• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Maciej Naskręt
20 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
Harwester pracujący do niedawna w rejonie Doliny Radości. Harwester pracujący do niedawna w rejonie Doliny Radości.

Miłośnicy przyrody alarmują o prowadzonych wycinkach w południowej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ich zdaniem wycinka drzew może doprowadzić latem do podtopień. Leśnicy tłumaczą z kolei, że działają zgodnie z prawem, a o trwających pracach informowali samorządowców.



Które argumenty cię przekonują: aktywistów czy leśników?

Od kilku dni w południowej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) prowadzona jest wycinka drzew. Drwale z ciężkim sprzętem pojawili się w rejonie Złotej Karczmy, zobacz na mapie Gdańska nieopodal ul. Abrahama w dzielnicy VII Dwór zobacz na mapie Gdańska, a także w rejonie ul. Jeleniej, na terenie oliwskich lasów. zobacz na mapie Gdańska W sumie wytypowano 14 miejsc do tego rodzaju prac. Ich listę przedstawiamy w tabeli poniżej.

Prace drwali zaniepokoiły miłośników przyrody.

- Ruszyły wycinki bez uwzględnienia ich wpływu na życie naszej aglomeracji. Gliniasta budowa geologiczna wspomnianego obszaru, potoki i strome pagórki z coraz mniejszą liczbą dorodnych drzew - głównie buków - z powodu wycinki nie pochłaniają wody z opadów w należytej ilości. Trzeba przypomnieć, że dorodny buk może przyjąć nawet tonę wody podczas silnej ulewy. Ile zatem dodatkowej wody spłynie do potoków na terenach pozbawionych niedawno rosnących drzew? - zastanawia się Brunon Wołosz, miłośnik przyrody.
Warto podkreślić, że TPK jest położony w obrębie aglomeracji trójmiejskiej, na wysoczyźnie gdańskiej. Jego położenie ma bezpośredni wpływ na życie mieszkańców Trójmiasta, także tych, którzy nie są zainteresowani losem lasu.

Miłośnicy przyrody podkreślają, że południowa część TPK (las oliwski) charakteryzuje się dużą liczbą pagórków - jego topografia jest bardzo różnorodna. Strome pagórki przedzielone są dolinami z wieloma malowniczymi potoczkami. Leśnicy - zdaniem aktywistów - nie posiadają wyników badań wpływu ich wycinki na stosunki wodne.

- Silne, krótkotrwałe ulewy w ostatnim czasie powodują zalewanie dolnego miasta za sprawą wyżej położonych zabetonowanych dzielnic. Oliwa i te części Trójmiasta, które powyżej nie mają dużych osiedli, do tej pory obroniły się przed powodziami. Wycinka może to zmienić - mówi Wołosz.
W ramach uchwalonego przez firmę Lasy Państwowe planu urządzania lasu znacznie zwiększyła się wycinka drzew. Wbrew protestom, do których dochodziło w trakcie konsultacji społecznych, leśnicy całkowicie odrzucili postulat zmniejszenia planu wycinki.

Brunon Wołosz prezentuje szkody w ścieżkach w TPK po użyciu ciężkiego sprzętu - m.in. Harwesterów. Brunon Wołosz prezentuje szkody w ścieżkach w TPK po użyciu ciężkiego sprzętu - m.in. Harwesterów.

Nadleśnictwo: wszystko odbywa się zgodnie z planem



Nadleśnictwo zapewnia, że zgodnie z wytycznymi obowiązującego planu urządzenia lasu prowadzi na zarządzanym terenie wymagane zabiegi odnowieniowe i pielęgnacyjne drzewostanów. Celem wykonywanych prac jest zapewnienie warunków dla naturalnej reprodukcji lasu i utrzymanie jego trwałości - w przypadku prac odnowieniowych, oraz kształtowanie budowy, struktury i składu gatunkowego - w przypadku prac pielęgnacyjnych.

- Każde z wymienionych działań zapewnia ciągłe zachowanie walorów retencyjnych ekosystemu leśnego. Prowadzone prace w żadnym stopniu nie prowadzą do wylesień i nie będą wymagały sadzenia drzew, gdyż odsłaniają istniejące odnowienia naturalne lub przygotowują drzewostan do obsiewu i powstania odnowień pod okapem koron drzew - mówi Łukasz Plonus rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Leśnicy: zwiększamy retencję lasów



Nadleśnictwo tłumaczy, że z punktu widzenia zdolności okresowego gromadzenia wody w lasach, jego działania zmierzają do zabezpieczenia tych zdolności oraz ich podniesienia, poprzez realizację cięć, które nie odsłaniają powierzchni gleb leśnych. Leśnicy zaznaczają, że kształtują las w ten sposób, by blokować spływ wód opadowych, roztopowych i innych.

- Gospodarka leśna jest prowadzona w porozumieniu i za wiedzą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co pomaga chronić przyrodę lasów otaczających Trójmiasto - mówi Plonus.
Wycięte drzewa gotowe do transportu. Wycięte drzewa gotowe do transportu.

Samorządy wiedzą o zabiegach



O planowanej realizacji zabiegów odnowieniowych i pielęgnacyjnych Nadleśnictwo informowało z wyprzedzeniem lokalne samorządy.

- Dodatkowo na stronie Nadleśnictwa publikowana jest informacja o prowadzonych pracach i utrudnieniach - podkreśla Plonus.
Miejsce prowadzonych zabiegów w lasach

  1. Leśnictwo Matemblewo, oddz.156g, okolice ogródków działkowych przy Złotej Karczmie, od 09.01 do 31.03.2018 r.
  2. Leśnictwo Matemblewo, oddz.130c, okolica Samborowo, Lipnicka Droga, Samborowo, od 25.01 do 15.03.2018 r.
  3. Leśnictwo Renuszewo, oddz.95c, Droga Marnych Mostów, od 09.01 do 31.03.2018 r.
  4. Leśnictwo Renuszewo, oddz.76a,70b , Droga Rynarzewska, od 06.02 do 28.02.2018 r.
  5. Leśnictwo Witomino, oddz.209i, od 22.01 do 17.02.2018 r.
  6. Leśnictwo Witomino, oddz.234j, od 07.02 do 16.02.2018 r.
  7. Leśnictwo Zwierzyniec oddz. 230a od 5.02. do 31.03.2018
  8. Leśnictwo Witomino, oddz.192k, od 07.02do 28.02.2018 r.
  9. Leśnictwo Sopot, oddz.22c, okolice obwodnicy, od 22.01 do 28.02.2018 r.
  10. Leśnictwo Sopot, oddz.23c , od 26.01 do 30.03.2018 r.
  11. Leśnictwo Sopot, oddz.61f, okolice ul. Czyżewskiego, od 30.01 do 28.02.2018 r.
  12. Leśnictwo Cisowa, oddz.142i, od 15.01 do 30.03.2018 r.
  13. Leśnictwo Cisowa, oddz.240a, od 29.01 do 30.03.2018 r.
  14. Leśnictwo Cisowa, oddz.194a, od 05.02 do 30.06.2018 r.

Miejsca

Opinie (466) ponad 20 zablokowanych

  • (1)

    Znowu zaleje trójmiasto to się wszyscy ockniemy.Ponadto harvestery niszczą lasy.Kto na to wydaje zgodę?Finowie ?a skoro tak to czemu nie niszczycie własnych lasów?

    • 110 30

    • zwróć proszę uwagę, że

      Trójmiasto, a zwłaszcza Gdańsk bardzo się rozbudowało przed ostatnie kilkanaście lat. Drogi, chodniki, dachy... Możesz to sprawdzić np. na mapa.trojmiasto.pl . Lasy nie są w stanie przyjąć w krótkim czasie opadów z deszczu nawalnego (np. 150 l na m2 jak było w 2015). To co opowiada Brunon Wołosz to głodne kawałki dla naiwnych ludzi. Moim zdaniem facet powoli kwalifikuje się do tego, aby przestać go poważnie traktować.

      • 27 13

  • "Kradniemy póki możemy" (1)

    pisowski nastał czas,
    ale już niedługo - pojedziemy z wami złodzieje, neonaziści,
    pojedziemy aż zahuczy...

    • 113 30

    • nie odstawiaj wszystkich leków na raz hejterze.

      • 1 48

  • (2)

    LP korporacja nastawiona na zysk!
    Wasza chciwość nie zna granic!

    • 114 35

    • a co w tym złego

      że jednocześnie jest zysk i wzrasta lesistość kraju? To chyba powinien być powód do zadowolenia, że do leśników nie dopłacamy jak do górników...

      • 21 19

    • Tylko obca interwencja nas uratuje!

      Wzywam ekologów z całego świata do rewolucji w Polsce. Lasy, pola, rzeki, góry itd trzeba oddać we władanie Greenpeace i WWF. Tylko oni mogą decydować co wolno a czego nie wolno! Trzeba zdelegalizować LP, PZŁ, PZW i rolnictwo!

      • 28 10

  • kilka słów odemnie (10)

    1. podtopienia? Niech p. Brunon sobie kupi mapę Gdańska i zobaczy, że między lasami oliwskimi a wrzeszczem jest jeszcze jaśkowy las, którym nie zarządzają lasy państwowe, tylko miasto Gdańsk! No i od 1989 w Gdańsku przybyło mnóstwo powierzchni, które nie przepuszczają wody - a woda jak wiemy "ma to do siebie, że spływa". Cytat wiadomo czyj.
    2. Park Krajobrazowy to nie Park Narodowy. Nie chcielibyście mieć tutaj parku narodowego, bo wtedy nie będzie można zbierać grzybów czy chodzić po za wyznaczonymi ścieżkami. Coś takiego byłoby karane mandatami.
    3. Wycinka drzew to nic złego. Drzewa osiągnęły swój wiek rębności i to jest czas, aby zrobić miejsce na nowe życie, nowych drzew.
    4. Harwestery (ciągniki zrywkowe) to nie są żadne złe maszyny. One pracują bezpieczniej, lepiej i sprawniej od robotników leśnych. Szkody na drogach leśnych? Lasy Państwowe drogi leśne naprawiają, natomiast ekologów/crossowców naprawiających drogi leśne nie uświadczyłem...
    5. Panie Brunonie, Trójmiasto potrzebuje MŁODSZEGO lasu niż obecnie, a dokładniej takiego, który bardziej zabsorbuje w siebie więcej dwutlenku węgla. Las trójmiejski jest niestety trochę za stary.

    • 41 130

    • Co za brednie! (4)

      A ty kiedy wiek zrębnosci osiągniesz? Ty nie widzisz lasu a plantacje desek. Stan umysłu... Poza tym jakim prawem całemu trójmiastu farmazonisz cytaty z podręcznika dla techników lesnych że niby potrzebujemy młodszego lasu? Las stary z posągowymi drzewami jest piękny. A jakieś patyki z zalesienia to widok smutny

      • 36 16

      • nie plantację desek, tylko las jest dla mnie jak ogród

        a w ogrodzie kosimy trawnik, podlewany kwiatki, usuwamy szkodniki, przycinamy gałązki czy dokonujemy przebudowania ogrodu. Czy te zabiegi są w jakiś sposób haniebne?
        Leśnik ma w sobie coś z rolnika i ogrodnika.

        • 31 21

      • stary las z "posagowymi drzewami" może i ładny jest (2)

        ale taki las to nic innego jak leśny wydział geriatryczny. Jeśli umrze, to szybko nie zostanie on zastąpiony przez następne pokolenie lasu. Las w takim miejscu po prostu ustąpi na kilkanaście/kilkadziesiąt lat.
        Najlepszy las to taki w "sile wieku". Coś jak dorosły człowiek, nie dziecko, nie starzec.

        • 29 21

        • (1)

          A jakimże to cudem rosły lasy przez miliardy lat bez tych "ogrodników" z Lasów Państwowych?

          • 33 13

          • las jakiś tam zawsze będzie, tylko chodzi o to, aby z niego wyłuskać jak najwięcej korzyści wszelakiego typu - i to jest zadanie leśników.
            Aby las był i miejscem odpoczynku, rekreacji, pozyskania drewna, ochrony gatunków wszelakich itd... A leśnicy ma te różne interesy równoważyć - nic więcej od nich nie wymagam.

            • 33 11

    • Stary las - co za bzdura! (1)

      To nie jest stary las, tylko las w idealnym wieku do wyrębu. Buki rosną do 400 lat, a im starsze, tym gorsze drewno można pozyskać. Teksty leśników/drwali, że konieczne jest zastępowanie starych drzew będą aktualne gdzieś za 300 lat - na razie to tylko KASA!

      • 36 11

      • no dobrze, a co który buk jest w stanie

        (bez ludzkiej ingerencji) dorosnąć do wieku 400 lat? Przecież wiadomo, że nie każdy.

        • 23 11

    • to jest Park Krajobrazowy (1)

      Krajobrazu po bitwie.
      Wycinane są 100 i więcej letnie buki a nie sa to drzewa w sile wieku, bo postoją i 300.
      Jak im człowiek pozwoli.
      Wielu miejsc w Parku nie mogę poznać a metrowe kolejny po ciężkim sprzęcie długo jeszcze nie pozwolą na używnie leśnych dróg. Na których renowację leśnicy załatwili sobie dodatkową kasę... Bilans będzie korzystniejszy.

      • 31 14

      • pokaż mi las w europie z 300 letnimi bukami

        gdzie taki las się znajduje?

        • 18 16

    • To są bzdury

      Szanowny Panie.
      Las nigdy nie jest za stary żeby produkować tlen. Jeśli ten bzdet byłby prawdą to stare nie wycinane lasy nie pobierały by tyle dwutlenku węgla i wody. Nie bez powodu lasy amazoni nazywa się zielonymi płucami świata lub puszcze białowieską płucami polski.

      W parku krajobrazowym nie powinno się wycinać drzew.

      Byłem na miejscu i widziałem bardzo duży obszar wykarczowany bez żadnych nasadzeń wycięty w sposów nieprzemyślany. Zwykłe lasy które znam są lepiej zarządzane niż ten park krajobrazowy.

      W tym parku jest prowadzona rabunkowa gospodarka leśna. Początkowo jak tam byłem to pomyślałem że to jakaś grupa szabrowników wycinająca nielegalnie i kradnąca drewno (ze względu na brak odpowiedniego składowania, oznaczania, przycinania na określoną długość zciętego drewna.

      Las bukowy w takich warunkach sam się nie odrodzi tak szybko. (nikt mi nie wciśnie kitu)
      Wycięty obszar jaki widziałem może odrodzić się w następujący sposób:
      Na początku wyrosną drzewa iglaste(sosny), klony a dopiero puźniej buki.

      W parku krajobrazowym jedyną formą wycinki nieinwazyjną, może być wycinka selektywna (polegająca na wycinaniu pojedynczych drzew na obszarze w określonych ramach czasowych np: jedno drzewo na hektar lasu w ciągu dwóch lat) lub usuwanie samoistnie powalonych drzew.

      Wszyscy ludzie muszą zrozumieć że drzewa są potrzebne jak żadne inne do utrzymania odpowiednich warunków życia. Są podstawą większości ekosystemów lądowych.
      I zwiększanie powierzchni lasów jest naszym priorytetem w obecnych czasach.

      Drewno samo w sobie nie jest jakimś super cennym surowcem ani zbytnio trwałym, nawet te z drzew liściastych (buki, dęby grądy) w porównaniu do innych np miedzi, ropy, żelaza, glinu, złota, srebra, molibdenu, litu, cyny itp

      Krótkoterminowe zyski nie powinny nam zawrócić w głowach. Musimy sadzić więcej drzew
      wszedzie gdzie się da. Polska w czasach piastowskich była jednym wielkim lasem (puszczą, grądem, łegami)

      Musimy postawić kres takim wycinką, ponieważ to od nas zależy czy życie na ziemi przetrwa oraz czy nie będzię się pogarszało przez kolejne kataklizmy.
      Trzeba zacząć od każdego drzewa. Dobrze że nagłośnili tą sprawę.
      Ci którzy zbierają tam gdzie nie posiali, muszą sami sobie posadzić albo zmienić branżę.

      • 21 8

  • Wycinka drzew (1)

    Wycinka drzew nie jest od tego roku!!! Robią to w Dolinie Radości od dwóch lat. Dwa lata temu jeździłem w okolicach Słowackiego i o godz6:00 po ciemku robili wycinke.

    • 116 26

    • 2014 czarny szlak był praktycznie wykarczowany

      • 35 11

  • kasomania

    protesty nic nie dadzą,tutaj trzeba działać takimi samymi metodami jakimi działają leśnicy a zatem należy wykonać cięcia pielęgnacyjne w tej hermetycznej kaście,czasem potrzebna będzie też wycinka zupełna oraz tu i ówdzie zrąb sanitarny....obsadzić nowymi sadzonkami etatami niezbędne minimum ludzi o innej optyce i świadomości i czekać latami aż zabliźnią się leśno-krajobrazowe rany.

    • 121 21

  • Leśnik miał chronić przyrodę...

    A teraz ją niszczy... Witamy w Polsce, w której wszystko idzie na socjal dla nierobów. Moim zdaniem leśnicy mogliby się wykazać z równą gorliwością np. pilnowaniem lasów przed hołotą, która traktuje las jak wysypisko śmieci... Ale co tam - lepiej i łatwiej wyciąć!

    • 112 34

  • czyżby z nawałnicy z 2017 za mało drewna ??? (5)

    Las rośnie długo... - wycina się go w mig, i wg mnie kolejna wycinka w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to dewastacja i NISZCZENIE środowiska !

    • 131 25

    • co ma piernik do wiatraka? (4)

      drewno poklęskowe to jedno, a dbanie o dobrą kondycję lasu w TKP poprzez trzebieże to drugie.

      • 0 44

      • (3)

        To czemu nagle teraz te trzebieże??? 20 lat temu nie były potrzebne???

        • 29 11

        • wcześniej ich po prostu nie zauważałeś. (2)

          zgadza się?

          • 30 11

          • (1)

            Nie nie było i na dowód mam zdjęcia.

            • 21 10

            • Serio. I niedługo opublikujemy. Mamy porównawcze robione z częstych wypraw do lasu. Również robione wcześniej z helikoptera wojskowego, potem już prywatnej awionetki kumpla. Od roku 1974. I będą wszyscy widzieli jaki to przekręt. Nie popuścimy!!!

              • 25 6

  • (1)

    Jak takie zniszczenia mają się do dołka wykopanego przez detektorystów? To jakieś żarty niby leśnicy a tak demolują las i ściółkę.

    • 90 43

    • taki harwester

      nie rozrywa ściółki, tylko ją prasuje bo wolno jeździ. Więc taka ściółka się szybko odtworzy. W porównaniu do crossowców, którzy szybko jeżdżąc ją rozszarpują...

      • 19 8

  • wzrost wycinki drzew w całej Polsce od 35 -60 proc (5)

    W całej Polsce zwiększono procent wycinki drzew o od 35 - 60 procent. ponad plany leśników pozwalające na nie rabunkową gospodarkę. Dobra zmiana za nic ma lasy .

    • 115 38

    • kłamiesz (4)

      są planu urządzania lasu dla każdego z 440 nadleśnictw. I te wszystkie plany są 10-letnie i wszystkie są zatwierdzone jeszcze za czasów platformy obywatelskiej. Bezczelnie kłamiesz anonimie.

      • 10 26

      • ad (3)

        Plany zostały zmienione ! To nie kłamstwo niestety. Jestem związany z lasami. nikt nie pozwoli sobie na powiedzenie prawdy w obawie przed utratą pracy, w tym zawodzie gdy Cie zwolnią w jednym miejscu masz wilczy bilet wszędzie.

        • 21 16

        • jeśli plany zostały zmienione (2)

          to muszą być one opublikowane w wydanym aneksie przez ministra środowiska. A to jest dokument jak najbardziej jawny. A takich aneksów do planów urządzania lasów minister nie wydał, więc twoje kłamstewko ma krótkie nóżki.

          • 19 12

          • (1)

            Pamiętam kilka takich dokumentów, co to też musiały być opublikowane, a opublikowane nie zostały. To zdarzenie z ostatnich dwóch lat, jeśli masz jakieś wątpliwości.

            • 21 9

            • czyli leśnicy mieliby wg ciebie

              pracować na podstawie dokumentów nieudostępnionych w biuletynie informacji publicznej?! Jak jacyś bezpieczniacy? O LOL...
              Nie chce mi się już tobie odpisywać, bo słabe zarzutki produkujesz.

              • 19 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane