• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Za 13 lat elektrownia atomowa w Żarnowcu

km
7 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Elektrownia atomowa w Cattenom we Francji - może podobna stanie w Żarnowcu? Elektrownia atomowa w Cattenom we Francji - może podobna stanie w Żarnowcu?

Rząd zdecydował o budowie elektrowni atomowej - dowiedział się dziennik "Polska". Prawdopodobną lokalizacją inwestycji będzie Żarnowiec na Pomorzu. Pierwszy reaktor ruszy w 2021 roku.



W budowie pomogą nam Francuzi. Premier Donald Tusk i prezydent Francji Nicolas Sarkozy rozmawiali w sobotę w Gdańsku na mini szycie klimatycznym prawdopodobnie również o atomie.

Oficjalnie rząd ma ogłosić decyzję w styczniu przyszłego roku, ale już wiadomo, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest Żarnowiec w naszym województwie, ale brane są pod uwagę także inne miejsca.

Jeden z wielu protestów w latach 80 przeciwko elektrowni atomowej w Żarnowcu Jeden z wielu protestów w latach 80 przeciwko elektrowni atomowej w Żarnowcu
Na pewno elektrownia będzie wybudowana na północy lub wschodzie kraju, bo tam jest najbardziej zaniedbana infrastruktura energetyczna. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesny reaktor jądrowy kupimy we Francji, która przoduje w tej technologii na świecie. Francuzi gotowi są nawet pomóc polskiemu rządowi w przeprowadzeniu kampanii społecznej, która przekona Polaków, że energia atomowa jest bezpieczna.

Według prof. Stefana Chwaszczewskiego z Instytutu Energii Atomowej budowa elektrowni jądrowej w naszym kraju jest konieczna, bo dzięki niej Polska będzie w stanie wywiązać się z pakietu klimatycznego. Cena energii z atomu jest o ponad 20 proc. niższa niż z elektrowni węglowej. I prawie czterokrotnie niższa niż ze źródeł odnawialnych.

Na początku przyszłego roku rząd przedstawi program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Prąd z pierwszego reaktora popłynie już w 2021 roku. - Mogę potwierdzić, że w tej chwili program uzgadniany jest z posłami. Najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego prawa oraz założeń kampanii informacyjnej. - powiedział "Polsce" Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

Poseł oznajmił także, że w celu przekonania największych sceptyków będą prowadzone spotkania z organizacjami ekologicznymi, które są temu najbardziej przeciwne. Natomiast społeczeństwo będzie przekonywane za pomocą mediów. Pojawią się spoty reklamowe w telewizji, radiu i prasie.

W Żarnowcu na przełomie lat 80. i 90. elektrownia jądrowa była już budowana, prace nad nią przerwano ze względu na protesty miejscowej ludności. Teraz po latach znów wraca się do tej lokalizacji.
km

Opinie (601) ponad 50 zablokowanych

  • po co...

    dlaczego nie wprowadzaja rewelacyjnych polprzewodnikowych polskich wynalazkow(mielibysmy przesyl prawie bezstratny)-liza dupe francuzom a ruscy jak pukna w pobliska tarcze to 3miasto bedzie oswiecone-ludzie obudzcie sie-zostawcie to piekne jezioro w spokoju dla turystyki-otworzyc kanal cysterski do morza i stworzyc najwieksza i najpiekniejsza marine na baltyku!
    -ps:nie jestem zwolennikiem zielonych!

    • 0 0

  • a co z turystyką (1)

    dębki karwia karwieńskie błota białogóra ktoś bedzie chcał przyjechać na wakacje pod atomówke
    iile na tym polska straci jestem mieszkancem karwienskich błot i nie pozwolimy na cos takiego równie dobrze mozna ja postawic obok rafineri gdańskiej tam juz turysci nie przyjeżdzaja tez jest duży zbiornik wodny

    • 0 0

    • oczywiście mieszkam w gdyni i czesto jerzdze do dębek ale tak na serio to zamierzam z tas spier>>>>zanim to wybuduja niech sobie kaczory postawią to na podwurku

      • 0 0

  • lipa

    jak polacy wezma sie za budowe atomuwki tak jak za budowe dróg i stadionów to bedzie powtórka z czarnobyla bo połowe rozkradna i zatródnia rusków do obsługiwania atomówki ja jusz wole siedzieć w zimnym mieszkaniu w korzuchu niż świecic jak świetlik

    • 0 0

  • jestem za budową elektrowni atomowej narescie cos sie ruszy w dobrym kierunku

    • 0 0

  • Francuskie elektrownie mają wiele awarii

    • 0 0

  • Francuskie elektrownie mają wiele awarii

    www.ian.abc.plFrancuskie lobby atomowe sprzedaje swoje produkty byłym krajom komunistycznym. Brak awarii w elektrowniach to mit. Swoją drogą ciekawe, że Francja produkuje mnóstwo C02, w skali kraju znacznie więcej niż Polska, w przeliczeniu na jednego mieszkańca wcale nie aż imponująco mniejCo do składowisk to dla odpadów wysokoaktywnych takowych nie ma, odpady są przechowywane na terenie elektrowni. W Ameryce budują od lat składowisko podziemne, jednak już tyle pieniędzy w to włożyli a wciąż nie wiadomo, czy uda się je wybudować. W dodatku w "Nature" opublikowano artykuł o podziemnej migracji plutonu, do przeczytania www.ian.abc.pl dział "ODPADY"Wypadki w EJ:Francja (doniesienia z oficjalnej prasy, coś mało w Polsce o tym wspominali):A tu trochę doniesień prasowych o awariach (z wyciekami włącznie, również w 2008 roku, m. in. Francja) i innych zagrożeniach ze strony elektrowni jądrowych.
    Francuskie elektrownie jądrowe (te, które będą budowane w Polsce) - ostatnie lata:
    Groźba wybuchu gazu chłodzącego reaktor we francuskiej elektrowni jądrowej (2008), po tym wydarzeniu musiano dokonać kosztownych przeglądów w innych EJ:
    http://www.lost-in-france.com/french-news/954-safety-risk-cruas

    Mieszkańcy i turyści nie mogą łowić ryb ani pić wody ze studni z powodu wycieku 18.000 litrów wody z uranem do rzeki
    http://www.evworld.com/news.cfm?newsid=18641
    http://portland.indymedia.org/en/2008/07/377836.shtml

    Kolejny wyciek we francuskiej elektrowni, to już 4 poważny wypadek w roku 2008
    http://www.euronews.net/en/article/24/07/2008/france-fourth-nuclear-incident-in-a-fortnight/

    1. Białaczka u dzieci wokół niemieckich elektrowni jądrowych
    http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1892120
    http://timeforchange.org/nuclear-power-station-causing-cancer-leukemia

    2. Zachorowania na raka i białaczkę wśród pracowników i ich dzieci
    http://www.nonukes.org/w15cancr.htm
    http://rpd.oxfordjournals.org/cgi/content/abstract/93/2/143
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11352762?dopt=Abstract
    http://www.llrc.org/trawsrept.pdf
    http://www.llrc.org/health/subtopic/bradrep5.pdf

    3. Wycieki i ich skutki, technologie atomowe są bardzo skomplikowane i łatwiej w nich o usterkę. Dodatkowym zagrożeniem jest korozja radiacyjna-zmęczenie materiału wywołane promieniowaniem. Społeczeństwo dowiaduje się tylko o poważniejszych wyciekach:

    Three Mile Island http://www.albionmonitor.com/9703a/3milecancer.html
    Pożar a następnie wyciek z japońskiej elektrowni http://www.guardian.co.uk/world/2007/jul/19/japan.justinmccurry

    http://www.guardian.co.uk/world/2007/jul/24/nuclear.japan

    wyciek w USA http://www.nowpublic.com/environment/vermont-nuclear-power-plant-leak-prompts-production-decrease

    Wyciek ciężkiej wody w Korei http://www.allbusiness.com/utilities/electric-power-generation/219389-1.html

    Tysiące galonów radioaktywnej wody wyciekało przez nieznany czas z elektrowni w San Diego http://www.10news.com/news/9690567/detail.html

    Awaria i wyciek w Vernon, jak zwykle nic się nie stało http://www.msnbc.msn.com/id/27324888/

    Mieszkańcy okolic elektrowni jądrowej protestują przeciw wyciekom http://www.wickedlocal.com/duxbury/archive/x1637673891

    Atak hakera i kradzież danych z elektrowni jądrowej, automatyczne urządzenia nie są odporne na zdalny atak http://www.smh.com.au/news/breaking/virus-causes-npower-plant-data-leak/2005/06/24/1119321886677.html

    Wyciek w Hiszpanii http://www.reuters.com/article/environmentNews/idUSL0848095620080408

    Wycieki, nieprawidłowości w działaniu w elektrowni Sellafield ukrywane przed społeczeństwem http://www.lastingnews.com/?p=212

    Wyciek w EJ w Hiszpanii, zauważony po długim czasie http://en.wikipedia.org/wiki/Ascó_Nuclear_Power_Plant

    Trzęsienie ziemi i wyciek w Japonii http://www.greatdreams.com/japan_quake_2007.htm
    Więcej informacji na stronie Inicjatywy AntyNuklearnej www.ian.abc.pl

    • 0 0

  • głupota

    dlaczego nie mówi się, że Niemcy do 2030 zamkna wszystkie elektrownie a nam chca sprzedać stare technologie? Albo że Uranu jest coraz mniej, zatem za 10-15 lat jego cena bedzie kilkukrotnie droższa??

    • 0 0

  • BRAWO POLSKO szkoda ze tak puzno

    jestem monterem konstrukcji stalowych i napewno nie zabraknie fachowców do budowy takiej elektrowni budujmy jak najszybciej

    • 0 0

  • BRAWO!!!

    Ci ktorzy sa przeciw takiej elektrowni, niech spieprzaja na bambus... LUDZIE!!! wyobrazcie sobie swiat gdy braknie paliw kopalnianych... NASTANIE KOLEJNA EPOKA KAMIENIA. Czym sobie wytworzycie prad? Wychodujecie nowy gatunek zwierzat? Jak bedziecie sie czuli gdy nie bedzie pradu? JESTEM JAK NAJBARDZIEJ ZA!!!! Ekolodzy niech sie doucza, albo najlepiej uzyja czasem telewizji i internetu a nie ksiazek z prl'u...

    • 0 0

  • DO PRZECIWNIKÓW BUDOWY!

    Nie jest prawdą - jak informują ostatnie zdania artykułu (a więc jest kłamstwem!) na które też niektórzy się powołują, że budowę przerwano ze względu na protesty. Nie było żadnych protestów (oczywiście, było sporo niezadowolonych). Jedynym powodem przerwania budowy był kompletny brak pieniędzy na dokończenie budowy. Kupiono już nawet w ZSRR reaktor, ale został potem odsprzedany bodajże Finom.

    Dlatego widać, że większość tego typu wpisów tworzą osoby mające góra 25 lat, ponieważ nie znają realiów życia sprzed 1989 r.

    Co do lokalizacji - Żarnowiec jest w tej chwili wielką, porzuconą ruiną. Na potrzeby elektrowni zwolniomno miejsce przesiedlając sporo ludzi, wykonano potężne prace ziemne. Sam istniejący jeszcze (tzn., nie zawalił się) budynek szatni dla robotników budowy może przyjąć ich naraz 5 000. Budowa elektrowni w Żarnowcu pozwoli sprzątnąć ten bałagan.

    Nie mamy żadnej poważniejszej alternatywy dla atomówki. Nie bardzo możemy polegać na węglu (coraz droższe wydobycie), wiatr właściwie wieje poważnie (czyli wystarczająco częśto) tylko na Wybrzeżu. Sprawność kolektorów w Polsce jest niewysoka, ponieważ nie mamy zbyt wielu słonecznych dni w roku. O ropie czy spalaniu gazu już nie wspomnę.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane