• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wrażliwy region

PiF
5 czerwca 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Pięć najbardziej dynamicznych firm z Pomorza otrzymało nagrody "Rzeczpospolitej". W gdańskim Dworze Artusa szefowie dziennika zorganizowali spotkanie na temat szans Pomorza w perspektywie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Pretekstem był specjalny dodatek "Rzeczpospolitej" poświęcony właśnie naszemu regionowi.
- Przyszłością Pomorza jest rozwój nowych technologii, a atutem młode i wykształcone społeczeństwo. Nie należy także zapominać o tradycyjnym w tym regionie przemyśle morskim - stwierdził Maciej Łukasiewicz, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Jan Krzysztof Bielecki, dyrektor w Europejskim Banku Rozwoju i Odbudowy, zwrócił uwagę, że rozmawiając o Unii Europejskiej trzeba zejść z poziomu wielkich spraw i zająć sie też tym co najniżej, a może być finansowane przez Unię Europejską, czyli np. woda i ściekami.

Zwrócił też uwagę na projekty współfinansowane przez EBOiR w Trójmieście. Są to: zakup nowych autobusów, remont tramwajów i torowisk w Gdańsku oraz budowa tunelu dla pieszych, ronda oraz "inteligentnej" sygnalizacji świetlnej w Sopocie. Obecnie trwają rozmowy z władzami Gdańska dotyczące trzech projektów: komunikacji miejskiej, wodno - kanalizacyjny oraz rewitalizacji miasta. Dochodzi do tego plan rewitalizacji SKM.

- Gdańsk i całe Pomorze najbardziej zyskiwały kiedy były otwarte na wpływy z zewnątrz. Trzeba wykorzystać to równiez teraz - podsumował Bielecki.

Arkadiusz Krężel, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, zwrócił uwagę, że pierwsze pięć lat w Unii to okres wyrównywania szans inwestycyjnych, a dopiero potem można oczekiwać wzrostu atrakcyjności. W tym celu potrzebna jest jednak restrukturyzacja regionu, tym bardziej, że ze względu na stocznie Pomorze zakwalifikowane zostało do regionu sektorów wrażliwych.

- Chodzi o to, żeby restrukturyzowane firmy, w tym, też stocznie stały się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów - podsumował Krężel. Z kolei Donald Tusk, wicemarszałek Sejmu, na nutę nieco sentymentalną, przypomniał, że Gdańsk, za sprawą "Solidarności" stał się kolebką zmian społeczno-politycznych w Polsce, które to zmiany umożliwiły przemiany gospodarcze i przystąpienie do Unii Europejskiej.

Oprócz rozmów na temat Unii Europejskiej przyznano równiez nagrody najbardziej dynamicznie rozwijającym się, zdaniem "Rzeczpospolitej", firmom na Pomorzu. Przyznając nagrody w ramach "Złotej Piątki" dziennik nie oceniał wielkości firm, ale głównie dynamikę rozwoju, zwrot kapitału wskaźnik zadłużenia. Wśród laureatów znaleźli się: BE&K Europe sp. z o.o. z Kwidzyna, Skiba Zakłady Mięsne z Chojnic, LPP SA z Gdańska, Cedat sp. z o.o. z Gdańska oraz Philips CEI Poland z Kwidzyna.

Głos WybrzeżaPiF

Opinie (12)

  • Arkadiusz Krężel, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, zwrócił uwagę, że pierwsze pięć lat w Unii to okres wyrównywania szans

    inwestycyjnych to jest prawda. Nie macie pojecia jak sie np. niemieccy rolnicy obawiaja polskiej rolniczej konkurencji i pocieszaja sie tym ze polskie rolnictwo jest nie doinwestowane.

    • 0 0

  • kto jest za tym zeby matrix odszedł zażyty banem niech się wpisze poniżej

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane