• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z Sopotu do Seulu

EBro
22 kwietnia 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Finał IX Olimpiady Informatycznej

Młodzi geniusze informatyki tworzą swoje programy już w szkole podstawowej, tak jak jeden z finalistów IX Olimpiady Informatycznej, która odbyła się w Sopocie. Wbrew pozorom nie spędzają przed szklanym ekranem całego wolnego czasu. Żeby osiągnąć poziom, który reprezentują na olimpiadach, niektórym wystarczy trzy godziny pracy z komputerem. Swoje zdolności szlifują dopiero na obozach kondycyjnych i rozwojowych.

Olimpiady informatyczne z roku na rok cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Do pierwszego etapu tegorocznych eliminacji przystąpiło 1290 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się ponad 300 osób, 48 najlepszych pracowało na medale i nagrody w Sopocie. Olimpiada odbyła się tutaj już po raz piąty.

W ciągu dwóch dni młodzież musiała rozwiązać pięć zadań, np. stworzyć algorytm, który pozwoliłby sprawdzić bezpieczeństwo we wszystkich punktach rozległej trasy narciarskiej. Laureatami olimpiady zostali: Paweł Parys z Tarnowskich Gór, Bartosz Walczak z Krakowa - złote medale, Karol Cwalina, Marcin Pilipczuk, Piotr Stańczyk z Warszawy, Marcin Michalski z Gdyni, - srebrne medale, Michał Jaszczyk ze Szczecina, Wojciech Matyjewicz z Tarnowa, Tomasz Wawrzyniak z Wrocławia, Szymon Acedański z Katowic, Jan Wróbel z Krakowa - brązowe medale. Najlepszy uczestnik zdobył 452 spośród 500 możliwych punktów. W olimpiadzie bierze udział od trzech lat. W tym roku otrzymał jako nagrodę także komputer.

- Jeżdżę na różne zawody informatyczne i idzie mi w nich coraz lepiej - podsumował Paweł Parys, uczeń czwartej klasy liceum. - Poziom olimpiady jest tutaj za każdym razem wysoki, więc trzeba zachować zimną krew, żeby się nie pomylić.

Czterech finalistów olimpiady będzie jutro reprezentowało Polskę podczas Bałtyckiej i Środkowoeuropejskiej Olimpiady Informatycznej w Wilnie. Z kolei w lipcu - na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Seulu.
- Ci młodzi ludzie są już w Europie, w świecie - powiedział prof. dr hab. Tomasz Goban-Klas, sekretarz stanu w MENiS. - Co ciekawe, zwycięzcy pochodzą nie tylko z Krakowa czy Warszawy, ale także z mniejszych miast. Dowodzi to, że wyniki w tej dziedzinie nie zależą od superwyposażenia technicznego, ale od tego, co młodzi mają w głowach.

Olimpiadę zorganizował Prokom Software S.A., merytorycznie "Combidata" Poland Sp. z o.o. - największa polska firma zajmująca się szkoleniami informatycznymi. Patronat nad olimpiadą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Uniwersytet Wrocławski.
Głos WybrzeżaEBro

Opinie (2)

  • szuflandia+banał

    Dlaczego pan prof. dr hab. uważa ze jak ktoś jest z małego miasta to zaraz jest biedakiem bez super wyposażenia .

    • 0 0

  • bo zostały przełamane

    schematy myślowe profesora:)))
    Prawdopodobnie w pale mu się to nie mieści:))

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane