z Tobą nie zgodzę to kwestia wychowania i kultury osobistej, chociaż kiedyś byłem świadkiem jak starsza kobieta podeszła do młodej dziewczyny, w ciąży żeby jej ustąpiła miejsca, a ona do niej że jest w ciąży, a ta starsza osoba odparła, że nie mogła się nie puszczać , wielu z nas brakuje kultury w komunikacji.

      • 12 3

      • To już hamstwo (1)

        • 3 1

        • I analfabetyzm

          Chamstwo - gamoniu.

          • 3 1

    • Ludzie spójrzcie na siebie na co dzień.....ostatnio zwróciłem gościowi uwagę stał przed autobusem na przystanku i nie chciał się ruszyć. Rozmawiał przez telefon .Powiedziałem ,że przystanek to nie postój taksówek a on na to ,że mnie to ch...obchodzi. Więc dziwicie się ,że dzieci tak się zachowują ? To jest po prostu brak elementarnego zachowania. Pewne zasady powinno się wynieść z domu ale kto teraz ma uczyć dzieci kultury ? Internet uczy ale często chamstwa i agresji.

      • 12 0

    • (2)

      Nie zapomnę raz widoku siedzącego sport-lansera (broda, bluza Runmageddon, oczywiście wpatrzony w ajfon) jak świetnie udawał, że nie widzi stojącej obok babci o kulach. Ktoś go musiał stuknąć, żeby nagle się otrząsnął z letargu, w sumie to go uratowało, bo gdyby wtedy walnął pyskówkę to miałby liść armageddon:)

      • 8 8

      • Urzekła mnie twoja historia, piwniczaku

        • 6 2

      • O tych tez kocham. Szturchajacych innych by komus ustapic. Sam ustap jak chcesz a nie szukasz przynusowych chetnych i szturchasz.

        • 4 1

  • no dziwne, pokolenia wyrosły na indoktrynacji katolickiej w szkole i taka nieetyczna postawa... (7)

    daje do myślenia, co...?

    • 57 26

    • (1)

      już dwóch etatowych księży zaminusowało :O)

      • 6 1

      • A widział ktoś kiedyś biskupa w autobusie czy tramwaju? :)

        • 5 0

    • (2)

      Dzieci i młodzież obecnie rzadko chodzą na religię. A wypisują ich z niej rodzice którzy przy tym obrażają całą instytucję. To raczej przez wszechobecne lekceważenie wartości których uczyli kiedyś również na religii, mało który młody człowiek szanuje wyższe wartości dlatego że slyszy na około siebie obelgi dotyczące "indoktrynacji katolickiej" to duży błąd bo wydaje im się że skoro to co uczy jakiś wartości jest złe to nie ma żadnych wartości

      • 3 13

      • doprawdy? to może tak zamiast hasełek propagandowych nieco danych? (1)

        a z tych danych statystycznie można wtedy wskazac, ze jednak nadal znakomita większość chodzi na religię, a w poprzednich latach jeszcze więcej chodziło?

        masz zakłamanie zakodowane w genach chyba

        • 3 1

        • To już czas przeszły

          Obecnie większość się wypisuje. Nie jesteś na bieżąco - było wiele artykułów na ten temat.

          • 1 0

    • Wojna kulturowa w pełnej krasie: czyli od tępoty do tępoty (1)

      • 0 0

      • ja stwierdzam tylko fakty poparte obserwacjami

        ci co nawołują w Kaliszu do mordowania Żydów, też są wychowani w wierze katolickiej i biegają do kościoła każdej niedzieli

        • 5 1

  • Autobusy miejskie powinny mieć tylko miejsca stojące. Żadnych siedzeń. Tylko poręcze do trzymania. (6)

    Nie przesadzajmy, te kilka przystanków (bo przeważnie tyle się jedzie) można postać. Brak siedzeń to łatwość utrzymania czystości, niższy koszt produkcji oraz brak konfliktów między współpasażerami. Druga sprawa to nie powinno być darmowych przejazdów. Niech płacą wszyscy, ale po równo. Np. po 2 zł. To niesprawiedliwe społecznie, że seniorzy jadą za darmo, młodzież szkolna za darmo, inwalidzi za darmo, karta dużej rodziny za darmo, podpici menele za darmo, a ja mam być tym frajerem co zapłaci 4zł za siebie i tych wszystkich uprzywilejowanych.

    • 55 57

    • W punkt z ta kasa, ake komunikacja przemieszczam sie ok50 min i mam tyle stac? (1)

      Na dwa przystanki wogole nie siadam

      • 18 0

      • Jak miałbym jechać komunikacją 50 minut to wybrałbym samochód.

        • 3 9

    • (2)

      Wkładanie inwalidów (którzy nie mogą pracować i żyją często z głodowych rent) razem z młodzieżą (która dostała darmowe przejazdy z okazji wyborów, a nie dlatego, że to słuszne) do jednego wora - bardzo nietrafione.

      • 9 1

      • przyro, że spotał ich taki los ale jednak uwaga trafiona - nie powinno być darmowych przejazdów dla nikogo

        • 7 2

      • "...żyją często z głodowych rent..."

        Większość tych rencistów to nygusy mające zaledwie kilka lat pracy. Mało składek=mała renta czy emerytura. To chyba proste i uczciwe?

        • 5 6

    • noo, jak tramwaj czy autobus będzie jechał bez zarzucania,

      • 1 1

  • bąbelki

    Toż to przyszłość narodu,
    Dumnego Polskiego Narodu.

    • 39 7

  • Sprzedaliście ich przyszłość za trzynastkę i czternastkę to co się dzieicie że mają Was w d****. (2)

    Elektorat PiS to ogromna część emerytów.

    • 121 39

    • Przyszlosc

      Sprzedali rodzice 500plusow

      • 18 5

    • Wytłumacz nam wszystkim co ma wspólnego

      trzynastka z trzymaniem brudnych gir na siedzeniu w autobusie.

      • 2 5

  • Języka w buźce nie masz? (2)

    Jeśli nie jesteś w stanie wystać 15 minut w tramwaju, to może trzeba poprosić siedzącą osobę o ustąpienie miejsca? W 99% przypadków osoba grzecznie ustąpi miejsca, ale oczywiście lepiej robić aferę z niczego.

    • 96 36

    • Dokładnie. Jak chce usiąść to niech powie. Na 100% każdy miejsca ustąpi. A nie, stoi, sapie, głośno komentuje i raban na cały autobus robi, z pretensjami do całego świata.

      • 20 1

    • Czytać nie potrafisz ,chodzi o kładzenie brudnych butów na

      siedzeniu. Nie życzę sobie..a butów miejsce jest na podłodze a nie na miejscu do siedzenia.Kropka.

      • 2 5

  • Okej - rozumiem ze rozwaleni pasażerowie na siedzeniach to problem

    Ale jaki problem powiedzieć jestem w ciąży, czy mogę usiąść czy po prostu zapytać?

    • 57 14

  • (1)

    A skąd mają młodzi wiedzieć jak się zachować w komunikacji miejskiej skoro bezstresowo wychowani zostali przez tych, którzy niedawno przenieśli się ze wsi do miasta?

    • 64 29

    • Na wsi to akurat starszych ludzi się szanuje. To są małe społeczności i wszyscy się znają. Tam żaden małolat do babci czy dziadka nie fiknie, bo mu ojciec od razu należycie wytłumaczy co i jak.

      • 4 0

  • Chroniczny brak kultury (1)

    Jeśli z domu rodzicielskiego wyszło dzikie to łopatą kultury nie uzupełnisz.Osoby siedzące na oparciaach ławek parkowych , brudnymi butami opierają się o siedziska,....szkoda słów !!!

    • 61 5

    • ;)

      A po co zaraz łopata? Wystarczy kawałek stalowej gazrurki. Pomaga.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane