• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykonaj samodzielnie czujnik jakości powietrza

Rafał Borowski
11 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
Warsztaty mają przede wszystkim walor edukacyjny. Ich celem jest propagowanie wiedzy na temat zagrożenia, jakim jest smog, a także sposobów na walkę z nim. Warsztaty mają przede wszystkim walor edukacyjny. Ich celem jest propagowanie wiedzy na temat zagrożenia, jakim jest smog, a także sposobów na walkę z nim.

Możliwość samodzielnego wykonania detektora jakości powietrza, publikowania w sieci wykonanych za jego pomocą pomiarów, a także posłuchania wykładu o szkodliwości smogu - we wrześniu odbędzie się w Gdańsku seria warsztatów, których celem jest zwrócenie uwagi na to, czym tak właściwie oddychamy i jakie mogą być tego skutki.



Czy zwracasz uwagę na jakość powietrza w twoim mieście?

Choć Trójmiasto leży nad morzem i występują tu wiatry silniejsze niż w innych aglomeracjach w głębi Polski, problem smogu wcale nie jest nam obcy. Nasila się on w sezonie jesienno-zimowym, gdy obok zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych, do atmosfery trafiają również zanieczyszczenia z domowych kominów.

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak tragiczne mogą być dla zdrowia skutki długotrwałego oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Zawarte w smogu pyły i związki chemiczne są przyczyną wielu schorzeń układu oddechowego i krążenia, a także zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Społecznicy chcą edukować społeczeństwo



Wprawdzie walka ze smogiem to skomplikowane i długotrwałe działanie, ale nic tak nie motywuje odpowiedzialnych za nią, jak presja opinii publicznej. A opinia publiczna często po prostu nie zdaje sobie sprawy z wagi zagrożenia, więc trzeba ją edukować i umożliwić samodzielne monitorowanie jakości powietrza. Tak w wielkim skrócie można opisać cel przedsięwzięcia, które jest owocem współpracy kilku lokalnych organizacji.

- We współpracy z siecią Luftdaten zapraszamy na warsztaty budowy detektorów pyłów zawieszonych, które pozwolą każdemu na monitorowanie jakości powietrza we własnym otoczeniu. Projekt współorganizowany jest przez Civic Hub, FabLab Gdańsk, lokalne organizacje skupione wokół idei pozytywnych zmian społecznych z pomocą nowych technologii i budowania silnych społeczności. Warsztaty patronatem objął FRAG - wyjaśnia Tomasz Janiszewski, współorganizator przedsięwzięcia.

Trzy terminy do wyboru



Warsztaty odbędą się we wrześniu, w trzech terminach w różnych miejscach Gdańska:

  • we wtorek 11 września o godz. 18 w Cafe Oficyna, która znajduje się przy ul. Chlebnickiej 24/25 na Głównym Mieście
  • w piątek 28 września o godz. 17 w Inkubatorze Sąsiedzkiej, który znajduje się przy ul. Reduta Wyskok 2 na Dolnym Mieście Energii Dolne Miasto
  • w sobotę 29 września o godz. 10 w FabLAB, który znajduje się przy ul. Wita Stwosza 73 na Strzyży

Uczestnicy warsztatów będą mogli zabrać wykonane przez siebie detektory do domów, a następnie publikować wyniki badań w specjalnej aplikacji. Uczestnicy warsztatów będą mogli zabrać wykonane przez siebie detektory do domów, a następnie publikować wyniki badań w specjalnej aplikacji.

Praca na częściach własnych albo od organizatora



Sam udział w warsztatach jest bezpłatny, ale co ważne, wymaga wcześniejszej rejestracji swojego udziału. Zgłoszenia należy składać po tym linkiem. Organizatorzy zapewnią każdemu z uczestników części niezbędne do złożenia czujnika, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w nie samodzielnie. Lista niezbędnych części:

  • płytka NodeMCU ESP8266, CPU/WLAN
  • czujnik pyłów zawieszonych SDS011
  • czujnik temperatury i wilgotności DHT22
  • zasilacz i kabel microUSB
  • dwie rury kanalizacyjne, kolanko 90° fi 75mm
  • kabelki do prototypowania
  • wężyk gumowy, średnica wewnętrzna fi 6mm, dł. ~20cm


Publikacja wyników w specjalnej aplikacji



Prowadzący warsztaty krok po kroku wyjaśnią, jak połączyć ze sobą wszystkie elementy, a następnie poprawnie skonfigurować urządzenie. Każdy, kto skorzysta z części dostarczonych przez organizatorów, a będzie chciał zabrać złożony przez siebie czujnik do domu, musi jednak zapłacić 160 zł. Jak zapewnia nasz rozmówca, opłata pokrywa jedynie koszt zakupu części, a organizatorzy nie zarobią na tym ani złotówki.

- Udział w warsztatach nie wymaga znajomości programowania ani znajomości budowy elektroniki, jednak przyda się znajomość obsługi komputera oraz konto e-mail w celu zarejestrowania czujnika w sieci Luftdaten [niemiecka aplikacja, która umożliwia nałożenie wyników na bardzo dokładną i uaktualnianą mapę - przyp. red.]. To, co odróżnia nasze przedsięwzięcie od zakupu gotowego detektora to fakt, że wyniki pomiarów można anonimowo, a także bez potrzeby ujawniania swojego miejsca zamieszkania, zamieszczać na bieżąco we wspomnianej sieci. Dzięki stworzeniu gęstej sieci detektorów będziemy w stanie lepiej monitorować jakość powietrza w skali nie tylko miasta i dzielnicy, ale również ulicy, a nawet jej fragmentu i podejmować odpowiednie kroki w celu zlikwidowania problemu - tłumaczy Janiszewski.
Na koniec należy wspomnieć, że oprócz warsztatów z wykonania detektorów powietrza i wyjaśnienia, w jaki sposób publikować ich wyniki we wspomnianej aplikacji, uczestnicy będą mieli okazję posłuchać wykładów o zjawisku smogu. Więcej informacji na stronie www.civichub.pl.

Wydarzenia

Opinie (122) ponad 10 zablokowanych

  • Lepiej nie montujcie bo połowa Gdańska się wyprowadzi

    Dalej budujcie w pasie nadmorskim wysokie domy i zasłońcie miasto od morza.

    • 4 1

  • Budżet obywatelski!

    Ale po co inwestować w czujniki. Skwery place zabaw i chodniczki ważniejsze

    • 0 0

  • Działania do bani

    Możecie sobie te wszystkie pomiary wrzucić do kosza. One nie mają żadnej mocy prawnej. Do chwili kiedy nie zostanie podjęta uchwała antysmogowa dla województwa pomorskiego to te działania będą czystym PR robionym pod wybory. Nie ma żadnego regresu prawnego dla osób zanieczyszczających powietrze. Mój sąsiad od lat ogrzewa dom paląc w kominku z płaszczem wodnym mokrym drewnem. i co mu zrobicie. Możecie go w d... pocałować. Nie ma żadnych przepisów zabraniających palenia mokrym drewnem, straż miejska, policja nie ma żadnych mierników do wykrywania tego procederu. A co jest w takim dymie to sobie poczytajcie mądrale. rak, rak i jeszcze rak. powodzenia chłopcy. Bawcie się dalej, a władza samorządowa i tak ma nas mieszkańców w du..e.

    • 2 1

  • powietrze w Gdyni jest zanieczyszczone

    centrum miasta jest systematycznie zanieczyszczane przez port Gdynia. Miasto i WIOS udaja, ze nie wiedza o co chodzi. Jeden jedyny czujnik jakosci powietrza w okolicy Centrum znajduje sie na ul.Wendy. Systematycznie pokazuje przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Wedle dokumentow miasta wskazania z tego czujnika nie sa uwzglednianie przy okazji raportow o jakosci powietrza w Gdyni. Dzieje sie tak poniewaz czujnik znajduje sie na terenach przemyslowych! W okolicy Plac Kaszubski, Skwer Kosciuszki/10 lutego nie zadnego innego czujnika!!!
    Port - szczegolnie terminal masowy smieje sie ludziom w twarz i twierdzi, ze dziala zgodnie z prawem. Moze gadac takie bzdury bo poziom emisji z terenow portowych nie jest skutecznie monitorowany. Czujnik na Wendy wskaze zanieczyszczenia jesli akurat wiatr zawieje w jego kierunku. Wystarczy, ze wiatr zmieni kierunek i zacznie wiac na Skwer czujnik na Wendy zanieczyszczen juz nie pokaze......
    Caly system kontroli i raportowania jakosci powietrza w Gdyni to ponury zart. Glowni truciciele - port i znajdujace sie na jego terenie terminale przeladunkowe nie sa pod stalym nadzorem i monitoringiem. Jak w prasie pojawi sie szum - to Szczurek wysle pismo, port zrobi nagla kontrole, wios zrobi 'niezapowiedziana' kontrole - po chwili wszystko wraca do 'normy' port dalej truje a instytucje udaja, ze w Gdyni mamy czyste powietrze i organizuja masowe biegi tuz obok pylacych hałd z mialem weglowym stojacych pod golym niebem w porcie Gdynia.
    Warto instalowac takie czujniki jak ten z luftdaten - moze to obudzi w ludziach swiadomosc jak brudnym miastem jest Gdynia i jak bardzo powietrze w Gdyni zatruwane jest przez port

    • 0 0

  • Stare diesle nie truja ludzi ! Wiem bo mam 1,9 TDI 130 KM !

    Jak jest zima to podlaczamy do rury wydechowej naszego 1,9TDI rure srednicy 10 cm. Drugi koniec rury wtykamy do wentylacji w naszym domu przez co do kazdego pomieszczenia leca cieple spaliny. Jest nam cieplo i przyjemnie. I taniej niz jakis eko gorszek. Zreszta jaki buc wpadl na pomysl aby groszkiem palic w piecu??? Groszek sie je a nie pali ! To dopiero jest marnotrawstwo! Mamy jeszcze kilke innych patentow na tansze zycie ale nie mozemy wszystkiego zdradzac!

    • 0 1

  • Ja takim czujnikiem sprawdzalem powietrze w Szadolkach i wynik byl przekroczony kilkaset razy a w Chelmie 140 razy. Zglaszalem (1)

    • 1 0

    • i co z tego i tak nikt nic nie zrobi!!!

      • 1 0

  • nosem oddychamy. dziękuję za oklasky

    • 0 0

  • wszędzie manipulacja

    a to wszystko przemycane w światowej kampanii odejścia od diesla i benzyny na rzecz aut elektrycznych w miastach oraz odejścia od paleniem węglem w miastach. Nie twierdzę, że to jest niezdrowe podejście, wręcz przeciwnie, pomoże oczyścić powietrze, ale hasła które tu się pojawiają są tzw. tymczasowe, dla plebsu. Jakoś kilka lat temu im to nie przeszkadzało.

    • 1 0

  • przecież w rząd promuje węgiel , to po co te czujniki?

    • 1 0

  • Po to właśnie mieszkam w Trójmieście, żeby nie potrzebować takich urządzeń (1)

    • 1 3

    • zyjesz w bardzo glebokiej nieswiadomosci

      powietrze w Trojmiescie bywa czyste, czasem. Bardzo czesto jest zanieczyszczone. W Gdyni masz pod golym niebem haldy wegla, mialu weglowego i innego syfu skladowane i przesypywane w porcie bez zadnych zabezpieczen. W Gdansku masz Polservice, terminale masowe ( ten sam problem z haldami i przeladunkami pod golym niebem) plus rafinerie.
      Przez srodek Sopotu biegnie glowna droga tranzytowa przez trojmiasto - ktora wlasciwie prawie caly czas stoi w korku - stad emituje mnostwo zanieczyszczen. Dodaj do tego sredni wiek samochodow zblizajacy sie do wieku nastoletniego, wycinane DPF i oczywiscie palenie smieciami w domowych piecach...... wiatr od morza troche pomaga ale bez przesady.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane