• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Współczesna wizja Grodziska

Magdalena Szałachowska
12 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Nowoczesny pawilon muzealno-dydaktyczny ma przyciągnąć do Grodziska głównie młodych ludzi. Nowoczesny pawilon muzealno-dydaktyczny ma przyciągnąć do Grodziska głównie młodych ludzi.
Przeszklone ściany budynku umożliwią widok na otaczającą zieleń i samo Grodzisko. Przeszklone ściany budynku umożliwią widok na otaczającą zieleń i samo Grodzisko.
Obiekt (na rysunku zaczerniony) powstanie do końca 2008 roku przy ul. Haffnera w Sopocie. Obiekt (na rysunku zaczerniony) powstanie do końca 2008 roku przy ul. Haffnera w Sopocie.
Nowoczesny pawilon muzealny ma powstać w 2008 roku tuż przy sopockim Grodzisku. Będzie kosztował prawie 2 mln zł.

Na parterze obiektu znajdą się m.in. sala multimedialna, sala warsztatowa, kawiarnia, recepcja oraz pomieszczenia magazynowe. Na piętrze dwa pokoje gościnne i pomieszczenia dla pracowników dydaktycznych. Wstępny projekt przygotował arch. Jacek Gzowski, a budowę pawilonu koordynuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

- Chcielibyśmy, aby miejsce to przyciągnęło przede wszystkim młodych ludzi - mówi Aleksandra Szymańska, kustosz sopockiego Grodziska. - Najważniejszym pomieszczeniem w pawilonie będzie sala multimedialna, gdzie oprócz stałej ekspozycji pamiątek znalezionych w dawnym grodzie, odbywać się będą wykłady na temat słowiańskich tradycji. W sali warsztatowej młodzież będzie mogła własnoręcznie utkać na średniowiecznych krosnach tkaniny czy wykonać bursztynową biżuterię.

Budynek zostanie zrealizowany w ramach projektu Herman, promującego m.in. dziedzictwo kulturowe w Sopocie i Gdańsku oraz zakładającego współpracę z miastami obwodu kaliningradzkiego.

Do tej pory na projekcie skorzystało m.in. Muzeum Sopotu uzyskując dofinansowanie z funduszy strukturalnych w wysokości 367 tys. zł (25 proc. wkładu zabezpieczyło miasto). Dzięki tym środkom zamontowano windę dla osób niepełnosprawnych, sprzęt audiowizualny, komputerowy, wystawienniczy oraz magazynowy. Utworzona została nowa strona internetowa Muzeum Sopotu, a wkrótce opracowane zostaną nowe programy edukacyjne i materiały promocyjno-informacyjne na temat Muzeum.

Dodatkowo w przyszłości zakupione zostanie oświetlenie zewnętrzne willi wraz z otaczającym ją ogrodem, a także nowoczesny system monitoringu budynku.

- Staramy się lokalnie współpracować ze stroną rosyjską, która obecnie patrzy na nas z taką nadzieją, z jaką my patrzyliśmy kiedyś na zachodnią Europę - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Dodatkowo wspieramy rozwój naszych obiektów kulturalnych, ponieważ chcemy by kultura była głównym elementem promocji Sopotu. To czy skierujemy ją do młodszych, czy do starszych osób zależy od rocznych badań ruchu turystycznego, które PBS rozpocznie w maju bieżącego roku.

Funkcjonujący na przełomie IX i X wieku sopocki gród zamieszkiwało ponad 40 osób, głównie strażników pasa nadmorskiego (w tym czasie morze sięgało aż do granicy obecnego skansenu). Jak dowodzą badania archeologiczne, w wolnych chwilach, mieszkańcy grodu zajmowali się również handlem. W zamian za bursztynowe paciorki, otrzymywali biżuterię pochodzącą z Nadrenii czy Bizancjum.

Opinie (34) 2 zablokowane

  • Dramat

    Niestety Sopot nie ma szczescia do Architektury pod rzadami karnowskiego. Kamieniczki - gnioty a teraz TO. Pozdrawiam profesjonalistow ktorzy zabrali glos ale wspolczuje zubozalej wrazliwosci estetycznej. Te dwie wizualizacje pokazuja nam wszystkim okropny, brzydki zwyczajnie pawilon. ja osobiscie wstydzilbym sie cos takiego pokazac komukolwiek. Prosba zatem do redakcji i projektanta. Zrobcie ladniejsze obrazki bo te sa poprostu okropne i to cos na nich wyglada zalosnie i nie dziwie sie tzw laikom. ze nie widza w tym nic ciekawego a skojarzenia z kiblami sa jak najbardziej trafione. panie architekcie drogi, nie uczyli rysowac na Wydziale?
    Dno

    • 0 0

  • Przemyślcie to jeszcze raz!

    albo dwa lub więcej. Ale nie stawiajcie kolejnego "dzieła sztuki". I to na średniowiecznym grodzisku. Pomysł dla młodzieży super, tylko proszę nie zepsujcie tego, tylko dlatego,że znalazły się fundusze!
    Jestem sopocianką i mam wrażenie, że władze robią wszystko, żeby się miastem pochwalić. Pomyślcie o mieszkańcach, żeby dało się żyć na codzień. Dlaczego ze szkoły na os. Mickiewicza zrobicie dom seniora? Czy to będzie miasto bogatych burżujów? A dzieciom na pocieszenie pozwolicie odbywać zajęcia na grodzisku?
    Podsumowując: projekt jest brzydki - nie kojarzy się z epoką, o której dzieci będą się uczyć. Architektura nie wzmocni wrażeń.

    • 0 0

  • sopot marnuje swoj potencjal

    trudno to nazwac wspolczesna architektura...sopot marnuje swoj potencjal jak sie patrzy. zaczelo sie od koszmaru na skrzyzowaniu chopina i kosciuszki i jak widac nie tak szybko sie skonczy. nawet "nowoczesnosc" nie pomoze, a jeszcze dworzec czeka w kolejce...az strach pomyslec....marze o architekturze z prawdziwego zdarzenia w sopocie - ale chyba sobie jeszcze pomarze....

    • 0 0

  • kiosk

    Ja sądzę, że znacznie zgrabniej w tym otoczeniu wyglądałby taki sobie kiosk leśny w starym sopockim stylu.
    Onegdaj stały sobie takie i nad morzem i w lesie. Większe i mniejsze. Bardziej rozbudowane mieściły w sezonie kawiarnię itp. Poszukać wśród zdjęć archiwalnych !!!
    Jednym słowem coś zupełnie niedrogiego a miłego dla oka. Przy okazji jakiś punkt gastronomiczny dla rowerzystów itp.
    Czynne to to byłoby jedynie przecież w sezonie czyli jakieś góra 4 miesiące. A po sezonie, zwijamy manele, okiennice, sztaby i kłódy, no i aby do wiosny.
    Czy ktoś o kosztach eksploatacji tego zaprojektowanego pawilonu pomyślał? Po co tu cudować?

    Sam projekt może się podobać albo nie, kwestia gustu no i miejsca gdzie to ma stanąć. W takiej formie to mi bardziej pasuje na hall nowego dworca kolejowego.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane