• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Maciej Naskręt
20 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
Harwester pracujący do niedawna w rejonie Doliny Radości. Harwester pracujący do niedawna w rejonie Doliny Radości.

Miłośnicy przyrody alarmują o prowadzonych wycinkach w południowej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ich zdaniem wycinka drzew może doprowadzić latem do podtopień. Leśnicy tłumaczą z kolei, że działają zgodnie z prawem, a o trwających pracach informowali samorządowców.



Które argumenty cię przekonują: aktywistów czy leśników?

Od kilku dni w południowej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) prowadzona jest wycinka drzew. Drwale z ciężkim sprzętem pojawili się w rejonie Złotej Karczmy, zobacz na mapie Gdańska nieopodal ul. Abrahama w dzielnicy VII Dwór zobacz na mapie Gdańska, a także w rejonie ul. Jeleniej, na terenie oliwskich lasów. zobacz na mapie Gdańska W sumie wytypowano 14 miejsc do tego rodzaju prac. Ich listę przedstawiamy w tabeli poniżej.

Prace drwali zaniepokoiły miłośników przyrody.

- Ruszyły wycinki bez uwzględnienia ich wpływu na życie naszej aglomeracji. Gliniasta budowa geologiczna wspomnianego obszaru, potoki i strome pagórki z coraz mniejszą liczbą dorodnych drzew - głównie buków - z powodu wycinki nie pochłaniają wody z opadów w należytej ilości. Trzeba przypomnieć, że dorodny buk może przyjąć nawet tonę wody podczas silnej ulewy. Ile zatem dodatkowej wody spłynie do potoków na terenach pozbawionych niedawno rosnących drzew? - zastanawia się Brunon Wołosz, miłośnik przyrody.
Warto podkreślić, że TPK jest położony w obrębie aglomeracji trójmiejskiej, na wysoczyźnie gdańskiej. Jego położenie ma bezpośredni wpływ na życie mieszkańców Trójmiasta, także tych, którzy nie są zainteresowani losem lasu.

Miłośnicy przyrody podkreślają, że południowa część TPK (las oliwski) charakteryzuje się dużą liczbą pagórków - jego topografia jest bardzo różnorodna. Strome pagórki przedzielone są dolinami z wieloma malowniczymi potoczkami. Leśnicy - zdaniem aktywistów - nie posiadają wyników badań wpływu ich wycinki na stosunki wodne.

- Silne, krótkotrwałe ulewy w ostatnim czasie powodują zalewanie dolnego miasta za sprawą wyżej położonych zabetonowanych dzielnic. Oliwa i te części Trójmiasta, które powyżej nie mają dużych osiedli, do tej pory obroniły się przed powodziami. Wycinka może to zmienić - mówi Wołosz.
W ramach uchwalonego przez firmę Lasy Państwowe planu urządzania lasu znacznie zwiększyła się wycinka drzew. Wbrew protestom, do których dochodziło w trakcie konsultacji społecznych, leśnicy całkowicie odrzucili postulat zmniejszenia planu wycinki.

Brunon Wołosz prezentuje szkody w ścieżkach w TPK po użyciu ciężkiego sprzętu - m.in. Harwesterów. Brunon Wołosz prezentuje szkody w ścieżkach w TPK po użyciu ciężkiego sprzętu - m.in. Harwesterów.

Nadleśnictwo: wszystko odbywa się zgodnie z planem



Nadleśnictwo zapewnia, że zgodnie z wytycznymi obowiązującego planu urządzenia lasu prowadzi na zarządzanym terenie wymagane zabiegi odnowieniowe i pielęgnacyjne drzewostanów. Celem wykonywanych prac jest zapewnienie warunków dla naturalnej reprodukcji lasu i utrzymanie jego trwałości - w przypadku prac odnowieniowych, oraz kształtowanie budowy, struktury i składu gatunkowego - w przypadku prac pielęgnacyjnych.

- Każde z wymienionych działań zapewnia ciągłe zachowanie walorów retencyjnych ekosystemu leśnego. Prowadzone prace w żadnym stopniu nie prowadzą do wylesień i nie będą wymagały sadzenia drzew, gdyż odsłaniają istniejące odnowienia naturalne lub przygotowują drzewostan do obsiewu i powstania odnowień pod okapem koron drzew - mówi Łukasz Plonus rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Leśnicy: zwiększamy retencję lasów



Nadleśnictwo tłumaczy, że z punktu widzenia zdolności okresowego gromadzenia wody w lasach, jego działania zmierzają do zabezpieczenia tych zdolności oraz ich podniesienia, poprzez realizację cięć, które nie odsłaniają powierzchni gleb leśnych. Leśnicy zaznaczają, że kształtują las w ten sposób, by blokować spływ wód opadowych, roztopowych i innych.

- Gospodarka leśna jest prowadzona w porozumieniu i za wiedzą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co pomaga chronić przyrodę lasów otaczających Trójmiasto - mówi Plonus.
Wycięte drzewa gotowe do transportu. Wycięte drzewa gotowe do transportu.

Samorządy wiedzą o zabiegach



O planowanej realizacji zabiegów odnowieniowych i pielęgnacyjnych Nadleśnictwo informowało z wyprzedzeniem lokalne samorządy.

- Dodatkowo na stronie Nadleśnictwa publikowana jest informacja o prowadzonych pracach i utrudnieniach - podkreśla Plonus.
Miejsce prowadzonych zabiegów w lasach

  1. Leśnictwo Matemblewo, oddz.156g, okolice ogródków działkowych przy Złotej Karczmie, od 09.01 do 31.03.2018 r.
  2. Leśnictwo Matemblewo, oddz.130c, okolica Samborowo, Lipnicka Droga, Samborowo, od 25.01 do 15.03.2018 r.
  3. Leśnictwo Renuszewo, oddz.95c, Droga Marnych Mostów, od 09.01 do 31.03.2018 r.
  4. Leśnictwo Renuszewo, oddz.76a,70b , Droga Rynarzewska, od 06.02 do 28.02.2018 r.
  5. Leśnictwo Witomino, oddz.209i, od 22.01 do 17.02.2018 r.
  6. Leśnictwo Witomino, oddz.234j, od 07.02 do 16.02.2018 r.
  7. Leśnictwo Zwierzyniec oddz. 230a od 5.02. do 31.03.2018
  8. Leśnictwo Witomino, oddz.192k, od 07.02do 28.02.2018 r.
  9. Leśnictwo Sopot, oddz.22c, okolice obwodnicy, od 22.01 do 28.02.2018 r.
  10. Leśnictwo Sopot, oddz.23c , od 26.01 do 30.03.2018 r.
  11. Leśnictwo Sopot, oddz.61f, okolice ul. Czyżewskiego, od 30.01 do 28.02.2018 r.
  12. Leśnictwo Cisowa, oddz.142i, od 15.01 do 30.03.2018 r.
  13. Leśnictwo Cisowa, oddz.240a, od 29.01 do 30.03.2018 r.
  14. Leśnictwo Cisowa, oddz.194a, od 05.02 do 30.06.2018 r.

Miejsca

Opinie (466) ponad 20 zablokowanych

  • foto nr 2 pokazuje szkody

    na ścieżkach!
    tylko kto był pierwszym szkodnikiem tworząc te ścieżki ???
    obrońcy natury co sami ją niszczą!
    więcej wypadów do lasu,więcej jakiś imprez w TPK co z integracją przyrody ma tyle wspólnego co jazda autem do pracy .
    ekolodzy od siedmiu boleści.
    Ps: kiedy będzie sprzeciw w sprawie organizacji imprez rowerowych w TPK???

    • 84 40

  • No ekologia .odwalta sie od lesnikow

    • 77 46

  • A pie dlą ze srodowisko zanieczyszczone

    Ach wy patole

    • 70 41

  • To są jakieś jaja, że las trzeba chronić przed leśnikami i patrzeć im na ręce, bo inaczej go wyrżną w pień. (2)

    • 74 51

    • to nie tak jak piszesz (1)

      to ekologom zależy na zaszczuwaniu leśników i ich poniżaniu. A leśnicy nie potrafią się przed tym skutecznie bronić.
      Bo niektórzy ekolodzy wyznają nihilistyczną ideologię "głębokiej ekologii" wg której człowiek nie jest elementem środowiska tylko szkodnikiem. Ci ludzie cenią wyżej życie robaczka niż człowieka. Ci ludzie przypuszczalnie nienawidzą innych ludzi.

      • 21 11

      • Jak wy wyrżniecie wszystko, to zaszkodzicie, owszem najpierw robaczkom ale potem ludziom. Róbcie tak dalej a Was na tej reszcie drzew wywieszą. Dla ludu jesteście najbardziej znienawidzeni pomału i skala tej wściekłości narasta. Róbcie tak dalej, a będzieci musieli zostawiać te Wasze hacjendy i spinkalać ile wlezie. ja tylko ostrzegam...

        • 27 1

  • wiwat!!! niech wycinają, dawno nie było porządnej powodzi. Niech rozwali Kanał Raduni, Wrzeszcz zaleje

    nareszcie woda popłynie Kartuską, Słowackiego, torami kolejowymi

    • 60 59

  • jaś (1)

    gorsze jest zaśmiecanie lasu chodzących ludzi zpsami iwyrzucanie śmieci

    • 68 52

    • Jak wytną wszystkowiedzące będzie widać syf

      • 24 11

  • Dolinę Ewy szlak by poprawili i strumyk żeki od kanalizacji w dół rzeczka wylewa

    • 80 31

  • Nie dajmy się zwariować! (10)

    O matko, co tu się dzieje?! W internecie dramaty bo drzewa wycinają a w weekend wszyscy i tak polecą do Żółto-niebieskiego sklepu z mebelkami kupić stolik albo szafkę. Ludzie! Trochę powagi! Założę się, że te wycinki są w 100% legalne i wcale nie takie znowu straszne, jeżeli chodzi o rozmiary. Trzeba pozyskać drewno, ktoś je kupi i przerobi właśnie po to żebyśmy mogli z niego korzystać. Naprawdę to jest takie skomplikowane? Poza tym wszystkim,widać jak nic, że w miejscach gdzie się tnie rośnie już zazwyczaj nowe pokolenie, więc to chyba dobrze, że zachowana jest w tym wszystkim ciągłość, no nie? Ja nie wiem ale jak czytam te wszystkie komentarze to rozsądku w tym wszystkim nie widzę... Serio jest aż tak źle z nami...?

    • 76 69

    • Boczku, boczku... (2)

      Po pierwsze, to szafki ze wspominanego przez ciebie sklepu niewiele mają wspólnego z drewnem.
      Po drugie, to oczywiście, że wycinki są legalne, przecież nasz rząd zrobi sobie takie prawo, jakie będzie chciał i nawet jak łamie tym prawa międzynarodowe, europejskie itd., to przecież kogo to obchodzi, co robimy w wlasnymi lasami-noe będzie Niemiec pluł na w twarz.
      Po trzecie owszem sadzone są nowe, tylko biorąc pod uwagę czas wzrostu drzewa liściastego, chyba nie liczysz, że dożyjesz odbudowanego drzewostanu. Dlatego za komuny, (gdy tak masowo wycinano, jak teraz), to sadzono świerkami, które szybciej rosną, a że ich wartości dla środowiska (m.in. produkcja tlenu), czy przemysłu są niewspólmoernie niższe niż liściastych, to kogo to obchodzi, przecież szafkę i tak z płyty wiórowej kupujesz, a co będzie za kilkadziesiąt lat, niech się inni martwią.

      • 33 15

      • 1) z pewnością są z plastiku a jakby co to płyty wiórowe łowi się w morzu
        2) akurat prawa tzw. międzynarodowe a zwłaszcza europejskie są dość wybiórcze. Przykładowo redaktorski pies z kulawą nogą nie pofatygował się do Niemiec, gdzie pod kopalnię odkrywkową wycięto 600 ha zdrowego lasu na obszarze chronionym ale kiedy polski rząd walczy z gradacją kornika przez wycinkę zaatakowanych i sąsiednich do nich drzew, larum jest na pół Europy.
        3) nie trzeba dożyć odbudowanego drzewostanu, po prostu trzeba go regularnie odbudowywać w trosce o zdrowie lasu. Idąc Twoim tokiem myślenia, nie należałoby wycinać żadnych drzew liściastych bo jaśnie pan nie dożyje czasów, kiedy urosną nowe o podobnym rozmiarze.

        • 24 18

      • Anonimu, anonimu...

        Jeżeli nie z drewna to z czego? Biurko przy którym aktualnie siedzę i piszę do Ciebie może nie jest z litego drewna najwyższej jakości, ale zdecydowanie zostało wykonane z produktów drzewnych, podejrzewam jak 90% asortymentu we wspomnianych sklepach. Jeżeli uważasz inaczej, to gratuluję naiwności.
        Ok, przyznaję, że nasza władza jest zdyskredytowana i ich reformy są ogólnie mówiąc najgorsze na świecie ale z tego co wiem prawo leśne nie zostało przez nich w żadnym stopniu znowelizowane, wszystko co dzieje się teraz działo się również wcześniej. Wychodzi na to, że trójmiejski las nie zniknął z powierzchni Ziemi przez te lata prowadzenia w nim gospodarki więc o co chodzi?
        No i trzeci argument to już kosmos. Twoje myślenie jest typowo egoistyczne. Owszem, nie dożyjemy wieku w jakim drzewa stają się gotowe dojrzałe ale co z tego, dożyjemy czasów kiedy dojrzałe staną się drzewa sadzone 30,40,50 lat temu. Mało ich? Nie wydaje mi się. Poza tym spójrz, na to z tej strony, że masz doskonałą okazję do tego żeby obserwować proces wzrostu młodych drzewek. Mnie to jara bo w zasadzie młode pokolenie co roku wzrasta tak dynamicznie, że odwiedzająć te same miejsca widać różnice jak na dłoni. I to jest to co mi się w lesie podoba, dynamika i procesy - to jest żywy organizm a nie jak chciałbyś Ty - trzymany pod kopułką eksponat.

        • 23 13

    • nie damy się (1)

      No cóż? Taki opis lasu pasuje raczej do plantacji drzew szybko rosnących. Nieszczęśliwie tak się składa, że w Polsce myli się pojęcie lasu z plantacją. Za plantację można uważać monokultury topolowe ale nie sosnowe czy świerkowe, bo te ostatnie leśnicy nazywają lasem. Stare drzewa są zastępowane młodymi. Skąd my to znamy? No tak - z pól buraczanych czy kukurydzianych. Tylko kto je nazwie łąkami? Przecież rolnik nie będzie aż tak obłudny.

      • 21 22

      • Nie popadajmy w skrajności. Las posadzony ręką człowieka to też las. Nie ma już prastarych puszczy i trzeba się z tą myślą pogodzić. TPK to też las gospodarczy więc ja nie wiem o co ten cały szum... A jeżeli chodzi o te uprawy o których piszesz, to po co się te buraki czy kukurydzę co roku zbiera i wysiewa nowe? Po to żebyś mógł sobie 5 łyżeczek cukru (no chyba że w gościach to pewnie z 7) do herbaty wsypać albo sobie kornfeljksy z rana wszamać.. Tak samo z drzewami, żebyś miał swoją szanowną rzopę gdzie usadzić albo pomidora pokroić potrzebny jest SU-RO-WIEC. Po to się właśnie tnie, żeby ktoś to kupił, zapłacił podatki, przerobił (zapewniając ludziom pracę) i sprzedał dając nam produkty, które się używa codziennie! Chyba mi nie powiesz, że jesteś wolny od produktów pochodzenia drzewnego?

        • 31 7

    • (1)

      Podłogi,drzwi muszą być z litego drewna,meble oczywiście a dacza nad jeziorem? Płyta wiórowa panele podłogowe to nie drewno?

      • 26 11

      • a wyrób czekoladopodobny to nie czekolada?

        • 26 6

    • Uwielbiam jak wypowiada się ktoś kto nie ma o tym zielonego pojęcia. Tak się składa, ze od około 30 lat mieszkam w sąsiedztwie tpk i wycinki były zawsze. Kiedyś wywozili zwalone drzewa które leżały na drogach leśnych. Od kilku lat nie da się Lo lesie chodzić i jeździć rowerem bo nasi polarze wycinają jedynie zdrowe drzewa zostawiajac przy tym koleiny i ogólny bajzel. Niektóre powalone drzewa leżą od kilku lat. No ale co tam. Skoro dobra zmiana mówi, ze tak trzeba to znaczy, ze trzeba. I pomyśleć, ze pisiorki nazywały kogoś lemingami :D

      • 33 11

    • Rzeż lasów (1)

      Ty już jesteś idiotą, cieszyć się z wycinki drzew może tylko kretyn !

      • 28 8

      • Coż za elokwencja! Podziwiam

        Korniku, a jakbyś nazwał człowieka, który wyzywa innych w internecie? Jestem oszołomiony poziomem tej rozmowy.

        • 30 8

  • brednie jak u szysko (2)

    państwo pislamskie i tyle

    • 89 30

    • przeciez tu w Gdansku rządzi PO... (1)

      • 28 20

      • A las jest jaki? Państwowy... reszty się domyślisz czy trzeba podpowiedzieć?

        • 31 9

  • 500+ kosztuje! (1)

    Koniec z dewastacją!
    Jaki kraj otrzymają o nas nasze wnuki?

    • 101 21

    • 500+ to ponad 20mld złotych

      a lasy panstwowe płacą do budżetu centralnego 1 mld złotych, plus własne podatki typu dochodowy za pracowników. Nijak wyjdzie 20 mld złotych.

      • 18 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane