• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Maciej Naskręt
20 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
Harwester pracujący do niedawna w rejonie Doliny Radości. Harwester pracujący do niedawna w rejonie Doliny Radości.

Miłośnicy przyrody alarmują o prowadzonych wycinkach w południowej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ich zdaniem wycinka drzew może doprowadzić latem do podtopień. Leśnicy tłumaczą z kolei, że działają zgodnie z prawem, a o trwających pracach informowali samorządowców.



Które argumenty cię przekonują: aktywistów czy leśników?

Od kilku dni w południowej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) prowadzona jest wycinka drzew. Drwale z ciężkim sprzętem pojawili się w rejonie Złotej Karczmy, zobacz na mapie Gdańska nieopodal ul. Abrahama w dzielnicy VII Dwór zobacz na mapie Gdańska, a także w rejonie ul. Jeleniej, na terenie oliwskich lasów. zobacz na mapie Gdańska W sumie wytypowano 14 miejsc do tego rodzaju prac. Ich listę przedstawiamy w tabeli poniżej.

Prace drwali zaniepokoiły miłośników przyrody.

- Ruszyły wycinki bez uwzględnienia ich wpływu na życie naszej aglomeracji. Gliniasta budowa geologiczna wspomnianego obszaru, potoki i strome pagórki z coraz mniejszą liczbą dorodnych drzew - głównie buków - z powodu wycinki nie pochłaniają wody z opadów w należytej ilości. Trzeba przypomnieć, że dorodny buk może przyjąć nawet tonę wody podczas silnej ulewy. Ile zatem dodatkowej wody spłynie do potoków na terenach pozbawionych niedawno rosnących drzew? - zastanawia się Brunon Wołosz, miłośnik przyrody.
Warto podkreślić, że TPK jest położony w obrębie aglomeracji trójmiejskiej, na wysoczyźnie gdańskiej. Jego położenie ma bezpośredni wpływ na życie mieszkańców Trójmiasta, także tych, którzy nie są zainteresowani losem lasu.

Miłośnicy przyrody podkreślają, że południowa część TPK (las oliwski) charakteryzuje się dużą liczbą pagórków - jego topografia jest bardzo różnorodna. Strome pagórki przedzielone są dolinami z wieloma malowniczymi potoczkami. Leśnicy - zdaniem aktywistów - nie posiadają wyników badań wpływu ich wycinki na stosunki wodne.

- Silne, krótkotrwałe ulewy w ostatnim czasie powodują zalewanie dolnego miasta za sprawą wyżej położonych zabetonowanych dzielnic. Oliwa i te części Trójmiasta, które powyżej nie mają dużych osiedli, do tej pory obroniły się przed powodziami. Wycinka może to zmienić - mówi Wołosz.
W ramach uchwalonego przez firmę Lasy Państwowe planu urządzania lasu znacznie zwiększyła się wycinka drzew. Wbrew protestom, do których dochodziło w trakcie konsultacji społecznych, leśnicy całkowicie odrzucili postulat zmniejszenia planu wycinki.

Brunon Wołosz prezentuje szkody w ścieżkach w TPK po użyciu ciężkiego sprzętu - m.in. Harwesterów. Brunon Wołosz prezentuje szkody w ścieżkach w TPK po użyciu ciężkiego sprzętu - m.in. Harwesterów.

Nadleśnictwo: wszystko odbywa się zgodnie z planem



Nadleśnictwo zapewnia, że zgodnie z wytycznymi obowiązującego planu urządzenia lasu prowadzi na zarządzanym terenie wymagane zabiegi odnowieniowe i pielęgnacyjne drzewostanów. Celem wykonywanych prac jest zapewnienie warunków dla naturalnej reprodukcji lasu i utrzymanie jego trwałości - w przypadku prac odnowieniowych, oraz kształtowanie budowy, struktury i składu gatunkowego - w przypadku prac pielęgnacyjnych.

- Każde z wymienionych działań zapewnia ciągłe zachowanie walorów retencyjnych ekosystemu leśnego. Prowadzone prace w żadnym stopniu nie prowadzą do wylesień i nie będą wymagały sadzenia drzew, gdyż odsłaniają istniejące odnowienia naturalne lub przygotowują drzewostan do obsiewu i powstania odnowień pod okapem koron drzew - mówi Łukasz Plonus rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Leśnicy: zwiększamy retencję lasów



Nadleśnictwo tłumaczy, że z punktu widzenia zdolności okresowego gromadzenia wody w lasach, jego działania zmierzają do zabezpieczenia tych zdolności oraz ich podniesienia, poprzez realizację cięć, które nie odsłaniają powierzchni gleb leśnych. Leśnicy zaznaczają, że kształtują las w ten sposób, by blokować spływ wód opadowych, roztopowych i innych.

- Gospodarka leśna jest prowadzona w porozumieniu i za wiedzą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co pomaga chronić przyrodę lasów otaczających Trójmiasto - mówi Plonus.
Wycięte drzewa gotowe do transportu. Wycięte drzewa gotowe do transportu.

Samorządy wiedzą o zabiegach



O planowanej realizacji zabiegów odnowieniowych i pielęgnacyjnych Nadleśnictwo informowało z wyprzedzeniem lokalne samorządy.

- Dodatkowo na stronie Nadleśnictwa publikowana jest informacja o prowadzonych pracach i utrudnieniach - podkreśla Plonus.
Miejsce prowadzonych zabiegów w lasach

  1. Leśnictwo Matemblewo, oddz.156g, okolice ogródków działkowych przy Złotej Karczmie, od 09.01 do 31.03.2018 r.
  2. Leśnictwo Matemblewo, oddz.130c, okolica Samborowo, Lipnicka Droga, Samborowo, od 25.01 do 15.03.2018 r.
  3. Leśnictwo Renuszewo, oddz.95c, Droga Marnych Mostów, od 09.01 do 31.03.2018 r.
  4. Leśnictwo Renuszewo, oddz.76a,70b , Droga Rynarzewska, od 06.02 do 28.02.2018 r.
  5. Leśnictwo Witomino, oddz.209i, od 22.01 do 17.02.2018 r.
  6. Leśnictwo Witomino, oddz.234j, od 07.02 do 16.02.2018 r.
  7. Leśnictwo Zwierzyniec oddz. 230a od 5.02. do 31.03.2018
  8. Leśnictwo Witomino, oddz.192k, od 07.02do 28.02.2018 r.
  9. Leśnictwo Sopot, oddz.22c, okolice obwodnicy, od 22.01 do 28.02.2018 r.
  10. Leśnictwo Sopot, oddz.23c , od 26.01 do 30.03.2018 r.
  11. Leśnictwo Sopot, oddz.61f, okolice ul. Czyżewskiego, od 30.01 do 28.02.2018 r.
  12. Leśnictwo Cisowa, oddz.142i, od 15.01 do 30.03.2018 r.
  13. Leśnictwo Cisowa, oddz.240a, od 29.01 do 30.03.2018 r.
  14. Leśnictwo Cisowa, oddz.194a, od 05.02 do 30.06.2018 r.

Miejsca

Opinie (466) ponad 20 zablokowanych

  • Mebelki to z litego drewna,podłogi oczywiście też,drzwi plastikowych niema,a na czym pisać

    • 90 11

  • Kaczuszka Miłoszek

    A Miłoszek to taka kaczuszka kłamczuszka. Na tym zdjęciu widać, jak można obserwatora manipulować. Brawo za znajomość sztuki fotografowania.

    • 81 21

  • Leśnicy powinni opiniować pracę urbanistów architektów nadzoru budowlanego (1)

    Melioracji gdańskich władz miasta budowniczych dróg programistów elektryków mechaników lekarzy nauczycieli itd. - głupota co? Tymczasem wystarczy dyplom miłośnika przyrody by ex catedra oceniać gospodarkę leśną, którą planują wykształceni fachowcy.

    • 71 30

    • Niech wyksztalceni fachowcy tna u siebie w swoich powiatach a raczej wyzynaja..swoje lasy .

      To nie jakieś drzewa w borach tylko lasy przy dużej aglomeracji miejskiej. pelnej pylow zawieszonych,,benzopirenu i toksyn samochodowych ;a takze trucicieli takich jak :stocznie rafineria,Szadolki.Port Service...Wiec kazde drzewo w rejonie Gdanska jest na wage nie papieru toaletowego-jak by chciala dobra zmiana a na wage zlota..Kapujesz ruska pisowska palo?Kumasz roznice miedzy dorodnym rozłożystym drzewem a mala sadzonka ,ktorej wzrost to kilkadziesiad lat?-nie sadze.

      • 23 2

  • w Polsce trzeba od nowa odtworzyc dawne Lasy Borowe,Dębowe,Jaworowe-w ktorych drzewa (1)

    były mocne i solidne i chronily przed wrogami i kataklizmami....

    • 80 21

    • Przyjdzie czas ,ze odpowiecie za kazde wyciete drzewo.

      Mam nadzieje ,ze zaplacicie wtedy z wlasnego majatku a nie z budzetu i od podatnikow.

      • 21 10

  • I

    Oby kuźwa wam łapy uschły pilarze .natura się wam zemsci złodzieje zachorujesz kiedyś łajzo albo rodzina będziesz kwiczał zdefraudowane pieniążki nie pomogą

    • 74 31

  • Durna zmiana dostala juz po lapach za wycinke puszczy bialowieskiej -to teraz przeniosla swoja rabunkowa gospodarke na pomorze

    Straty nie wyobrazalne i nie do odrobienia przez najblizsze 70 lat. a kto wie czy nie na zawsze jesli deweloperka wcisnie sie na wykarczowane polany i zacznie budowac osiedle w tzw lesnej dolinie.?

    • 73 31

  • (2)

    Dziwne, że ta masowa wycinka w naszym lesie zaczęła się jakieś 5-7 lat temu. Wcześniej jakoś nie tworzono całych "polan". O co chodzi? Czy może Trójmiasto.pl napiszę o tym jakiś artykuł?

    • 73 31

    • bo drzewa sadzone po wojnie (1)

      osiągnęły wiek rębności?

      • 21 1

      • Czyli ładne drzewa już były, teraz mam patrzeć, na małe badylki i się cieszyć...

        • 23 1

  • NIE dla wycinki lasów

    Plany planami. Po prostu są za wysokie. Ścieżki są niszczone. Lasy się przerzedzają. Później dochodzi do podtopień okolicznych terenów, bo nie ma drzew które wchłaniałyby nadmiar wody deszczowej i zapobiegały korozji ziemi, np. przy obwodnicy. Zamiast chronić przyrodę niszczymy ją. Ścieżki robią się tak szerokie, że niektórzy samochodami zaczynają po nich jeździć. Niszczymy zielone płuca Trójmiasta. Masakra

    • 90 20

  • wycinka drzew

    Kiedy Polak się obudzi.Pisowcy wszystko zniszczą i zdewastują.Ich rządy to niszczenie przyrody/Szyszko i jemu podobni,armii itd.Co się musi jeszcze stać aby Polak zrozumiał co się dzieje.Bez drzew nie ma nas!

    • 71 29

  • Zarząd Lasów Państwowych powinien zostać obciążnony podatkiem od odprowadzania deszczówki.

    Skoro prowadzi działalność zarobkową.

    • 79 19

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane