• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wpatrzeni w smartfon miejsca nie ustąpią. A na bilet zrzucamy się wszyscy

Anna
14 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Torba na siedzeniu ważniejsza niż pasażer
Młodzi ludzie, wpatrzeni w smartfony, rozsiadają się wygodnie w tramwajach i nie dostrzegają seniorów, kobiet w ciąży czy inwalidów - twierdzi czytelniczka. Młodzi ludzie, wpatrzeni w smartfony, rozsiadają się wygodnie w tramwajach i nie dostrzegają seniorów, kobiet w ciąży czy inwalidów - twierdzi czytelniczka.

Ani myślą ustąpić miejsca osobie starszej, chorej czy kobiecie w ciąży. A przecież wszyscy zrzucamy się na ich bilety - twierdzi pani Anna, czytelniczka, autorka listu do naszej redakcji, w którym punktuje ona zachowanie młodzieży w komunikacji miejskiej. Jej przemyślenia publikujemy poniżej.



Widzisz stojącą, starszą osobę w tramwaju, w którym nie ma wolnych miejsc siedzących. Co robisz?

Jest poniedziałek, godzina 7:30, wsiadam w tramwaj na przystanku "Przemyska". Jak zawsze od 4 lat jadę nim do pracy w Śródmieściu.

Miejsc siedzących praktycznie już nie ma, choć - licząc od pętli - to dopiero drugi przystanek na linii. Lekko licząc, około 90 proc. miejsc siedzących zostało zajęte przez uczniów jadących do szkoły. To osoby z ostatnich klas podstawówek, ale też uczniowie szkół średnich. Wielu wysiada na przystanku na Sikorskiego, by następnie iść do mieszczącego się nieopodal zespołu szkół.

Nastolatki, najczęściej zajęte swoimi smartfonami, jadą sobie wygodnie rozłożone na siedzeniach. Nie widzą (lub udają, że nie widzą) starszych osób stojących nad ich głowami, które tą samą trasą jadą np. do lekarza. Sytuacje, w których młody człowiek ustąpi miejsca seniorowi, mogłabym policzyć na palcach jednej ręki.

Ale to nie wszystko.

Nastolatki nie widzą też kobiet w ciąży, matek z małymi dziećmi, a nawet osób poruszających się o kulach. Byłam świadkiem takiej sytuacji. Chłopak, który ewidentnie widział niepełnosprawną osobę, spokojnie dojechał do przystanku przy ul. Sikorskiego i beztrosko pobiegł na zajęcia do liceum.

Podobno w tramwajach i autobusach są oznaczenia miejsc siedzących, gdzie priorytet mają starsi, inwalidzi, matki z dziećmi (zaznaczmy: matka z dzieckiem to matka z dzieckiem kilkuletnim, a  nie zdrowo wyglądającym nastolatkiem).

Mieszkanka narzeka na brak kultury młodych ludzi w komunikacji miejskiej. Mieszkanka narzeka na brak kultury młodych ludzi w komunikacji miejskiej.
Faktycznie - widziałam naklejki na szybach, ale to chyba za mało. Nie wiem, czy to zawinił dom, czy może szkoła, ale najwyraźniej nikt tym młodym ludziom nie przekazał podstawowych zasad, których należałoby przestrzegać podczas jazdy komunikacją.

Nie dość, że może co dziesiąty nastolatek w tramwaju ma maseczkę, to jeszcze zajmują miejsca siedzące i nie czują się w obowiązku, by ustąpić je komuś z racji wieku, choroby czy ciąży.

Przejazdy dla młodzieży za darmo, ale co w zamian?



Brak szacunku dla współpasażera boli tym bardziej, że za przejazdy młodzieży płacimy przecież wszyscy. Nastolatki korzystają z komunikacji za darmo od 2018 roku.

Darmowa komunikacja dla dzieci. Publikacje Trojmiasto.pl



Szkoda, że w ślad za tym - moim zdaniem dość populistycznym rozdawnictwem - nie poszła też informacja: "Przejazd masz, dzieciaku, za darmo, ale to dlatego, że płacą za niego inni pasażerowie i mieszkańcy. Nie zrobisz więc nikomu łaski, jak wstaniesz i ustąpisz miejsca tym, którzy tego potrzebują".

Jak się czuje pasażer jadący do pracy na widok rozłożonego wygodnie na siedzeniu nastolatka, grającego w gry i mającego w głębokim poważaniu innych pasażerów, gdy ma świadomość, że corocznie zrzuca się na bilet dla takiej osoby?

Odpowiadam: dokładnie tak, jak ja się dziś czułam, stojąc w tramwaju nad zajętym licealistą, który wysiadł przy Kauflandzie, a wcześniej nawet nie podniósł wzroku znad komórki.

Ustąp miejsca potrzebującym!



Ani ja, ani moje rodzeństwo nie jeździliśmy za darmo po Gdańsku, choć mieszkamy tu od urodzenia. Nauczono nas jednak, by ustępować miejsca starszym, osobom chorym czy kobietom w ciąży lub z małym dzieckiem.

Tymczasem dzisiejsza młodzież, od której - pod względem wieku - dzieli mnie raptem 1,5 dekady, kompletnie ma na to - mówiąc młodzieżowym slangiem - "wywalone". Czemu więc nikt im tego wprost nie powie: jedziesz za darmo, to okaż choć odrobinę empatii i ustąp miejsca tym, którzy ci ten przejazd bezpłatny fundują?

ZTM: kampanie edukacyjne były i prawdopodobnie będą


O komentarz w sprawie poprosiliśmy Zarząd Transportu Miejskiego. Organizator przewozów w Gdańsku tłumaczy:

ZTM przygotował i rozdystrybuował do operatorów świadczących usługi przewozowe piktogramy ze stosownymi oznaczeniami specjalnych miejsc dla osób o ograniczonej mobilności oraz osób z dziećmi na ręku. Piktogramy umieszczone są nad miejscami przeznaczonymi dla tych pasażerów. Jeśli pasażer, który ze względu na stan zdrowia, wiek bądź obecność małego dziecka chciałby skorzystać z oznaczonego w ten sposób miejsca siedzącego, zajętego przez inną osobę, może o to poprosić. Wówczas osoba, która je zajmuje, powinna ustąpić miejsca.

W 2015 r. ZTM w Gdańsku wspólnie z MOPR przygotował na Dzień Babci, przypadający 21 stycznia każdego roku, akcję edukacyjną "Ustąp miejsca - okaż serce". Wolontariusze i pracownicy ZTM oraz MOPR podczas porannego przejazdu tramwajem rozmawiali z pasażerami, uświadamiając ich o konieczności ustąpienia miejsca siedzącego osobie starszej, chorej, kobiecie w ciąży czy osobie z dzieckiem na ręku. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem.

Kwestia zachowania młodszych wiekiem pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej stanowiła jeden z elementów lekcji komunikacyjnych, realizowanych przez ZTM do momentu wybuchu pandemii.

Scenariusz takiej lekcji zakładał przekazanie uczniom informacji dotyczącej znaczenia określonych piktogramów oraz konieczności ustąpienia miejsca siedzącego osobie starszej, osobie o ograniczonej mobilności bądź osobie z dzieckiem na ręku czy kobiecie w ciąży. Niewykluczone, że wkrótce powrócimy do realizacji tych lekcji, rozszerzając uczestników zajęć również o młodzież ze starszych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich.
10:40 23 LISTOPADA 21

Wychowanie dzieci z liceum (93 opinie)

Jechalam tramwajem do pracy, caly tramwaj zaladowany bo pelno licealistow wsiadlo przystanek przed, nastepny byl moj przystanek wiec mowie przepraszam chce przejsc do wyjscia a oni nic, tramwaj stanal wiec mowie znow ze przepraszam i jakis maly g.nojek mowi do mnie "wez mi sie tu nie pchaj" a nastepni stali przy drzwiach ze nawet nie moglam dojsc do przycisku otwierajacego drzwi, mam 34 lata i nie wiem czy to jest normalne aby jakis 16 latek pyskowal tak bardzo, moze rodzice zajeliby sie wychowaniem swoich dzieciaczkow Zobacz więcej
Jechalam tramwajem do pracy, caly tramwaj zaladowany bo pelno licealistow wsiadlo przystanek przed, nastepny byl moj przystanek wiec mowie przepraszam chce przejsc do wyjscia a oni nic, tramwaj stanal wiec mowie znow ze przepraszam i jakis maly g.nojek mowi do mnie "wez mi sie tu nie pchaj" a nastepni stali przy drzwiach ze nawet nie moglam dojsc do przycisku otwierajacego drzwi, mam 34 lata i nie wiem czy to jest normalne aby jakis 16 latek pyskowal tak bardzo, moze rodzice zajeliby sie wychowaniem swoich dzieciaczkow Zobacz więcej
Anna

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (1098) ponad 50 zablokowanych

  • Problem leży gdzie indziej

    Gdańsk zamówił bydłowozy, to i miejsc jest mało i budzi to konflikty.
    Pretensje do rządzących (miastem).

    • 3 0

  • Kim jest autor by wiedzieć za czyje jedzie jakikolwi3K pasażer? Otóż ta osoba nie musi jechać na koszt gminy, może jechać za darmo i płaci nie gmina a Państwo (osoba niepełnosprawna) lub też może nie podlegać pod darmowe przejazdy i opłacać bilet.
    Autor na zasadzie idealnego przyķladu: ja na was płacę podatki.
    A ja na ciebie, kwoko, przypuszczam, że płacę dziesięciokrotność i co teraz? Mało tego. Ja nie korzystam z komunikacji, ktora jest dotowana, więc ja płacę na ciebie nie mając z tego korzyści bo przypominam, że każda komunikacja miejska w polsce musi być dotowana przez miasto aby w ogóle funkcjonowała.
    Roszczeniowy człowiek. Co do samego ustąpienia miejsca, żaden piktogram nie jest przepisem, a raczej przypomnieniem. Kwestia kultury.
    Zawsze możesz wybrać własny środek transportu, dzięki czemu nie będziesz mieć roszczeń, a ja nie będę musiał ciebie dotować. Proste.

    • 0 2

  • Artykuł w punkt. (2)

    Siedzi młodzież obolała w futrach i Vansach, nad którymi świecą białe kostki. Już nie mówią, że wszyscy w smartfonach, bo problem uzależnienia od smartfonów nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży, Totalnie nie rozumiem takiego jakiegoś zbiorowego odmóżdżenia, bo jak wsiadam do tramwaju na Cebertowicza, czyli jeszcze przed Sikorskiego, to mam obraz: 70% zajętych miejsc przez młodzież, a dookoła nich pozostali starsi od nich ludzie, ale głównie w wieku produkcyjnym, może gdzieś tam zaplącze się kilka starszych osób, które o tej 7-8 odpuszczają sobie jednak podróże, no chyba, ze muszą na zakupy, albo do przychodni. Nie ma więc niby konieczności ustępowania grupie wiekowej, która też jedzie do pracy, ale bardzo niesmacznie to wygląda jak Pani już nie najmłodsza, ale jeszcze nie "babcia" musi stać z cieżką torebką i siatką. Widać, że jej ciężko, ale najgorsze jest to, że większość tych młodych ludzi w ogóle nie zwraca na to uwagi. Nie rozgląda się dookoła siebie. Empatia na poziomie -1. Inną już kwestią jest to, że niestety seniorzy również potrafią się zachować jak totalne buractwo, co widać nie tylko w komunikacji miejskiej. chodzą środkami drogi, pchają się w sklepach i wchodzą na plecy w czasach covida, głośno komentują, blokują kolejki biorąc po 5 plasterków tego i owego jak człowiek zmęczony po pracy chciałby tylko coś sobie na ruszt kupić i wrócić odpocząć do domu. Nie szanujemy siebie jako społeczeństwo, więc jak to mówią :ryba psuje się od głowy.

    • 2 2

    • (1)

      Zamiast stać komuś nad głową wystarczyłoby powiedzieć, żeby młody ustąpił..ale na to braknie odwagi? Jestem osobą niepełnosprawną i jak usiądę to tego nie widać..wkurza mnie przekonanie, że młody nie może być na coś chory, ale dam sobie rękę uciąć, że większość by ustapiła gdyby tylko powiedzieć słowo.

      • 2 0

      • Niepełnosprawność nie zawsze widać

        To raz, a dwa każdy ma jakieś swoje bolączki, gorszy dzień, ból pleców, u kobiet okres i tym podobne. Może faktycznie lepiej by było po prostu podejść i po ludzku powiedzieć "ustąpisz mi miejsca? źle się czuję/jestem niepełnosprawna /w ciąży/boli mnie noga/plecy .." ale boimy się kontry, albo prostu jesteśmy zbyt dumni. Warto to przemyśleć w formie kampanii społecznej. Tylko nie wiem jak z odbiorcami docelowymi ;)

        • 1 1

  • szykujcie sie koty

    juz niedlugo wojna i internetu nie bedzie

    • 1 0

  • Miejsce

    Ja wychodzę z tego założenia że kto siedzi ten siedzi a nie wpada babcia do autobusu i już drze się ze miejsce czy im wszystko wolno

    • 1 1

  • Kix

    Gdzie jedą seniorzy o 5 czy 6 rano? Skąd wracają o 18 czy 20? Rozumiem kobieta w ciąży małe dziecko, kiedyś chciałem pomóc Pani seniorce wnieść wózek na zakupy to nie miałem siły bo miał chyba ze 100 kg dość, że potraktowała mnie jak złodzieja to jeszcze nie podziękowała

    • 3 0

  • Widząc jak starsi ludzie zachowywali przy szczepieniach na COVID obiecałem sobie, że skończyło się także ustępowanie miejsca. Tak roszczeniowych, czasami wręcz chamskich zachowań jeszcze nie widziałem. Piszę o tym z żalem, Rodzice nauczyli mnie szacunku dla seniorów...

    • 4 2

  • Ja nie ustępuję miejsca, wracam pracy zmęczona właśnie obsługa takich starszych ludzi i wiecie co potrafią człowiekowi uprzykrzyć życie. Też jeżdżą za darmo i myślą, że im się wszystko należy. Po rynku zapierniczają jakby mieli po 15 lat a w uautobusie umierają.

    • 3 0

  • Ja place

    Ja nie zgadzam się, place za moje dziecko normalnie, nie mam za darmo biletu. Oczywiście nie tłumaczy to braku wychowania, ale bądźmy sprawiedliwi, dzieci dojeżdżające z miejscowości koło trójmiejskich płacą za bilety, inaczej nie da się

    • 1 0

  • Po co ta wstawka o maseczkach? Chce nosić to nosi, nie to nie, jego wybór. Artykuł na zupełnie inny temat, ale wstawkę do pandemii trzeba było zrobić, żeby ludzie przypadkiem nie myśleli że są inne problemy

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane